Dzieci wracają z niepozornym ugryzieniem, a wkrótce pojawia się ogromny obrzęk. Rodzice skarżą się na wysyp tych owadów. Czy są groźne?

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Chwile radosnej zabawy na łonie natury mogą jednak skończyć się dość nieprzyjemnie – wciąż trwa sezon aktywności wielu owadów, również tych, które gryzą i pozostawiają nieprzyjemne ślady. W ostatnim czasie dzieciom dokuczają szczególnie jedni latający krwiopijcy. Czy ich ugryzienia są groźne?

Niewielki ukąszenie zamienia się w ogromny obrzęk

Wiadomo, że w sezonie letnim każdy pobyt na świeżym powietrzu może zakończyć się nieprzyjemnym spotkaniem z jakiś gryzącym owadem. Oczywiście najwięcej obaw budzą kleszcze, a także osy czy szerszenie, ale również te mniejsze i mniej groźne robaki potrafią być bardzo dokuczliwe. Portal eDziecko przytoczył historię pewnej mamy, której córka padła ofiarą zwykłej meszki.

Po powrocie z przedszkola dziecko nie miało żadnych niepokojących objawów, a jedynie drobne, swędzące zaczerwienienie na nodze. Wszystko wyglądało jednak na niewielki ukąszenie, które zniknie po jednym czy dwóch dniach. Aby ulżyć dziecku, kobieta sięgnęła po żel stosowany standardowo w takich sytuacjach w celu złagodzenia uciążliwego swędzenia.

Następnego ranka okazało się jednak, że nie było to typowe ugryzienie komara, ale coś nieco poważniejszego. Niewielki bąbel znacznie urósł i pojawił się mocny obrzęk, a całość była zaczerwieniona i gorąca. Dziewczynka skarżyła się także na ból. Zaniepokojona mama od razu zdecydowała, że koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem.

Zobacz: Ugryzienie meszki oraz sprawdzone sposoby walki z nimi

Czy ugryzienie meszki jest groźne?

Podczas wizyty okazało się na szczęście, że ugryzienie nie stanowi poważnego zagrożenia. Najważniejsze, że poza obrzękiem nie pojawiły się żadne dodatkowe objawy, które mogłyby świadczyć o wystąpieniu reakcji alergicznej na ukąszenie.

Spotkanie z meszką nie jest niebezpieczne dla dzieci, ale może okazać się bardzo nieprzyjemne, ponieważ owady te wydzielają duże ilości histaminy. Po ugryzieniu pojawia się stan zapalny, a najbardziej intensywnie objawia się on właśnie u najmłodszych. Lekarze zalecają w takiej sytuacji okładów z roztworu z rozpuścić w połowie szklanki wody, a następnie gazikiem posmarować miejsce ugryzienia.

Sprawdź też:

Źródła:
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general