2 trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży, czyli jest to czwarty, piąty oraz szósty jej miesiąc. Wiele mam wspomina go jako najprzyjemniejszy okres. Mijają męczące dolegliwości występujące w pierwszym trymestrze, ciąża jest już dobrze widoczna, ale brzuch nie jest jeszcze na tyle duży, by przeszkadzał w codziennym funkcjonowaniu, jak ma to miejsce już w końcówce ciąży.

Badania w 2 trymestrze ciąży

Bardzo ważne jest wykonywanie wszystkich badań zleconych przez lekarza, nie wolno ich lekceważyć, nawet jeśli towarzyszy Ci wspaniałe samopoczucie. Badania pozwalają wykryć jakiekolwiek nieprawidłowości, zarówno w funkcjonowaniu organizmu przyszłej mamy oraz rosnącego w jej wnętrzu maluszka. Przede wszystkim należy ponownie zrobić morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu. Jeżeli w pierwszym trymestrze okazało się, że czynnik Rh wyszedł u Ciebie ujemny, to w drugim trymestrze konieczne będzie powtórzenie badania pod kątem przeciwciał anty Rh.

Sprawdzony również musi zostać poziom we krwi glukozy po obciążeniu.

Na okres drugiego trymestru ciąży przypada tzw. USG połówkowe. Dziecko jest już dobrze ukształtowane, widać jego organy wewnętrzne. Większość przyszłych rodziców podczas tego USG poznaje płeć swojego szkraba. Badanie najlepiej jest wykonać pomiędzy 21 a 26 tygodniem ciąży, lekarze jednak sugerują, by odbyło się na przełomie 21 i 22 tygodnia.

Początek drugiego trymestru ciąży to również ostatni dzwonek na wykonanie badania tzw. przezierności karkowej. Badanie powinno być zrobione pomiędzy 11 a 14 tygodniem ciąży, gdyż wtedy daje wiarygodny wynik. Badanie to pozwala na ustalenie czy występują wady genetyczne płodu, takie jak Zespół Downa czy Zespół Edwardsa.

Plamienie w 2 trymestrze ciąży

Plamienie w 2 trymestrze ciąży powinno być natychmiast skonsultowane z lekarzem. Może się okazać niegroźne, ale jego pojawienie się czasami zwiastuje poważniejszy problem.

Powodem plamienia może być niezauważona wcześniej lub rozwijająca się od niedawna choroba szyjki macicy, taka jak niezaleczona nadżerka. Przyczyną krwawienia mogą być polipy, a także niedobory hormonalne. Potrzebne są szczegółowe badania, by ustalić dokładną przyczynę.

Plamienie w drugim trymestrze ciąży może być spowodowane problemami z łożyskiem

Plamienia w 2 trymestrze ciąży mogą mieć również poważniejsze podłoże, takie jak odklejające się łożysko. Jest ono dużym zagrożeniem dla ciąży, dlatego należy bezwzględnie słuchać zaleceń lekarza. Prawdopodobnie konieczny będzie pobyt w szpitalu i stała obserwacja dziecka. Po wypisie ze szpitala lekarz może zalecić leżenie aż do rozwiązania.

Powód plamienia w 2 trymestrze ciąży czasami leży również w tzw. przodującym łożysku. Oznacza to, że łożysko częściowo lub całkowicie zasłania ujście kanału szyjki macicy. Ciąża musi wtedy pozostawać pod stałą kontrolą lekarza, który regularnie będzie monitorował stan maluszka. Przodujące łożysko wiąże się często z brakiem możliwości rodzenia siłami natury i bywa, że konieczne jest cesarskie cięcie.

Drugi trymestr ciąży: czego nie wolno?

Drugi trymestr ciąży to okres, kiedy przyszła mama powinna dbać o siebie i swojego malucha w sposób szczególny. Bezdyskusyjnie nie wolno palić papierosów, spożywać alkoholu oraz przyjmować jakichkolwiek używek. Należy unikać stresujących sytuacji. Dbaj, by w Twoim otoczeniu panował spokój i harmonia, ponieważ Twój nastrój jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju ciąży. Pamiętaj, że dziecko odczuwa emocje mamy.

Wystrzegaj się dźwigania ciężkich przedmiotów oraz nadmiernego wysiłku. Jeśli uprawiasz sport, to skonsultuj z lekarzem ilość oraz długość treningów.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo