Czy można dolać wody do ogórków kiszonych? “Kipiące” słoiki da się uratować! Wystarczy jeden sposób

Na początku sierpnia wiele polskich domów zamienia się w istny warzywniak, ponieważ to najlepsza pora na przygotowywanie m.in. kiszonych ogórków. Każdy miłośnik tego przysmaku ma swoją sprawdzoną metodę przygotowywania, czasami przepis jest w rodzinie od pokoleń. Niestety zawsze może się zdarzyć, że coś pójdzie niezgodnie z planem. Jak poradzić sobie z “kipiącymi słoikami? Co zrobić, gdy wylała się spora ilość wody? Czy można dolać wody do ogórków kiszonych?

Czy można dolać wody do ogórków kiszonych?

Po przygotowaniu ogórków, zalaniu ich i zawekowaniu może się okazać, że pokrywki się rozszczelniły lub zostały wystarczająco mocno zakręcony. W takim przypadku woda może po prostu powoli “wykipieć” ze słoików, czasami w ten sposób ubywa nawet połowa naczynia. Nie oznacza to jednak, że cały proces poszedł na marne i kiszonki się zmarnują. Sytuację można uratować. W takim przypadku zaleca się przygotowanie solanki i uzupełnienie brakującej ilości wody. Warto wymienić pokrywkę i dokładnie, mocno zakręcić, a następnie poddać ponownej pasteryzacji przez około 25 minut.

Zobacz: Ekologiczny oprysk z drożdży uchroni rośliny przed zarazą. Pomidory i ogórki będą rosły jak szalone

Co zrobić z wodą z ogórków?

Po zjedzeniu ogórków kiszonych w słoikach zostaje sok, którego wbrew pozorom nie należy od razu wylewać. Napój ma bardzo wiele cennych dla naszego organizmu właściwości odżywczych, dlatego szkoda je marnować. Woda po ogórkach zawiera duże ilości witamin z grupy B, które pozytywnie wpływają na kondycję skóry, włosów i paznokci. Sok wykazuje także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Spokojnie można go pić, ale rozsądnie, nie przesadzając z ilością.

Na sok z ogórków kiszonych powinny szczególnie uważać osoby cierpiące na choroby wątroby lub żołądka czy różne dolegliwości żołądkowe, np. wrzody, refluks.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo