Kiedy plamienie przed okresem jest powodem do obaw? Plamienie przed okresem 2

Kiedy plamienie przed okresem jest powodem do obaw?

W czasie miesięcznego cyklu kobiety, może dochodzić do krwawień oraz plamień z dróg rodnych, różnego pochodzenia. Nie wszystkie z nich są powodem do obaw.  Jednak wszystkie krwawienia, szczególnie te powtarzające się, występujące przed lub po menstruacji, powinny być skontrolowane przez ginekologa. Plamienie przed okresem może być spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej, stanami zapalnymi, lub chorobami nowotworowymi, z tego względu, nie należy go bagatelizować.

Przyczyny plamienia przed okresem

Ciałko żółte

Jedną z najczęściej występujących przyczyn, pojawienia się plamienia przed okresem, są problemy z ciałkiem żółtym. Niewydolność ciałka żółtego, powoduje zmniejszoną produkcję progesteronu. Kiedy progesteronu jest zbyt mało, śluzówka macicy może złuszczać się wcześniej, powodując plamienia. Zmniejszona ilość progesteronu, doprowadza również do przedwczesnego obumarcia ciałka żółtego, co również może wywoływać plamienia. Jeżeli ginekolog stwierdzi niewydolność ciałka żółtego i niedostateczną ilość progesteronu, wówczas może przepisać jego suplementację, co powinno sprawić, że plamienia ustaną.

Tabletki antykoncepcyjne

Inną powszechną przyczyną, występowania krwawień przed okresem, jest zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Zdarza się to zwłaszcza na początku ich stosowania, kiedy organizm musi dostosować się do nowej dawki hormonów. Proces adaptacji, może prowadzić do wahań hormonalnych w wyniku których, wystąpią plamienia. Podobnie, kiedy nagle zostanie przerwane stosowanie antykoncepcji, wówczas również organizm może reagować w taki sposób.

Ciąża

Kolejną przyczyną występowania plamień przed okresem jest ciąża. Plamienie tydzień prze okresem, może być wywołane, zagnieżdżającym się w macicy zarodkiem, nazywamy to plamieniem implantacyjnym Jest ono skąpe i może trwać 2 do 3 dni. Krwawienie implantacyjne jest naturalne mimo, że nie każda ciężarna je u siebie zaobserwuje. Jest ono związane, z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, podczas zagnieżdżania się zarodka, w mocno ukrwionej macicy. Jeżeli po takim krótkim plamieniu miesiączka nie pojawi się, jest duże prawdopodobieństwo, że kobieta spodziewa się dziecka.

Menopauza

Plamienie przed okresem, może być również wywołane spadkiem poziomu progesteronu, w okresie menopauzalnym. Plamienia są naturalnym symptomem świadczącym o tym, że w organizmie zachodzą pewne zmiany. Aby potwierdzić, że plamienie jest związane ze zbliżającym się klimakterium, ginekolog zleci odpowiednie badania, określające poziom hormonów. Podczas rutynowego badania ginekologicznego, sprawdzi również, czy plamienie nie ma podłoża chorobowego.

Choroba

Krwawienia przed okresem, mogą mieć czasami podłoże chorobowe. Zwłaszcza brunatne plamienie przed okresem, powinno wzbudzić naszą czujność. Kiedy pojawia się ono nie tylko przed menstruacją, ale również w innych okolicznościach, na przykład po stosunku, wówczas może świadczyć o występowaniu różnego rodzaju polipów, nadżerek lub innych infekcji narządów rodnych. Krwawienia mogą być również oznaką mięśniaków macicy, czy chlamydiozy. Czasami również, jest to jeden z objawów nowotworu. Plamienia przed okresem, zwłaszcza te, które się powtarzają, trwają ponad pół roku, są obfite, mają kolor brunatny i towarzyszy im ból w podbrzuszu, powinny być bezwzględnie skonsultowane z ginekologiem. Im szybciej zdiagnozuje on przyczynę krwawień, tym szybciej będzie można wdrożyć niezbędne leczenie.

Plamienia przed okresem a zajście w ciążę

Krwawienie przed okresem może być tak zwanym plamieniem implantacyjnym, czyli być jednym z pierwszych objawów ciąży. Krwawienie to pojawia się od sześciu do dwunastu dni po zakończeniu owulacji. Nie każda kobieta w ciąży ma plamienia implantacyjne, podobnie jak nie każde krwawienie przed okresem to objaw ciąży, co ustaliliśmy już wcześniej w naszym artykule.

Czasem wręcz plamienia przed okresem mogą być powodem problemów z zajściem w ciążę. Jak już wcześniej ustaliliśmy tego typu krwawienia mogą być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi pod postacią niewydolności ciałka żółtego lub enodometriozą. Jedna i druga przyczyna plamień może być także przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a także problemów z jej utrzymaniem.