Tabletki antykoncepcyjne i ich skutki uboczne

Doustna antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki antykoncepcyjne mają szereg zalet. Wygoda ich stosowania jest z pewnością największą z nich. Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, mogą w przystępny i łatwy sposób się przed nią chronić. Jednakże jak zawsze są dwie strony medalu – oprócz niezaprzeczalnych zalet, tabletki hormonalne mają również swoje wady. Jakie są skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Skutki uboczne przyjmowania tabletek hormonalnych mogą być nasilone w pierwszych miesiącach ich stosowania. Organizm uczy się radzić sobie z nowymi dawkami hormonów i chwilę zajmie zanim w pełni się przystosuje. Część skutków ubocznych mija więc po krótkim czasie, jednakże niektóre z nich mogą stale towarzyszyć kobiecie. Poniżej przedstawiamy zestawienie tych, z którymi nasze Czytelniczki borykają się najczęściej.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: przyrost masy ciała

Zwiększenie wagi ciała to jeden z najmniej przyjemnych dla kobiety skutków ubocznych przyjmowania tabletek. Może być to spowodowane zwiększonym łaknieniem, które towarzyszy zmianom hormonalnym mającym miejsce podczas przyjmowania tabletek. Dodatkowe kilogramy czasami przybywają w zastraszającym tempie i bardzo trudno jest ich się pozbyć.

Minusy tabletek antykoncepcyjnych: zatrzymywanie wody

Składniki zawarte w tabletce antykoncepcyjnej sprawiają, że jony sodu nie są wydalane z organizmu wraz z moczem. Z kolei jony sodu mają właściwości wiążące wodę. Przyciągają ją do siebie i ona również nie zostaje wydalana. Efektem tego jest charakterystyczne puchnięcie od zbyt dużego nadmiaru wody, co daje również przełożenie na nieco wyższą wagę i trudności w dopinaniu się w ulubionych ubraniach.

Wady tabletek antykoncepcyjnych: spadek libido

Brak ochoty na współżycie płciowe bardzo często jest wymieniany przez kobiety jako skutek uboczny przyjmowania tabletek. Przede wszystkim przyczyna leży w naturalnych potrzebach naszego organizmu, które działają w ściśle określony sposób, bardzo często podyktowany działaniem hormonów. Seks i ochota na niego są podświadomym dążeniem do rozmnażania zapisanym w naszych genach od wieków. Rozmnażanie to z kolei rzecz, której tabletki mają zapobiegać. Zmiany wprowadzane przez nie w działanie układu rozrodczego mają wpływ na mózg, który zaczyna odbierać sygnały, że popęd płciowy nie jest potrzebny ze względu na brak możliwości poczęcia dziecka. Spada zatem libido i ochota na łóżkowe figle.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych: suchość w pochwie

Za wydzielanie śluzu w pochwie odpowiedzialny jest hormon nazywany estrogenem. Jego niedobór powoduje, że błony śluzowe są przesuszone, na wskutek czego podczas stosunku pojawiają się nieprzyjemne otarcia i ból. Ma to miejsce, ponieważ tabletki antykoncepcyjne znacząco zmniejszają ilość estrogenu.

Sprawdź: Kiedy i jak odstawić tabletki antykoncepcyjne?

Inne skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych:

Ulotki tabletek hormonalnych, które mają zabezpieczać przed ciążą są bardzo obszerne. Wśród skutków ubocznych podawanych przez producentów wymieniany jest szereg konsekwencji, z którymi należy się liczyć w przypadku zdecydowania się na ten rodzaj antykoncepcji. Oprócz najpopularniejszych wyżej omówionych przykładów są to także:

  • bóle głowy
  • nudności
  • kłopoty z cerą
  • stany depresyjne
  • wzrost ciśnienia tętniczego
  • choroba niedokrwienna serca
  • krwawienia i plamienia

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo