Oblicz tydzień ciąży! To proste…

Oblicz tydzień ciąży! Wiedza, na którym etapie ciąży jesteś, jest bardzo przydatna. Dzięki temu wiesz, jakich dolegliwości możesz się spodziewać, ponieważ w najbliższym czasie Twoje samopoczucie będzie zależne i zmienne w zależności od trymestru. Dowiedz się jak dokładnie obliczyć, w którym tygodniu ciąży jesteś!

Oblicz tydzień ciąży! To ważne…

Każda przyszła mama powinna wiedzieć, w którym jest tygodniu ciąży. Oprócz ginekologa, pod którego jesteśmy opieką, same możemy obliczyć tydzień ciąży. Ta wiedza jest bardzo przydatna ze względu na parę czynników. Każdy trymestr, miesiąc, a nawet tydzień, kiedy nosimy pod sercem maluszka, jest inny. Nasze ciało się zmienia, możemy odczuwać pewne dolegliwości, ale także płód intensywnie się rozwija. Wiedza, jaki to tydzień ciąży, pomoże nam odróżnić prawidłowe symptomy związane ze stanem odmiennym od tych nieco niepokojących. Ponadto wizyty u lekarza prowadzącego są również zależne od tygodnia ciąży np. pierwsza wizyta powinna się odbyć około 13 tygodnia.

Wiedza, na jakim etapie rozwoju jest płód, również przydaje się przyszłym mamom. Dzięki temu wiedzą, jakie zmiany zachodzą w organizmie dziecka. Gdyby zaś doszło do przedwczesnego porodu, lekarze będą w stanie dostosować odpowiednie leczenie adekwatne do wieku dziecka, więc i w takich sytuacjach przydatna jest wiedza, który tydzień ciąży właśnie trwa.

Zobacz: Rozwój płodu – jakie są etapy rozwoju płodu?

Kalendarz ciąży: który to tydzień?

Najczęściej stosowaną metodą obliczania tygodnia ciąży jest reguła Naegelego, którą stosują również ginekolodzy. Nie jest ona w 100% dokładna, ale pomaga mniej więcej określić etap ciąży. Wzór jest nazwany na cześć niemieckiego położnika Franza Naegelego, który opracował tę metodę już w XIX wieku. Do tego, by sprawdzić, który to tydzień ciąży, potrzebna nam będzie data ostatniej miesiączki. Następnie do tego dnia dodajemy 7 dni, odejmujemy 3 miesiące, a następnie dodajemy 1 rok, czyli termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki przed zapłodnieniem + 7 dni – 3 miesiące + 1 rok.

Metoda jest jednak niedokładna o około 2 tygodnie (ponieważ bierze się w niej pod uwagę datę ostatniej miesiączki, a nie zapłodnienia, które zazwyczaj ma miejsce w 14 dniu cyklu), ale wystarczy je po prostu odjąć od wyniku naszych obliczeń. Wzór zakłada również, że ciąża trwa około 280 dni, czyli 40 tygodni.

Jak inaczej obliczyć tydzień ciąży?

Oprócz wzoru Naegelego możemy skorzystać z kalkulatorów tygodnia ciąży dostępnych online. Coraz popularniejsze stają się także testy ciążowe, które mówią nam, w którym tygodniu ciąży jesteśmy np. wyświetla się na nim zamiast plusika informacja- pregnant 1-2, co oznacza 1-2 tydzień. Test wskazuje etap ciąży do 3 tygodnia. Najskuteczniejszą metodą jest jednak mimo wszystko badanie USG, przeprowadzone w gabinecie lekarskim.

Wiedza, jak obliczyć tydzień ciąży jest bardzo przydatna. Dzięki niej możemy monitorować rozwój płodu oraz zdrowie matki, a tym samym reagować, kiedy zauważymy u siebie nieprawidłowe dolegliwości. Obliczanie tygodnia ciąży przy odrobinie wprawy jest proste i naprawdę szybkie.

[Zdjęcie główne: Depositphotos]

Dodaj komentarz

Kalendarz ciąży

1 trymestr ciąży

1 trymestr ciąży to bardzo ważny okres dla Ciebie i rosnącego w Twoim wnętrzu maluszka. Tych dwanaście pierwszych tygodni, bo tyle trwa 1 trymestr, bywa szczególnie ciężkie dla ciężarnej. Ciąża...

Czytaj dalej →
Kalendarz ciąży

2 trymestr ciąży

Drugi trymestr ciąży trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży, czyli jest to czwarty, piąty oraz szósty jej miesiąc. Wiele mam wspomina go jako najprzyjemniejszy okres. Mijają męczące dolegliwości występujące...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo