Ile się daje na komunię 2022? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny
Pieniądze to nie wszystko – to powiedzenie, chociaż bez wątpienia prawdziwe, coraz częściej w kontekście dużych uroczystości zaczyna tracić na znaczeniu. Drogie prezenty i duże kwoty w kopertach to już nie tylko powszechny zwyczaj ślubny, ale również komunijny. Ile się daje na komunię? Zapytaliśmy rodziców z różnych stron Polski i uśredniając ich odpowiedzi podpowiadamy, na co się przygotować, jeśli jesteśmy zaproszeni na komunię. Sprawdź, ile dać na komunię 2022!

Ile się daje na komunię 2022?
Zwyczaje komunijne znacząco zmieniły się w perspektywie ostatnich dwudziestu lat. Zdecydowanie czasy, gdy na komunię dostawało się tradycyjny zegarek, dawno minęły. Obecnie pierwsza komunia święta jest często okazją do obsypania dziewięciolatków prezentami, których wartość jest naprawdę znaczna. Co więcej, komunie są nierzadko wielkim wydatkiem dla rodziców również od strony organizacyjnej. Chociaż wiele osób uważa, że to niestosowne, komunie to obecnie osobny biznes, na którym zarabiają fryzjerzy, restauratorzy, krawcowe, a nawet makijażystki.
Osoby zaproszone na komunie nierzadko są jednak w kropce. Co podarować dziecku? W jaki sposób nie zdublować prezentu z innymi gośćmi? Odpowiedzią na oba te pytania jest po prostu przygotowanie koperty z gotówką. W tym momencie pojawia się jednak inny dylemat, tj. jaka kwota powinna się w niej znaleźć, aby nie popełnić gafy? Ile dać na komunię? Ile chrzestni dają na komunię, a ile dziadkowie? Co z dalszymi członkami rodziny? Sprawdziliśmy wypowiedzi na forach i grupach rodzicielskich z różnych rejonów Polski. Poniżej prezentujemy zestawienie uśrednionych kwot, które pomogą podjąć Ci decyzję w sprawie prezentu.
Sprawdź: W jakim wieku do komunii? Sprawdź, w której klasie jest komunia
Ile daje chrzestny na komunię? Ile na komunię od chrzestnej 2022?
Zazwyczaj prezent na komunię od chrzestnej/chrzestnego uzależniony jest od jego poziomu zamożności, tradycji dotychczas pielęgnowanych w rodzinie, a także więzi łączących ich z dzieckiem. Jednak najczęściej podawanymi kwotami są te mieszczące się w dosyć szerokim przedziale od 400 do nawet 1000 złotych. Dużo zależy także od tego, czy kopercie towarzyszy jakiś dodatkowy upominek. Jeśli oprócz pieniędzy rodzice chrzestni postanawiają podarować dziecku prezent, kwota gotówki zostaje pomniejszona.
Ile dają dziadkowie na komunię?
Dziadkowie i wujostwo – ile pieniędzy z okazji komunii zwyczajowo daje dalsza rodzina? Zdaniem internautów, to średnio 300 złotych. Bywa jednak, że dziadkowie – jeśli mają taką możliwość – przeznaczają na komunię wnuka kwoty zbliżone do tych darowanych przez chrzestnych. Z kolei jeśli np. wujostwo jest mniej zamożne lub mniej związane z dzieckiem, może zdecydować się na wręczenie koperty z kwotą mniejszą (np. 150 złotych).
Sprawdź: Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu
Prezent komunijny od innych członków rodziny
Ponieważ komunie to aktualnie nie tylko wydarzenie dla bliskiej rodziny, często zaproszeni na nią zostają również przyjaciele. W takim przypadku przyjmuje się, że kwota około 200 złotych jest jak najbardziej odpowiednia. Jeśli jest to dla kogoś zbyt wysoka suma, to lepiej w takim przypadku zdecydować się na niewielki prezent o symbolicznym znaczeniu, np. książkę czy film.
Zobacz: Jaki prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki?
Co dać na komunię? Dodatkowe pomysły na prezenty komunijne
Jeśli nie czujemy się komfortowo przekazując dziecku kopertę z gotówką, jednak nie jesteśmy również przekonani co do elektronicznych gadżetów, które ewentualnie moglibyśmy zakupić w formie prezentu, możemy wybrać inną, ciekawszą opcję. Przykładowo:
- voucher: jeśli dziewięciolatek szczególnie pasjonuje się sportem lub jakimś rodzajem aktywności, możemy zafundować mu bon, który pozwoli mu na realizowanie pasji. Może to być karnet na basen, do stadniny koni, na ściankę wspinaczkową, na tor gokartów etc.
- konto oszczędnościowe z wpłaconą już pewną kwotą (nie musi być duża). To dobry pomysł szczególnie dla osób, które regularnie borykają się z problemem “co dać na prezent dziecku” – na takie konto można w przyszłości wpłacać odpowiednio wybrane kwoty z okazji urodzin, imienin, świąt czy innych wydarzeń. Taki prezent warto uprzednio skonsultować z rodzicami dziewięciolatka. Warto pamiętać, że oprócz kont oszczędnościowych dostępne są również inne formy instrumentów finansowych (lokaty, fundusze etc.) – jednak wymagają już odrobinę większych kompetencji z zakresu finansów. Jeśli dający prezent takowe posiada, to może być to dobry sposób na rozpoczęcie edukacji finansowej malucha.
- wspólna wycieczka: jeśli rodzice nie mają nic przeciwko, w ramach prezentu można zaproponować wyjazd na parę dni w interesujące dla dziecka miejsce.
Rodzice pytają o prezent komunijny
To, ile daje chrzestna na komunię, zależy przede wszystkim od jej możliwości finansowych. Należy pamietać, że uroczystość ta nie powinna być nastawiona na licytowanie się, kto więcej włoży do koperty. W sieci pojawia się wiele komentarzy mówiących o kwotach rzędu 500-1000 złotych, ale równie dobrze może to być znacznie niższa suma, 300-400 złotych.
Kwota wkładana do koperty na komunię uzależniona będzie przede wszystkim od zasobności portfela oraz stopnia pokrewieństwa z dzieckiem. Przyjmuje się, że dziadkowie i chrzestni dają zazwyczaj nieco więcej niż pozostali członkowie rodziny (ok. 400-500 zł do nawet 1000). W przypadku dziadków przedział zdaniem internautów zazwyczaj zaczyna się od 300 złotych. Dalsza rodzina czy przyjaciele mogą podarować 200 złotych.
W ostatnich latach cieszącym się największą popularnością prezentem komunijnym była koperta z pieniędzmi. Wśród internautów pojawiają się także inne propozycje, np. zegarek, naszyjnik, kolczyki czy słuchawki. Niektórzy decydują się na zakup nieco większego prezentu, np. chrzestni czy dziadkowie składają się na rower czy telefon.
Ilość pieniędzy w kopercie powinna być uzależniona od zamożności. Jeśli w danym momencie chrzestny lub chrzestna nie są w stanie pozwolić sobie na podarowanie większej sumy, rodzice oraz dziecko powinni to zrozumieć. W. sieci pojawiają się jednak zazwyczaj odpowiedzi mieszczące się w przedziale 400-1000 złotych.
Najbliższa rodzina (chrzestni, dziadkowie) zazwyczaj wkładają do koperty nieco więcej (od 300 do nawet 500-700 zł), dalsza rodzina spokojnie może podarować 100 lub 200 zł.
Do kiedy wystawianie ocen 2023 1 semestr? Uczniowie powinni się śpieszyć z poprawieniem ocen
Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?
Przysłowia na grudzień. Z ostatnim miesiącem roku wiąże się wiele ludowych mądrości
Zabawy ruchowe świąteczne dla dzieci do przedszkola i domu. Jak spędzić aktywnie czas z maluchami?
Matura próbna matematyka 2023 – odpowiedzi. Prezentujemy poprawne rozwiązania do wszystkich zadań!
REL – co to znaczy? Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023
- Rodzice.pl
- Rodzice
- Ważne Okazje
- Komunia
- Ile się daje na komunię 2022? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny
Już nie rowery i łańcuszki! Oto nowe, gorące trendy komunijne, które szokują!
Komunia to nie tylko moment, w którym dzieci ubierają się odświętnie, modlą i spotykają z rodziną. To również zagadka dla wszystkich gości, którzy prezentami starają się spełnić oczekiwania i wpasować...
Czytaj dalej →Co się daje na Komunię dziewczynce? Te niebanalne pomysły na długo zapadną w pamięć!
Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy moment w życiu młodej dziewczynki. Jest to uroczystość o głębokim znaczeniu religijnym, przyjęcie po raz pierwszy sakramentu Eucharystii. Oprócz aspektów duchowych, ten dzień jest również...
Czytaj dalej →Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych
Formuła spowiedzi to jeden z najważniejszych elementów sakramentu pokuty. To uniwersalny szablon, według którego powinna przebiegać rozmowa księdza z penitentem, czyli osobą przystępującą do spowiedzi. Powinien ją znać każdy, jednak...
Czytaj dalej →Komunia w innej parafii. Jak ją zorganizować? Czasami nie jest to łatwe
Zdarza się, że z rozmaitych przyczyn dzieci lub ich rodzice chcieliby, aby pierwsza komunia odbyła się w innej parafii niż ta, do której należą. Wbrew pozorom co roku takich przypadków...
Czytaj dalej →Gadżety na komunię dla chłopca. 8 propozycji, które wprawią go w zachwyt!
Pierwsza Komunia Święta jest ważnym wydarzeniem religijnym dla wszystkich dzieci oraz ich bliskich. Tradycyjnie jest to także okazja do świętowania z rodzeństwem, rodziną i przyjaciółmi. Aby uczcić ten ważny moment,...
Czytaj dalej →Zabawne życzenia komunijne. Jak sprawić, by pierwsza Komunia Święta była jeszcze bardziej niezapomniana?
Komunia święta to jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka. Jest to moment, w którym dziecko po raz pierwszy przyjmuje Ciało i Krew Chrystusa. Dla rodziców jest to szczególny czas...
Czytaj dalej →Pierwsza Komunia Święta: przygotowania krok po kroku. Jak zaplanować idealną uroczystość?
Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i rodziny. Jest to moment, który należy odpowiednio zaplanować i przygotować, aby stał się niezapomnianą i piękną chwilą. Podczas...
Czytaj dalej →Podliczyła chrzestnej koszty komunii dziecka. “12 tys. Uzbierałaś już tyle? Oczywiście jesteś zaproszona”
Kiedyś przyjęcia komunijne były organizowane głównie w domach. Obecnie rodzice nieraz z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem rezerwują stoliki w restauracjach albo nawet i całe sale. Pewna rodzina kosztami postanowiła obarczyć matkę chrzestną....
Czytaj dalej →Komunia u ewangelików – jak wygląda? Te aspekty są szczególnie istotne
Pierwsza Komunia święta to jeden z najważniejszych sakramentów w Kościele katolickim. W polskiej tradycji przyjęło się, że nie jest to uroczystość wyłącznie o charakterze religijnym, ale także rodzinnym. Z tej...
Czytaj dalej →Wierszyki na komunię dla chłopca. Inspirujące słowa i wartościowe przesłanie w tym wyjątkowym dniu!
Wierszyki na komunię dla chłopca – te szczere słowa mają ogromne znaczenie, gdyż przekazują błogosławieństwa i najlepsze życzenia z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Ten ważny etap w duchowej podróży młodego...
Czytaj dalej →Dekoracja stołu na komunię: 5 sposobów, by osiągnąć efekt “wow!”
Niezależnie od tego, czy po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej zamierzasz zaprosić gości do siebie do domu, czy też do wybranej restauracji, pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie. A nic nie...
Czytaj dalej →Co kupić wnuczce na Komunię? Wyjątkowe prezenty, które zachwycą każdą dziewczynkę!
Komunia to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka i całej rodziny. Jest to czas radosny, pełen uroku i tradycji. Jednym z najważniejszych elementów tego wydarzenia jest oczywiście prezent, który zostanie...
Czytaj dalej →Cytaty na komunię. Poznaj ciekawe sentencje komunijne do zaproszeń!
Przystąpienie do Pierwszej Komunii Świętej to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich wiernych w Kościele katolickim. Jest to bowiem jeden z sakramentów tzw. wtajemniczenia chrześcijańskiego, które pozwala w pełni uczestniczyć w...
Czytaj dalej →W jakim wieku do komunii? Sprawdź, w której klasie jest komunia
Od lat zgodnie z katolicką tradycją majowe weekendy w wielu rodzinach upływają pod znakiem przygotowań do pierwszej komunii świętej. Z powodu pandemii uroczystości w ostatnich latach nie wyglądały tak jak...
Czytaj dalej →Jaka pamiątka na komunię dla chłopca? 5 wspaniałych upominków, które zostaną na lata!
Komunia Święta to ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka, zarówno dla dziewczynek, jak i dla chłopców. To moment, w którym dziecko przyjmuje po raz pierwszy Eucharystię i staje się pełnoprawnym...
Czytaj dalej →