Ile na komunię? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny

Pieniądze to nie wszystko – to powiedzenie, chociaż bez wątpienia prawdziwe, coraz częściej w kontekście dużych uroczystości zaczyna tracić na znaczeniu. Drogie prezenty i duże kwoty w kopertach to już nie tylko powszechny zwyczaj ślubny, ale również komunijny. Ile dać na komunię? Zapytaliśmy rodziców z różnych stron Polski i uśredniając ich odpowiedzi podpowiadamy, na co się przygotować, jeśli jesteśmy zaproszoni na komunię.

Pieniądze: czy wypada na komunię dać gotówkę?

Zwyczaje komunijne znacząco zmieniły się w perspektywie ostatnich dwudziestu lat. Zdecydowanie czasy, gdy na komunię dostawało się tradycyjny zegarek dawno minęły. Obecnie pierwsza komunia święta jest często okazją do obsypania dziewięciolatków prezentami, których wartość jest naprawdę znaczna. Co więcej, komunie są nierzadko wielkim wydatkiem dla rodziców również od strony organizacyjnej. Chociaż wiele osób uważa, że to niestosowne, komunie to obecnie osobny biznes, na którym zarabiają fryzjerzy, restauratorzy, krawcowe, a nawet makijażystki.

Osoby zaproszone na komunie nierzadko są jednak w kropce. Co podarować dziecku, które “ma już wszystko”? W jaki sposób nie zdublować prezentu z innymi gośćmi? Odpowiedzią na oba te pytania jest po prostu podarowanie gotówki w kopercie. Z tym, że jaka kwota powinna się w niej znaleźć, aby nie popełnić gafy? Sprawdziliśmy wypowiedzi na forach i grupach rodzicielskich z różnych rejonów Polski. Poniżej prezentujemy zestawienie uśrednionych kwot, które pomogą podjąć Ci decyzję w sprawie prezentu.

 

Ile na komunię dają rodzice chrzestni?

Zazwyczaj to, ile chrzestny na komunię podarowuje swojemu chrześniakowi, zależne jest od jego poziomu zamożności i tradycji dotychczas pielęgnowanych w rodzinie. Jednak najczęściej podawanymi kwotami są te mieszczące się w przedziale 500-1000 złotych. Jeśli oprócz koperty chrzestny wręcza dziecku dodatkowy prezent, kwota gotówki zostaje pomniejszona.

 

Ile pieniędzy na komunię daje rodzina?

Dziadkowie i wujostwo – ile pieniędzy z okazji komunii zwyczajowo daje dalsza rodzina? Zdaniem internautów, to średnio 300 złotych. Bywa jednak, że dziadkowie – jeśli mają taką możliwość – przeznaczają na komunię wnuka kwoty zbliżone do tych darowanych przez chrzestnych. Z kolei jeśli np. wujostwo jest mniej zamożne, może zdecydować się na wręczenie koperty z kwotą mniejszą (np. 150 złotych).

 

Ile na komunię przeznaczają pozostali goście?

Ponieważ komunie to aktualnie nie tylko wydarzenie dla bliskiej rodziny, często zaproszeni na nią zostają również przyjaciele. W takim przypadku przyjmuje się, że kwota około 200 złotych jest jak najbardziej odpowiednia. Jeśli jest to dla kogoś zbyt wysoka kwota, to lepiej w takim przypadku zdecydować się na niewielki prezent o symbolicznym znaczeniu, np. książkę czy film.

Dodatkowe pomysły na prezenty komunijne

Jeśli nie czujemy się komfortowo przekazując dziecku kopertę z gotówką, jednak nie jesteśmy również przekonani co do elektronicznych gadżetów, które ewentualnie moglibyśmy zakupić w formie prezentu, możemy wybrać inną, ciekawszą opcję. Przykładowo:

  • voucher: jeśli dziewięciolatek szczególnie pasjonuje się sportem lub jakimś rodzajem aktywności, możemy zafundować mu bon, który pozwoli mu na realizowanie pasji. Może to być karnet na basen, do stadniny koni, na ściankę wspinaczkową, na tor gokartów etc.
  • konto oszczędnościowe z wpłaconą już pewną kwotą (nie musi być duża). To dobry pomysł szczególnie dla osób, które regularnie borykają się z problemem “co dać na prezent dziecku” – na takie konto można w przyszłości wpłacać odpowiednio wybrane kwoty z okazji urodzin, imienin, świąt czy innych wydarzeń. Taki prezent warto uprzednio skonsultować z rodzicami dziewięciolatka. Warto pamiętać, że oprócz kont oszczędnościowych dostępne są również inne formy instrumentów finansowych (lokaty, fundusze etc.) – jednak wymagają już odrobinę większych kompetencji z zakresu finansów. Jeśli dający prezent takowe posiada, to może być to dobry sposób na rozpoczęcie edukacji finansowej malucha.
  • wspólna wycieczka: jeśli rodzice nie mają nic przeciwko, w ramach prezentu można zaproponować wyjazd na parę dni w interesujące dla dziecka miejsce.

 

Dodaj komentarz

Komunia, Zakupy

Prezent na komunię dla chłopca

Sezon komunijny to okres wzmożonego poszukiwania prezentów. Rozglądają się za nimi rodzice, rodzice chrzestni, bliższa i dalsza rodzina. Dobranie odpowiedniego prezentu dla uhonorowania tej ważnej uroczystości zaprząta głowy wszystkich, którzy mają...

Czytaj dalej →
Komunia, Życzenia

Życzenia komunijne

Ważnym wydarzeniem w życiu młodego człowieka będącego członkiem wspólnoty kościoła katolickiego jest Pierwsza Komunia Święta. Od tej chwili dziecko może już przyjmować Eucharystię. W parze z tym podniosłym wydarzeniem duchowym...

Czytaj dalej →
Komunia, Przepisy Kulinarne

Ciasta na komunię

Nie wiecie, jakie ciasta na komunię upiec? Mamy dla Was kilka propozycji i sprawdzone przepisy! Ciasta i torty na komunię Ciasta na komunię to niemal oczywista pozycja w menu. Tylko...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Śmieszne historyjki waszych dzieci

Na naszym forum Rodzice.pl jakiś czas temu zapytałyśmy użytkowniczki o śmieszne historyjki związane z ich dziećmi. Specjalnie dla Was wybrałyśmy te najśmieszniejsze. Bawcie się dobrze i koniecznie podzielcie się swoimi...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Czarna sukienka na wesele? Czy wypada?

Czarna sukienka na wesele? W absolutnie każdym podręczniku savoir vivre przeczytacie: czarna sukienka na wesele? Wykluczone! Czerń kojarzy się z żałobą. Wkładając ją na ślub sugerujemy, że nie cieszy nas...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general