Ile się daje na komunię 2022? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny

Pieniądze to nie wszystko – to powiedzenie, chociaż bez wątpienia prawdziwe, coraz częściej w kontekście dużych uroczystości zaczyna tracić na znaczeniu. Drogie prezenty i duże kwoty w kopertach to już nie tylko powszechny zwyczaj ślubny, ale również komunijny. Ile się daje na komunię? Zapytaliśmy rodziców z różnych stron Polski i uśredniając ich odpowiedzi podpowiadamy, na co się przygotować, jeśli jesteśmy zaproszeni na komunię. Sprawdź, ile dać na komunię 2022!

Ile się daje na komunię 2022?

Zwyczaje komunijne znacząco zmieniły się w perspektywie ostatnich dwudziestu lat. Zdecydowanie czasy, gdy na komunię dostawało się tradycyjny zegarek, dawno minęły. Obecnie pierwsza komunia święta jest często okazją do obsypania dziewięciolatków prezentami, których wartość jest naprawdę znaczna. Co więcej, komunie są nierzadko wielkim wydatkiem dla rodziców również od strony organizacyjnej. Chociaż wiele osób uważa, że to niestosowne, komunie to obecnie osobny biznes, na którym zarabiają fryzjerzy, restauratorzy, krawcowe, a nawet makijażystki.

Osoby zaproszone na komunie nierzadko są jednak w kropce. Co podarować dziecku? W jaki sposób nie zdublować prezentu z innymi gośćmi? Odpowiedzią na oba te pytania jest po prostu przygotowanie koperty z gotówką. W tym momencie pojawia się jednak inny dylemat, tj. jaka kwota powinna się w niej znaleźć, aby nie popełnić gafy? Ile dać na komunię? Ile chrzestni dają na komunię, a ile dziadkowie? Co z dalszymi członkami rodziny? Sprawdziliśmy wypowiedzi na forach i grupach rodzicielskich z różnych rejonów Polski. Poniżej prezentujemy zestawienie uśrednionych kwot, które pomogą podjąć Ci decyzję w sprawie prezentu.

Sprawdź: W jakim wieku do komunii? Sprawdź, w której klasie jest komunia

Ile daje chrzestny na komunię? Ile na komunię od chrzestnej 2022?

Zazwyczaj prezent na komunię od chrzestnej/chrzestnego uzależniony jest od jego poziomu zamożności, tradycji dotychczas pielęgnowanych w rodzinie, a także więzi łączących ich z dzieckiem. Jednak najczęściej podawanymi kwotami są te mieszczące się w dosyć szerokim przedziale od 400 do nawet 1000 złotych. Dużo zależy także od tego, czy kopercie towarzyszy jakiś dodatkowy upominek. Jeśli oprócz pieniędzy rodzice chrzestni postanawiają podarować dziecku prezent, kwota gotówki zostaje pomniejszona.

Zobacz: Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

Ile dają dziadkowie na komunię?

Dziadkowie i wujostwo – ile pieniędzy z okazji komunii zwyczajowo daje dalsza rodzina? Zdaniem internautów, to średnio 300 złotych. Bywa jednak, że dziadkowie – jeśli mają taką możliwość – przeznaczają na komunię wnuka kwoty zbliżone do tych darowanych przez chrzestnych. Z kolei jeśli np. wujostwo jest mniej zamożne lub mniej związane z dzieckiem, może zdecydować się na wręczenie koperty z kwotą mniejszą (np. 150 złotych).

Sprawdź: Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu

Prezent komunijny od innych członków rodziny

Ponieważ komunie to aktualnie nie tylko wydarzenie dla bliskiej rodziny, często zaproszeni na nią zostają również przyjaciele. W takim przypadku przyjmuje się, że kwota około 200 złotych jest jak najbardziej odpowiednia. Jeśli jest to dla kogoś zbyt wysoka suma, to lepiej w takim przypadku zdecydować się na niewielki prezent o symbolicznym znaczeniu, np. książkę czy film.

Zobacz: Jaki prezent na komunię dla chłopca i dziewczynki?

Co dać na komunię? Dodatkowe pomysły na prezenty komunijne

Jeśli nie czujemy się komfortowo przekazując dziecku kopertę z gotówką, jednak nie jesteśmy również przekonani co do elektronicznych gadżetów, które ewentualnie moglibyśmy zakupić w formie prezentu, możemy wybrać inną, ciekawszą opcję. Przykładowo:

  • voucher: jeśli dziewięciolatek szczególnie pasjonuje się sportem lub jakimś rodzajem aktywności, możemy zafundować mu bon, który pozwoli mu na realizowanie pasji. Może to być karnet na basen, do stadniny koni, na ściankę wspinaczkową, na tor gokartów etc.
  • konto oszczędnościowe z wpłaconą już pewną kwotą (nie musi być duża). To dobry pomysł szczególnie dla osób, które regularnie borykają się z problemem “co dać na prezent dziecku” – na takie konto można w przyszłości wpłacać odpowiednio wybrane kwoty z okazji urodzin, imienin, świąt czy innych wydarzeń. Taki prezent warto uprzednio skonsultować z rodzicami dziewięciolatka. Warto pamiętać, że oprócz kont oszczędnościowych dostępne są również inne formy instrumentów finansowych (lokaty, fundusze etc.) – jednak wymagają już odrobinę większych kompetencji z zakresu finansów. Jeśli dający prezent takowe posiada, to może być to dobry sposób na rozpoczęcie edukacji finansowej malucha.
  • wspólna wycieczka: jeśli rodzice nie mają nic przeciwko, w ramach prezentu można zaproponować wyjazd na parę dni w interesujące dla dziecka miejsce.

Rodzice pytają o prezent komunijny

Ile chrzestna daje na komunię?

To, ile daje chrzestna na komunię, zależy przede wszystkim od jej możliwości finansowych. Należy pamietać, że uroczystość ta nie powinna być nastawiona na licytowanie się, kto więcej włoży do koperty. W sieci pojawia się wiele komentarzy mówiących o kwotach rzędu 500-1000 złotych, ale równie dobrze może to być znacznie niższa suma, 300-400 złotych.

Ile na komunię 2022?

Kwota wkładana do koperty na komunię uzależniona będzie przede wszystkim od zasobności portfela oraz stopnia pokrewieństwa z dzieckiem. Przyjmuje się, że dziadkowie i chrzestni dają zazwyczaj nieco więcej niż pozostali członkowie rodziny (ok. 400-500 zł do nawet 1000). W przypadku dziadków przedział zdaniem internautów zazwyczaj zaczyna się od 300 złotych. Dalsza rodzina czy przyjaciele mogą podarować 200 złotych.

Co się daje na komunię?

W ostatnich latach cieszącym się największą popularnością prezentem komunijnym była koperta z pieniędzmi. Wśród internautów pojawiają się także inne propozycje, np. zegarek, naszyjnik, kolczyki czy słuchawki. Niektórzy decydują się na zakup nieco większego prezentu, np. chrzestni czy dziadkowie składają się na rower czy telefon.

Ile daje się na komunię chrześniakowi?

Ilość pieniędzy w kopercie powinna być uzależniona od zamożności. Jeśli w danym momencie chrzestny lub chrzestna nie są w stanie pozwolić sobie na podarowanie większej sumy, rodzice oraz dziecko powinni to zrozumieć. W. sieci pojawiają się jednak zazwyczaj odpowiedzi mieszczące się w przedziale 400-1000 złotych.

Ile dać na komunię 2022 forum?

Najbliższa rodzina (chrzestni, dziadkowie) zazwyczaj wkładają do koperty nieco więcej (od 300 do nawet 500-700 zł), dalsza rodzina spokojnie może podarować 100 lub 200 zł.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo