Ile na komunię? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny

Pieniądze to nie wszystko – to powiedzenie, chociaż bez wątpienia prawdziwe, coraz częściej w kontekście dużych uroczystości zaczyna tracić na znaczeniu. Drogie prezenty i duże kwoty w kopertach to już nie tylko powszechny zwyczaj ślubny, ale również komunijny. Ile dać na komunię? Zapytaliśmy rodziców z różnych stron Polski i uśredniając ich odpowiedzi podpowiadamy, na co się przygotować, jeśli jesteśmy zaproszoni na komunię.

Ile na komunię? Przewodnik dla chrzestnych, dziadków i rodziny
elements.envato.com

Pieniądze: czy wypada na komunię dać gotówkę?

Zwyczaje komunijne znacząco zmieniły się w perspektywie ostatnich dwudziestu lat. Zdecydowanie czasy, gdy na komunię dostawało się tradycyjny zegarek dawno minęły. Obecnie pierwsza komunia święta jest często okazją do obsypania dziewięciolatków prezentami, których wartość jest naprawdę znaczna. Co więcej, komunie są nierzadko wielkim wydatkiem dla rodziców również od strony organizacyjnej. Chociaż wiele osób uważa, że to niestosowne, komunie to obecnie osobny biznes, na którym zarabiają fryzjerzy, restauratorzy, krawcowe, a nawet makijażystki.

Osoby zaproszone na komunie nierzadko są jednak w kropce. Co podarować dziecku, które “ma już wszystko”? W jaki sposób nie zdublować prezentu z innymi gośćmi? Odpowiedzią na oba te pytania jest po prostu podarowanie gotówki w kopercie. Z tym, że jaka kwota powinna się w niej znaleźć, aby nie popełnić gafy? Sprawdziliśmy wypowiedzi na forach i grupach rodzicielskich z różnych rejonów Polski. Poniżej prezentujemy zestawienie uśrednionych kwot, które pomogą podjąć Ci decyzję w sprawie prezentu.

 

Ile na komunię dają rodzice chrzestni?

Zazwyczaj to, ile chrzestny na komunię podarowuje swojemu chrześniakowi, zależne jest od jego poziomu zamożności i tradycji dotychczas pielęgnowanych w rodzinie. Jednak najczęściej podawanymi kwotami są te mieszczące się w przedziale 500-1000 złotych. Jeśli oprócz koperty chrzestny wręcza dziecku dodatkowy prezent, kwota gotówki zostaje pomniejszona.

 

Ile pieniędzy na komunię daje rodzina?

Dziadkowie i wujostwo – ile pieniędzy z okazji komunii zwyczajowo daje dalsza rodzina? Zdaniem internautów, to średnio 300 złotych. Bywa jednak, że dziadkowie – jeśli mają taką możliwość – przeznaczają na komunię wnuka kwoty zbliżone do tych darowanych przez chrzestnych. Z kolei jeśli np. wujostwo jest mniej zamożne, może zdecydować się na wręczenie koperty z kwotą mniejszą (np. 150 złotych).

Sprawdź:  Formuła spowiedzi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Formuła pierwszej spowiedzi dla dzieci komunijnych

 

Ile na komunię przeznaczają pozostali goście?

Ponieważ komunie to aktualnie nie tylko wydarzenie dla bliskiej rodziny, często zaproszeni na nią zostają również przyjaciele. W takim przypadku przyjmuje się, że kwota około 200 złotych jest jak najbardziej odpowiednia. Jeśli jest to dla kogoś zbyt wysoka kwota, to lepiej w takim przypadku zdecydować się na niewielki prezent o symbolicznym znaczeniu, np. książkę czy film.

Dodatkowe pomysły na prezenty komunijne

Jeśli nie czujemy się komfortowo przekazując dziecku kopertę z gotówką, jednak nie jesteśmy również przekonani co do elektronicznych gadżetów, które ewentualnie moglibyśmy zakupić w formie prezentu, możemy wybrać inną, ciekawszą opcję. Przykładowo:

  • voucher: jeśli dziewięciolatek szczególnie pasjonuje się sportem lub jakimś rodzajem aktywności, możemy zafundować mu bon, który pozwoli mu na realizowanie pasji. Może to być karnet na basen, do stadniny koni, na ściankę wspinaczkową, na tor gokartów etc.
  • konto oszczędnościowe z wpłaconą już pewną kwotą (nie musi być duża). To dobry pomysł szczególnie dla osób, które regularnie borykają się z problemem “co dać na prezent dziecku” – na takie konto można w przyszłości wpłacać odpowiednio wybrane kwoty z okazji urodzin, imienin, świąt czy innych wydarzeń. Taki prezent warto uprzednio skonsultować z rodzicami dziewięciolatka. Warto pamiętać, że oprócz kont oszczędnościowych dostępne są również inne formy instrumentów finansowych (lokaty, fundusze etc.) – jednak wymagają już odrobinę większych kompetencji z zakresu finansów. Jeśli dający prezent takowe posiada, to może być to dobry sposób na rozpoczęcie edukacji finansowej malucha.
  • wspólna wycieczka: jeśli rodzice nie mają nic przeciwko, w ramach prezentu można zaproponować wyjazd na parę dni w interesujące dla dziecka miejsce.

 

Dodaj komentarz

Matura Newsy
Przeciek na maturze w Białymstoku. CKE zgłasza sprawę na policję - "...matura zostanie unieważniona, ale..."
Czy Google Trends zdradził przeciek tematu maturalnego z języka polskiego? Według tego narzędzia dziś już przed 7 rano, na 2 godziny przed egzaminem wzrosła liczba zapytań związanych z tematem maturalnej
Czytaj dalej
Matura Newsy
Matura 2020: Wyciek matury z matematyki. "Gdzie tu sprawiedliwość?"
W internecie po raz kolejny pojawiły się przecieki dotyczące matur. Po próbach oszustwa na egzaminie z języka polskiego przyszedł czas na matematykę. Maturzyści żalą się, że tegoroczny egzamin dojrzałości nie
Czytaj dalej
Komunia Zakupy
Prezent na komunię dla chłopca
Sezon komunijny to okres wzmożonego poszukiwania prezentów. Rozglądają się za nimi rodzice, rodzice chrzestni, bliższa i dalsza rodzina. Dobranie odpowiedniego prezentu dla uhonorowania tej ważnej uroczystości zaprząta głowy wszystkich, którzy mają
Czytaj dalej
Komunia
Menu na komunię – przykładowe menu na komunię w domu
Menu na komunię bywa przedmiotem wielu dyskusji. Bo jak zaspokoić gusta i podniebienia wszystkich gości? I jak pogodzić chęć zaskoczenia ich czymś wyjątkowym z pragnieniem zaserwowania konserwatywnej cioci obowiązkowego schabowego
Czytaj dalej
Komunia
Maseczki komunijne trafiły do sklepów z dewocjonaliami. Pierwsze terminy komunii już maju!
Nie wszystkie parafie ogłosiły już, kiedy odbędą się w nich Pierwsze Komunie Święte. Niektóre po złagodzeniu obostrzeń zdecydowały się na zorganizowanie I Komunii Świętej indywidualnie lub w małych grupach z
Czytaj dalej
Komunia Życzenia
Życzenia komunijne
Ważnym wydarzeniem w życiu młodego człowieka będącego członkiem wspólnoty kościoła katolickiego jest Pierwsza Komunia Święta. Od tej chwili dziecko może już przyjmować Eucharystię. W parze z tym podniosłym wydarzeniem duchowym
Czytaj dalej