27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie Ty i dziecko zaczniecie szybko przybierać na wadze, a brzuch będzie robił się coraz większy, w związku z czym będzie Ci coraz mniej komfortowo. Odczujesz to zwłaszcza nocami, gdy nie będziesz mogła sobie dobrać odpowiedniej pozycji do zaśnięcia. Świetnie sprawdzi się wtedy poduszka-rogal, dedykowana specjalnie dla ciężarnych. Pozwala ona na wygodne podparcie karku, pleców, brzucha czy nóg – osobno lub nawet każdej z tych części ciała jednocześnie. To idealny moment na ten zakup, co potwierdza wiele zachwyconych mam, które poduszek używały także po porodzie, jako pomocnika przydatnego przy karmieniu malucha, podpórki ograniczającej zakres ruchów niemowlęcia czy wreszcie wygodnej leżanki na dziecka.

Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu?

To jedno z kilku zagadnień, które najbardziej interesują przyszłą mamę – a z pewnością także jego tatę. Maluch jest już całkiem spory! Waży ponad kilogram i mierzy 33-37 cm. Jest już idealną miniaturką niemowlęcia, które urodzisz. Obecnie jego wszystkie narządy i części ciała są już wykształcone, teraz już jedynie stale rosną i wzmacniają się, by po przyjściu dziecka na świat mogły podjąć prawidłową pracę.

Na główce malucha pojawiają się pierwsze, cienkie włoski, które wypadną zaraz po urodzeniu. Ciało nadal jest pokryte meszkiem płodowym, który już wkrótce zacznie się wycierać. Może się jednak zdarzyć, że z jego pozostałościami maluch przyjdzie na świat. Nie martw się tym, szybko on zniknie. Oprócz meszku, na jego skórze stale obecna jest maź płodowa, która chroni skórę malucha przed długotrwałym kontaktem z wodami płodowymi.

Z wyglądu maluszek przypomina miniaturkę noworodka, który przyjdzie wkrótce na świat. Ma już wszystkie kończyny, wykształcone paluszki, a nawet linie papilarne! Czubki jego paluszków zwieńczone są paznokciami, które szybko rosną. Tuż po porodzie mogą być zadziwiająco długie i maluch łatwo się będzie mógł zranić w buzię. Z uwagi na to konieczne będą rękawiczki-niedrapki lub obcięcie pazurków. Pamiętaj, by robić to nożyczkami z zaokrąglonymi końcówkami. Są dedykowane specjalnie dla niemowląt i ryzyko zranienia nimi dziecka jest niewielkie. Niemniej jednak zabieg obcinania paznokci powinien odbywać się zawsze podczas snu noworodka.

Jak zachowuje się i rozwija Twoje maleństwo?

W czasie dwudziestego siódmego tygodnia jeszcze bardziej rozwijają się zmysły i narządy dziecka. To znaczy, że będzie ono coraz mocniej reagować na bodźce, których mu dostarczysz, np. na głos czy światło. Oczka malucha są już dobrze wykształcone, od około tygodnia próbuje je już zapewne otwierać, gdy zrobi się w Twoim wnętrzu jaśniej.

Maleństwo wyczuwa również smak i może dawać ci znać, czy to, co akurat zjadłaś, mu smakuje. Jak to możliwe? Otóż kubki smakowe dziecka są już w pełni wykształcone. Wszystko co jesz przenika do wód owodniowych – a raczej smak tego oraz zapach. Ponieważ maluch ma stały kontakt z płynem, z łatwością wyczuwa smak potraw, które zjadłaś. Nie dziwi fakt, że dziecko najlepiej reaguje na pojawienie się cukru w płynie owodniowym tuż po tym, jak zjesz coś słodkiego. Specjaliści są zdania, że na tym etapie ciąży można kształtować przyszłe preferencje smakowe dziecka. Im więcej teraz dasz mu poznać, tym bardziej w przyszłości będzie otwarte na różnorodność. Zapoznając go z różnymi smakami sprawisz, że niewiele go zaskoczy i nie powinien dzięki temu maluch w przyszłości grymasić przy jedzeniu.

Bardzo szybko w tym okresie ciąży powiększa się i unerwia mózg – w końcu będzie on odpowiadał za podstawowe czynności życiowe po urodzeniu, kontrolował dalszy rozwój poza organizmem matki i usprawniał funkcje poznawcze z każdym kolejnym dniem na świecie. To, co możesz robić, by ten ważny organ rozwijał się w szybkim tempie, to stałe mówienie do brzucha, a także puszczanie muzyki czy różnych odgłosów. Mózg malucha, by je przetworzyć, przeanalizować i zapamiętać, tworzy nowe połączenia nerwowe.

Ruchy dziecka w 27 tygodniu ciąży

Ruchy dziecka na tym etapie ciąży mogą pojawiać się częściej, ponieważ maluch przesypia już tylko 15 godzin dziennie. Wcześniej spał prawie całą dobę, teraz więc wyrabia pełny dzień roboczy na figlowaniu i dokazywaniu. Co prawda jego ruchy nie są już tak intensywne jak w okolicach 10-20 tygodnia, ale z uwagi na wzrost dziecka, czujesz je znacznie bardziej, niż we wcześniejszych etapach życia płodowego malucha. Dziecko najbardziej aktywne było, gdy Ty jeszcze nie byłaś w stanie wyczuć jego fikołków i obrotów. Działo się tak dlatego, bo jego masa była zbyt niska, by nacisk na ścianki worka owodniowego był dla Ciebie odczuwalny. Teraz jest zupełnie inaczej – nie tylko czujesz nacisk, ale także kopniaki czy przemieszczanie się malucha z jednej strony brzucha na drugą. Czasami sporo czasu zajmuje, zanim dziecko znajdzie dogodną pozycję dla siebie i wtedy przez długie minuty kręci się, by ułożyć się właściwie.

27 tydzień ciąży: ułożenie dziecka

Wiele mam zaczyna się niepokoić, czy ich maluch jest już odpowiednio ułożony w macicy. Spokojnie, to jeszcze nie ten etap i nie można mówić ani o położeniu pośladkowym ani główkowym ani o żadnym innym. Dziecko w tym okresie jeszcze swobodnie się przemieszcza, obraza nie tylko wokół własnej osi, ale również do góry nogami. Na przyjęcie pozycji sprzyjającej wydostaniu się z kanału rodnego ma jeszcze czas i o tym powinnaś myśleć dopiero w okolicach 32-33 tygodnia ciąży.

Dolegliwości i objawy w dwudziestym siódmym tygodniu

Początek trzeciego trymestru to przede wszystkim wzrost aktywności dziecka w macicy – maleństwo wciąż kopie, przeciąga się i przewraca, to jego najlepsza zabawa. Co ciekawe, w ciągu najbliższych kilku tygodni gwałtowne ruchy dziecka znacznie się uspokoją, a to ze względu na stale malejącą ilość miejsca w macicy.

W czasie dwudziestego siódmego tygodnia zaczną wzmagać się u Ciebie wszystkie nieprzyjemne objawy ciążowe. Jeśli nie miałaś z nimi problemu we wcześniejszym etapie, teraz odezwą się ze zdwojoną siłą. Macica uciskająca narządy sprawi, że będziesz mieć problemy z oddychaniem, częste zgagi i zaparcia. Twoje nogi zaczną puchnąć; mogą pojawić się na nich żylaki.

Zaparcia i zgaga mogą pojawić się także z innego powodu – głównym winowajcą jest tutaj progesteron. Ten wydzielany przez łożysko hormon odgrywa ważną rolę w czasie ciąży. Jego niedobór może prowadzić nawet do poronienia, dlatego prawidłowy poziom powinien być powodem do zadowolenia… gdyby tylko nie dolegliwości, które on powoduje. Chociaż jest kluczowy dla bezpieczeństwa ciąży, a co za tym idzie – również bezpieczeństwa malucha, w organizmie przyszłej mamy wywołuje wiele zmian, które nie są przyjemne. Przede wszystkim odpowiada za rozluźnienie mięśnia zwieracza przełyku. Powoduje to, że jest on zbyt słaby, by spełnić swoją główną rolę, czyli utrzymać soki żołądkowe i treść pokarmową w żołądku. Mogą się one łatwo cofnąć w stronę przełyku, co powoduje uczucie nieprzyjemnego palenia i pieczenia w gardle i klatce piersiowej. Jednocześnie progesteron sprawia, że zwalnia znacząco praca układu pokarmowego. Pokarm dłużej zalega w żołądku, a w wyniku zwolnionej perystaltyki jelit, również przez nie przechodzi przez długi okres czasu. Powoduje to, że nękają Cię powracające wzdęcia i zaparcia.

Coraz częściej będziesz musiała korzystać z toalety – nie zapomnij wtedy o piciu dużej ilości wody, żeby wyrównać zapotrzebowanie na płyny. Na lepsze trzymanie moczu pomogą ćwiczenia mięśni Kegla, które możesz wykonywać w domu. Ich wytrenowanie pomoże Ci również w szybszym i mniej bolesnym porodzie.

Możesz odczuwać również bóle kości i zębów ze względu na intensywny rozrost układu kostnego Twojego dziecka. W przypadku braku odpowiedniej ilości wapnia, organizm płodu pobiera go z Twoich kości. Żeby temu zapobiec, wprowadź do swojej diety suplement witaminy D i dużo produktów zawierających wapń.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży to także czas, kiedy mogą pojawić się obrzęki. Prawie 70% przyszłych mam cierpi na puchnięcie stóp, dłoni, kostek u nóg, a także łydek i buzi. Jest to efekt zwiększonego przepływu krwi w tkankach.

Ból brzucha w 27. tygodniu ciąży

Jeśli czujesz skurcze w okolicach dna macicy, nie masz się czym martwić – w dwudziestym siódmym tygodniu ciąży skurcze Braxtona-Hicksa staną się dla ciebie normą. Są to tak zwane „skurcze przepowiadające” i będą Ci już towarzyszyły do chwili porodu. Jakie jest ich zadanie? Bardzo ważne! Macica bowiem w ten sposób trenuje przed chwilą wydalenia dziecka na świat. Oczywiście jej próby są na tyle lekkie, że dziecku nic nie zagraża i prawdziwa akcja porodowa jeszcze się nie zacznie, niemniej jednak macica uczy się, w jaki sposób przygotować się do skracania i rozszerzania szyjki macicy.

Przeważnie skurcze Braxtona-Hicksa są niebolesne, jednak zdarza się, że niektóre przyszłe mamy odczuwają je dosyć dotkliwie. Chociaż nie jest to normą, to jednak nie jest również niczym niepokojącym – po prostu każda kobieta odczuwa je inaczej. Zazwyczaj skurcze te przypominają niezbyt nasilony ból miesiączkowy. Na początku pojawiają się raz lub dwa razy dziennie i trwają koło 30 sekund. Z czasem przychodzą coraz częściej i trwają nawet kilkanaście minut.

Skurcz przepowiadający zaczyna się na samej górze brzucha, tuż pod piersiami. Stopniowo schodzi w dół i przez dłuższą część jego trwania czujesz go w okolicach spojenia łonowego. Skurcze te nie przybierają na sile, w miarę czasu ich trwania stają się coraz słabsze.

Jeśli jednak ból umiejscowiony jest wyżej, a dodatkowo czujesz, że brzuch jest niepokojąco twardy lub w śluzie z pochwy pojawiły się plamienia – koniecznie poinformuj swojego lekarza. Niepokojące jest również to, gdy skurcze przybierają na sile. Jak wspomnieliśmy wyżej, skurcze przepowiadające stają się coraz słabsze, aż mijają zupełnie. Skurcze, które się wzmacniają, a także mocny ból podbrzusza w 27 tygodniu ciąży może świadczyć o rozpoczęciu akcji porodowej. Jeśli Twoje dziecko przyszłoby teraz na świat, ma ponad 80% szans na przeżycie.

Dodaj komentarz

Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo