Rozwarcie na 2 cm – Kiedy poród?

W naszej świadomości utrwaliło się przekonanie, że kiedy ginekolog wypowie magiczne słowa „rozwarcie 2 cm”, do porodu zostało zaledwie kilka chwil. I rzeczywiście — w wielu przypadkach nie trzeba długo czekać na to, by móc czule przytulić długo wyczekiwane maleństwo. Ale co wtedy, gdy mimo rozwarcia nic nie zapowiada porodu, a skurcze ustały? Ile może trwać taka sytuacja?

Rozwarcie na 2 cm – Kiedy poród?

Kiedy następuje rozwarcie szyjki macicy?

U kobiet niebędących w ciąży długość szyjki macicy mieści się w przedziale od 3 do 5 cm. Kiedy jednak dojdzie do zapłodnienia, szyjka staje się twardsza i następuje jej stopniowe skracanie. Kulminacja tego procesu ma miejsce pod koniec trzeciego trymestru. Przed samym porodem dochodzi zaś do całkowitego skrócenia się szyjki macicy. Właśnie wtedy pod wpływem skurczów porodowych następuje rozwarcie. Do porodu powinno więc zostać zaledwie kilka godzin.

Przyjmuje się, że przebiegający bez komplikacji poród powinien trwać od kilku do 18 godzin. W tym czasie lekarze i położne systematycznie mierzą stopień rozwarcia szyjki macicy. Rozwarcie na jeden palec oznacza, iż ścianki szyjki macicy oddalone są od siebie o ok. 2 cm, rozwarcie na dwa palce jest zaś informacją o tym, że odległość ta wzrosła do ok. 4 cm. Oba te stany, jeśli oczywiście towarzyszą im skurcze, są jednak dopiero początkową fazą porodu.

Od 7 centymetrów do pełnego rozwarcia

W czasie porodu wiele kobiet odczuwa wzmożone skurcze przy rozwarciu zbliżonym do ok. 7 centymetrów. Rzeczywiście, jest to moment, w którym ból znacznie się nasila. Na szczęście następna faza, czyli pełne rozwarcie (10 cm), zazwyczaj następuje bardzo szybko. Od tej chwili przyszła matka powinna przeć, aby przyśpieszyć moment pojawienia się dziecka na świecie.

Rozwarcie na palec i brak skurczów — co wtedy?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo dwucentymetrowego rozwarcia ścianek szyjki macicy nie pojawiają się skurcze porodowe. W takich przypadkach nie należy się niepokoić. Trzeba natomiast cierpliwie oczekiwać odejścia czopu śluzowego i być w stałym kontakcie z lekarzem. Nie brakuje bowiem relacji kobiet, u których skurcze porodowe pojawiły się dopiero po kilku dniach (mimo stwierdzenia rozwarcia). A kiedy zaczynał się poród, rozwarcie zwiększało się bardzo szybko. Przyjmuje się, że taki stan jest wynikiem indywidualnych cech anatomicznych i trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokłądnie nastąpi poród. Dlatego wszystkie decyzje warto konsultować z ginekologiem. Okazuje się bowiem, że nawet owo słynne „rozwarcie 2 cm” nie jest zapowiedzią szybkiego nastąpienia porodu.

Sprawdź:  Skurcze przepowiadające: na ile przed porodem pojawiają się pierwsze skurcze?

Najczęściej zadawane pytania o rozwarcie szyjki macicy

Lekarz stwierdził rozwarcie 2 cm. Kiedy poród?

Należy zachować cierpliwość. Jeśli tylko pojawią się regularne skurcze, maleństwo już wkrótce powinno być w Twoich ramionach. Gdyby jednak nie doszło do ich wystąpienia, nie ma powodów do niepokoju. Warto za to skontaktować się z lekarzem.

Co oznacza rozwarcie na 2 palce?

Rozwarcie na 2 palce oznacza, że ściany szyjki macicy oddalone są od siebie na ok. 4 cm. Lekarz często stwierdza rozwarcie na dwa palce, kiedy poród zaczyna wchodzić w decydującą fazę i następuje przyśpieszenie oddalania się od siebie ścianek szyjki macicy.

Jak szerokie jest rozwarcie przy porodzie?

Pełne rozwarcie, które oznacza, że przyszła mama powinna przeć, mierzy ok. 10 cm. Pamiętajmy jednak, że znane są przypadki, w których poród następował przy mniejszym rozwarciu.

Dodaj komentarz

Chrzest
Sukienka dla mamy na chrzest dziecka
Chrzest dziecka to zawsze wielkie wydarzenie. I wcale nie jest oczywiste, jaka sukienka na chrzest jest odpowiednia dla mamy. Sukienka na chrzciny dla mamy Przyjęło się, że na chrzest ubieramy się w jasnych
Czytaj dalej
Bliźniaki Rozrywka
Sesja zdjęciowa noworodków Romea i Julii z wyjątkową historią w tle
Urodziły się w tym samym szpitalu, w pokojach położonych obok siebie. Porody odbierał ten sam lekarz. I zupełnie przypadkiem nadano im imiona Romeo i Julia. Tak zaczyna się opowieść o
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Objawy porodu
Sączenie wód płodowych: Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?
Wyciek wód płodowych rzadko wygląda tak, jak na filmach. Zamiast gwałtownego jednorazowego odejścia płynów, większość przyszłych mam obserwuje powolne sączenie wód płodowych. Jak je rozpoznać? Kiedy udać się do szpitala?
Czytaj dalej
Objawy porodu
Pierwsze objawy porodu? Sprawdź, czy powinnaś już jechać do szpitala!
Jakie są pierwsze objawy porodu? Niby wiele się na ten temat mówi, a jednak niejedna mama zbyt szybko skierowała swoje kroki do szpitala. Bo wiedzieć, a rozpoznać objawy porodu to
Czytaj dalej
Objawy porodu
Skurcze przepowiadające: na ile przed porodem pojawiają się pierwsze skurcze?
Skurcze przepowiadające, inaczej nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży, a niekiedy już w II trymestrze. Zwykle nie są bolesne, jednak czasami mogą sprawić dyskomfort. Choć pod koniec ciąży
Czytaj dalej