Rozwarcie na 2 cm – Kiedy poród?

W naszej świadomości utrwaliło się przekonanie, że kiedy ginekolog wypowie magiczne słowa „rozwarcie 2 cm”, do porodu zostało zaledwie kilka chwil. I rzeczywiście — w wielu przypadkach nie trzeba długo czekać na to, by móc czule przytulić długo wyczekiwane maleństwo. Ale co wtedy, gdy mimo rozwarcia nic nie zapowiada porodu, a skurcze ustały? Ile może trwać taka sytuacja?

Kiedy następuje rozwarcie szyjki macicy?

U kobiet niebędących w ciąży długość szyjki macicy mieści się w przedziale od 3 do 5 cm. Kiedy jednak dojdzie do zapłodnienia, szyjka staje się twardsza i następuje jej stopniowe skracanie. Kulminacja tego procesu ma miejsce pod koniec trzeciego trymestru. Przed samym porodem dochodzi zaś do całkowitego skrócenia się szyjki macicy. Właśnie wtedy pod wpływem skurczów porodowych następuje rozwarcie. Do porodu powinno więc zostać zaledwie kilka godzin.

Przyjmuje się, że przebiegający bez komplikacji poród powinien trwać od kilku do 18 godzin. W tym czasie lekarze i położne systematycznie mierzą stopień rozwarcia szyjki macicy. Rozwarcie na jeden palec oznacza, iż ścianki szyjki macicy oddalone są od siebie o ok. 2 cm, rozwarcie na dwa palce jest zaś informacją o tym, że odległość ta wzrosła do ok. 4 cm. Oba te stany, jeśli oczywiście towarzyszą im skurcze, są jednak dopiero początkową fazą porodu.

Od 7 centymetrów do pełnego rozwarcia

W czasie porodu wiele kobiet odczuwa wzmożone skurcze przy rozwarciu zbliżonym do ok. 7 centymetrów. Rzeczywiście, jest to moment, w którym ból znacznie się nasila. Na szczęście następna faza, czyli pełne rozwarcie (10 cm), zazwyczaj następuje bardzo szybko. Od tej chwili przyszła matka powinna przeć, aby przyśpieszyć moment pojawienia się dziecka na świecie.

Rozwarcie na palec i brak skurczów — co wtedy?

Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo dwucentymetrowego rozwarcia ścianek szyjki macicy nie pojawiają się skurcze porodowe. W takich przypadkach nie należy się niepokoić. Trzeba natomiast cierpliwie oczekiwać odejścia czopu śluzowego i być w stałym kontakcie z lekarzem. Nie brakuje bowiem relacji kobiet, u których skurcze porodowe pojawiły się dopiero po kilku dniach (mimo stwierdzenia rozwarcia). A kiedy zaczynał się poród, rozwarcie zwiększało się bardzo szybko. Przyjmuje się, że taki stan jest wynikiem indywidualnych cech anatomicznych i trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokłądnie nastąpi poród. Dlatego wszystkie decyzje warto konsultować z ginekologiem. Okazuje się bowiem, że nawet owo słynne „rozwarcie 2 cm” nie jest zapowiedzią szybkiego nastąpienia porodu.

Najczęściej zadawane pytania o rozwarcie szyjki macicy

Lekarz stwierdził rozwarcie 2 cm. Kiedy poród?

Należy zachować cierpliwość. Jeśli tylko pojawią się regularne skurcze, maleństwo już wkrótce powinno być w Twoich ramionach. Gdyby jednak nie doszło do ich wystąpienia, nie ma powodów do niepokoju. Warto za to skontaktować się z lekarzem.

Co oznacza rozwarcie na 2 palce?

Rozwarcie na 2 palce oznacza, że ściany szyjki macicy oddalone są od siebie na ok. 4 cm. Lekarz często stwierdza rozwarcie na dwa palce, kiedy poród zaczyna wchodzić w decydującą fazę i następuje przyśpieszenie oddalania się od siebie ścianek szyjki macicy.

Jak szerokie jest rozwarcie przy porodzie?

Pełne rozwarcie, które oznacza, że przyszła mama powinna przeć, mierzy ok. 10 cm. Pamiętajmy jednak, że znane są przypadki, w których poród następował przy mniejszym rozwarciu.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo