Ile trwa cesarka? 8 najczęstszych pytań dotyczących cesarskiego cięcia
W Polsce blisko 43% porodów kończy się poprzez cesarskie cięcie. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że i Twoja ciąża zakończy się “cesarką”. Jak długo trwa operacja? Czego powinnaś się spodziewać przed i po cesarskim cięciu?

- Cięcie cesarskie trwa zwykle nie dłużej, niż 30 minut.
- Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy cięcie przeprowadzane jest jako odpowiedź na nagłe komplikacje - wtedy przyszła mama znieczulana jest ogólnie.
- Połóg po cesarskim cięciu przebiega inaczej i może trwać dłużej, niż po porodzie drogami natury. Obejmuje objawy "zwykłego" połogu, a także kwestie związane z raną pooperacyjną.
- Torba szpitalna do porodu poprzez cięcie cesarskie powinna zawierać te same rzeczy, co w przypadku porodu naturalnego.
1 Ile trwa cesarka?
Jeżeli Twój lekarz prowadzący uznał, że jest to najlepszy sposób na rozwiązanie Twojej ciąży, z pewnością zastanawiasz się, ile trwa cesarskie cięcie. Większość przyszłych rodziców jest zaskoczona tym faktem, ale sama operacja w większości przypadków nie jest długa i zamyka się w 30 minutach. W trakcie tego czasu na świat wydobywany jest maluch (lub maluchy), łożysko, a także jest zszywana rana pooperacyjna. Pierwsze karmienie może odbyć się już w godzinę po operacji. Warto wiedzieć, że maluch pojawia się na świecie już w piątej minucie od rozpoczęcia cięcia cesarskiego!
Jednak pół godziny to nie jedyna odpowiedź na pytanie o cesarkę i to, ile trwa poród. Cesarskie cięcie może być bowiem ustalone z dużym wyprzedzeniem i wtedy – jako zaplanowana operacja – w większości przypadków przebiega bez większych komplikacji. Natomiast zdarza się, że poród rozpoczynający się siłami natury i zgodnie z przewidywaniami mający przebiegać drogami natury, zostaje zakłócony. Może tak stać się na skutek dystocji szyjkowej (braku postępów w rozwieraniu się szyjki macicy), nagłego pogorszenia stanu zdrowia matki (omdlenie, brak sił do parcia, wyczerpanie przedłużającym się porodem) lub stwierdzenia nieprawidłowości u dziecka (niepokojący zapis KTG, zaplątanie w pępowinę, utknięcie w kanale rodnym).
A więc to, ile trwa poród przez cesarskie cięcie zależne jest od tego, czy była to operacja planowana, czy decyzja o jej przeprowadzeniu była wynikiem nagłych zdarzeń na sali porodowej.
2 Jak przebiega operacja cesarskiego cięcia?
Cesarskie cięcie najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym (podpajęczynówkowym), jeśli jest to operacja planowana. W sytuacjach nagłych stosowane jest znieczulenie ogólne. Kiedy anestezjolog przygotuje pacjentkę, chirurg przechodzi do nacinania powłok brzusznych. Świadome pacjentki nie widzą miejsca operacji – ustawiany jest specjalny parawan. Dziecko przychodzi na świat zwykle po paru minutach od nacięcia skóry i powłok brzusznych. Przekazywane jest neonatologowi, który je waży i ocenia stan zdrowotny. Następnie dziecko umieszczane jest na piersi mamy (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań i mama jest przytomna) i pozostaje tam do końca operacji. Chirurg wydobywa łożysko oraz zszywa wszystkie powłoki brzuszne.
Jeśli operacja została wykonana w znieczuleniu ogólnym, matka budzi się przeważnie po 3-4 godzinach.
3 Ile dni w szpitalu spędzi mama i dziecko po cesarskim cięciu?
Po porodzie drogami natury, który odbył się bez komplikacji, matka i dziecko przeważnie wychodzą do domu na drugi-trzeci dzień od porodu. Ten czas jest dłuższy, jeśli matka przeszła cesarskie cięcie. Czas trwania pobytu w szpitalu wydłuża się automatycznie do 4-5 dni, a może być jeszcze dłuższy (podobnie jak w przypadku porodów naturalnych), jeśli u dziecka lub u matki stwierdzono nieprawidłowości zdrowotne.
4 Co do szpitala na cesarskie cięcie?
Pakując torbę do szpitala przed cesarskim cięciem należy uwzględnić wszystkie te same elementy, które zawiera szpitalna wyprawka przy porodzie naturalnym. Warto jednak dodatkowo zadbać o większą ilość siateczkowych majtek, koniecznie kończących się na wysokości łona (aby nie dotykały rany). Praktyczne jest także zapakowanie koszul rozpinanych na całej długości z przodu (łatwiej w ten sposób wygodnie i dyskretnie “wietrzyć” ranę). Należy pamiętać o karcie ciąży i wynikach badań z całej ciąży (lekarz prowadzący poinformuje, które są szczególnie istotne).
5 Kiedy do szpitala przy planowanej cesarce?
Standardowo do szpitala przed planowanym cesarskim cięciem młoda mama powinna udać się na dobę wcześniej. Po przyjęciu na oddział, zostaną wykonane rutynowe badania.
6 Ile trwa połóg po cesarce?
Połóg po cesarskim cięciu przebiega inaczej, niż po porodzie drogami natury. Oprócz typowych objawów połogowych związanych z kurczeniem i zwijaniem się macicy, krwawieniami z dróg rodnych i ogólnym gorszym samopoczuciem powodowanym powrotem organizmu do równowagi sprzed ciąży, dochodzi jeszcze ból związany z raną pooperacyjną.
Większość największych dolegliwości bólowych ustępuje około 4-5 dni po cesarskim cięciu. Przez cały jednak okres połogu – a nie rzadko także jeszcze po nim – wymagana jest odpowiednia pielęgnacja rany i regularne kontrole lekarskie sprawdzające jej stan. Młode mamy po cesarskim cięciu muszą szczególnie dbać o higienę miejsca, w którym przeprowadzane było cięcie, stosować zalecane leki i maści. Niewskazany jest natomiast zupełny brak ruchu – im szybciej matka będzie starać się wracać do aktywności (oczywiście w granicach rozsądku!), tym mniejsze ryzyko wystąpienia zakrzepicy i problemów mięśniowych.
Młode mamy po cesarskim cięciu przeważnie odrobinę później, niż mamy rodzące drogami natury, powracają do zwykłej diety. Najczęściej dzieje się to 3-4 dnia, kiedy jelita podejmują swoją zwykłą pracę i ustępują skutki znieczulenia. Bardzo ważne jest zadbanie o dużą ilość płynów i błonnik, który zapobiega zaparciom i wzdęciom, mogącym nasilać dolegliwości bólowe brzucha.
7 Ile trwa druga cesarka?
Drugie cesarskie cięcie jest obarczone ryzykiem zwiększonej ilości komplikacji. Kolejna ciąża po pierwszym cięciu prowadzona jest ze szczególną troską lekarza prowadzącego – oprócz zwykłych badań zalecanych dla poszczególnych tygodni ciąży, badana jest grubość blizny po cięciu. Do zagrożeń związanych z drugim cesarskim cięciem zalicza się m.in. ryzyko zakażenia rany i komplikacje z pęcherzem moczowym. Dlatego różnice między cesarkami – pierwszą i kolejnymi – są znaczące i zależą od indywidualnych predyspozycji położnicy i jej stanu zdrowia. Należy jednak pamiętać, że cesarskie cięcie nie wyklucza kolejnych ciąż, a także porodu naturalnego! Jeśli tylko matka wyrazi takie życzenie, a nie istnieją konkretne przeciwwskazania do porodu drogami natury (które np. uniemożliwiły go za pierwszym razem), rozwiązanie ciąży może odbyć się w sposób naturalny.
Drugie cięcie cesarskie, jeśli nie pojawiają się żadne komplikacje, trwa w przybliżeniu tyle, ile pierwsze. Niekiedy może się przedłużać ze względu na bardziej skomplikowany sposób szycia, wynikający z grubości powstałej uprzednio blizny. Bardzo ważna jest tutaj precyzja chirurga i jego doświadczenie.
8 Ile trwa cesarka bliźniaków?
Bliźnięta najczęściej rodzą się przez cesarskie cięcie – blisko 50% porodów bliźniąt na świecie przeprowadzanych jest właśnie w ten sposób. Związane jest to z faktem, że ciąża bliźniacza uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. Z tego powodu, przy porodach mnogich asystuje przeważnie dwóch lekarzy i dwie położne. Nawet, jeśli poród bliźniąt rozpocznie się siłami i drogami natury, może zdarzyć się, że zakończy się jednak cięciem. “Cesarka” bliźniaków będzie z pewnością zaplanowana, jeśli dziecko znajdujące się bliżej szyjki macicy odwrócone jest pośladkowo. Cała operacja trwa około godziny (czyli mniej więcej 30 minut dłużej, niż planowane cięcie w ciąży pojedynczej).
- Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Cięcie cesarskie, Ginekol Pol. 2008, 79, 378-384.
- Long-term risks and benefits associated with cesarean delivery for mother, baby, and subsequent pregnancies: Systematic review and meta-analysis, NHS Lothian Department of Obstetrics and Gynaecology, Simpson’s Centre for Reproductive Health, Royal Infirmary of Edinburgh, Edinburgh, United Kingdom, NCBI.
Ile trwa matura z polskiego? Jaki jest próg zaliczenia? Uczniowie mają sporo czasu na pisanie
Legenda o Świętym Mikołaju dla dzieci. Co kryje prawdziwa historia legendarnego biskupa?
Czy 3 grudnia jest niedziela handlowa? Przed świętami będą jeszcze dwie okazje na dodatkowe weekendowe zakupy
Życzenia od Mikołaja dla dzieci. Zabawne i urocze wierszyki dla najmłodszych
Kiedy matury próbne 2023/2024? CKE ogłosiła oficjalne terminy, uczniom nie zostało wiele czasu
Prezenty na Mikołaja dla dzieci 10 lat. Te pomysły zachwycą najmłodszych!
- Rodzice.pl
- Ciąża
- Poród
- Cesarskie cięcie
- Ile trwa cesarka? 8 najczęstszych pytań dotyczących cesarskiego cięcia
Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?
Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...
Czytaj dalej →Dzieci na weselu
Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...
Czytaj dalej →Piosenka na pierwszy taniec – Jaką piosenkę na pierwszy taniec wybrać?
Młode pary często zastanawiają się jaką piosenkę wybrać na pierwszy taniec. Wybór wcale nie jest taki prosty. Piosenka na pierwszy taniec powinna wyrażać pozytywne emocje i pokazywać nasze uczucia. Piosenka...
Czytaj dalej →