Ile trwa cesarka? 8 najczęstszych pytań dotyczących cesarskiego cięcia

W Polsce blisko 43% porodów kończy się poprzez cesarskie cięcie. Dlatego jest duże prawdopodobieństwo, że i Twoja ciąża zakończy się “cesarką”. Jak długo trwa operacja? Czego powinnaś się spodziewać przed i po cesarskim cięciu?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Cięcie cesarskie trwa zwykle nie dłużej, niż 30 minut.
  • Operacja odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy cięcie przeprowadzane jest jako odpowiedź na nagłe komplikacje - wtedy przyszła mama znieczulana jest ogólnie.
  • Połóg po cesarskim cięciu przebiega inaczej i może trwać dłużej, niż po porodzie drogami natury. Obejmuje objawy "zwykłego" połogu, a także kwestie związane z raną pooperacyjną.
  • Torba szpitalna do porodu poprzez cięcie cesarskie powinna zawierać te same rzeczy, co w przypadku porodu naturalnego.

1 Ile trwa cesarka?

Jeżeli Twój lekarz prowadzący uznał, że jest to najlepszy sposób na rozwiązanie Twojej ciąży, z pewnością zastanawiasz się, ile trwa cesarskie cięcie. Większość przyszłych rodziców jest zaskoczona tym faktem, ale sama operacja w większości przypadków nie jest długa i zamyka się w 30 minutach. W trakcie tego czasu na świat wydobywany jest maluch (lub maluchy), łożysko, a także jest zszywana rana pooperacyjna. Pierwsze karmienie może odbyć się już w godzinę po operacji. Warto wiedzieć, że maluch pojawia się na świecie już w piątej minucie od rozpoczęcia cięcia cesarskiego!

Jednak pół godziny to nie jedyna odpowiedź na pytanie o cesarkę i to, ile trwa poród. Cesarskie cięcie może być bowiem ustalone z dużym wyprzedzeniem i wtedy – jako zaplanowana operacja – w większości przypadków przebiega bez większych komplikacji. Natomiast zdarza się, że poród rozpoczynający się siłami natury i zgodnie z przewidywaniami mający przebiegać drogami natury, zostaje zakłócony. Może tak stać się na skutek dystocji szyjkowej (braku postępów w rozwieraniu się szyjki macicy), nagłego pogorszenia stanu zdrowia matki (omdlenie, brak sił do parcia, wyczerpanie przedłużającym się porodem) lub stwierdzenia nieprawidłowości u dziecka (niepokojący zapis KTG, zaplątanie w pępowinę, utknięcie w kanale rodnym).

A więc to, ile trwa poród przez cesarskie cięcie zależne jest od tego, czy była to operacja planowana, czy decyzja o jej przeprowadzeniu była wynikiem nagłych zdarzeń na sali porodowej.

2 Jak przebiega operacja cesarskiego cięcia?

Cesarskie cięcie najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym (podpajęczynówkowym), jeśli jest to operacja planowana.  W sytuacjach nagłych stosowane jest znieczulenie ogólne. Kiedy anestezjolog przygotuje pacjentkę, chirurg przechodzi do nacinania powłok brzusznych. Świadome pacjentki nie widzą miejsca operacji – ustawiany jest specjalny parawan. Dziecko przychodzi na świat zwykle po paru minutach od nacięcia skóry i powłok brzusznych. Przekazywane jest neonatologowi, który je waży i ocenia stan zdrowotny. Następnie dziecko umieszczane jest na piersi mamy (jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań i mama jest przytomna) i pozostaje tam do końca operacji. Chirurg wydobywa łożysko oraz zszywa wszystkie powłoki brzuszne.

Jeśli operacja została wykonana w znieczuleniu ogólnym, matka budzi się przeważnie po 3-4 godzinach.

3 Ile dni w szpitalu spędzi mama i dziecko po cesarskim cięciu?

Po porodzie drogami natury, który odbył się bez komplikacji, matka i dziecko przeważnie wychodzą do domu na drugi-trzeci dzień od porodu. Ten czas jest dłuższy, jeśli matka przeszła cesarskie cięcie. Czas trwania pobytu w szpitalu wydłuża się automatycznie do 4-5 dni, a może być jeszcze dłuższy (podobnie jak w przypadku porodów naturalnych), jeśli u dziecka lub u matki stwierdzono nieprawidłowości zdrowotne.

4 Co do szpitala na cesarskie cięcie?

Pakując torbę do szpitala przed cesarskim cięciem należy uwzględnić wszystkie te same elementy, które zawiera szpitalna wyprawka przy porodzie naturalnym. Warto jednak dodatkowo zadbać o większą ilość siateczkowych majtek, koniecznie kończących się na wysokości łona (aby nie dotykały rany). Praktyczne jest także zapakowanie koszul rozpinanych na całej długości z przodu (łatwiej w ten sposób wygodnie i dyskretnie “wietrzyć” ranę). Należy pamiętać o karcie ciąży i wynikach badań z całej ciąży (lekarz prowadzący poinformuje, które są szczególnie istotne).

5 Kiedy do szpitala przy planowanej cesarce?

Standardowo do szpitala przed planowanym cesarskim cięciem młoda mama powinna udać się na dobę wcześniej. Po przyjęciu na oddział, zostaną wykonane rutynowe badania.

6 Ile trwa połóg po cesarce?

Połóg po cesarskim cięciu przebiega inaczej, niż po porodzie drogami natury. Oprócz typowych objawów połogowych związanych z kurczeniem i zwijaniem się macicy, krwawieniami z dróg rodnych i ogólnym gorszym samopoczuciem powodowanym powrotem organizmu do równowagi sprzed ciąży, dochodzi jeszcze ból związany z raną pooperacyjną.

Większość największych dolegliwości bólowych ustępuje około 4-5 dni po cesarskim cięciu. Przez cały jednak okres połogu – a nie rzadko także jeszcze po nim – wymagana jest odpowiednia pielęgnacja rany i regularne kontrole lekarskie sprawdzające jej stan. Młode mamy po cesarskim cięciu muszą szczególnie dbać o higienę miejsca, w którym przeprowadzane było cięcie, stosować zalecane leki i maści. Niewskazany jest natomiast zupełny brak ruchu – im szybciej matka będzie starać się wracać do aktywności (oczywiście w granicach rozsądku!), tym mniejsze ryzyko wystąpienia zakrzepicy i problemów mięśniowych.

Młode mamy po cesarskim cięciu przeważnie odrobinę później, niż mamy rodzące drogami natury, powracają do zwykłej diety. Najczęściej dzieje się to 3-4 dnia, kiedy jelita podejmują swoją zwykłą pracę i ustępują skutki znieczulenia. Bardzo ważne jest zadbanie o dużą ilość płynów i błonnik, który zapobiega zaparciom i wzdęciom, mogącym nasilać dolegliwości bólowe brzucha.

7 Ile trwa druga cesarka?

Drugie cesarskie cięcie jest obarczone ryzykiem zwiększonej ilości komplikacji. Kolejna ciąża po pierwszym cięciu prowadzona jest ze szczególną troską lekarza prowadzącego – oprócz zwykłych badań zalecanych dla poszczególnych tygodni ciąży, badana jest grubość blizny po cięciu. Do zagrożeń związanych z drugim cesarskim cięciem zalicza się m.in. ryzyko zakażenia rany i komplikacje z pęcherzem moczowym. Dlatego różnice między cesarkami – pierwszą i kolejnymi – są znaczące i zależą od indywidualnych predyspozycji położnicy i jej stanu zdrowia. Należy jednak pamiętać, że cesarskie cięcie nie wyklucza kolejnych ciąż, a także porodu naturalnego! Jeśli tylko matka wyrazi takie życzenie, a nie istnieją konkretne przeciwwskazania do porodu drogami natury (które np. uniemożliwiły go za pierwszym razem), rozwiązanie ciąży może odbyć się w sposób naturalny.

Drugie cięcie cesarskie, jeśli nie pojawiają się żadne komplikacje, trwa w przybliżeniu tyle, ile pierwsze. Niekiedy może się przedłużać ze względu na bardziej skomplikowany sposób szycia, wynikający z grubości powstałej uprzednio blizny. Bardzo ważna jest tutaj precyzja chirurga i jego doświadczenie.

8 Ile trwa cesarka bliźniaków?

Bliźnięta najczęściej rodzą się przez cesarskie cięcie – blisko 50% porodów bliźniąt na świecie przeprowadzanych jest właśnie w ten sposób. Związane jest to z faktem, że ciąża bliźniacza uznawana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. Z tego powodu, przy porodach mnogich asystuje przeważnie dwóch lekarzy i dwie położne. Nawet, jeśli poród bliźniąt rozpocznie się siłami i drogami natury, może zdarzyć się, że zakończy się jednak cięciem. “Cesarka” bliźniaków będzie z pewnością zaplanowana, jeśli dziecko znajdujące się bliżej szyjki macicy odwrócone jest pośladkowo. Cała operacja trwa około godziny (czyli mniej więcej 30 minut dłużej, niż planowane cięcie w ciąży pojedynczej).

Źródła:
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Cięcie cesarskie, Ginekol Pol. 2008, 79, 378-384.
  • Long-term risks and benefits associated with cesarean delivery for mother, baby, and subsequent pregnancies: Systematic review and meta-analysis, NHS Lothian Department of Obstetrics and Gynaecology, Simpson’s Centre for Reproductive Health, Royal Infirmary of Edinburgh, Edinburgh, United Kingdom, NCBI.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo