Skurcze i bóle parte skurcze i bole parte

Skurcze i bóle parte

Poród to niełatwa sprawa i bardzo stresujące przeżycie dla młodych mam – stres pojawia się zwłaszcza, kiedy pojawią się pierwsze skurcze parte. Czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Czym są skurcze parte?

To skurcze, które pojawiają się w trakcie i tuż przed akcją porodową. Dzięki min dziecko może wydostać się na świat. Skurze pojawiają się, kiedy główka dziecka przesuwa się w stronę kanału rodnego i zaczyna uciskać na nerwy okołopęcherzowe i okołoodbytnicze, właśnie wtedy przyszła mama czuje parcie. Może być ono powodem bólu, zwłaszcza kiedy nie ma jeszcze pełnego rozwarcia szyjki macicy. Jeśli rozwarcie jest już pełne i pojawią się skurcze parte, kobieta może przeć i to przynosi jej ulgę.

Bóle parte można nieco zniwelować przez tak zwane „zianie”, czyli oddychanie, jak zziajany piesek. Dzięki temu kobieta skupia się na oddechu, a nie na towarzyszącemu skurczom bólu.

Sprawdź: Kiedy ból brzucha w ciąży jest powodem do niepokoju?

Ile trwają skurcze parte?

Wszystko zależy od pozycji dziecka w macicy i rozwarcia szyjki macicy. Jeśli rozwarcie nie jest pełne lub dziecko nie wycelowało jeszcze w dobrze w kanał rodny kobieta czuje parci jedynie w czasie skurczu… i to może trwać nawet godzinę. Dopiero, kiedy dziecko znajdzie się główką na wejściu do kanału rodnego, a rozwarcie szyjki macicy będzie pełne ten czas może się zmniejszyć. Wtedy skurcze przesuwają dziecko w kanale rodnym w stronę wyjścia, a ty czujesz parcie nawet pomiędzy skurczami – to znak, że niedługo urodzi się dziecko.

Jak uniknąć wypróżnienia się w trakcie porodu?

Parcie dziecka na odbyt i pęcherz, a także mocne spięcie mięśni w trakcie parcia, może spowodować wypróżnienie się i to, jak mówi położna Ewa Szlempo, zdarza się dość często. Najczęściej organizm kobiety przygotowuje się wcześniej na takie sytuacje i u ciężarnej pojawiają się biegunki i luźne stolce. Jeśli jednak w ciągu ostatnich dwóch dni nie wypróżniałaś się, poproś o lewatywę, pozwoli ci to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji.

O uniknięcie oddania moczu w trakcie porodu zadbają jeszcze przed nim położne, które przypilnują, żebyś co godzinę-dwie opróżniała pęcherz. Ma to też inną przyczynę – pełny pęcherz może utrudniać przyjście dziecka na świat.

Przyspieszanie skurczów partych i akcji porodowej

W niektórych przypadkach dziecko przez długi czas nie może znaleźć wejścia do kanału rodnego, co tylko zaczyna stresować przyszłą mamę. Możesz jednak przyspieszyć ten proces i pomóc dziecku w znalezieniu drogi na zewnątrz. Jakie są na to sposoby?

  • Chodzenie
  • Stanie ze złączonymi lub szeroko rozstawionymi nogami
  • Kołysanie biodrami
  • Siedzenie na piłce lub stołku porodowym
  • Leżenie na boku

W tym czasie położne pewnie podłączą cię do aparatu KTG, żeby na bieżąco monitorować tętno dziecka.

Poród – jak przeć?

Przede wszystkim należy słuchać poleceń głównej położnej, która kontroluje położenie dziecka, jak i również twoje zdrowie. Za pierwszym razem należy nabrać dużo powietrza i zaprzeć się tak, jakbyś chciała wypchnąć dziecko z kanału rodnego – takie parcie porodowe może trwać nawet kilkanaście sekund. Czasami jednak poprzeć trzeba bardzo delikatnie, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Skurcze parte będziesz czuła przez cały czas trwania akcji porodowej.