Skurcze i bóle parte

Poród to niełatwa sprawa i bardzo stresujące przeżycie dla młodych mam – stres pojawia się zwłaszcza, kiedy pojawią się pierwsze skurcze parte. Czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Czym są skurcze parte?

To skurcze, które pojawiają się w trakcie i tuż przed akcją porodową. Dzięki min dziecko może wydostać się na świat. Skurze pojawiają się, kiedy główka dziecka przesuwa się w stronę kanału rodnego i zaczyna uciskać na nerwy okołopęcherzowe i okołoodbytnicze, właśnie wtedy przyszła mama czuje parcie. Może być ono powodem bólu, zwłaszcza kiedy nie ma jeszcze pełnego rozwarcia szyjki macicy. Jeśli rozwarcie jest już pełne i pojawią się skurcze parte, kobieta może przeć i to przynosi jej ulgę.

Bóle parte można nieco zniwelować przez tak zwane „zianie”, czyli oddychanie, jak zziajany piesek. Dzięki temu kobieta skupia się na oddechu, a nie na towarzyszącemu skurczom bólu.

Sprawdź: Kiedy ból brzucha w ciąży jest powodem do niepokoju?

Ile trwają skurcze parte?

Wszystko zależy od pozycji dziecka w macicy i rozwarcia szyjki macicy. Jeśli rozwarcie nie jest pełne lub dziecko nie wycelowało jeszcze w dobrze w kanał rodny kobieta czuje parci jedynie w czasie skurczu… i to może trwać nawet godzinę. Dopiero, kiedy dziecko znajdzie się główką na wejściu do kanału rodnego, a rozwarcie szyjki macicy będzie pełne ten czas może się zmniejszyć. Wtedy skurcze przesuwają dziecko w kanale rodnym w stronę wyjścia, a ty czujesz parcie nawet pomiędzy skurczami – to znak, że niedługo urodzi się dziecko.

Jak uniknąć wypróżnienia się w trakcie porodu?

Parcie dziecka na odbyt i pęcherz, a także mocne spięcie mięśni w trakcie parcia, może spowodować wypróżnienie się i to, jak mówi położna Ewa Szlempo, zdarza się dość często. Najczęściej organizm kobiety przygotowuje się wcześniej na takie sytuacje i u ciężarnej pojawiają się biegunki i luźne stolce. Jeśli jednak w ciągu ostatnich dwóch dni nie wypróżniałaś się, poproś o lewatywę, pozwoli ci to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji.

O uniknięcie oddania moczu w trakcie porodu zadbają jeszcze przed nim położne, które przypilnują, żebyś co godzinę-dwie opróżniała pęcherz. Ma to też inną przyczynę – pełny pęcherz może utrudniać przyjście dziecka na świat.

Przyspieszanie skurczów partych i akcji porodowej

W niektórych przypadkach dziecko przez długi czas nie może znaleźć wejścia do kanału rodnego, co tylko zaczyna stresować przyszłą mamę. Możesz jednak przyspieszyć ten proces i pomóc dziecku w znalezieniu drogi na zewnątrz. Jakie są na to sposoby?

  • Chodzenie
  • Stanie ze złączonymi lub szeroko rozstawionymi nogami
  • Kołysanie biodrami
  • Siedzenie na piłce lub stołku porodowym
  • Leżenie na boku

W tym czasie położne pewnie podłączą cię do aparatu KTG, żeby na bieżąco monitorować tętno dziecka.

Poród – jak przeć?

Przede wszystkim należy słuchać poleceń głównej położnej, która kontroluje położenie dziecka, jak i również twoje zdrowie. Za pierwszym razem należy nabrać dużo powietrza i zaprzeć się tak, jakbyś chciała wypchnąć dziecko z kanału rodnego – takie parcie porodowe może trwać nawet kilkanaście sekund. Czasami jednak poprzeć trzeba bardzo delikatnie, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Skurcze parte będziesz czuła przez cały czas trwania akcji porodowej.

Dodaj komentarz

Objawy porodu

Rozwarcie na 2 cm – Kiedy poród?

W naszej świadomości utrwaliło się przekonanie, że kiedy ginekolog wypowie magiczne słowa „rozwarcie 2 cm”, do porodu zostało zaledwie kilka chwil. I rzeczywiście — w wielu przypadkach nie trzeba długo...

Czytaj dalej →
Objawy porodu

Skurcze i brak rozwarcia

Istnieje wiele powodów, dla których akcja porodowa może nie postępować; czasami pojawiają się skurcze, a brak rozwarcia uniemożliwia postęp porodu. W innych sytuacjach rodząca tak negatywnie nastawia się do porodu,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general