Skurcze i bóle parte

Poród to niełatwa sprawa i bardzo stresujące przeżycie dla młodych mam – stres pojawia się zwłaszcza, kiedy pojawią się pierwsze skurcze parte. Czym są i jak sobie z nimi poradzić?

Skurcze i bóle parte

Czym są skurcze parte?

To skurcze, które pojawiają się w trakcie i tuż przed akcją porodową. Dzięki min dziecko może wydostać się na świat. Skurze pojawiają się, kiedy główka dziecka przesuwa się w stronę kanału rodnego i zaczyna uciskać na nerwy okołopęcherzowe i okołoodbytnicze, właśnie wtedy przyszła mama czuje parcie. Może być ono powodem bólu, zwłaszcza kiedy nie ma jeszcze pełnego rozwarcia szyjki macicy. Jeśli rozwarcie jest już pełne i pojawią się skurcze parte, kobieta może przeć i to przynosi jej ulgę.

Bóle parte można nieco zniwelować przez tak zwane „zianie”, czyli oddychanie, jak zziajany piesek. Dzięki temu kobieta skupia się na oddechu, a nie na towarzyszącemu skurczom bólu.

Sprawdź: Kiedy ból brzucha w ciąży jest powodem do niepokoju?

Ile trwają skurcze parte?

Wszystko zależy od pozycji dziecka w macicy i rozwarcia szyjki macicy. Jeśli rozwarcie nie jest pełne lub dziecko nie wycelowało jeszcze w dobrze w kanał rodny kobieta czuje parci jedynie w czasie skurczu… i to może trwać nawet godzinę. Dopiero, kiedy dziecko znajdzie się główką na wejściu do kanału rodnego, a rozwarcie szyjki macicy będzie pełne ten czas może się zmniejszyć. Wtedy skurcze przesuwają dziecko w kanale rodnym w stronę wyjścia, a ty czujesz parcie nawet pomiędzy skurczami – to znak, że niedługo urodzi się dziecko.

Jak uniknąć wypróżnienia się w trakcie porodu?

Parcie dziecka na odbyt i pęcherz, a także mocne spięcie mięśni w trakcie parcia, może spowodować wypróżnienie się i to, jak mówi położna Ewa Szlempo, zdarza się dość często. Najczęściej organizm kobiety przygotowuje się wcześniej na takie sytuacje i u ciężarnej pojawiają się biegunki i luźne stolce. Jeśli jednak w ciągu ostatnich dwóch dni nie wypróżniałaś się, poproś o lewatywę, pozwoli ci to uniknąć nieprzyjemnej sytuacji.

Sprawdź:  Pierwsze objawy porodu? Sprawdź, czy powinnaś już jechać do szpitala!

O uniknięcie oddania moczu w trakcie porodu zadbają jeszcze przed nim położne, które przypilnują, żebyś co godzinę-dwie opróżniała pęcherz. Ma to też inną przyczynę – pełny pęcherz może utrudniać przyjście dziecka na świat.

Przyspieszanie skurczów partych i akcji porodowej

W niektórych przypadkach dziecko przez długi czas nie może znaleźć wejścia do kanału rodnego, co tylko zaczyna stresować przyszłą mamę. Możesz jednak przyspieszyć ten proces i pomóc dziecku w znalezieniu drogi na zewnątrz. Jakie są na to sposoby?

  • Chodzenie
  • Stanie ze złączonymi lub szeroko rozstawionymi nogami
  • Kołysanie biodrami
  • Siedzenie na piłce lub stołku porodowym
  • Leżenie na boku

W tym czasie położne pewnie podłączą cię do aparatu KTG, żeby na bieżąco monitorować tętno dziecka.

Poród – jak przeć?

Przede wszystkim należy słuchać poleceń głównej położnej, która kontroluje położenie dziecka, jak i również twoje zdrowie. Za pierwszym razem należy nabrać dużo powietrza i zaprzeć się tak, jakbyś chciała wypchnąć dziecko z kanału rodnego – takie parcie porodowe może trwać nawet kilkanaście sekund. Czasami jednak poprzeć trzeba bardzo delikatnie, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Skurcze parte będziesz czuła przez cały czas trwania akcji porodowej.

Dodaj komentarz

Zakupy
12 najciekawszych propozycji MANGO KIDS dla dziewczynek
Mango proponuje ubranka dla dzieci w różnym wieku: od narodzin aż do… 18 lat! Przejrzałyśmy propozycje dla najmłodszych dzieciaków i wybraliśmy pozycje, które chcielibyśmy znaleźć w szafach naszych córeczek. Które z nich
Czytaj dalej
Rozszerzanie diety niemowlaka
Rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią
Karmienie piersią i rozszerzanie diety W 7. miesiącu życia, każde dziecko powinno otrzymywać już zróżnicowany posiłek – rozszerzanie diety niemowlaka karmionego piersią jest ważne i zalecane przez specjalistów. Trzeba jednak uważać,
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Objawy porodu
Sączenie wód płodowych: Jak długo mogą się sączyć wody płodowe?
Wyciek wód płodowych rzadko wygląda tak, jak na filmach. Zamiast gwałtownego jednorazowego odejścia płynów, większość przyszłych mam obserwuje powolne sączenie wód płodowych. Jak je rozpoznać? Kiedy udać się do szpitala?
Czytaj dalej
Objawy porodu
Pierwsze objawy porodu? Sprawdź, czy powinnaś już jechać do szpitala!
Jakie są pierwsze objawy porodu? Niby wiele się na ten temat mówi, a jednak niejedna mama zbyt szybko skierowała swoje kroki do szpitala. Bo wiedzieć, a rozpoznać objawy porodu to
Czytaj dalej
Objawy porodu
Skurcze przepowiadające: na ile przed porodem pojawiają się pierwsze skurcze?
Skurcze przepowiadające, inaczej nazywane skurczami Braxtona-Hicksa, pojawiają się w ostatnich tygodniach ciąży, a niekiedy już w II trymestrze. Zwykle nie są bolesne, jednak czasami mogą sprawić dyskomfort. Choć pod koniec ciąży
Czytaj dalej