Ostatnie dni przed porodem – objawy, o które pytacie na forum

Dużo matek w ciąży zastanawia się nad tym, jak będą wyglądały ostatnie dni przed porodem i jakie objawy są oznakami, że to już się dzieje. Nie jest to tak łatwe do ocenienia, jak mogłoby się wydawać. Każdy poród jest inny, dlatego trudno znaleźć jednakowe odpowiedzi na każde pytanie. Są jednak wskazówki, którymi można się kierować, kiedy wiadomo już, że ten piękny dzień się zbliża. Odpowiadamy na to, o co panie pytają na forum, czyli o objawy związane z ostatnimi dniami tuż przed porodem.

Zacznijmy od początku – jaka jest definicja porodu? Ostatnie dni przed porodem

Jeszcze zanim przejdziemy do głównego punktu programu, czyli tematu, jakim są ostatnie dni przed porodem i objawy, które temu towarzyszą, warto dowiedzieć się, czym tak właściwie jest sam poród. Co właściwie można tak nazwać?

Poród to proces, wskutek którego dziecko opuszcza łono matki – macicę. Regularne skurcze powodują zmianę szyjki macicy – napina się, a następnie rozluźnia. Takie skurcze pomagają wypchnąć dziecko na zewnątrz. Kiedy zaczyna się już moment porodu, szyjka macicy otwiera się. W każdym przypadku, gdy kobieta w trakcie ostatnich dni przed porodem ma objawy, które pozwalają sądzić, że ten dzień nadszedł, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też: Poród kleszczowy – Czy należy się go obawiać?

Obniżenie brzucha przed porodem

Jednym z symptomów zbliżającego się porodu jest fakt, że brzuch zmienia swoją pozycję. Ile przed porodem opada brzuch? Zazwyczaj mamy do czynienia z tym zjawiskiem kilka tygodni przed rozwiązaniem. Jeśli chodzi o dokładny termin, różnić się on może w zależności od ilości przebytych ciąż, jednak mówimy zwykle o okolicach 36-37 tygodnia ciąży

Zgaga przed porodem – popularny symptom powodowany hormonami

Zgaga to jeden z symptomów, który pojawia się na ostatnie dni przed porodem. Objawy mogą być złagodzone zmianą podejścia do diety, a także stylu życia. Niestety nie zawsze można całkowicie zredukować nieprzyjemne uczucie, które wiąże się z ciążą, ponieważ jest spowodowane zmianami hormonalnymi.

Czym jest zgaga – objawy

Zgaga objawia się najczęściej uczuciem pieczenia w klatce piersiowej. To nieprzyjemne uczucie może się także przemieszczać z wymienionego miejsca w górę szyi. Zgaga w okresie przedporodowym wiąże się również z uczuciem gorzkiego lub kwaśnego smaku w tylnej części gardła.

Co powoduje występowanie zgagi?

To, co powoduje występowanie zgagi, to refluks żołądkowy. Przemieszcza się z żołądka do przełyku, czyli organu, który przenosi pokarm, płyn i ślinę. Kluczową rolę w występowaniu zgagi pełni mięsień nazywany dolnym zwieraczem przełyku. Zazwyczaj otwiera się, żeby umożliwić przepływ pokarmu, a następnie się zamyka. W okresie przedporodowym niestety jego działanie jest zaburzone i nie zamyka się prawidłowo. Prowadzi to do tego, że kwas mlekowy przedostaje się do przełyku, powodując zgagę.

Jak walczyć ze zgagą?

Na szczęście są pewne sposoby na to, żeby skutecznie poradzić sobie ze zgagą podczas ciąży. Warto na początku postawić na naturalne środki. Należą do nich, na przykład konsumpcja jogurtu lub wypicie odrobiny mleka z łyżką miodu.

Nie można również zapominać o działaniach zapobiegających. Dlatego, żeby uniknąć występowania zgagi, należy zwrócić uwagę na spożywanie kilku małych posiłków w ciągu dnia, jedzenia ich powoli, a także unikania smażonych, pikantnych i tłustych potraw. Warto także unikać owoców cytrusowych, a także soków oraz ograniczyć spożywanie kofeiny.

Sprawdź: Jakie produkty powodują zgagę?

Senność przed porodem – nagłe zmęczenie w ostatnie dni przed porodem

Nagłe zmęczenie, czy totalny brak sił przed porodem może okazać się jednym z objawów, które towarzyszą temu dniu. Wiele kobiet na kilka dni przed momentem porodu może odczuwać ogromne znużenie, senność, czy osłabienie. 

Jest to spowodowane tym, że organizm zbiera siły do wydania dziecka na świat – intensywnie produkuje hormony i magazynuje energię. Dlatego jeżeli następuje około 38 tydzień ciąży, a także pojawiają się objawy takie jak senność, warto przygotować się na ten wielki dzień.

Biegunka przed porodem – jeden z najczęstszych objawów

Jednym z najczęstszych objawów, które pojawiają się niedługo przed porodem, jest częste wypróżnianie się. Podobnie jak w przypadku innych symptomów, biegunka jest spowodowana gwałtowną zmianą hormonów, co jest efektem przygotowywania się organizmu do porodu. Według niektórych lekarzy opróżnianie zawartości jelit ma na celu zrobienie miejsca nadchodzącemu dziecku. W przypadku biegunki pojawia się nie tylko częste wypróżnianie, ale również ciągły ból krzyża przed porodem, czy uczucie ciepła.

Czy przy wystąpieniu biegunki należy się martwić?

Biegunka nie powinna być większym powodem do zmartwień. To powszechna i całkowicie normalna część procesu przedporodowego. Niestety, jest to nieprzyjemne, jednak może być oznaką, że wielki dzień się zbliża i wkrótce na świat przyjdzie nowonarodzone dziecko. Często pojawia się także pytanie, jak długo może trwać biegunka przed porodem. Zazwyczaj jest to od 24 do 48 godzin przed nadejściem dziecka.

Co robić, kiedy pojawi się biegunka przedporodowa?

Jeżeli chodzi o biegunkę przedporodową, to można zrobić parę rzeczy, aby nieco sobie ulżyć, ale także uniknąć osłabienia. Pierwszym aspektem, jest na pewno spożywanie dużej ilości wody. Kolejna kwestia, to jedzenie lekkich pokarmów.

Nietypowe objawy porodu – na co zwrócić uwagę?

Nie zawsze dzień porodu zwiastuje odejście wód, biegunka, czy senność. Mogą to także być objawy, które nie należą do najczęstszych. Które z nich są symptomami tego, że wkrótce na świecie pojawi się nowonarodzone dziecko?

Pierwszym z nich, jest na przykład śluz szyjkowy, nazywany również czopem. Zwykle zamyka szyjkę macicy wewnętrznie. W momencie, kiedy szyjka macicy mięknie i przygotowuje się tym samym do porodu, śluz wydostaje się na zewnątrz. Ile przed porodem odchodzi czop? Ten symptom może się pojawić nawet do 2 tygodni przed rozpoczęciem porodu, ale także we wczesnym stadium rozwoju płodu.

Sprawdź: Jak wyglądają wody płodowe? Jaki jest zapach i kolor wód płodowych?

Inne zachowanie zwierząt – wyjątkowy symptom nadchodzącego porodu

Jednym z najbardziej nietypowych symptomów tego, że zbliża się poród, może być inne zachowanie zwierząt. I tak jeżeli kotka, która nie lubiła się przytulać, nagle znajduje drogę w ramiona a pupil, który lubił nasze towarzystwo, znika z pola widzenia, może to oznaczać, że dzień porodu jest bardzo blisko. 

Ostatnie dni przed porodem – objawy, takie jak słabe ruchy dziecka

Dla wielu rodziców moment, w którym dziecko porusza się w brzuchu matki, jest jedną z najpiękniejszych chwil. Dzięki temu można mieć już kontakt z dzieckiem jeszcze zanim pojawi się na świecie. Oprócz tego, ruchy płodu zapewniają lepsze samopoczucie dziecka. Warto w tym momencie obalić często powtarzaną tezę, że dzieci ruszają się wraz z nadejściem porodu. To nieprawda. Ruchy powinny być odczuwane przez cały czas noszenia, a także w momencie porodu.

Jak zauważyć anomalie w poruszaniu się dziecka?

Trudno wyznaczyć jeden schemat, który dotyczyłby tego, jak powinny poruszać się dzieci w brzuchu matki. Nie ma określonej liczby ruchów płodu, które można uważać za normalne. W każdym przypadku sposób poruszania się dzieci jest inny i tak naprawdę jedynie matka będzie wiedzieć, w jakiej sytuacji coś zaczyna się zmieniać.

Co robić, gdy dziecko zaczyna się mniej ruszać?

W przypadku, gdy matka zauważy dużą różnicę w aktywności ruchowej dziecka, powinna niezwłocznie skontaktować się z położną lub oddziałem położniczym. Odpowiednia częstotliwość ruchów dziecka powinna być sygnałem, że coś może dziać się nie tak. Dlatego w żadnym przypadku nie można zwlekać z tym, żeby powiadomić specjalistę. 

Zobacz też: Ruchy dziecka przed porodem

Mdłości przed porodem

Nudności są jednym ze znaków, które zwiastują ostatnie dni przed porodem. Objawy, o które pytacie na forum, są zwykle nieprzyjemnymi przypadłościami i tak również jest z nudnościami. 

Mdłości przed porodem mogą być efektem skurczów, które wymagają od żołądka pozbycia się jego zawartości. Niekiedy zdarza się, że mdłości występują również podczas porodu. Dzieje się tak wskutek podania znieczulenia zewnątrzoponowego, które powoduje nagły spadek ciśnienia krwi.

Sprawdź: 15 sposobów na mdłości w ciąży

Plamienie przed porodem – kiedy do szpitala

Plamienie przed porodem jest jedną z ostatnich oznak wskazujących na to, że zbliża się wielki dzień. Niestety, nie w każdym przypadku stanie się to od razu, czasem trzeba się wykazać cierpliwością. 

Dlaczego pojawia się plamienie przed porodem?

Plamienie przed porodem jest najczęściej spowodowane tym, że czop śluzu się poluzował lub zaczął się już przemieszczać. Jak wspomniano wcześniej, czop to bariera ze śluzu, która pomaga chronić dziecko przez to, że zatyka macicę. Blokuje dostęp niebezpiecznym drobnoustrojom, bakteriom i wirusom, dzięki czemu nie dochodzi do infekcji.

Kiedy należy udać się do szpitala w związku z plamieniem?

Kobiety, u których poluzował się czop śluzowy i od razu to zauważyły, zazwyczaj natychmiastowo udają się do szpitala, sądząc, że wielki moment już nadszedł. W rzeczywistości niekoniecznie musi tak być. 

Szyjka macicy składa się z wielu naczyń krwionośnych. Z tego względu, każdy ubytek od razu powoduje krwawienie. W momencie, kiedy szyjka macicy się otwiera, a czop śluzu wypada, naczynka krwionośne pękają i krwawią. Dlatego nie zawsze oznacza to, że poród już się zaczyna. W niektórych przypadkach plamienie występuje nawet na siedem dni przed porodem, czyli wtedy kiedy zaczyna się 39 tydzień ciąży. Dlatego warto się skontaktować ze swoim lekarzem lub położną i skonsultować sytuację tak, aby podjąć odpowiednią decyzję. Ostatnie dni przed porodem i objawy, o które pytacie na forum, są dość uporczywe, jednak warto mieć dość siły, by się z nimi uporać i cieszyć się przyjściem na świat upragnionego dziecka.

Zobacz też: Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?

Rodzice pytają o objawy na ostatnie dni przed porodem:

Biegunka przed porodem – ile wcześniej?

Zazwyczaj jest to od 24 do 48 godzin przed nadejściem dziecka.

Skurcze przepowiadające – ile przed porodem?

Skurcze przepowiadające pojawiają się zwykle w 38 tygodniu ciąży, na 14 dni przed porodem.

Jak wygląda obniżony brzuch przed porodem?

Brzuch jest obły, ale jego szczyt znajduje się niżej, w okolicach pęcherza.

Mdłości – na ile przed porodem?

Mdłości mogą się zacząć około 6 tygodnia ciąży

Jak wygląda pochwa przed porodem?

W środku pochwy może się pojawiać wydzielina o białym kolorze, a wargi sromowe się powiększają wskutek intensywniejszego dokrwienia, a także grawitacji i ciśnienia, wywołując uczucie obrzęku.

Jak wygląda czop przed porodem?

Czop przed porodem ma bardzo gęstą, sprężystą i lepką konsystencję. Nie ma konkretnego koloru, a także zapachu.

Dodaj komentarz

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo