Sprawdzone sposoby na odzyskanie formy po cesarce

Po cesarce

Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych 1/5 porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. W Polsce jest ich znacznie mniej, a cięcie cesarskie uważa się za ostateczność. Decyzję o jego wykonaniu często podejmuje się jeszcze w trakcie ciąży lub już w czasie trwającego porodu. Jeśli przyszła mama wie, że czeka ją cesarskie cięcie, powinna przygotować się na to, co będzie po cesarce.

Pierwsza doba po cesarskim cięciu

Ile trwa cesarka? Zaledwie około godziny. Dziecko przychodzi na świat w ciągu pierwszych 10 minut. Przez resztę czasu lekarze zakładają szwy. W dalszej kolejności mama dziecka przewożona jest na salę pooperacyjną, gdzie jest pod stałą kontrolą personelu medycznego. W ciągu pierwszych 12 godzin po cesarce dożylnie podawane są jej środki łagodzące ból.

Co dalej?

Po 12 godzinach od cesarskiego cięcia pielęgniarka będzie namawiała cię na wstanie z łóżka. To bardzo ważne, ponieważ cięcie cesarskie zaburza procesy trawienne i niesłuchanie rad położnej może się skończyć ostrymi bólami brzucha. Im więcej chodzisz, tym szybciej wrócisz do zdrowia. Więc choć trudno się wyprostować, a szew ciągnie, spaceruj jak najwięcej po szpitalnym korytarzu. Zanim to nastąpi jeszcze leżąc w łóżku na sali pooperacyjnej możesz poruszać nogami i kręcić koła dłońmi.

Pas poporodowy po cesarce? Porównaj ceny >>>>

Powrót do domu

Nawet najdzielniejsze mamy po cesarskim cięciu będą potrzebowały pomocy. Poproś o nią bliską ci osobę. Być może zgodzi się odciążyć cię w niektórych obowiązkach domowych, bo połóg po cesarce często wiąże się z utrudniającym zwykłe czynności bólem brzucha.
Pamiętaj, by ze swoim brzuszkiem jeszcze przez jakiś czas obchodzić się bardzo delikatnie. Noś przewiewne ubrania, które nie będą mocno opinać rany po cesarce. Podnosząc noworodka rób to z tzw. poziomu pasa – ugnij kolana, ale nie zginaj się w pasie. W tej pozycji pracują przede wszystkim mięśnie rąk, a nie brzucha.
Sprawdź: Ile trwa cesarskie cięcie?

Ćwiczenia na brzuch po cesarce

Pierwsze lekkie ćwiczenia, o ile lekarz nie widzi przeciwwskazań można wykonywać już w dwa tygodnie po cięciu cesarskim. Nie licz na to, że od razu zrobisz kilka brzuszków! Mięśnie są osłabione po ciąży i po cesarskim cięciu. Pierwsze ćwiczenia na brzuch po cesarce wykonuj bardzo wolno zaczynając od zaledwie dwóch minut i codziennie wydłużając ten czas zaledwie o minutę. Nieocenione podczas powrotu do dawnej kondycji po cesarce są także spacery.

Sprawdź: Jak łagodzić ból podczas porodu naturalnego?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo