Tabletki antykoncepcyjne – nazwy tabletek antykoncepcyjnych

Współcześnie zdecydowana większość z nas ma świadomość tego, czym są tabletki antykoncepcyjne, ich nazwy różnią się od siebie w zależności od producenta czy składu poszczególnych tabletek. Leki antykoncepcyjne, jeżeli są prawidłowo stosowane, stanowią jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania zajścia w ciążę. Poleca się je kobietom pragnącym uchronić się przed zajściem w ciążę, jak również przepisywane są na niektóre problemy hormonalne oraz inne kobiece dolegliwości, takie jak przykładowo obfite oraz bolesne miesiączkowanie. Jak działają tabletki antykoncepcyjne? Nazwy poszczególnych leków hormonalnych pomogą nam w wyborze odpowiednich dla siebie, spełniających nasze indywidualne oczekiwania i dostosowanych do naszej sytuacji zdrowotnej.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe – nazwy

Tabletki antykoncepcyjne stanowią skuteczną oraz bardzo popularną metodę zapobiegania zajścia w ciążę. Występują w czterech różnych rodzajach, spośród których poszczególne typy różnią się od siebie m.in. zawartością hormonów. Z uwagi na to niektóre leki hormonalne są przepisywane młodym dziewczynom, a inne rodzaje kobietom po 35 roku życia czy matkom karmiącym.

Tabletki jednoskładnikowe to leki nowej generacji. W ich składzie znajduje się tylko jeden hormon i jest nim progestagen, który stanowi syntetyczny odpowiednik progesteronu. Działanie tabletek jednoskładnikowych łagodniejsze od leków hormonalnych dwuskładnikowych i tym samym powoduje mniej występujących skutków ubocznych. Dodatkowo pigułki te mogą być przyjmowane zarówno przez kobiety powyżej 35 roku życia, jak tez przez matki karmiące. 

W jednym opakowaniu jednoskładnikowych tabletek znajduje się 28 pigułek. Zażywa się je każdego dnia o tej samej godzinie, a zaraz po zakończeniu jednego opakowania należy przejść do następnego. Minusem tych leków może być fakt, że zacznie się pojawiać nieregularne krwawienie, które z czasem może całkiem zaniknąć. 

Nazwy tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych:

  • Cerazette (koszt około 28-32 zł),
  • Azalia (cena około 27-30 zł),
  • Symonette (koszt około 17-20 zł)
  • Limetic (w cenie około 20-24 zł).

Jednoskładnikowe tabletki hormonalne szczególnie dobrze sprawdzają się u młodych kobiet, nastolatek, a także tych pań, które źle znoszą zbyt wysokie dawki hormonów w organizmie. 

Zobacz też: Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe – nazwy

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne mają w swoim składzie dwie substancje czynne, do których należą progestagen – progesteron oraz syntetyczna forma estrogenu. Są to leki najczęściej stosowane w ginekologii.

Stosowanie leków dwuskładnikowych przebiega najczęściej w schemacie 21+7, czyli każdego dnia zażywa się jedną tabletkę z substancją czynną, a po upływie tego czasu, przez okres 7 dni zażywa się leki placebo bądź stosuje się przerwę w przyjmowaniu pigułek. W okresie przerwy powinno dochodzić do tzw. krwawienia z odstawienia. 

Istnieją również leki hormonalne dwuskładnikowe, które przyjmuje się w schemacie 24+4, czyli każdego dnia przez czas 24 dni, a następnie przez 4 dni stosuje się pigułki placebo. 

Zarówno jedne, jak i drugie tabletki antykoncepcyjne są tak samo skuteczne. 

Nazwy tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych:

  • Harmonet (ok. 25-28 zł),
  • Belara (ok. 29-30 zł),
  • Logest (ok. 30-34 zł),
  • Microgynon (ok. 7-10 zł),
  • Ovulastan (ok. 24 zł),
  • Qlaira (ok. 48-52 zł),
  • Yasminelle (ok. 30-34 zł),
  • Regulon (ok. 23-30 zł),
  • Diane-35 (ok. 10-15 zł),
  • Mercilon (ok. 22-26 zł),
  • Jeanine (ok. 33-36 zł),
  • Midiana (ok. 30-40 zł),
  • Yasmin (ok. 30-34 zł),
  • Naraya (ok. 30-33 zł),
  • Vines (ok. 30-34 zł),
  • Novynette (ok. 7-10 zł),
  • Rigevidon (ok. 3-8 zł).

Działanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych opiera się na zatrzymywaniu dojrzewania pęcherzyków Graafa oraz hamowaniu owulacji. Oprócz tego leki dwuskładnikowe powodują zmienianie właściwości śluzu szyjki macicy, dzięki czemu utrudnione zostaje przemieszczanie się plemników. Dodatkowo pigułki te zmieniają właściwości błony śluzowej macicy, dzięki czemu nie dojdzie do zagnieżdżenia się zarodka w macicy i dojdzie do jego obumarcia w przeciągu kilku dni.

Warto również wiedzieć, czym są niskodawkowe tabletki antykoncepcyjne. Nazywa się je również „ultralekką antykoncepcją” z uwagi na fakt, że mają one obniżoną wartość hormonów. Jednak ich skuteczność jest identyczna jak w przypadku pozostałych, standardowych tabletek antykoncepcyjnych. Poza zmienionym składem, inny jest też ich sposób zażywania, ponieważ tabletki zawsze przyjmowane są bez przerwy, jak w przypadku niektórych leków, gdzie występuje 7-dniowa przerwa z okresem krwawienia. 

Sprawdź: Tabletki antykoncepcyjne i ich skutki uboczne

Rodzice pytają:

Czy tabletki antykoncepcyjne działają?

Odpowiedź brzmi: tak. Ich działanie oparte jest na uwalnianiu przez leki antykoncepcyjne danego hormonu do krwi, co powoduje zahamowanie owulacji oraz zmianę konsystencji śluzu szyjki macicy, w ten sposób zostało utrudnione dotarcie plemników do komórki jajowej. Dlatego też część tabletek zawiera więcej hormonów, druga część mniej i są dostosowywane do potrzeb konkretnej kobiety. Współcześnie najnowsze tabletki hormonalne działają bardzo dobrze, a zawierają coraz mniejsze stężenie syntetycznych hormonów, dzięki czemu wykazują niezwykle mało ewentualnych skutków ubocznych. Dodatkowo, tabletki antykoncepcyjne nie tylko zapobiegają zajściu w ciążę, ale też są pomocne przy rozmaitych problemach, takich jak bolesne miesiączkowanie, problemy skórne i wiele innych.

Niezależnie od rodzaju, leki hormonalne mają najważniejsze, podstawowe zadanie: uwalniać do krwi konkretną dawkę hormonów, które hamują owulację i zmieniają konsystencję śluzu szyjkowego. 

Zobacz też: Antykoncepcja dla mężczyzn: zastrzyki hormonalne, plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn, wazektomia i prezerwatywy

Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne?

Jeżeli zastanawia nas, w jakim czasie od rozpoczęcia brania tabletek zaczynają one działać, to odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. W sytuacji, gdy pigułki zaczną być przyjmowane w okresie pięciu dni od rozpoczęcia menstruacji, to wówczas ochrona jest natychmiastowo zapewniona. Jeżeli jednak rozpoczynamy branie leków hormonalnych w innym okresie, to wtedy gwarancja bezpieczeństwa pojawi się dopiero wraz z upływem około siedmiu dni. W tym czasie należy zatem stosować dodatkowe zabezpieczenia przed ciążą, przykładowo prezerwatywy. 

Zatem wiemy już, że rozpoczęcia działania leków antykoncepcyjnych jest zależne w dużej mierze od momentu przyjęcia pierwszej ich dawki.

Dodatkowo warto mieć jeszcze na uwadze, że da się zaburzyć działanie pigułek antykoncepcyjnych, co może zostać wywołane przez niektóre leki, takie jak np. suplementy diety z węglem leczniczym, niektóre leki antydepresyjne, a także środki wspomagające perystaltykę oraz leki przeciwpadaczkowe. Musimy zatem ostrożnie podchodzić do tego, jakie preparaty zażywamy, a także dokładnie czytać ulotki wszystkich przyjmowanych przez nas leków, a w razie wątpliwości konsultować się ze specjalistami.

Z powyżej wymienionych względów możliwe są drobne różnice dotyczące rozpoczęcia działania tabletek antykoncepcyjnych u konkretnych osób. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo