Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Dla osób, którym zależy na planowaniu rodziny, odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna. Trzeba jednak wiedzieć, że ta nie może być udzielona w sposób całkowicie jednoznaczny. Doustna antykoncepcja hormonalna niejedno ma imię i to właśnie rodzaj stosowanych tabletek decyduje o tym, kiedy rozpoczyna się ochrona przed nieplanowaną ciążą.

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne umożliwiają kontrolę urodzin poprzez wpływ wywierany na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Należą do najskuteczniejszych tego typu środków, co znajduje odzwierciedlenie w stosunku nieplanowanych poczęć do liczby badanych cykli. Mowa o wskaźniku Pearla, który dla tabletek dwuskładnikowych wynosi 0,01. Ten sam wskaźnik określa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę przy używaniu prezerwatyw na poziomie 3,0. Tabletki antykoncepcyjne można zatem uznać za bardzo pewny środek, jednak by te mogły zadziałać, trzeba wiedzieć, kiedy rozpocząć współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia.

Sprawdź: Czy nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest niebezpieczne?

Tabletki antykoncepcyjne – od kiedy działają?

Po jakim czasie tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele kobiet, które dopiero planują zastosować tę metodę antykoncepcji. Zaznaczamy, natychmiastowe rozpoczęcie współżycia bez dodatkowego zabezpieczenia nie zawsze jest możliwe! Wynika to z faktu, że składniki (lub składnik) nie wszystkich tabletek działają od razu. Potrzebny jest czas na to, żeby w organizmie kobiety mogły zajść zmiany w obszarze gospodarki hormonalnej, uniemożliwiające nieplanowane poczęcie dziecka. Kluczowe znaczenie ma tu rodzaj przyjmowanych tabletek, jak i dzień cyklu, w którym przyjęta została pierwsza pigułka.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe a dwuskładnikowe

Zatem, po jakim czasie brania tabletek antykoncepcyjnych można się kochać bez dodatkowego zabezpieczenia? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się podstawowym różnicom między tabletkami jednoskładnikowymi i dwuskładnikowymi.

Skład tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych (tzw. minipigułek) uwzględnia tylko jeden hormon, należący do grupy progesteronów. Jego działanie doprowadza do zmiany konsystencji śluzu szyjkowego (staje się gęstszy, co utrudnia przenikanie plemników) i hamuje owulację. Tego typu środki stosuje się przede wszystkim w okresie karmienia piersią i w sytuacjach, w których istnieją przeciwwskazania przed przyjmowaniem estrogenów.

Sprawdź:  Antykoncepcja dla mężczyzn: zastrzyki hormonalne, plastry antykoncepcyjne dla mężczyzn, wazektomia i prezerwatywy

Sprawdź: Ile czasu antykoncepcja hormonalna utrzymuje się w organizmie?

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe charakteryzują się nieco innym działaniem, wynikającym z ich składu. W tego typu środkach znajduje się:

  • progesteron – zatrzymuje owulację i sprawia, że śluz szyjkowy staje się gęstszy,
  • etynyloestradiol – zatrzymuje proces dojrzewania pęcherzyków jajnikowych o zapobiega rozrostowi endometrium.

To właśnie skład decyduje o tym, po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne. 

Po ilu dniach działają tabletki antykoncepcyjne?

Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Takie środki zaczynają działać po 7 dniach od momentu rozpoczęcia ich przyjmowania, bez względu na dzień cyklu, w którym kobieta zażyła pierwszą z nich. W tym czasie należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy.

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe? Jeżeli kobieta zacznie je przyjmować w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, efekt pojawi się już po przyjęciu pierwszej pigułki. Jeżeli jednak zażycie pierwszej tabletki odbędzie się po 5 dniu cyklu menstruacyjnego, na efekt antykoncepcyjny trzeba będzie zaczekać 7 dni.

Poznaj: Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych!

Rodzice pytają o czas działania tabletek antykoncepcyjnych?

Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Natychmiastowe działanie (tj. po przyjęciu pierwszej pigułki) wykazują jedynie tabletki dwuskładnikowe, ale tylko pod warunkiem, że ich przyjmowanie rozpocznie się w ciągu pierwszych dni cyklu. Tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe przyjęte w innym dniu cyklu menstruacyjnego potrzebują 7 dni, by efekt antykoncepcyjny został osiągnięty.

Po jakim czasie tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać na trądzik?

Tabletki antykoncepcyjne mogą okazać się pomocne w łagodzeniu trądziku u kobiet w wieku rozrodczym. Na efekt trzeba jednak poczekać minimum 3 cykle.

1 komentarzy: Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

Elka2020-09-30 12:35:37

Jesli stosujemy w pierwszym dniu cyklu to praktycznie od razu, jesli zaczynamy pózniej to trzeba sie przez pierwsze dni dodatkowo zabezpieczyć. Tak mam napisane w ulotce moich. W czasie przerwy 7-dmio dniowej tez działają. Poza tym jesli chodzi o mnie to bardzo mi pomogły w dokuczliwym pms i długość miesiączek tez jest zdecydowanie krótsza.

Sprawdź:  Założenie spirali na NFZ: Kto może skorzystać z refundacji zabiegu?

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne
Pół kilo mąki - ile to szklanek? Niezawodny przelicznik kuchenny
Pół kilo mąki - ile to szklanek? Profesjonalni kucharze odmierzają poszczególne składniki przy pomocy wagi kuchennej, bo właśnie taki sposób jest najbardziej precyzyjny. Nasza domowa kuchnia nie jest jednak studiem,
Czytaj dalej
Niemowlę Noworodek
Noworodek a niemowlę: czym różni się noworodek od niemowlaka?
Kiedy dziecko przychodzi na świat, nazywamy je noworodkiem, ale równocześnie jest też niemowlakiem i w tym przypadku możemy stosować zamienne nazewnictwo. W drugą stronę nie jest to już tak oczywiste,
Czytaj dalej
Antykoncepcja
9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed założeniem spirali antykoncepcyjnej
Spirala tytykoncepcyjna (inaczej nazywana wkładką domaciczną lub wewnętrzmaciczną) jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. I najwygodniejszych… Zanim zdecydujesz się na jej założenie, powinnaś wiedzieć te 9 rzeczy. Sprawdź: ile trwa
Czytaj dalej
Antykoncepcja Karmienie piersią
Antykoncepcja a karmienie piersią: Jaka antykoncepcja jest najbezpieczniejsza podczas karmienia piersią?
Wokół karmienia piersią krąży wiele mitów - w tym ten o rzekomym działaniu antykoncepcyjnym laktacji. Dlaczego karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę? Kiedy występuje owulacja po ciąży? Jakie
Czytaj dalej
Antykoncepcja
Założenie spirali na NFZ: Kto może skorzystać z refundacji zabiegu?
Czy wiesz, że w każdej placówce mającą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia masz prawo bezpłatnie założyć spiralę antykoncepcyjną? Wciąż wiele Polek nie zdaje sobie z tego sprawy. Dowiedz się, jakie
Czytaj dalej
Antykoncepcja
Podwiązanie jajowodów: Na czym polega? Czy jest legalne w Polsce?
Podwiązanie jajników jest najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną. Należy jednak pamiętać, że jest to metoda inwazyjna, wymagająca interwencji chirurgicznej. Podwiązanie jajowodów jest w większości przypadków nieodwracalne i prowadzi do trwałej utraty płodności
Czytaj dalej