Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne? Dla osób, którym zależy na planowaniu rodziny, odpowiedź na to pytanie jest niezwykle istotna. Trzeba jednak wiedzieć, że ta nie może być udzielona w sposób całkowicie jednoznaczny. Doustna antykoncepcja hormonalna niejedno ma imię i to właśnie rodzaj stosowanych tabletek decyduje o tym, kiedy rozpoczyna się ochrona przed nieplanowaną ciążą.

Tabletki antykoncepcyjne umożliwiają kontrolę urodzin poprzez wpływ wywierany na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Należą do najskuteczniejszych tego typu środków, co znajduje odzwierciedlenie w stosunku nieplanowanych poczęć do liczby badanych cykli. Mowa o wskaźniku Pearla, który dla tabletek dwuskładnikowych wynosi 0,01. Ten sam wskaźnik określa ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę przy używaniu prezerwatyw na poziomie 3,0. Tabletki antykoncepcyjne można zatem uznać za bardzo pewny środek, jednak by te mogły zadziałać, trzeba wiedzieć, kiedy rozpocząć współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia.

Sprawdź: Czy nagłe odstawienie tabletek antykoncepcyjnych jest niebezpieczne?

Tabletki antykoncepcyjne – od kiedy działają?

Po jakim czasie tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie wiele kobiet, które dopiero planują zastosować tę metodę antykoncepcji. Zaznaczamy, natychmiastowe rozpoczęcie współżycia bez dodatkowego zabezpieczenia nie zawsze jest możliwe! Wynika to z faktu, że składniki (lub składnik) nie wszystkich tabletek działają od razu. Potrzebny jest czas na to, żeby w organizmie kobiety mogły zajść zmiany w obszarze gospodarki hormonalnej, uniemożliwiające nieplanowane poczęcie dziecka. Kluczowe znaczenie ma tu rodzaj przyjmowanych tabletek, jak i dzień cyklu, w którym przyjęta została pierwsza pigułka.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe a dwuskładnikowe

Zatem, po jakim czasie brania tabletek antykoncepcyjnych można się kochać bez dodatkowego zabezpieczenia? Zanim odpowiemy na to pytanie, przyjrzyjmy się podstawowym różnicom między tabletkami jednoskładnikowymi i dwuskładnikowymi.

Skład tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych (tzw. minipigułek) uwzględnia tylko jeden hormon, należący do grupy progesteronów. Jego działanie doprowadza do zmiany konsystencji śluzu szyjkowego (staje się gęstszy, co utrudnia przenikanie plemników) i hamuje owulację. Tego typu środki stosuje się przede wszystkim w okresie karmienia piersią i w sytuacjach, w których istnieją przeciwwskazania przed przyjmowaniem estrogenów.

Sprawdź: Ile czasu antykoncepcja hormonalna utrzymuje się w organizmie?

Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe charakteryzują się nieco innym działaniem, wynikającym z ich składu. W tego typu środkach znajduje się:

 • progesteron – zatrzymuje owulację i sprawia, że śluz szyjkowy staje się gęstszy,
 • etynyloestradiol – zatrzymuje proces dojrzewania pęcherzyków jajnikowych o zapobiega rozrostowi endometrium.

To właśnie skład decyduje o tym, po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne. 

Po ilu dniach działają tabletki antykoncepcyjne?

Od kiedy działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe? Takie środki zaczynają działać po 7 dniach od momentu rozpoczęcia ich przyjmowania, bez względu na dzień cyklu, w którym kobieta zażyła pierwszą z nich. W tym czasie należy stosować dodatkowe zabezpieczenie, np. w postaci prezerwatywy.

Kiedy zaczynają działać tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe? Jeżeli kobieta zacznie je przyjmować w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, efekt pojawi się już po przyjęciu pierwszej pigułki. Jeżeli jednak zażycie pierwszej tabletki odbędzie się po 5 dniu cyklu menstruacyjnego, na efekt antykoncepcyjny trzeba będzie zaczekać 7 dni.

Poznaj: Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych!

Rodzice pytają o czas działania tabletek antykoncepcyjnych?

Czy tabletki antykoncepcyjne działają od razu?

Natychmiastowe działanie (tj. po przyjęciu pierwszej pigułki) wykazują jedynie tabletki dwuskładnikowe, ale tylko pod warunkiem, że ich przyjmowanie rozpocznie się w ciągu pierwszych dni cyklu. Tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe przyjęte w innym dniu cyklu menstruacyjnego potrzebują 7 dni, by efekt antykoncepcyjny został osiągnięty.

Po jakim czasie tabletki antykoncepcyjne zaczynają działać na trądzik?

Tabletki antykoncepcyjne mogą okazać się pomocne w łagodzeniu trądziku u kobiet w wieku rozrodczym. Na efekt trzeba jednak poczekać minimum 3 cykle.

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Po jakim czasie działają tabletki antykoncepcyjne?

 1. Jesli stosujemy w pierwszym dniu cyklu to praktycznie od razu, jesli zaczynamy pózniej to trzeba sie przez pierwsze dni dodatkowo zabezpieczyć. Tak mam napisane w ulotce moich. W czasie przerwy 7-dmio dniowej tez działają. Poza tym jesli chodzi o mnie to bardzo mi pomogły w dokuczliwym pms i długość miesiączek tez jest zdecydowanie krótsza.

  Antykoncepcja, Tabletki antykoncepcyjne

  Tabletki antykoncepcyjne i ich skutki uboczne

  Doustna antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki antykoncepcyjne mają szereg zalet. Wygoda ich stosowania jest z pewnością największą z nich. Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, mogą w przystępny i łatwy...

  Czytaj dalej →
  Antykoncepcja, Tabletki antykoncepcyjne

  Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

  Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Zwłaszcza, gdy ich stosowanie trwało przez długi czas. Preparaty najnowszej generacji są skonstruowane tak, aby wywołać jak najmniej skutków...

  Czytaj dalej →
  Pielęgnacja niemowląt

  Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

  Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

  Czytaj dalej →
  Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

  Test pieluszek jednorazowych

  Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general