Kiedy i jak widzi noworodek?

Przez długi czas zastanawiano się, kiedy i jak widzi noworodek. Początkowo sądzono, że dziecko po urodzeniu jest ślepe, więc zasadne wydawało się pytanie, po ilu dniach noworodek widzi. Jak się okazało – niesłusznie. Mimo iż zmysł wzroku nie jest od razu odpowiednio wykształcony, a maluch widzi głównie rozmazany obraz w bliskiej odległości, od samego początku ważna jest prawidłowa stymulacja widzenia.

Widzenie noworodka

Ile widzi noworodek? Najłatwiej skupić mu wzrok na blisko umieszczonych przedmiotach w oddaleniu ok. 20-30 cm. Dziecko zostało w ten sposób niejako zaprogramowane przez naturę, ponieważ najczęściej w takiej odległości znajduje się pochylona nad nim twarz mamy. Co widzi noworodek? Okazuje się, że przedmioty znajdujące się nie tylko dalej, ale także – co ciekawe – bliżej, są widoczne dla malucha jako zamazane plamy.

Kiedy i jak widzi noworodek?

Niektórzy rodzice martwią się, że ich nowonarodzone dziecko przez pierwsze tygodnie życia nie zwraca w ogóle uwagi na zabawki zawieszone nad nim w łóżeczku. Zastanawiają się, od kiedy noworodek widzi? Nie powinien to być jednak powód do zmartwień. Oprócz tego, że dziecko widzi tylko przedmioty w określonej odległości, to częściej patrzy w prawo lub w lewo niż na wprost. Dlatego może nie zauważać umieszczonej nad nim zabawki. Warto spróbować zawiesić ją z boku. Trzeba jednak pamiętać, że większość maluchów nie interesuje się wiszącymi dodatkami do ukończenia trzech, czterech tygodni. Niektóre dostrzegają je nawet później.

Jak sprawdzić wzrok dziecka?

Jeżeli chcesz w domu ocenić wzrok noworodka, umieść zapaloną latarkę z boku w odległości ok. 25-30 cm od twarzy dziecka. W pierwszym miesiącu maluch skupi wzrok na świetle tylko przez chwilę, jednak da ci to pewność, że widzi. W drugim miesiącu spróbuj przesuwać światło z boku do środka pola widzenia. W tym czasie niektóre dzieci wodzą już wzrokiem. Jednak dopiero po ukończeniu trzeciego miesiąca niemal wszystkie dzieci śledzą przedmiot po pełnym łuku od jednej do drugiej strony.

Od kiedy dzieci widzą?

Zmysł wzroku dziecka dojrzewa przez cały pierwszy rok życia. Prawdopodobnie większość maluchów przez kilka miesięcy jest dalekowidzami, dlatego nie oceniają prawidłowo głębi widzenia. Taki stan utrzymuje się do mniej więcej dziesiątego miesiąca, od którego dzieci widzą już dość dobrze. Mimo że wzrok nie jest jeszcze idealny, to jeden z głównych sposób poznawania świata, toteż bardzo ważne jest odpowiednie stymulowanie widzenia w pierwszych miesiącach życia. Kontrola wzroku u lekarza należy do podstawowych badań. Jeśli jednak mamy wątpliwości, czy noworodek widzi, ponieważ nie zatrzymuje wzroku na przedmiotach i nie kieruje się za światłem, lepiej skonsultować się ze specjalistą.

Stymulacja widzenia poprzez kontrasty

Jako że noworodek widzi jeszcze rozmazany obraz, do stymulacji wzroku najlepiej nadają się kontrastowe obrazki, szczególnie czarno-białe, ale też czerwone i żółte. Dlatego dobrze wiedzieć, kiedy i jak widzi noworodek, aby od pierwszych tygodni zadbać o jego wzrok. Obecnie na rynku można kupić książeczki dla noworodków od pierwszego miesiąca życia, które zawierają proste kształty (figury geometryczne, zarysy prostych przedmiotów, zwierząt). Dziecku łatwiej skupić wzrok na tego typu obrazkach niż na kolorowych zabawkach zawieszonych nad nim w łóżeczku.

Kontrastowe plansze można również wykonać samemu, rysując kształty czarnym flamastrem na białej kartce. Najlepiej zawiesić je na szczebelkach łóżka. Dziecko w pierwszych miesiącach częściej rozgląda się na boki, poza tym jest to odpowiednia odległość do stymulacji wzroku. To jak widzi noworodek można wziąć pod uwagę już w momencie zakupu wyprawki. Wówczas warto kupić dobraną pod tym kątem tapetę, kołderkę, obrazki, zabawki. Należy jednak pamiętać, żeby na początku nie dostarczać noworodkowi jednorazowo więcej niż dwóch bodźców.

Zabawy pobudzające wzrok niemowlaka

Kiedy niemowlę widzi bardziej wyostrzone obrazy, a w 2-3. miesiącu życia nawiązuje już kontakt wzrokowy, warto stymulować jego wzrok poprzez zabawę. Jak? Jest na to kilka sposobów. Pomogą:

Zabawki nieruchome

Zawieś przedmiot z boku w polu widzenia dziecka w odległości 30-40 cm. Co ciekawe, większość maluchów preferuje patrzenie w prawo.

Zabawki ruchome

Przesuwaj grzechotki, zabawki, misie po łuku przed dzieckiem, puszczaj mu bańki mydlane, które maluch próbuje z zapałem złapać.

Lustro

Większość niemowlaków uwielbia lustra. W końcu widzi w nich zmieniający się ciągle obraz, mimo że jeszcze nie kojarzą, że w odbiciu widzą samych siebie.

Osoby

Maluchy uwielbiają patrzeć na twarze, szczególnie rodziców. Dlatego często pochylaj się nad dzieckiem, rób miny, uśmiechaj się. Po jakimś czasie pokazuj mu zdjęcia rodzinne, tłumacząc, kogo przedstawiają.

Książki

Oglądaj z dzieckiem proste ilustracje, które ukazują dzieci, zwierzęta, przedmioty i nazywaj je. Na początku niech będą to nieskomplikowane i przejrzyste obrazki, bez dużej ilości szczegółów.

Świat

Zabieraj dziecko na spacery, wycieczki i pokazuj mu nową dla niego rzeczywistość: przyrodę, budynki, samochody, ludzi.

Wiedząc, kiedy i jak widzi noworodek, łatwiej rodzicom dokonywać odpowiednich wyborów i stymulować wzrok maleństwa od pierwszych tygodni życia. Należy dodatkowo pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia lepiej unikać styczności dziecka z ekranem telewizora, komputera, czy telefonu, które niekorzystnie wpływają na jego wzrok, wyobraźnię i mogą przyczynić się do powstania wczesnych uzależnień.

Dodaj komentarz

Noworodek

Jaki smoczek dla noworodka?

Smoczek dla noworodka to temat budzący wiele kontrowersji wśród rodziców. Są tacy, którzy kategorycznie nie godzą się na podawanie smoczka maluchom wierząc, że ten wyrządzi im wiele szkód w przyszłości,...

Czytaj dalej →
Noworodek, Pielęgnacja niemowląt

Jak obcinać paznokcie noworodka i niemowląt?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka. Niektórzy z nich mają z tym problem mimo upływających miesięcy. Nie musi tak być! Wyjaśniamy, jak obcinać paznokcie u noworodka i...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Noworodek

Wyprawka dla dziecka urodzonego jesienią

Przygotowanie do porodu i rodzicielstwa to dla wszystkich spodziewających się pojawienia się na świecie maluszka ogromne przeżycie. Jeśli w niedługim czasie będziesz rodzić, zapewne zastanawiasz się, czego będziesz potrzebowała w...

Czytaj dalej →
Noworodek, Prawo

Rejestracja dziecka w USC

Jak zgłosić urodzenie dziecka? Jakie dokumenty są potrzebne przy rejestracji dziecka w USC? Ile się czeka na PESEL dla dziecka? Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak wygląda rejestracja noworodka w Urzędzie...

Czytaj dalej →
Noworodek

Pomysły na prezent dla noworodka

Pierwsza wizyta u nowego członka rodziny lub dziecka znajomych wiąże się ze zwyczajem kupienia maluszkowi prezentu powitalnego. Temat nie jest łatwy i kupno prezentu dla noworodka bywa ciężkim wyzwaniem. Podarunki...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Czy ciasto drożdżowe można mrozić?

Od czasu do czasu większości z nas zdarza się przesadzić z ilością przygotowanych wypieków – zastanawiamy się wówczas, czy ciasto drożdżowe można mrozić, oraz w jaki sposób najlepiej się za...

Czytaj dalej →
Finanse, Newsy

Katowice: miasto dofinansuje zatrudnienie niani

W Katowicach lawinowo rośnie zapotrzebowanie na żłobki. Miasto postanowiło wesprzeć młode rodziny poprzez wprowadzenie dofinansowania do wynagrodzenia niań. Komu przysługuje dofinansowanie do zatrudnienia niani? Jak mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general