Wzrost i waga 11 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 11 latek? [plus rozmiar buta]

Dziecko w wieku 11 lat jest już całkiem duże. Może osiągnąć nawet 160 centymetrów wzrostu! Co prawda jest jeszcze dzieckiem, ale wchodzi już powoli w okres dojrzewania. Zaczyna się buntować – staje się niezależne. W tym wieku coraz ważniejsi stają się koledzy i koleżanki, a dziecko stara się do nich upodobnić – niezwykle istotne stają się kontakty z rówieśnikami, a dorośli schodzą na dalszy plan, przestając być autorytetem. Jest to z pewnością moment trudny, a przecież to dopiero początek dorastania. Nie należy jednak przeszkadzać dziecku w osiągnięciu poczucia niezależności, a jedynie wskazywać mu drogę – im szybciej poczuje się samodzielne, tym szybciej sytuacja się poprawi. Stale trzeba za to przyglądać się jego rozwojowi, by upewnić się, iż przebiega on poprawnie. Ile powinien ważyć przeciętny 11-latek? Jaki jest przeciętny, prawidłowy wzrost i waga 11 latka?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Zalecany wzrost 11 letniego dziecka wynosi od 134 do 160 centymetrów. Idealny wzrost dziewczynek w tym wieku to 135-160 centymetrów, a chłopców 134-160 centymetrów.
 • Zalecana waga dla dziecka 11 letniego to 27-59 kg. Przy czym idealna waga dziewczynek to 27-51 kilograma, a chłopca 27-59 kg.

Prawidłowy wzrost 11 latka

Prawidłowy wzrost dziecka w wieku 11 lat waha się od 134 do 160 centymetrów. Jest to zatem całkiem sporo – niektóre dzieci mogą być w tym wieku tak samo duże jak niektórzy dorośli. Zarówno wzrost, jak i wagę dziecka nanosi się na siatki centylowe, by sprawdzić czy prawidłowo się ono rozwija. Normy określane są na podstawie całej populacji dzieci z Polski.

Wzrost i waga powinny być ze sobą spójne, a zależą od wielu różnych czynników – między innymi od wagi i wzrostu wyjściowego, ale też od odżywiania i od czynników genetycznych. Dziecko niskich rodziców będzie też zapewne niższe od swoich rówieśników, a dziecko wysokich rodziców będzie zapewne wysokie. Orientacyjny wzrost 11 latka powinien mieścić się w zakresie 134-160 centymetrów, a 11 latki w zakresie 135-160 centymetrów. 

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka? 

Prawidłowa waga dziecka 11 lat

Ile wzrostu powinien mieć 11 latek? Dziecko w wieku 11 lat powinno ważyć od 27 do 59 kilogramów. Jak widać, zakres wagi uznawanej za normę dla tego wieku jest naprawdę spory. Jedno dziecko może być drobne i ważyć na przykład 30 kilogramów, podczas gdy jego rówieśnik może być sporo wyższy i ważyć niemal drugie tyle. To nadal normalne, ponieważ waga urodzeniowa dziecka mogła być mniejsza, więc dotychczas nie dogonił jeszcze swoich rówieśników. Może to nadrobić w okresie dojrzewania – czyli już wkrótce.

Waga wynika też wprost ze wzrostu dziecka – jeśli jest ono niższe, będzie ona mniejsza. Inaczej musielibyśmy mówić o nadwadze. Tempo wzrostu dziecka zależy od wielu różnych czynników – nie tylko tych genetycznych. Wpływ na to może mieć wiele różnych rzeczy – na przykład dieta, tryb życia, ale też zanieczyszczenie środowiska. Dziewczynki w tym wieku powinny ważyć około 27-51 kilogramów, a chłopcy 27-59 kilogramów. 

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Dziewczynka – wzrost i waga 11 latki

Jaka jest prawidłowa waga 11 latki? Idealna waga waga 11 latki mieści się w zakresie 27-51 kilogramów, a idealny wzrost 11 letniej dziewczynki to 135-160 centymetrów. Dziecko w tym wieku bardziej interesuje się życiem towarzyskim, ale koncentruje się też na rozwoju intelektualnym. Lubi się uczyć i rozwija swoje pasje. Szuka czegoś, czemu mogłoby poświęcić czas i co wyróżniłoby je z otoczenia.

Warto więc wspierać rozwój dziecka, by mogło rozwijać się w kierunku, który wybierze. Nawet jeśli po jakimś czasie porzuci jakiś kurs i zechce zapisać się na inny, nie ma w tym nic dziwnego. Dziecko musi bowiem spróbować wielu rzeczy i poznać lepiej daną dziedzinę, nim zdecyduje się poświęcić jej jeszcze więcej czasu – nim zechce zająć się nią na poważnie. Dziewczynki mają w tym wieku poważniejsze zainteresowania niż chłopcy. Wszystko dlatego, że przeciętna 11-latka wyprzedza chłopców w rozwoju o około 2 lata. Nic zatem dziwnego, jeśli będzie też wyższa od swoich rówieśników.

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Chłopiec – wzrost i waga 11 latka

Średni wzrost chłopców 11 letnich wynosi 134-160 centymetrów, zaś prawidłowa waga 11 latka mieści się w przedziale 27-59 kilogramów. Są to oczywiście dane umowne, uznawane za normy dla danego wieku, które zostały przygotowane na podstawie licznych, dokładnych badań. Jeśli jednak dane dziecko lekko odstaje od tych norm, nie należy się tym niepokoić i uważnie obserwować jego rozwój.

Dziecko, które w niemowlęctwie było mniejsze, albo które pochodzi z rodziny gdzie wszyscy są niscy, naturalną koleją rzeczy również będzie mniejsze od swoich rówieśników. Nie ma w tym nic dziwnego. Jeśli jednak rodzic zauważy coś niepokojącego, albo pod względem wzrostu lub wagi dziecko mocno odstaje od norm, należy zgłosić się z nim do lekarza, by ocenił czy rzeczywiście jest się czym martwić. 

Zobacz również: Dyskalkulia [przyczyny, objawy, test i ćwiczenia]

Rozmiar buta 11 latka

Jeśli chodzi o rozmiar stopy dziecka w 11 roku życia, jest to kwestia indywidualna. Trudno z całą pewnością ustalić jaki rozmiar buta będzie na dane dziecko pasować, ponieważ wszystko zależy od wzrostu, wagi, tego czy dziecko zaczęło już dojrzewać, ale też od czynników genetycznych, a nawet od jego aktywności i sposobu odżywiania.

Na rozmiar stopy wpływa tak wiele różnych czynników, że jest to kwestia naprawdę indywidualna i dzieci w tym samym wieku mogą mieć diametralnie różne rozmiary stóp. Powyżej 7 roku życia stopy dziecka kształtują się na tyle indywidualnie, że trudno ustalić idealny rozmiar buta nawet w przybliżeniu. Najlepiej zatem iść z dzieckiem na zakupy, albo zmierzyć jego stopę i do uzyskanego wymiaru dodać 1 centymetr – będzie to długość podeszwy obuwia, jakiego będziemy poszukiwać. 

Dodaj komentarz

5 komentarzy: Wzrost i waga 11 latka – Ile powinien ważyć i mierzyć 11 latek? [plus rozmiar buta]

 1. mam 11 lat mam 162cm wzrostu i ważę 50 kilo

  • Mam 11at 156cm i 46kg

   • mam 11 lat, ważę 43 kilo i mam 164,5 cm wzrostu

    • Mam 11 lat 181: wzrostu a ważę 47 kg xDD

     • mam 11 lat i ważę 52 i wzrost 158

      Pielęgnacja noworodka

      Kąpiel noworodka

      Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Kto finansuje ślub i wesele?

      Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

      Czytaj dalej →
      Planowanie ślubu oraz wesela

      Co zamiast kwiatów na wesele?

      Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

      Czytaj dalej →
      Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
      Logo