39 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 9 miesiąc życia dziecka?

39 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Co potrafi 39 tygodniowe dziecko? Jak wygląda 39 tydzień życia dziecka? Jak wygląda skok rozwojowy w 39 tygodniu życia dziecka? Co powinno jeść 39 tygodniowe niemowlę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

39 tydzień życia dziecka – rozwój 9 miesięcznego dziecka

Dziecko na tym etapie rozwoju z każdym mijającym dniem staje się coraz bardziej sprawne i samodzielne. Potrafi również doskonale chwytać, a to oznacza, że nadszedł czas, aby nieco przeorganizować mieszkanie. Z dolnych szafek i szuflad należy wyjąc wszelkie przedmioty, którymi dziecko mogłoby wyrządzić sobie krzywdę. Dodatkowo, warto zabezpieczyć rogi stołów i blatów za pomocą specjalnych nakładek. 

Co potrafi 9 miesięczne dziecko?

  • ma już całkiem dobrze rozwiniętą koordynację ręka – oko, dzięki czemu z każdym dniem coraz lepiej idzie mu precyzyjne odkładanie przedmiotów na miejsce i chwytanie najbardziej pożądanych zabawek
  • chętnie podejmuje próby samodzielnego jedzenia – wciąż większość pożywienia ląduje poza talerzem, dlatego w pierwszej kolejności warto pozwolić dziecku jeść palcami, na przykład takie potrawy jak gotowane i przestudzone warzywa. Z każdym kolejnym takim „treningiem” ruchy niemowlaka będą coraz lepiej skoordynowane i precyzyjne, a jedzenie zamiast na ubraniu będzie lądowało w buzi. Dodatkowo, warto wspomnieć, że dziewięciomiesięczny maluch bez problemu potrafi już utrzymać swoją butelkę z mlekiem, wodą lub sokiem na wysokości ust i warto również przy każdej takiej okazji pozwolić mu samodzielnie pić. Nigdy jednak nie zostawiaj dziecka samego w takiej sytuacji, ponieważ może dojść do zadławienia lub zakrztuszenia;
  • próbuje stawiać pierwsze kroki – twój maluch opanował już sztukę siadania i wstawania, a teraz próbuje stawiać pierwsze, nieśmiałe kroki z twoim podparciem lub opierając się przy meblach 
  • dopasowuje przedmioty do siebie i grupuje je na podstawie ich cech charakterystycznych
  • trafnie potrafi interpretować nazwy poszczególnych przedmiotów i rozumie do czego one służą
  • potrafi myśleć w sposób dedukcyjny, a tym samym coraz częściej zdarza mu się samodzielnie znaleźć rozwiązania niektórych swoich „problemów”
  • bez trudu rozpoznaje własne imię i reaguje na nie
  • rozumie znaczenie niektórych prostych słów, takich jak na przykład „tata”, „mama”, „baba”, „lala”
  • potrafi zaprotestować, na przykład płaczem lub wymachując rączkami, w sytuacji, w której próbujesz mu zabrać ulubioną zabawkę
  • wykonuje nieskomplikowane polecenia podczas zabawy
  • spontanicznie się śmieje

39 tygodniowe dziecko – jak wspomagać jego rozwój?

Tak naprawdę na tym etapie rozwój niemowlaka wspiera kontakt z każdym nowym przedmiotem, bez względu na to, czy jest to zabawka czy może przedmiot służący do domowego użytku w kuchni. Jeśli kupiłaś swojemu maluchowi nową zabawkę, a on zamiast się nią bawić, zaczyna nią potrząsać, zgniatać, rozkładać na części czy uderzać nią w stół, nie przejmuj się – to jest sposób dziewięciomiesięcznego dziecka na dokładne zbadanie swojej nowej rzeczy. Ponadto, jeśli maluch w obu rączkach trzyma zabawki, prawdopodobnie będzie im się z uwagą przyglądać i je ze sobą porównywać. Na tym etapie rozwoju niemowlak zaczyna również kojarzyć przedmioty ze sobą, na przykład zdaje sobie sprawę z tego, że łyżeczka jest związana z miseczką, a wanienka do kąpieli z wodą.
Warto zatem zadbać o to, aby dziecko stale miało pod ręką różne przedmioty, które będzie mogło ze sobą porównywać – zarówno zupełnie odmienne od siebie, jak i te całkiem podobne, jednak cechujące się różną wielkością lub materiałem, z którego są wykonane.  

Staraj się również jak najczęściej rozmawiać ze swoim maluchem. Dziewięciomiesięczne dziecko przestaje gaworzyć w sposób przypadkowy i zaczyna adresować wydawane przez siebie dźwięki w kierunku konkretnych odbiorców. Nie próbuje tym, jak dotychczas, zwrócić jedynie na siebie twojej uwagi – usiłuje z tobą porozmawiać. Mimo, że prawdopodobnie niewiele z tego gaworzenia rozumiesz, nie lekceważ tej „mowy”. Maluch z niecierpliwością czeka na twoją odpowiedź, a jeśli jej nie uzyska, może poważnie zniechęcić się do mówienia. 

Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka

Jakie zabawki edukacyjne spodobają się maluchowi w trzydziestym dziewiątym tygodniu życia?

  • miękkie klocki, które świetnie nadadzą się do zabawy w porównywanie różnych kształtów
  • maskotki – dzieci w tym wieku cechują się silną potrzebą okazywania uczuć, a pluszowy miś świetnie się do tego nada 
  • kolorowe książeczki z prostymi obrazkami, przedstawiającymi na przykład zwierzęta 
  • sorter, czyli pojemnik z różnokształtnymi otworami, do których trzeba dopasować odpowiednie klocki – to doskonały trening koncentracji dla twojego bobasa!

Na jakie zajęcia dodatkowe warto zapisać 9 miesięczne dziecko?

Coraz większą popularnością cieszą się tak zwane gordonki, czyli zajęcia, podczas których rodzice niemowląt rozwijają ich zmysły. Maluchy swobodnie przemieszczają się po sali, dzięki czemu mogą czuć się swobodnie i nie mają poczucia, że są do czegokolwiek zmuszane. Podczas wspólnych zabaw mają szansę osłuchać się z muzyką, a tym samym zapamiętać powtarzaną melodię. Podczas zajęć śpiewa się piosenki ze szczególnym uwzględnieniem sylab, które nawet takim maluchom łatwo jest powtórzyć, na przykład „bam”, „na”, „pa”, „du”. To sprawia, że dzieci bardziej koncentrują się na muzyce. 

39 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Trzydziesty dziewiąty tydzień życia niemowlaka stanowi przedostatni tydzień trwania jego szóstego skoku rozwojowego. Maluch potrafi klasyfikować różne przedmioty w poszczególne grupy, biorąc pod uwagę ich najbardziej charakterystyczne cechy. Coraz lepiej rozumie również wszelkie zależności przyczynowo – skutkowe. Z każdym mijającym dniem coraz umiejętniej interpretuje słowa, które kierują do niego inni ludzie. Potrafi również przez dłuższy czas skupiać uwagę na danym obiekcie lub wykonywanej przez siebie czynności .

Jakimi zmianami u dziecka kończy się jego szósty skok rozwojowy?

Maluch coraz częściej przejmuje inicjatywę podczas wspólnych zabaw – zaczepia domowników i inicjuje nowe aktywności. Z coraz większą precyzją potrafi interpretować nazwy różnych przedmiotów, a co więcej, rozumie do czego one służą. Dziewięciomiesięczne dziecko potrafi okazać zazdrość, kiedy widzi, że jego rodzice przytulają inne niemowlę. Dziecko na tym etapie rozwoju uwielbia przyglądać się swojemu wizerunkowi w lustrze i stroić do siebie zabawne miny. Z łatwością zmienia pozycję leżącą na siedzącą i próbuje samodzielnie wstawać. To wszystko sprawia, że maluch przemieszcza się coraz swobodniej, a dzięki temu pokonuje odległości, które czasem mogą przekraczać nawet 500 metrów!

Jakie symptomy świadczą o tym, że niemowlę przechodzi przez skok rozwojowy?

  • głęboka apatia
  • brak apetytu
  • nieśmiałość i nieufność w obliczu obcych ludzi
  • potrzeba ciągłej uwagi i nieustannej bliskości fizycznej z mamą
  • rozdrażnienie, poirytowanie i poczucie niepokoju
  • rozkapryszenie
  • częste okazywanie buntu, na przykład podczas jedzenia lub przebierania się
  • zwiększony poziom wrażliwości na bodźce docierające z otoczenia

W jaki sposób można wesprzeć swojego bobasa w tym trudnym czasie, jakim jest dla niego kolejny skok rozwojowy? Najlepiej poprzez wspólne zabawy edukacyjne, takie jak na przykład:

  • zabawa w chowanego
  • wspólne śpiewanie piosenek, tupanie, klaskanie
  • strojenie min przed lustrem
  • częste rozmowy z maluchem
  • długie i regularne spacery w niezatłoczonych i spokojnych miejscach

39 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Trzydziesty dziewiąty tydzień stanowi przełom między dziewiątym a dziesiątym miesiącem życia dziecka. Twój maluch ma zatem już dziewięć miesięcy.

39 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Na etapie dziesiątego miesiąca życia dziecko zyskuje przeciętnie od 0,25 do 0,5 centymetra miesięcznie, a jego tempo przybierania na wadze wynosi:

  • od 12 do 13 gramów na dobę 
  • od 84 do 91 gramów tygodniowo 
  • od 360 do 390 gramów miesięcznie 

W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary trzydziestodziewięciotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziewięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 8,9 kg
  • wzrost: 72 cm

Przeciętne wymiary dziewięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 9,2 kg
  • wzrost: 73 cm

Podane dane mają charakter informacyjny i statystyczny, dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 centymetrów oraz +/- 1,5 kilograma. 

Jeśli chcesz sprawdzić jak twoje dziecko rozwija się na tle swoich rówieśników, skorzystaj z siatek centylowych, które są dostępne na stronach internetowych i w książeczce zdrowia dziecka. Dzięki nim dowiesz się ile osób waży lub mierzy mniej, a ile więcej od twojego bobasa. Statystyki biorą pod uwagę dzieci tej samej narodowości, tej samej płci i w tym samym wieku. Inne są normy na przykład dla dziesięciomiesięcznego chłopca, a inne dla rocznej dziewczynki. Nigdy jednak nie traktuj takich danych jak wyroczni. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, skonsultuj je z pediatrą. To właśnie lekarz, bazując na swoim doświadczeniu, najlepiej jest w stanie ocenić czy rozwój twojego dziecka przebiega w sposób prawidłowy.

39 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Jadłospis dziewięciomiesięcznego niemowlaka powinien opierać się na pięciu posiłkach dziennie, które spożywa on w równych odstępach czasu. Dieta malucha powinno być odpowiednio zbilansowana, ponieważ tylko takie podejście umożliwi jego prawidłowy rozwój. Wciąż możesz karmić dziecko mlekiem, ale nie zapominaj również o takich składnikach jak warzywa, owoce, mięso, ryby, woda, produkty glutenowe, twarożki i kefiry.

Jak widzi niemowlę w 39 tygodniu życia?

Trzydziestodziewięciotygodniowe niemowlę widzi niemal tak samo dobrze jak osoby dorosłe, z tą różnicą, że wszystkie obrazy są nieco zamazane. Maluch potrafi już dostrzec wszystkie istniejące kolory, a obserwując różne przedmioty, dostrzega nawet bardzo małe szczegóły. Wciąż jednak warto pamiętać o tym, aby nie sadzać dziecka przed ekranem telewizora, telefonu lub komputera, ponieważ tak zmienny obraz i ostre natężenie światła mogłyby wywołać u niego reakcje lękowe. 

9 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 39 tygodniowe dziecko?

Dziewięciomiesięczne niemowlę przesypia od 11 do 14 godzin w ciągu doby – od 2 do 3 godzin w trakcie dnia i około 10 godzin w porach nocnych. Wciąż jednak praktykuje nocną pobudkę na karmienie (zwykle nie więcej niż jedną).

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Stół weselny

Wczoraj pisałam o tym co powinno znajdować się na wiejskim stole weselnym i jak ten stół wiejski powinien wyglądać. Dzisiaj skoncentruję się na zwykłych stołach weselnych. Jak powinny wyglądać stoły...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo