Długoterminowe metody antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod zapobiegania ciąży, która jest najbardziej komfortowa. Istnieje wiele jej rodzajów, w tym antykoncepcja długoterminowa, która pozwala zmniejszyć ryzyko zajścia w niepożądaną ciążę niemal do zera. Na czym polega ten rodzaj antykoncepcji i jakie są jego plusy i minusy?

Długoterminowe metody antykoncepcji

Długoterminowych metod antykoncepcji jest kilka. Omówimy szczegółowo wszystkie z nich.

Zastrzyk hormonalny

Zastrzyk hormonalny antykoncepcyjny podawany jest domięśniowo raz na trzy miesiące. Zawiera w swoim składzie związek steroidowy. Jest to pochodna progesteronu. Hamuje on jajeczkowanie, a jednocześnie sprawia, że śluz w szyjce macicy jest bardzo gęsty, przez co plemniki nie mogą dotrzeć do komórki jajowej i ją zapłodnić.

Koszt zastrzyku hormonalnego to około 40-50 złotych. Z uwagi na to, że wykonywany jest raz na kwartał, jest to cena wyjątkowo korzystna.


Sprawdź: Czym jest zastrzyk antykoncepcyjny? >>


IUS: wewnątrzmaciczny system hormonalny

IUS to wkładka hormonalna, którą w macicy kobiety umieszcza lekarz ginekolog. Wkładka ma kształt litery T i jest wykonana z miękkiego plastiku.  Jej działanie utrzymuje się od 3 do 5 lat od chwili założenia, czas ochrony zależy jest od zastosowanej wkładki.

Do zalet stosowania tej metody należą niskie dawki hormonów, które działają miejscowo w macicy. IUS wpływa na zmianę obfitości miesiączek. Z czasem stają się one coraz mniej dokuczliwe i krótsze, a wydzieliny jest widocznie mniej.

Ta metoda antykoncepcji ma 99,8% skuteczności.

IUD: wewnątrzmaciczna wkładka miedziana

IUD to również wkładka wewnątrzmaciczna, ale w przeciwieństwie do systemu IUS, jest to wkładka, która nie zawiera w sobie hormonów. Wbudowany jest w nią miedziany drucik, który przez kilka kolejnych lat uwalnia jony miedzi, które zabijają plemniki, a także zmieniają charakter śluzu szyjki macicy. Warto jednak pamiętać, że wkładka tego typu niesie za sobą ryzyko nasilenia miesiączek.

Wkładka IUD również ma kształt litery T, podobnie jak ta opisana powyżej. Ją również umieszcza w macicy kobiety lekarz ginekolog. Czas ochrony przez wkładkę miedzianą to nawet do 10 lat!

Ta metoda antykoncepcji ma 99,4% skuteczności.

Implant podskórny antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny to niewielki pręcik, który wszczepiany jest pod skórę kobiety w okolicach ramienia. Jego działanie polega na stopniowym uwalnianiu hormonów, które blokują cykl miesiączkowy. Implant nie ma przewidywalnego wpływu na miesiączki – mogą pozostać one bez zmian, lecz istnieje również ryzyko, że objawy im towarzyszące nasilą się.

Ta metoda antykoncepcji ma 99,5% skuteczności.

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo