Rozmiary prezerwatyw – Jak dobrać prezerwatywę?

Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, jakoby prezerwatywy miały jeden, uniwersalny rozmiar. Tymczasem antykoncepcję należy dobierać do swoich potrzeb i upodobań. W ofercie dostępne są rozmaite rodzaje kondomów – cieńsze i grubsze, nawilżające i rozgrzewające, prążkowane i z wypustkami, kolorowe i o owocowym smaku… Nadrzędną spośród wszystkich właściwości pozostaje jednak rozmiar prezerwatyw. Żeby namierzyć ten idealny, należy najpierw określić rozmiar własnego penisa. Sprawdź jakie są rozmiary prezerwatyw!

Czy prezerwatywy mają rozmiary?

Matka Natura wyposażyła mężczyzn w prącia o rozmaitym wyglądzie; penisy różnią się od siebie grubością, długością, a nawet kształtem. W związku z tym na pytanie, czy prezerwatywa ma rozmiar, można odpowiedzieć wyłącznie twierdząco. Producenci oferują kondomy o zróżnicowanej wielkości. Te prezerwatywy, które są powszechnie dostępne w marketach, aptekach i na stacjach benzynowych, cechuje najczęściej wybierany rozmiar uniwersalny. Jeśli jednak penis nieco odbiega od standardowych wymiarów, warto zainteresować się innymi dostępnymi opcjami. W końcu prezerwatywy są jak smokingi – powinny idealnie przylegać do tego, kto je nosi.

Zobacz też: Antykoncepcja: Wybierz najlepszą dla siebie metodę zapobiegania ciąży

Jak dobrać rozmiar prezerwatywy?

Dobrze dobrane kondomy zapewniają bezcenne poczucie bezpieczeństwa i komfortu; z kolei te źle dopasowane mogą odebrać całą przyjemność z uprawiania seksu. Za duże mogą się zsuwać, a za małe – nieprzyjemnie uciskać członka. Rozmiary prezerwatyw są zróżnicowane pod względem kilku parametrów. Jednym z nich jest wprawdzie długość, ale o wiele ważniejszym pozostaje średnica. Żeby stwierdzić, czy dany kondom został dobrze dopasowany, istnieje wyłącznie jeden sposób: skrupulatna przymiarka. Pozostaje nam zatem metoda prób i błędów. Testując rozmiary kondomów, należy zwrócić uwagę na to, czy dana prezerwatywa na penisie dobrze przylega do ciała, czy nie fałduje się na i czy jej średnica przypadkiem nie jest za duża.

Sprawdź: 9 rzeczy, które musisz wiedzieć o spirali antykoncepcyjnej

Prezerwatywy – rozmiary standardowe

Jeśli wierzyć statystykom, penis Europejczyka przyjmuje podczas wzwodu długość ok. 14 centymetrów (raport Kinseya z 1948 roku podał wartość 15,25 cm, a Wessellsa z roku 1996 – 13 cm). Dlatego też standardowy rozmiar kondomów jest przewidziany właśnie na takiego członka, z uwzględnieniem przestrzeni na pomieszczenie spermy. Uniwersalny kondom ma 180 mm długości, a jego obwód wynosi 53 mm.

Jak się okazuje, wielkość prącia zależy także od rasy. Podane wyżej wymiary dotyczą statystycznych Europejczyków, ale w przypadku innych narodowości nie zdają już egzaminu. Przykładowo: Hindusi posiadają najmniejsze penisy na świecie (podczas wzwodu mierzą one 12,5 cm), podczas gdy Sudańczycy mogą się pochwalić największymi członkami wśród ludzkiej populacji (19-20 cm w momencie erekcji). Dlatego też można usłyszeć o trzech rozmiarach prezerwatyw: S (zwanym też azjatyckim), M (europejskim) oraz L (afrykańskim).

Oczywiście trzeba pamiętać, że w każdej z wymienionych grup występują odchylenia od normy, a statystyki znacznie rozmijają się z rzeczywistością i tym, co indywidualne. Poniżej podajemy kilka przykładów z polskiego rynku, jeśli chodzi o mniejsze bądź większe rozmiary prezerwatyw. Durex, Unimil i inni producenci biorą bowiem pod uwagę zróżnicowane potrzeby swoich klientów.

Spośród kondomów dłuższych i szerszych od standardowych warto wymienić:

 • Durex Comfort XL (o obwodzie 63 mm i długości 218 mm),
 • Unimil SKYN Large (Special Collection XXL),
 • Contex Extra Large,
 • Taboo Bigger,
 • RFSU Okeido.

Trzeba przy tym przyznać, że nierzadko mężczyźni kupują większe rozmiary gumek dla poprawy swojego samopoczucia – w końcu lateks jest na tyle rozciągliwy, że potrafi się dopasować do penisa o lekko większych wymiarach. Jeśli masz przeciwny problem, czyli interesuje cię prezerwatywa, rozmiary której będą dopasowane do mniejszego członka, sięgnij po tak zwane wersje ściśle przylegające. Zaliczamy tutaj takie modele jak:

 • Durex Close Fit (o średnicy 49 mm),
 • RFSU Mamba,
 • Exotica Snugger Fit.

Zobacz też: Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?

Rozmiary prezerwatyw – tabela

Jak łatwo się domyślić, przed wyborem prezerwatywy powinno się zmierzyć obwód penisa w trakcie wzwodu. Poniżej prezentujemy tabelkę, która pomoże co dopasować rozmiary prezerwatywy (Durex i innych firm) do wielkości członka:

 • od 9,5 do 10 cm – prezerwatywa o średnicy 47 mm,
 • od 10 do 11 cm – prezerwatywa o średnicy 49 mm (Mates Comform, Pasante Trim czy wspomniany Durex Close Fit),
 • od 11 do 11,5 cm – prezerwatywa o średnicy 53 mm (SKYN Original oraz SKYN Extra Nawilżone),
 • od 11,5 do 12 cm – prezerwatywa o średnicy 56 mm (najpopularniejsze rozmiary Durex: Durex Classic, Durex Elite, Durex Pleasuremax czy Durex Extra Safe),
 • od 12 do 13 cm – prezerwatywa o średnicy 60 mm (Pasante King Size),
 • od 13 do 14 cm – prezerwatywa o średnicy 64 mm,
 • od 14 do 15 cm – prezerwatywa o średnicy 69 mm (Pasante Super King).

Jakie są rozmiary prezerwatyw uniwersalnych? Zgodnie z tym, co pisaliśmy powyżej, najczęściej kupowane kondomy to te o średnicy 53-56 mm. Zdarza się też, że prezerwatywy określają rozmiary S, M, L i tak dalej. Ponieważ istnieje wielu producentów, antykoncepcja z tego typu oznakowaniem może się od siebie różnić – najważniejszym kryterium powinna pozostać konkretna informacja podana na odwrocie opakowania lub w szczegółowym opisie na stronie internetowej. Warto także wziąć pod uwagę, że nietypowy kształt penisa niekoniecznie sprzyja ściąganiu jego pomiarów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaki rozmiar prezerwatywy będzie dla ciebie odpowiedni, dla pewności sięgnij po odrobinę większy model.

Sprawdź: 5 najlepszych pozycji seksualnych dla mężczyzn z małym penisem

Poradnik: na co zwracać uwagę przy wyborze prezerwatyw?

1 Najcieńsza nie musi być najlepsza

Drugim najpopularniejszym mitem dotyczącym kondomów (obok tego, że istnieje wyłącznie rozmiar uniwersalny) jest wyższość cienkich prezerwatyw. Wiele osób rozumuje właśnie w ten sposób: skoro zabezpieczenie jest cienkie i mało zauważalne, dostarczy najprzyjemniejszych doznań. Rzeczywiście, przez lata producenci prześcigali się w tworzeniu jak najcieńszych prezerwatyw przy zachowaniu ich wytrzymałości. Ostatnimi czasy obserwuje się jednak nieco inne tendencje. Coraz popularniejsze jest produkowanie zauważalnych i nieco grubszych kondomów – takich, które posiadają specjalne wypustki i inne stymulatory intensyfikujące doznania.

2 Szerokość jest ważniejsza od długości

Mężczyźni koncentrują się zwykle na długości swojego przyrodzenia; tymczasem to szerokość (penisa i samej prezerwatywy) wywiera główny wpływ na poczucie komfortu podczas stosunku. Osoby, które posiadają członki szersze o dosłownie kilka milimetrów, mogą uskarżać się na nieprzyjemny ucisk, szczególnie u podstawy penisa. Martwisz się, czy istnieją rozmiary prezerwatyw przeznaczone dla prącia o szerokim obwodzie i niedużej długości? Niepotrzebnie! Możesz wybierać spośród szerokich i niezbyt długich modeli oraz tych szerszych wyłącznie u podstawy.

3 Znajdź optymalną długość

Wyżej pisaliśmy, że przeciętny europejski członek mierzy podczas erekcji ponad 14 cm. Jednocześnie większość prezerwatyw ma długość 18, a nawet 20 cm (taki jest standardowy rozmiar prezerwatywy Durex), czyli sporo więcej niż średniej wielkości penis. Zapewnia to nie tylko miejsce na nasienie, ale i lepszy komfort użytkowania. Część mężczyzn potrzebuje nieco dłuższego kondoma dla lepszego dopasowania; dłuższe prezerwatywy bywają najczęściej także szersze. Warto przy tym pamiętać, że korzystanie z za długich kondomów może powodować niepotrzebne niedogodności, np. zwijanie się luźnej części u podstawy członka, zbędny ucisk podczas penetracji i niezbyt estetyczny, rzucający się w oczy efekt.

4 Unikaj podrażnień

W sytuacji, gdy dana prezerwatywa wywołuje bolesne podrażnienia, najprawdopodobniej mamy do czynienia z alergią. Użytkownik może być uczulony albo na zastosowany lubrykant, albo na lateks. W drugim przypadku wystarczy przerzucenie się na stosowny rozmiar prezerwatywy bez lateksu. Kiedy zaś problemy stwarza lubrykant, należy sięgnąć po kondomy bez środków nawilżających. Trzeba wówczas stosować inne metody zmniejszenia tarcia. Na szczęście istnieją domowe metody produkcji podobnych płynów, które mogą przy okazji zwiększyć wrażliwość na erotyczne doznania.

5 Eksperymentuj

Rynek prezerwatyw nie kończy się na Durex Classic; rozmiar nie jest zaś jedynym parametrem, który wymaga dopasowania na drodze testów. Zdecydowana większość producentów posiada szeroką ofertę prezerwatyw: modele aromatyzowane, prążkowane, spiralne, kropkowane, ze stymulującymi wypustkami itd. Może się wydawać, że od tradycyjnych kondomów różnią się tylko drobnymi detalami, jednak nasze okolice intymne są na tyle wrażliwe, że nawet najmniejsza zmiana może mieć ogromny wpływ na odczucia podczas stosunku. Oczywiście warto eksperymentować zarówno z rodzajami kondomów, jak i ich producentami. Poszczególne firmy stosują rozmaite odmiany lateksu, w związku z czym prezerwatywy mogą się różnić wielkością, teksturą i stopniem dopasowania. Szukajcie ideału tak długo, aż go znajdziecie!

6 Opóźnianie wytrysku

Czy wiesz, że na rynku dostępne są prezerwatywy z dodatkiem specjalnego środku, który opóźnia wytrysk? Klienci sięgają po nie, aby wydłużyć czas trwania zbliżenia. Takie kondomy są cieńsze, mniej zauważalne i delikatnie znieczulają członek, przez co staje się on mniej wrażliwy na doznania. Można więc pokusić się o taką wersję, jednak trzeba się liczyć z tym, że zmniejszy to uczucie przyjemności. Także przy wyborze kondomów do zadań specjalnych zwracaj uwagę na rozmiar prezerwatyw.

Sprawdź: Czym jest pierścień antykoncepcyjny i jak go używać?

Zapamiętaj!

Jak wszystko, co związane z seksem, odszukanie najlepszego zabezpieczenia opiera się na ustaleniu, co działa dla was najlepiej. Przy zakładaniu prezerwatywy trzeba mieć stuprocentową pewność, że pasuje ona idealnie. Tylko wtedy będziecie mogli w pełni cieszyć się ze zbliżenia. Z kolei źle dopasowana prezerwatywa nie tylko spowoduje dyskomfort w trakcie uprawiania seksu, ale też może nie podołać swojej podstawowej funkcji, jaką jest zabezpieczanie przed zajściem w ciążę. Żeby tego uniknąć, przywiążcie do wyboru kondomów należytą wagę. Najpierw zwracajcie uwagę na rozmiary prezerwatyw, a dopiero później na zapach, smak i inne dodatkowe udogodnienia.

Zobacz też: Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]

Rodzice pytają o rozmiary prezerwatyw:

Gdzie jest napisany rozmiar prezerwatywy?

Rozmiar prezerwatywy znajduje się zazwyczaj z tyłu opakowania. Producenci podają go zazwyczaj w milimetrach. 

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo