Gorączka u niemowląt: Jak ją skutecznie obniżyć?

Gorączka u niemowląt może być objawem choroby, ale nie wpadaj w panikę od razu, gdy temperatura ciała dziecka przekroczy 36,6ºC. Układ termoregulacji najmłodszych dzieci jest niedojrzały, dlatego czujność należy zachować dopiero, kiedy na termometrze zobaczysz więcej niż 37,5ºC. Do 38ºC mówimy o stanie podgorączkowym, dopiero powyżej tej temperatury – o gorączce. Wtedy czas zacząć działać.

Przyczyny gorączki u niemowląt

Rumieńce, błyszczące oczy, zimny pot. Apatia, płaczliwość, niechęć do jedzenia… Objawy gorączki u niemowlaków bywają różne, tak jak i jej przyczyny. Nie zawsze jest to infekcja.
Częsty powód wzrostu temperatury to przegrzanie organizmu. Sprawdź, czy twoja pociecha nie jest zbyt ciepło ubrana, czy temperatura w domu nie jest za wysoka – najlepiej, gdy wynosi 20–22ºC. Stan podgorączkowy mogą być wywołane przez długi płacz i energiczną zabawę. Dopóki temperatura nie przekroczy 38ºC i nie towarzyszą jej inne dolegliwości, nie ma powodu do niepokoju.

Inne przyczyny gorączki u niemowląt to przeziębienie lub ząbkowanie. Wywołana przez nie temperatura nie przekracza jednak na ogół 38ºC. Wzrost temperatury może być również reakcją na szczepienie. Jeśli nie jest ona wyższa niż 38,5ºC, w miejscu ukłucia widać zaczerwienienie lub opuchliznę, prawdopodobnie gorączka u dziecka to odpowiedź organizmu na zawarte w szczepionce wirusy lub bakterie.

Wysoka gorączka u niemowląt – powyżej 39ºC – może być objawem zapalenia ucha, trzydniówki, zakażenia dróg moczowych. Nie zwlekaj wtedy z wezwaniem pediatry.

Co na gorączkę dla niemowlaka?

Temperatura przekracza już 38,5ºC. Co wtedy? Gorączkę u niemowlęcia obniżamy tylko lekami przeznaczonymi dla najmłodszych dzieci: u noworodków i niemowląt do 3 miesiąca życia będą to leki z paracetamolem, u starszych możemy zastosować także te zawierające ibuprofen. Jeśli dziecko nie wymiotuje, możemy podać mu lek w zawiesinie. Z kolei lek w czopku szybciej zacznie działać.

Nawet przy wysokiej gorączce u niemowląt nie przekraczamy dawki zalecanej w ulotce lub przepisanej przez lekarza. Zawsze dostosowujemy ją do wieku i wagi dziecka. Kolejną dawkę leku z paracetamolem podaje się po czterech godzinach, z ibuprofenem – dopiero po sześciu. Jeśli gorączka u niemowlęcia nie spada lub wraca przed podaniem następnej dawki leku, możemy zastosować lek z drugiej grupy: po ibuprofenie podajemy paracetamol i odwrotnie.
Dzieciom poniżej 12 lat nie dajemy aspiryny i polopiryny – ze względu na zawartość kwasu acetylosalicylowego mogą przyczynić się do wystąpienia groźnego zespołu Reye’a.

Okłady na gorączkę u niemowlaka

Pomocne w obniżaniu gorączki u niemowląt są chłodne okłady i kompresy. Gdzie robić okłady dziecku? Ręcznik lub pieluszkę zmoczone w chłodnej, nigdy lodowatej, wodzie przykładamy do czoła, karku, klatki piersiowej, brzucha lub łydek dziecka. Zmieniamy je tak często, by cały czas chłodziły malucha. Jeśli to konieczne, nawet co kilka minut.

Kąpiel chłodząca przy gorączce

Dobrym rozwiązaniem przy gorączce u niemowlaka jest także kąpiel. Do wanny wlewamy wodę o temperaturze zbliżonej do ciała dziecka lub tylko nieco chłodniejszą. Nie zanurzamy dziecka w bardzo zimnej wodzie, bo zbyt szybki spadek temperatury może wywołać szok termiczny i drgawki.

Drgawki gorączkowe – co robić?

Wysoka gorączka u niemowląt i dzieci do piątego roku życia w niektórych przypadkach wywołuje podobne do ataku padaczki, kilkuminutowe drgawki. Może im towarzyszyć sztywność całego ciała i utrata przytomności. W takiej sytuacji kładziemy dziecko na boku na podłodze lub na łóżku, w miejscu, gdzie o nic się nie uderzy. Następnie wzywamy pogotowie lub lekarza. Możemy podać na gorączkę czopek, ale nie doustne leki, którymi niemowlę mogłoby się zachłysnąć.

Dopajanie przy gorączce u niemowląt

Pocąc się, organizm zbija gorączkę, jednocześnie jednak maluchowi grozi odwodnienie. Dziecko karmione piersią staramy się przystawiać krótko i jak najczęściej. Pozostałym niemowlętom podajemy przegotowaną wodę, niesłodzone herbatki owocowe, rozcieńczony sok. Karmimy je półpłynnymi daniami.

Ważne też, by przy gorączce u dziecka ubrać je lekko i szybko zmieniać przepocone ubranka na suche. Nie opatulać go kocami i dodatkowo nie przegrzewać.

Sprawdź także:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo