Grypa typu A u dzieci – jak ją rozpoznać? Te cztery objawy powinny zwracać uwagę

Grypa to choroba, która w sezonie jesienno-zimowym może wracać nawet kilkukrotnie. Rozprzestrzenia się bardzo szybko, ponieważ przenoszona jest drogą kropelkową. Szczególnie zaraźliwy okazuje się wirusy grypy typu A, który może wywoływać dość ciężki przebieg zwłaszcza w przypadku dzieci. Jakie daje objawy? Jaki jest przebieg grypy typu A? Grypa typu A u dzieci – jak ją rozpoznać?

Grypa typu A u dzieci – przebieg i objawy

Jak wynika z analiz, wirus grypy typu A jest aktualnie najbardziej niebezpieczny ze wszystkich, ponieważ cechuje go największe prawdopodobieństwo wystąpienia mutacji. Charakteryzuje się on również zdecydowanie najwyższym poziomem zaraźliwości spośród pozostałych, dlatego to właśnie on jest odpowiedzialny za rozwój większości sezonowych infekcji.

Przebieg grypy wywołanej przez wirus typu A może być bardzo ostry, zwłaszcza wśród dzieci. Na szczęście pierwsze objawy infekcji pojawiają się stosunkowo szybko, dzięki czemu zakażona osoba nie zaraża innych przez długi czas. Grypę dość łatwo rozpoznać po czterech charakterystycznych objawach.

Grypa typu a u dzieci – objawy:

  • wysoka gorączka (nawet 39 stopni),
  • silne dreszcze oraz nieprzyjemne bóle stawowo-mięśniowe;
  • uporczywy ból głowy i ogólne zmęczenie,
  • suchy kaszel, któremu niekiedy towarzyszy ból w klatce piersiowej.

Jednym z dość powszechnych objawów, na które skarżą się pacjenci, chorujący na grypę typu A, jest także ból oczu. Aby rozpoznać chorobę, można skorzystać z dostępnych w aptekach testów.

Zobacz: Rumień zakaźny u dzieci. Jak go rozpoznać? Objawy mogą wprowadzać rodziców w błąd

Leczenie grypy. Co na grypę typu A dla dzieci?

Na ogół grypa ma dość intensywny, ale niegroźny przebieg. Chorzy powinni pozostać w domu, dużo odpoczywać, dbać o odpowiednie nawodnienie i przyjmować leki na złagodzenie objawów (np. na gorączkę czy kaszel). Przebieg choroby to kwestia bardzo indywidualna i zależy w dużym stopniu od układu immunologicznego.

Na wszelki wypadek warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie w przypadku dzieci. Przy ostrzejszy przebiegu może być konieczna nawet hospitalizacja, zwłaszcza jeśli chorują bardzo małe dzieci.

Sprawdź: Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka? Ta wiedza przyda się rodzicom

Czytelnicy pytają o przebieg grypy

Grypa typu A u dzieci ile trwa?

Objawy utrzymują się mniej więcej tydzień, czasem do dwóch tygodni.

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Intercyza

Intercyza jest umową przedmałżeńską regulującą stosunki majątkowe przyszłych małżonków. Dotyczy części majątku, którą małżonkowie wypracują po ślubie. Nie odnosi się natomiast do dochodów oraz rzeczy, które osoby te miały przed...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo