Problem z zajściem w drugą ciążę

Masz już dziecko? Zajście w pierwszą ciążę nie było żadnym problemem? Zdecydowałaś się przejść przez to ponownie, ale… No właśnie. Czemu jest tak, że z zajściem w drugą ciążę może być trudniej? Posiadanie jednego dziecka niestety nie jest gwarancją bezproblemowego powiększania rodziny.

Problem z zajściem w drugą ciążę

W przypadku, gdy kobieta ma problem z zajściem w drugą ciążę, wielu lekarzy stwierdza tzw. niepłodność wtórną. Ta zaś, wbrew nazwie, wcale nie jest wyrokiem – ważne jest jednak znalezienie jej przyczyn. Trudno dokonać, jeśli nie monitoruje się stylu życia potencjalnych rodziców oraz ich zdrowia.

Winne hormony?

Problem z zajściem w drugą ciążę często jest… fizjologiczny. Co to oznacza? Wraz z wiekiem oraz zmianami w organizmie – między innymi również porodem oraz pierwszą ciążą – organizm kobiety zmienia się. Po 35 roku życia problemy z zajściem w drugą ciążę mogą być o wiele częstsze z powodu zmian hormonalnych oraz tzw. cykli bezowulacyjnych; z tego powodu u kobiet przeprowadza się monitoring cyklu, który jest w stanie podpowiedzieć, czy pojawia się w ogóle owulacja. Zdarza się również, że pęcherzyk Graafa nie pęka – przyczyny takiego stanu rzeczy mają zwykle podłoże hormonalne. Z tego powodu jednym z pierwszych zlecanych badań jest badanie poziomu hormonów. Inaczej jest w przypadku, gdy na jajnikach podczas badania USG stwierdza się wiele niepękniętych, często otorbionych pęcherzyków Graafa – wówczas diagnozą jest zwykle zespół policystycznych jajników, który jednak również nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, a jedynie może wymagać dodatkowego wsparcia.

Innymi hormonami, które mogą sprawiać, że zajście w drugą ciążę jest problematyczne, są hormony tarczycy. Niedoczynność oraz nadczynność tarczycy wcale nie musi mieć objawów zewnętrznych; aby ją stwierdzić, trzeba wykonać badanie poziomu hormonów na podstawie pobranej krwi. W przypadku nieprawidłowości zazwyczaj wystarczy trzymanie się leczenia przypisanego przez endokrynologa, aby starania o dziecko były prostsze.

Przyczyny mechaniczne i nie tylko

Niekiedy problem z drugą ciążą jest efektem działania bakterii nagromadzonych w układzie rozrodczym; zwłaszcza niebezpieczna jest chlamydioza. W takim przypadku wykonuje się wymaz z pochwy oraz leczenie obojga partnerów. U niektórych kobiet występuje niepłodność wtórna po cesarce, polegająca na problemach z osadzeniem się zarodka w ścianie macicy. Takie problemy wywoływać może również endometrioza, która powoduje np. zatkanie jajowodów tkanką śluzową błony macicy. Bardzo często jednak, gdy nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości mechanicznych i hormonalnych, za brak powodzenia w staraniach odpowiedzialny jest pośpiech oraz stres. Wiele kobiet tak bardzo zastawia się, jak szybko zajść w drugą ciążę, że ma to wpływ na ich psychikę i powoduje niepłodność.

Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?

Dla wielu kobiet zajście w drugą ciążę jest bardzo ważne, a jakiekolwiek problemy uznawane są nawet ambicjonalnie za osobistą porażkę. Tymczasem warto pamiętać, że diagnostyka niepłodności powinna dotykać obojga partnerów, bo w 20% przypadków wina leży po stronie mężczyzn. U nich wykonanie badania nasienia często pozwala stwierdzić nieprawidłowości, które można wyleczyć chirurgicznie albo za pomocą leków. U kobiet diagnostyka niepłodności obejmuje więcej aspektów – jeśli nie stwierdza się opisanych wyżej nieprawidłowości, to często wykonuje się badanie drożności jajowodów, ocenia prawidłową budowę narządów rozrodczych oraz analizuje śluz szyjkowy po stosunku (badanie w kierunku tzw. wrogiego śluzu).

Zajście w ciążę drugą, a więc w przypadku, gdy nie mamy niepłodności pierwotnej, bywa utrudnione. Zanim więc powiesz sobie ostatecznie: nie mogę zajść w drugą ciążę – wyklucz wraz z lekarzem wszystkie czynniki ze strony medycznej.

Komentarzy: 3

  • Avatar
  • Avatar

Dodaj komentarz

Edukacja Turystyka Newsy
Ferie lubelskie 2019. Kiedy zaczynają się ferie zimowe? Sprawdź termin ferii 2018/2019 w Lubelskiem!
Kiedy zaczynają się ferie? Lubelskie to województwo, w którym dzieci będą odpoczywały jako ostatnie. Na szczęście za rok to się zmieni. Terminy ferii zimowych zmieniają się cyklicznie. Jeśli więc lubelskie
Czytaj dalej
Mama Zdrowie rodziców
Endometrioza: choroba, która dotyka co 5 z nas!
Endometrioza, czyli gruczolistość macicy, to choroba polegająca na pojawianiu się elementów błony śluzowej macicy poza jej jamą. Jest to przewlekłe schorzenie, ciężkie do wyleczenia. Poznaj różne objawy endometriozy oraz sposoby
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Masz problemy z zajściem w ciąże? To może być niewydolność jajników!
Aby doszło do zapłodnienia, tj. aby męska komórka płciowa, mogła połączyć się z komórką żeńską i na skutek skomplikowanych przemian wspólnie utworzyły zarodek, niezbędna jest praca zespołowa całego organizmu kobiety.
Czytaj dalej
Zdrowie w ciąży Problemy z zajściem w ciążę
Wpływ niedoczynności tarczycy na zajście w ciążę
Niedoczynność tarczycy to choroba, która dotyka kobiet 5 razy częściej niż mężczyzn. Jest to zaburzenie szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, a także bywa czasem powodem problemów z zajściem w
Czytaj dalej
Zdrowie rodziców Problemy z zajściem w ciążę
Masz problem z zajściem w ciążę? Powodem może być brak śluzu szyjkowego
Kiedy starania o dziecko,  przez dłuższy czas nie przynoszą spodziewanych efektów, kobiety zaczynają odczuwać niepokój. Szukają przyczyny niepowodzeń, często wpadają we frustrację i zaczynają obwiniać siebie. W takich sytuacjach najważniejsza
Czytaj dalej
Problemy z zajściem w ciążę
Oligospermia a ciąża: te rzeczy powinniście wiedzieć, jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko!
W dzisiejszych czasach bardzo wiele par ma problem z zajściem w ciążę. Powszechnie uważa się, że najczęściej problem leży po stronie kobiet. Ogólnodostępne hormonalne sposoby antykoncepcji czy terapie z użyciem
Czytaj dalej