Problem z zajściem w drugą ciążę

Masz już dziecko? Zajście w pierwszą ciążę nie było żadnym problemem? Zdecydowałaś się przejść przez to ponownie, ale… No właśnie. Czemu jest tak, że z zajściem w drugą ciążę może być trudniej? Posiadanie jednego dziecka niestety nie jest gwarancją bezproblemowego powiększania rodziny.

W przypadku, gdy kobieta ma problem z zajściem w drugą ciążę, wielu lekarzy stwierdza tzw. niepłodność wtórną. Ta zaś, wbrew nazwie, wcale nie jest wyrokiem – ważne jest jednak znalezienie jej przyczyn. Trudno dokonać, jeśli nie monitoruje się stylu życia potencjalnych rodziców oraz ich zdrowia.

Winne hormony?

Problem z zajściem w drugą ciążę często jest… fizjologiczny. Co to oznacza? Wraz z wiekiem oraz zmianami w organizmie – między innymi również porodem oraz pierwszą ciążą – organizm kobiety zmienia się. Po 35 roku życia problemy z zajściem w drugą ciążę mogą być o wiele częstsze z powodu zmian hormonalnych oraz tzw. cykli bezowulacyjnych; z tego powodu u kobiet przeprowadza się monitoring cyklu, który jest w stanie podpowiedzieć, czy pojawia się w ogóle owulacja. Zdarza się również, że pęcherzyk Graafa nie pęka – przyczyny takiego stanu rzeczy mają zwykle podłoże hormonalne. Z tego powodu jednym z pierwszych zlecanych badań jest badanie poziomu hormonów. Inaczej jest w przypadku, gdy na jajnikach podczas badania USG stwierdza się wiele niepękniętych, często otorbionych pęcherzyków Graafa – wówczas diagnozą jest zwykle zespół policystycznych jajników, który jednak również nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, a jedynie może wymagać dodatkowego wsparcia.

Innymi hormonami, które mogą sprawiać, że zajście w drugą ciążę jest problematyczne, są hormony tarczycy. Niedoczynność oraz nadczynność tarczycy wcale nie musi mieć objawów zewnętrznych; aby ją stwierdzić, trzeba wykonać badanie poziomu hormonów na podstawie pobranej krwi. W przypadku nieprawidłowości zazwyczaj wystarczy trzymanie się leczenia przypisanego przez endokrynologa, aby starania o dziecko były prostsze.

Przyczyny mechaniczne i nie tylko

Niekiedy problem z drugą ciążą jest efektem działania bakterii nagromadzonych w układzie rozrodczym; zwłaszcza niebezpieczna jest chlamydioza. W takim przypadku wykonuje się wymaz z pochwy oraz leczenie obojga partnerów. U niektórych kobiet występuje niepłodność wtórna po cesarce, polegająca na problemach z osadzeniem się zarodka w ścianie macicy. Takie problemy wywoływać może również endometrioza, która powoduje np. zatkanie jajowodów tkanką śluzową błony macicy. Bardzo często jednak, gdy nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości mechanicznych i hormonalnych, za brak powodzenia w staraniach odpowiedzialny jest pośpiech oraz stres. Wiele kobiet tak bardzo zastawia się, jak szybko zajść w drugą ciążę, że ma to wpływ na ich psychikę i powoduje niepłodność.

Dlaczego nie mogę zajść w drugą ciążę?

Dla wielu kobiet zajście w drugą ciążę jest bardzo ważne, a jakiekolwiek problemy uznawane są nawet ambicjonalnie za osobistą porażkę. Tymczasem warto pamiętać, że diagnostyka niepłodności powinna dotykać obojga partnerów, bo w 20% przypadków wina leży po stronie mężczyzn. U nich wykonanie badania nasienia często pozwala stwierdzić nieprawidłowości, które można wyleczyć chirurgicznie albo za pomocą leków. U kobiet diagnostyka niepłodności obejmuje więcej aspektów – jeśli nie stwierdza się opisanych wyżej nieprawidłowości, to często wykonuje się badanie drożności jajowodów, ocenia prawidłową budowę narządów rozrodczych oraz analizuje śluz szyjkowy po stosunku (badanie w kierunku tzw. wrogiego śluzu).

Zajście w ciążę drugą, a więc w przypadku, gdy nie mamy niepłodności pierwotnej, bywa utrudnione. Zanim więc powiesz sobie ostatecznie: nie mogę zajść w drugą ciążę – wyklucz wraz z lekarzem wszystkie czynniki ze strony medycznej.

Dodaj komentarz

3 komentarzy: Problem z zajściem w drugą ciążę

  1. Nam pomogła naprotechnologia, używałam komputera cyklu – cyclotestu. Poznałam doskonale swój cykl i za miesiąc zostaniemy rodzicami 🙂

    • Nie mogę zajść w druga ciążę co mam zrobić?

      • jestem po cesarce w pierwszwj ciazy tez mialam problem z zajsciem okazalo sie ze wysoki poziom prolaktyny po zastosowaniu leku odrazu bylam w ciazy.teraz staram sie o drugie juz 7 miesiecy bezskutecznie robilam badania poziom prolaktyny znow jest wysoki biore leki ale nic sie nie dzieje,nie wiem co moze byc innego:(a dopiero jakiekolwiek badania dopiero po roku bezowocnych starań:(

        Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
        Logo