Test Harmony – wszystko, co musisz o nim wiedzieć jako świadoma mama

Test prenatalny Harmony to bezpieczne badanie, na które możesz zdecydować się już na końcu I trymestru. Wykonywany jest z Twojej krwi, jak większość rutynowych badań. Co dzięki niemu zyskujesz? Niemal stuprocentową pewność dotyczącą stanu zdrowia Twojego dziecka.

test harmony - prenatalny

Test Prenatalny Harmony – co to takiego?

Prenatalny test Harmony to aktualnie najszerzej przebadany nieinwazyjny test prenatalny (NIPT – Non Invasive Prenatal Testing). Badanie umożliwia wykrycie wielu zaburzeń chromosomalnych i to już od 10 tygodnia ciąży. Jeśli stresujesz się badaniami, dobrą informacją jest to, że do wykonania testu Harmony potrzebna jest jedynie próbka Twojej krwi. Pobiera się ją tak samo, jak do standardowej morfologii – z żyły łokciowej. Czułość Harmony określa się na 99%. Wyniki badań wykorzystujących test Harmony były publikowane w 67 prestiżowych publikacjach naukowych.

Wynik testu Harmony – co można z niego odczytać?

Przede wszystkim, test Harmony został stworzony po to, aby przyszłym rodzicom pomóc uzyskać bardzo dokładną informację na temat rozwoju dziecka oraz ewentualnego ryzyka wystąpienia chorób genetycznych. W przeciwieństwie do inwazyjnych testów prenatalnych, takich jak amniopunkcja, Harmony nie jest powiązany z możliwością wystąpienia skutków ubocznych zarówno u matki, jak i dziecka. 

Jak to działa? Musisz wiedzieć, że w Twojej krwi znajdują się niewielkie ilości tzw. wolnego DNA płodowego (określane skrótem cffDNA). Przenikają one do Twojego krwioobiegu przez łożysko, w którym następuje wymiana krwi między Tobą, a dzieckiem. W trakcie testu Harmony cffDNA jest poddawane wnikliwym badaniom pozwalającym określić prawdopodobieństwo wystąpienia najczęstszych wad genetycznych. Harmony jest tak samo czuły dla każdej ciąży i może być stosowany niezależnie od tego, czy oczekujesz jednego dziecka, czy bliźniąt.

Wady genetyczne, jakie obejmuje zakres testu Harmony:

 • zespół Downa (trisomia 21)
 • zespół Edwardsa (trisomia 18)
 • zespół Patau (trisomia 13)
 • zespół Turnera (monosomia X), czyli zaburzenie, w którym u osoby płci żeńskiej brakuje jednego chromosomu X. Najczęściej prowadzi to do rozwijania się wad serca i zaburzeń hormonalnych
 • aneuploidie chromosomów płciowych – zmiany liczby chromosomów X i Y, które prowadzą do problemów z nauką i zaburzeń behawioralnych oraz licznych komplikacji zdrowotnych
 • mikrodelecji 22q11.2 czyli inaczej zespołu DiGeorge’a. Jest to zaburzenie spowodowane brakiem małych fragmentów chromosomu 22, wynikiem czego powstają zaburzenia pracy serca, nerek, wzrostu, a także kłopoty z nauką.

Czy test Harmony jest dla Ciebie?

Jako przyszła mama doskonale rozumiesz, jak ważny jest spokój i poczucie bezpieczeństwa. Test Harmony umożliwia Ci zdobycie pewnych informacji na temat stanu zdrowia Twojego dziecka i to już na początku ciąży. Nie musisz też obawiać się o komplikacje związane z badaniem – Harmony jest nieinwazyjnym testem i nie wymaga pobierania płynu owodniowego.

Warto wiedzieć, że zgodnie z aktualnymi zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, wszystkie kobiety spodziewające się dziecka powinny mieć wykonane przesiewowe badania prenatalne. Ze względu jednak na brak systemowych rozwiązań, niektóre badania prenatalne dostępne są w ograniczonym zakresie. 

Na test prenatalny Harmony możesz wykonać w dowolnym Punkcie Pobrań ALAB laboratoria na terenie całego kraju. Do wykonania badania potrzebne jest skierowanie, o które możesz poprosić swojego lekarza ginekologa już po 10-tym tygodniu ciąży. Warto to rozważyć szczególnie wtedy, jeśli:

 • podjęłaś decyzję o macierzyństwie w późniejszym wieku,
 • Twój wynik testu pierwszego trymestru (tzw. PAPP-A lub USG) był nieprawidłowy
 • w Twojej rodzinie lub w poprzedniej ciąży zostały stwierdzone wady genetyczne
 • Twój stan zdrowia nie wzbudza powodów do niepokoju, ale chcesz mieć całkowitą pewność co do stanu zdrowia dziecka.

Test Harmony a inne badania NIPT

Test Harmony jest obecnie najlepiej przebadanym nieinwazyjnym testem prenatalnym. Przez specjalistów uznawany jest za najnowocześniejsze i jednocześnie najbardziej precyzyjne badanie przesiewowe, jakie można wykonać w pierwszym trymestrze ciąży. Jego wskaźnik wykrywalności dla najczęściej występujących chorób genetycznych wynosi powyżej 99%. Harmony jest rekomendowany przez najbardziej cenionych specjalistów z zakresu perinatologii na świecie, a jakość samego badania potwierdzona jest doświadczeniem marki Roche.

Test Harmony – dlaczego warto?

 • uzyskasz nieoceniony spokój na całą ciążę
 • będziesz mieć pewność co do stanu zdrowia Twojego dziecka
 • skorzystasz ze sprawdzonej wiedzy ekspertów diagnostyki prenatalnej
 • jeśli będzie to konieczne – wraz z lekarzem będziesz mogła podjąć leczenie dziecka na możliwie najwcześniejszym etapie
 • test Harmony jest powszechnie dostępny – możesz go wykonać w jednym z wielu laboratoriów ALAB na terenie całej Polski. Dowiedz się więcej na temat nieinwazyjnego testu Harmony.
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo