Młodzi rodzice często zastanawiają się kiedy zacząć obcinać paznokcie u noworodka. Niektórzy z nich mają z tym problem mimo upływających kolejnych miesięcy. Nie musi jednak tak być! Wyjaśniamy jak obcinać paznokcie u noworodka i niemowląt.Kiedy i jak obcinać paznokcie u noworodka i niemowląt?

Noworodki często mają długie paznokcie, które wkrótce po narodzinach wymagają już podcięcia. Pielęgnacja paznokci niemowlaka wymaga odrobiny precyzji, jednak wcale nie jest to zadanie trudne. Kiedy obcinać paznokcie noworodkowi? Najlepiej poczekać z tym aż do przyjazdu do domu, gdyż obcinanie paznokci u noworodka nie jest wskazane w czasie pobytu w szpitalu. Ze względu na dużą ilość bakterii i wirusów wokół w przypadku skaleczenia może dojść do zakażenia ranki. Należy odczekać około 3 dni od przyjazdu do domu i wtedy zabrać się za obcinanie paznokci niemowlęciu.

Obcinanie paznokci u noworodka: kiedy i co ile powtarzać zabieg?

Zabieg pielęgnacyjny należy powtarzać co parę dni. Najlepiej obcinać paznokcie u niemowląt zaraz po kąpieli, gdyż wtedy płytka jest najbardziej miękka. W przypadku paznokci u stóp wystarczy skracać je co ok 2 tygodnie, ponieważ rosną one wolniej. Nie należy martwić się, jeśli na początku nie udaje nam się obciąć noworodkowi paznokci.  Niemowlę może się wiercić i grymasić. Najlepiej by młody rodzic poprosił drugą osobę o pomoc i wzięcie dziecka na ręce lub po prostu poczekał na moment, kiedy maluszek jest spokojny.

Zdarza się, że skaleczymy delikatnie dziecko w czasie obcinania paznokci. Nie panikujmy, tylko przyłóżmy do ranki wacik, czy gazik, by zatamować krwawienie. Palce są mocno ukrwione, więc może się nam wydawać, że krwi jest bardzo dużo. Po chwili jednak krwawienie powinno ustać.

Czym obcinać paznokcie u niemowlaka?

Obcinanie paznokci u noworodka i niemowląt wymaga odpowiedniego narzędzia. Można sięgnąć po mały obcinacz lub specjalne nożyczki przystosowane do drobnych paznokietków dziecka. Dostaniemy je w aptekach, czy sklepach internetowych, a ich ceny wahają się od 10 do nawet 40 złotych.

Kiedy przystępujemy do obcinania paznokci u niemowlaka, należy go ułożyć wygodnie tak, by pozostawić sobie łatwy dostęp do jego rączek. Następnie należy chwycić za paluszek i delikatnie obciąć paznokieć. Płytki u dłoni, należy obcinać w zaokrąglony sposób, natomiast u stóp prosto, by paznokcie nie wrastały. Po skończonym zabiegu powinno się upewnić, czy obcięliśmy wszystkie paznokcie równo i nie ma żadnych zadziorów, którymi maluszek mógłby się skaleczyć.

Pielęgnacja paznokci niemowlaka

Dobrze jest też regularnie czyścić paznokcie niemowlaka, gdyż zbiera się pod nimi brud oraz zarazki. Maluch natomiast często wkłada rączki do buzi i tym wszystkie znajdujące się na nich bakterie oraz wirusy. Do czyszczenia paznokci w czasie kąpania należy używać miękkiej szczotki. Nie wolno natomiast korzystać z pilniczka, ponieważ paznokcie niemowlaka są za delikatne.

Zdarza się, że w czasie pielęgnacji zauważymy zmiany na paznokciach dziecka. Jeśli są one białe może oznaczać to niedobór mikroelementów. Natomiast sine paznokcie u noworodka, to oznaka złego krążenia. W takich przypadkach można popracować nad dietą maluszka lub skontaktować się z lekarzem. Nie są to jednak duże powody do zmartwień. Obcinanie paznokci u noworodka i niemowlaka, choć wydaje się skomplikowane, wcale takie nie jest. Wystarczy odrobina wprawy, a każdy rodzic będzie to robił bez niepotrzebnego stresu.Sprawdź też: