Badania prenatalne – Cena badań prenatalnych

Cena badań prenatalnych waha się w zależności od rodzaju zastosowanej procedury medycznej oraz czułości wykonywanego testu. Za najprostszy zabieg możemy zapłacić ok. 150 złotych, za najbardziej skomplikowany – nawet 2500. Wybór konkretnej ścieżki postępowania zależy od określonych czynników ryzyka, powinno się go więc dokonywać po konsultacji z lekarzem.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Cena badań prenatalnych może wynosić od 150 do nawet 2500 zł - w zależności od rodzaju badania oraz miejsca jego przeprowadzenia.

Badania prenatalne

Mianem badań prenatalnych określamy szereg testów, których celem jest ustalenie, czy rozwijający się wewnątrz organizmu kobiety płód wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości rozwojowe. Wiedza ta okaże się dla przyszłych rodziców nieoceniona, pomoże im bowiem w przygotowaniach do przyjścia na świat dziecka z niepełnosprawnością. W najtrudniejszych wypadkach może się zaś przyczynić do decyzji o terminacji ciąży.

Badania prenatalne dzielimy ogólnie na dwie grupy:

a) badania nieinwazyjne (przesiewowe) – całkowicie bezpieczne dla zdrowia matki i dziecka; ich czułość wynosi od 70 do 99 procent. Na podstawie wyników nie można jeszcze postawić ostatecznego rozpoznania, ale da się dzięki nim ocenić ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu. Do badań nieinwazyjnych zaliczamy m.in.: USG genetyczne, test podwójny (PAPP-A) oraz test prenatalny Harmony – sprawdź Jakie choroby wykrywa test Harmony? Jaka jest jego skuteczność?

b) badania inwazyjne – przeprowadzane są najczęściej po uzyskaniu nieprawidłowych wyników testu przesiewowego. Pozwalają na postawienie wiążącej diagnozy, co z kolei umożliwia podjęcie dalszych kroków dla ratowania zdrowia i życia dziecka. Ich główna wada polega na istnieniu niewielkiego ryzyka komplikacji, ze względu na fakt, że każdy taki test wymaga pobrania materiału z bezpośredniego otoczenia płodu. Najczęściej wykonywanym obecnie badaniem inwazyjnym jest amniopunkcja, odznaczająca się wysokim stopniem wiarygodności oraz minimalnym ryzykiem powikłań.

Cena badań prenatalnych może spaść do zera w wyniku refundacji przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aby tak się stało, muszą jednak zaistnieć ku temu poważne przesłanki. Zalicza się do nich zwłaszcza:

  • wiek ciężarnej powyżej 35. roku życia – przekłada się on bowiem na częstotliwość występowania wad genetycznych, np. zespołu Downa,
  • obecność nieprawidłowości rozwojowych u dziecka z wcześniejszej ciąży,
  • choroby genetyczne w najbliższej rodzinie któregoś z partnerów,
  • aberracje chromosomalne u matki bądź ojca.

Jedynym badaniem genetycznym refundowanym dla każdej ciąży jest badanie USG. W ramach refundacji przeprowadza się je trzy albo cztery razy, w zależności od zwyczajów danego lekarza. Oczywiście, w razie wykrytych nieprawidłowości badanie można wykonywać częściej, chociaż wówczas należy się liczyć z niewielkimi prywatnymi kosztami.  

Zobacz też: HCV w ciąży – dlaczego powinnaś robić badania HCV podczas ciąży?

USG genetyczne – cena

Badanie ultrasonograficzne to zdecydowanie najpowszechniejsze, a przy tym najtańsze badanie prenatalne. Zapłacimy za nie ok. 150-200 zł, a jego miarodajność w wykrywaniu wad wrodzonych u płodu to 80-90 procent. Podobnie jak wszystkie pozostałe procedury nieinwazyjne, badanie USG jest całkowicie bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i dziecka. Nie istnieją również przeszkody, aby wykonywać je wielokrotnie w trakcie ciąży. Na jej początkowym etapie zaleca się USG przezpochwowe, później zaś można je przeprowadzać przez powłoki brzuszne (z wyłączeniem przypadków znacznej nadwagi lub otyłości kobiety).

Dzięki badaniu lekarz oceni przede wszystkim przezierność karkową, czyli grubość fałdu karkowego. Skontroluje także obecność i budowę kości nosowej. Obie te kwestie posiadają niezwykle istotne znaczenie dla wykluczenia bądź potwierdzenia wad wrodzonych, takich jak zespół Downa czy rozszczep podniebienia. USG genetyczne wykonuje się między 11. a 14. tygodniem ciąży, ponieważ właśnie wtedy przezierność karkowa jest najlepiej widoczna i łatwa w ocenie.

Sprawdź: Jak często można robić USG w ciąży?

Cena pozostałych badań prenatalnych

Ile kosztują badania prenatalne?

Ile kosztują badania prenatalne z krwi? Cena tych badań może wynosić ok. 250-400 zł. Właśnie tyle zapłacimy za tzw. test PAPP-A, inaczej określany mianem testu podwójnego. Polega on na pobraniu od ciężarnej krwi żylnej, w której bada się następnie stężenie dwóch związków: białka PAPP-A i beta-HCG. Otrzymane wyniki odpowiadają na pytanie o ryzyko wystąpienia u dziecka trisomii (pod postacią zespołu Downa, Edwardsa albo Pataua). Wiarygodność testu wynosi ok. 90%.

Najpewniejszym badaniem nieinwazyjnym pozostaje od lat test prenatalny Harmony, wykonywany każdorazowo w certyfikowanym laboratorium w USA. Jego skuteczność sięga 99%, lecz cena także jest niemała – wynosi bowiem ok. 2500 zł. 

Jak już wspomnieliśmy, spośród inwazyjnych badań prenatalnych najczęściej wykonuje się amniopunkcję. Zabieg polega na pobraniu próbki płynu owodniowego przez powłoki brzuszne ciężarnej. Jego koszt to 1300 – 2000 zł. 

Zobacz też: Badania przesiewowe noworodków: Jaki jest przebieg badania i jakie choroby wykrywa?

Rodzice pytają, ile wynosi cena badań prenatalnych

Ile kosztuje test PAPP-A?

Koszt badań prenatalnych w zależności od laboratorium wynosi od 250 do 400 zł.

Dodaj komentarz

Muzyka na wesele

15 pytań do DJa weselnego

DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo