Pieczenie pasztetu – Jak długo i w jakiej temperaturze piec pasztet?

Pieczenie pasztetu stało się już wielkanocną tradycją. Nie od dziś wiadomo, że specjały przyrządzone w zaciszu własnej kuchni smakują lepiej niż te, które kupimy w sklepie, a pasztet nie stanowi tu wyjątku. W jakiej temperaturze piec pasztet? To zależy od wielu czynników, w tym od ustawień piekarnika i od wybranej temperatury.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Pasztet pieczemy w temperaturze 180-220 stopni Celsjusza. Czym wyższa temperatura - tym suchszy będzie pasztet.
  • W przypadku termoobiegu, nie należy ustawiać temperatury na więcej niż 180 stopni Celsjusza. Pasztet mięsny będzie gotowy po około 40 minutach.
  • Czas pieczenia pasztetu mięsnego bez termoobiegu to 90 minut. W przypadku ugotowanego mięsa, będzie on gotowy po 50-60 minutach.
  • Pasztet warzywny pieczemy bez termoobiegu - 45 minut, a jeśli będzie on z ugotowanych warzyw - 30 minut.

Domowy pasztet doskonale sprawdzi się jako dodatek do kanapek lub w roli przystawki. Można przyrządzić go z wielu rodzajów mięs, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie przygotować pyszny pasztet wegetariański. Z pieczeniem pasztetu bez trudu poradzi sobie każda gospodyni. Trzeba tylko zapoznać się z podstawowymi zasadami.

Pieczenie pasztetu w piekarniku – w jakiej temperaturze piec pasztet mięsny?

Temperatura pieczenia pasztetu w dużej mierze decyduje o finalnym efekcie. W jakiej temperaturze pieczemy pasztet? Jeżeli przyrządzamy danie w wariancie mięsnym, piekarnik należy ustawić na 180-220 stopni Celsjusza. Im wyższą temperaturę wybierzemy, tym suchszy będzie pasztet. Jeżeli zatem lubimy ten specjał w wydaniu nieco wilgotniejszym, warto trzymać się dolnego zakresu podanej skali.

Istnieje skuteczny trik, który sprawi, że pasztet będzie wilgotny w środku i chrupiący na zewnątrz. Wystarczy tylko zwiększyć temperaturę podczas ostatnich 15 minut pieczenia i wyłączyć dolną grzałkę w piekarniku. 

Sprawdź: Z termoobiegiem czy bez – jak ustawiać piekarnik w zależności od potrawy

Jak długo piec pasztet?

Czas pieczenia pasztetu nie ma związku z rodzajem zastosowanego mięsa. W praktyce oznacza to, że czas, jaki pasztet spędzi w piekarniku, będzie taki sam dla wariantu wieprzowego, wołowego i drobiowego. Zatem, ile piec pasztet? Optymalny czas wyniesie około 90 minut. Jeżeli zdecydujemy się użyć wcześniej ugotowanego mięsa, pasztet z piekarnika będzie gotowy po ok. 50-60 minutach.

Najkrócej piecze się pasztet wegetariański. W wersji warzywnej, czas przygotowania to 45 minut, a jeżeli skorzystamy z ugotowanych warzyw – 30 minut. Pasztet z kaszy lub ryżu przygotujemy w około 40-45 minut (im bardziej miękka kasza, tym bardziej skraca się czas pieczenia). 

Zobacz też: Rozmrażanie w piekarniku – Jak rozmrozić mięso, bułki chleb, kurczaka i rybę w piekarniku?

Pieczenie pasztetu – Czy pasztet piecze się z termoobiegiem?

Czy możliwe jest pieczenie pasztetu z termoobiegiem? Oczywiście, że tak! To doskonała opcja w sytuacji, w której nie możemy spędzić w kuchni zbyt wiele czasu. W przypadku skorzystania z funkcji termoobiegu w piekarniku, zmieni się temperatura i czas pieczenia pasztetu. W tym przypadku, nie należy ustawiać piekarnika na więcej niż 180 stopni Celsjusza. Pasztet będzie gotowy po około 40 minutach

Zobacz też: Co zamiast mąki ziemniaczanej? Podpowiadamy, czym zastąpić mąkę ziemniaczaną

Jak piec pasztet w foremkach aluminiowych?

Pasztet można piec w wielu naczyniach, nawet w keksownicy. Warto jednak użyć specjalnych aluminiowych foremek, które nadadzą daniu pożądaną wielkość i odpowiedni kształt. Pieczenie pasztetu w foremkach aluminiowych nie jest specjalnie skomplikowane. Do naczyń należy włożyć wcześniej przygotowane mięso i mocno docisnąć je do dna. W ten sposób pozbędziemy się wszystkich pęcherzy powietrza. We wstępnej fazie, pasztet należy piec w foremkach przykrytych folią aluminiową. Usuwamy ją dopiero w połowie czasu pieczenia.  

Sprawdź: Kiedy wyjąć babkę z piekarnika? Podpowiadamy, co zrobić, żeby babka nie opadła

Rodzice pytają o pieczenie pasztetu:

Ile piec pasztet wieprzowy?

Pasztet wieprzowy należy piec ok. 90 minut.

W ilu stopniach piec pasztet?

Optymalna temperatura pieczenia pasztetu to w tym przypadku 180-220 stopni Celsjusza.

Ile piec pasztet z gotowanego mięsa? 

Stosując ugotowane mięso, skrócimy czas pieczenia do ok. 50-60 minut.

Ile piec pasztet drobiowy?

Podobnie jak wariant wieprzowy, pasztet drobiowy pieczemy przez ok. 90 minut.

Ile czasu piec pasztet warzywny?

Właściwy czas pieczenia pasztetu warzywnego to 30-45 minut.

Dodaj komentarz

Wielkanoc

Robótki ręczne: Girlanda i zajączki wielkanocne

Wielkanoc to magiczny czas, który pozwala nie tylko na wspólne, rodzinne spędzenie czasu przy wielkanocnym śniadaniu. To również możliwość nawiązania większych więzi rodzinnych przy wspólnym tworzeniu dekoracji świątecznych. Wielkanocne robótki...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne, Wielkanoc

Jak wlewać zakwas do żurku?

Domowy żurek to pozycja obowiązkowa na wielkanocnym stole. Niepowtarzalny smak tej zupy po prostu nie może się znudzić. Zanim się jednak przystąpi do przygotowania tego wyśmienitego dania, koniecznie trzeba wiedzieć,...

Czytaj dalej →
Wielkanoc

3 pomysły na Pisanki Wielkanocne [wzory]

Pisanki są znacznie starsze niż chrześcijaństwo. Zwyczaj malowania jajek znany był już za czasów cesarstwa rzymskiego. Co ciekawe sposoby ich barwienia nie zmieniły się od stuleci. Oczywiście coraz częściej sięgamy...

Czytaj dalej →
Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general