„Jestem sobie przedszkolaczek” – Stary i nowy tekst piosenki

„Jestem sobie przedszkolaczek” to piosenka dla dzieci, która od wielu lat jest niezwykle popularna wśród najmłodszych. Dlaczego jej tekst doczekał się nowej wersji i czym różni się ona od poprzedniej?

W Polsce dzieci zaczynają edukację przedszkolną w wieku około 3 lat. W okolicach 14 października przedszkola mają zwyczaj organizowania uroczystości “Pasowania na przedszkolaka”. Pisząc scenariusz tego przedszkolnego wydarzenia nauczyciele często wplatają w plan wystąpienia przedszkolaków piosenkę, która nosi znamiona hymnu każdego przedszkolaka.

“Jestem sobie przedszkolaczek”, bo o tej piosence jest mowa, jest z polakami od pokoleń. Autorką tekstu jest Maria Terlikowska, która była pisarką specjalizującą się w literaturze dziecięcej. Jej “Drzewo do samego nieba” czy “Przygody kropli wody” długo były w kanonie lektur szkolnych.
Muzykę do tej piosenki napisał Lech Miklaszewski, który z wykształcenia był pedagogiem i pianistą, z zamiłowania zaś kompozytorem i miłośnikiem sztuki. Współpracował z Polskim Radiem i to właśnie tam prawdopodobnie poznał Marię Terlikowską. Stworzył do napisanych przez nią słów prostą melodię.
Hymn przedszkolaka żył swoim życiem i doczekał się niezliczonej liczby wersji zamieszczanych na kanałach YouTube, które cieszą się niezwykłym zainteresowaniem wśród użytkowników tej platformy.

Przez te wszystkie lata, towarzyszył nam tekst piosenki, którego słowa zaczęły drażnić uszy niektórych rodziców. Okazuje się, że piosenka, która miała być prostą i niewinną zachętą dla dzieci by chodziły do przedszkola, powodowała u niektórych lęk przed odrzuceniem oraz zaszufladkowaniem w kategorii “nie nadajesz się”.

Napięcie wokół tekstu piosenki narastało, aż w swoje ręce inicjatywę zmiany tekstu wzięła Aleksandra Żabicka. Na warsztatach i webinarach dla rodziców, które organizowała w ramach Akademii Wzmacniania Pozytywnego, podawała do wiadomości swoim słuchaczom, że poszukuje osoby, która podzieliłaby się swoim talentem by napisać nowy tekst do “Jestem sobie przedszkolaczek”. Tak trafiła na Beatę Jasińską, która w cudowny sposób odczarowała “hymn” przedszkolaka. Zamieszanie wokół zmiany kilku wersów piosenki doprowadziło do nagrania nowej wersji “Jestem sobie przedszkolaczek” przez Majkę Jeżowską. Sprawdźcie sami jaką słowa mają moc!

„Jestem sobie przedszkolaczek”: stary tekst piosenki

Słowa piosenki są proste. Podzielone na cztery wersy, a każda z nich na cztery zwrotki. “ram tam, tam” jest zakończeniem każdej zwrotki, który pełni niejako rolę charakterystycznego dla tej melodii refrenu. Piosenka opowiada o przedszkolnych zwyczajach, koleżeństwie i atrakcjach czekających w przedszkolnej sali. Przestrzega również przed nieodpowiednim w oczach twórców zachowaniem, którego nie powinien prezentować prawdziwy przedszkolak. Oczywiście, wszystko zostało ujęte w przystępny i zabawny sposób.

Jestem sobie przedszkolaczek,
nie grymaszę i nie płaczę,
na bębenku marsza gram,
ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
razem bawić się weselej,
bo kolegów dobrych mam,
ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
to są nasze wspólne skarby,
bardzo dobrze tutaj nam,
ram tam tam, ram tam tam.

Kto jest beksą i mazgajem,
ten się do nas nie nadaje,
niechaj w domu siedzi sam,
ram tam tam, ram tam tam.

Pamiętacie melodię?

“Jestem sobie przedszkolaczek” nowa wersja tekstu:

Jestem sobie przedszkolaczek,
Jestem ważny – dużo znaczę,
Na bębenku marsza gram,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy tu zabawek wiele,
Razem bawić się weselej,
Bo kolegów dobrych mam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Mamy klocki, kredki, farby,
To są nasze wspólne skarby,
Bardzo dobrze tutaj nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Tu jest miejsce dla każdego,
Każdy naszym jest kolegą,
Razem w grupie miło nam,
Ram tam tam, ram tam tam.

Kim są autorzy “Jestem sobie przedszkolaczek”?

Przypomnijmy jeszcze raz:

Maria Terlikowska – polska pisarka dziecięca, która próbowała swoich sił również jako poetka i scenarzystka filmów animowanych czy autorka słuchowisk radiowych oraz audycji telewizyjnych. Początkowo nic nie wskazywało na to, że pani Maria zacznie tworzyć utwory literackie dla dziecięcej publiczności. Otóż autorka pierwszej wersji tekstu „Jestem sobie przedszkolaczek” ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Terlikowska od razu po ukończeniu studiów, rozpoczęła pracę jako dziennikarka. Pracowała w kultowych pismach dziecięcych, takich jak: „ Miś”, „Świerszczyk” czy Płomyczek”. Napisana przez nią książka “O przygodach kropli wody” towarzyszy już kolejnemu pokoleniu małych czytelników.

Lech Miklaszewski – pedagog, publicysta, pianista i kompozytor. Był nauczycielem gry na fortepianie i dyrektorem w Publicznej Niższej Szkole Muzycznej w Warszawie. Ze względu na swoje pedagogiczne wykształcenie, brał udział w tworzeniu podręczników do nauki muzyki, takich jak “Nasze pierwsze nutki. Elementarz muzyczny” czy “Wesołe nutki i piosenki”. W Polskim Radiu prowadził audycje dla dzieci, dzięki, którym powstało ponad 1000 nowych piosenek, których autorami byli znani kompozytorzy. Stworzył kilka zbiorów piosenek, takich jak “Wlazł kotek i inne piosenki dla dzieci” czy “Płynie rzeczka, płynie”.

Aleksandra Żabicka – założycielka Akademii Wzmacniania Pozytywnego, inicjatorka akcji zmiany tekstu do piosenki “Jestem sobie przedszkolaczek”. Na swoim blogu olazabicka.pl zamieszcza wpisy, które dają wskazówki rodzicom jak być autorytetem dla swoich dzieci oraz jak wychowywać bez kar i krytyki.

Beata Jasińska – autorka kilku nowych wersów piosenki “Jestem sobie przedszkolaczek”. Twórczyni profilu na facebook’u @zrymuje.

Akademia Edukacji i Rozwoju Majki Jeżowskiej – działania zespołu akademii doprowadziły do opublikowania nowej wersji piosenki “Jestem sobie przedszkolaczek” w wykonaniu Majki Jeżowskiej

Nowej wersji piosenki “Jestem sobie przedszkolaczek” możecie posłuchać tutaj:

Zobacz też: Wywiad z pomysłodawczynią nowego tekstu piosenki “Jestem sobie przedszkolaczek”

Dodaj komentarz

Wiersze

Wiersze o szkole

Nowy rok szkolny 2017/2018 właśnie się rozpoczyna. Dzieci na początku września wrócają do szkoły – większość z nich z pewnością z mieszanymi uczuciami. Żal po przemijających wakacjach i kończącym się...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general