Czy można dolać wody do kiszonej kapusty? Od tej kwestii zależy, czy kapusta nie zgnije

Kiszona kapusta to przysmak cieszący się w Polsce olbrzymią popularnością. Oprócz pysznego smaku charakteryzuje się również wieloma właściwościami korzystnymi dla zdrowia. Jest bogata w witaminę C, magnez, potas, żelazo i wapń. Pozytywnie wpływa na trawienie i ogólne funkcjonowanie układu pokarmowego, wzmacnia odpornośc, a przy tym jest korzystna dla pracy serca. Dlatego tak chętnie przyrządza się ją również w domu, co niestety nie zawsze idzie zgodnie z planem. Co zrobić, gdy kapusta kiszona ma za mało soku? Czy można dolać wody do kiszonej kapusty?

Co zrobić, gdy kapusta kiszona ma za mało soku?

Samodzielne przygotowanie większej ilości kiszonej kapusty to doskonały pomysł dla wszystkich miłośników tego przysmaku. Wbrew pozorom cały proces nie jest bardzo wymagający, chociaż trzeba mieć na uwadze kilka ważnych zasad. Jeśli jednak będziemy trzymać się przepisu, uzyskamy pyszną, a przy tym bardzo zdrową przekąskę czy dodatek do obiadu. Kiszona kapusta wpływa bardzo pozytywnie na działanie układu pokarmowego i sprzyja zachowaniu właściwej flory bakteryjnej jelit. To także bogate źródło niezbędnego dla organizmu błonnika pokarmowego.

Do kiszenia kapusty zaleca się użycie soli niejodowanej, ponieważ jod hamuje proces fermentacji, a w związku z tym kapusta może stać się zbyt miękka. Na 1 kg kapusty (lub kapusty i marchewki, jeśli decydujemy się ją dodać) powinno przypadać ok. 15-20 g soli kamiennej (czyli mniej więcej 1 łyżka). 

W trakcie mieszania i ubijania kapusta zacznie puszczać sok. To niezbędny element kiszenia, ponieważ chroni kapustę przed dopływem powietrza. Absolutnie więc nie należy go odlewać! Sok powinien w całości przykrywać poszatkowane warzywa, brak soku w kiszonej kapuście będzie skutkować gniciem.

Jeśli zauważymy, że w mamy zdecydowanie za mało soku w kiszonej kapuście, możemy spróbować jeszcze dokładniej ją poubijać, aby ten sok wypuściła. Niektórzy radzą, aby przykryć ją np. talerzem i mocno go docisnąć.

Sprawdź: Czy ciasto drożdżowe można zostawić na noc?

Czy można dolać wody do kiszonej kapusty?

W przypadku zbyt małej ilości soku w kiszonej kapuście samo ubijanie i dociskanie jej może okazać się nie wystarczające. Jeśli w ten sposób nie pojawi się na tyle dużo soku, aby przykrywać kapustę, należy dodać przygotowaną solankę. Bez substancji zakrywającej, kapusta niestety zacznie pleśnieć lub ostatecznie zgnije, a cała nasza praca pójdzie na marne.

Aby przygotować odpowiednią solankę, należy użyć 20 g soli na 1 litr wody. Następnie przygotowaną mieszanką zalewamy kapustę tak, aby była cała w wodzie.

Zobacz: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Jaką wodę dolać do kiszonej kapusty?

Jeśli chcemy przykryć kapustę w trakcie kiszenia, nie wykorzystujemy do tego zwykłej wody. Musi to być woda z dodatkiem soli. Pamiętajmy jednak, żeby używać soli niejodowanej, która sprzyja procesom fermentacji. Dlatego trzeba przygotować roztwór wody z solą w proporcjach: około 20 g soli na 1 litr wody i zalać kapustę.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Szczepienia

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo