Kiedy powiedzieć dziecku prawdę o Świętym Mikołaju?

Pytanie o to, kiedy dzieci powinny przestać wierzyć w istnienie Świętego Mikołaja może być podchwytliwe i odpowiedź na nie wcale nie jest jednoznaczna. Każdy maluch jest inny, podobnie jak rodzina, w której się wychowuje. Jako rodzice chcecie, by zachowany był zdrowy balans pomiędzy rozwijaniem wyobraźni a dojrzewaniem emocjonalnym. O ile wiara w Mikołaja u ośmio- czy dziewięciolatków nie dziwi, to jednak u dziecka rok czy dwa starszego może być już dla niektórych niepokojąca.

Kiedy dziecko powinno przestać wierzyć w Świętego Mikołaja?

Dziecko dziesięcioletnie powoli wkracza w wiek nastolatków. Nieuchronnie zbliża się czas pierwszych buntów, młodzieżowych zainteresowań, rozwoju nie tylko fizycznego, ale również psychicznego. Nastolatek nie powinien już wierzyć w siwego starca z długą brodą mieszkającego na dalekiej północy z reniferami i rozdającego prezenty.

Dziesięciolatkowie powinni rozwijać już umiejętność logicznego rozumowania i wyciągania wniosków z obserwacji otaczającego ich świata. To wiek naturalnej ciekawości, chociaż dzieci w tym wieku nadal wierzą w to, co im mówimy, niemniej jednak potrafią już samodzielnie oceniać otaczającą ich rzeczywistość. To cenna umiejętność, która przydaje się nie tylko w szkole, ale w całym późniejszym życiu. Naturalnym jest więc, że jeśli Wy nie uświadomiliście malucha o prawdziwości historii ze Świętym Mikołajem, to wkrótce zacznie on sam analizować i składać wszystko w logiczną całość. Staruszek oblatujący świat w jedną noc zaczarowanymi saniami i dostający się do domu pomimo braku komina? Dziecko szybko doda dwa do dwóch i zacznie zadawać trudne pytania, dlatego warto je uprzedzić.

Z pewnością uświadomienie dziecku, że Mikołaj nie istnieje jest dla Was trudne. Każdy rodzic pragnie zatrzymać czas, który przecieka przez palce tym szybciej, im maluch jest większy. Odejście od dziecinnych przekonań i marzeń jest częścią zaakceptowania faktu, że Wasze dziecko przestaje być już maluszkiem, a wkracza powoli do dorosłego świata.

Trudna również może być sama rozmowa z dzieckiem, które jest mocno przywiązane do fikcji związanej z Gwiazdorem. Najlepiej postawić na szczerość i spokojnie wyjaśnić, że to piękna baśń dla młodszych dzieci, ale warto podkreślić, że pomimo tego, że Mikołaj nie istnieje, magia wcale nie znika z Waszego życia. Skieruj uwagę malucha na to, że teraz sam może być Świętym Mikołajem – dla młodszego rodzeństwa lub innych członków rodziny. Zadbajcie wspólnie o wspaniałe prezenty dla innych i o to, by były one dla nich niespodzianką – zupełnie tak, jakby Mikołaj istniał naprawdę.


Tekst oryginalny: popsugar.com

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo