Mama to “lepszy rodzic”? Naukowcy to sprawdzili!

Stereotypowy model rodzin zakłada, że to kobieta zajmuje się dziećmi. Świat się jednak zmienia i bardzo często mama i tata w równym stopniu uczestniczą w wychowaniu maluszków. Jak się jednak okazuje, aż jedna trzecia kobiet uważa się za lepszych opiekunów niż ich partnerzy. Czy słusznie?

Mama to “lepszy rodzic”? Naukowcy to sprawdzili!
depositphotos.com

Czy mamy są lepszymi rodzicami?

Najnowsze badanie YouGov Omnibus pokazuje, że jedna trzecia matek (z 1000 przebadanych par) uznaje się za lepsze od swoich partnerów w kwestiach związanych z wychowywaniem dzieci. Jednocześnie taka sama liczba tatusiów uważa, że ich partnerki lepiej radzą sobie z opieką nad dziećmi. Około 50% badanych uznało wspólnie, że są równie dobrymi rodzicami, a jedynie 6% kobiet stwierdziło, że mężczyźni są lepsi w rodzicielstwie, a racje przyznało im także 6% mężczyzn. Jednak tata bawiący się z dzieckiem w parku, czy chodzący na wywiadówki to wcale nierzadki widok, z czego więc wynikają nierówności w samoocenie rodziców?

Wiele mam przejmuje kontrolę w domu i tym samym czuje większą odpowiedzialność, jak i bardziej się martwi; wskutek takich działań tatusiowie czują się raczej tak, jakby asystowali przy opiece nad dziećmi, niż byli rodziami na równi z mamami i tracą wiarę w swoje możliwości – mówi dr. Jeremy Davies z The Fatherhood Institute (Instytut Ojcostwa) w wypowiedzi dla “The Independent”.

Nie istnieje żaden powód, dla którego któraś z płci miałaby być lepsza w byciu rodzicem. Tak naprawdę we wszystkim stajemy się lepsi, gdy to praktykujemy. Wsłuchiwanie się w swoje dziecko, czytanie sygnałów i wpływanie na jego zachowanie to coś, czego się uczymy metodą prób i błędów. Jeśli ojcowie spędzają mniej czasu z dzieckiem, mają tym samym mniejszą szansę na pokazanie swoich zdolności wychowawczych.

Tatusiowie na medal

Jak pokazują wykresy G. M. Dotti Sani i J. Treas odnośnie ilości czasu spędzanego przez rodziców na opiece nad dzieckiem (nie wliczając w to przygotowywania posiłków, szykowania do szkoły czy spania itp.), jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku ojcowie poświęcali dzieciom jedynie 16 minut dziennie. Teraz tatusiowie czynnie biorą udział nie tylko w wychowaniu dzieci, ale też w opiece nad domem. Powstaje wiele stron o parentingu dla ojców. Możemy tam zobaczyć, jak bardzo opiekuńczy są mężczyźni. Radzą się innych tatusiów, jak dbać o dietę maluszka, gdzie warto zabrać dziecko na spacer, czy jakie leki stosować na przeziębienie.

U nas 2,5 latka jeszcze nie dostaje słodyczy (ewentualnie sporadycznie na urodziny kawałek ciasta), a tak to owoce 🙂 […] Jeśli coś was niepokoi lub nie macie siły, polecam “Szpinak robi bleee” Zuzanna Antecka, sam korzystałem i byłem bardzo zadowolony 🙂 – pisze jeden z ojców na forum dla tatusiów.Pojawiają się też prośby o radę: Hej tatusiowie, mam pytanie, nasz 8,5-miesięczny syn wczoraj dostał pierwszy raz kawałek ryby. Dziś ma straszną biegunkę, w której widać te kawałki. Pomóżcie jak temu zaradzić, bo lekarz stwierdził, że to nic takiego.

Jak widać nie ma reguły odnośnie tego, która z płci jest lepszym rodzicem czy też bardziej martwi się o dziecko. Zarówno mamy, jak i ojcowie mogą się spełniać w rodzicielstwie, pod warunkiem, że dadzą sobie szansę, by poznać swoje dziecko i poświęcą mu odpowiednio dużo czasu.

Sprawdź:  Łupież w ciąży: przyczyny i sposoby leczenia

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Karmienie piersią
Karmienie piersią: co wolno, a czego nie?
Czego nie można podczas karmienia piersią? Czy można farbować włosy karmiąc piersią? Czy istnieje jakiś związek pomiędzy malowaniem paznokci a karmieniem piersią? A może karmiąc niemowlę nie można pić kawy lub
Czytaj dalej
Mama
Mama pracująca jest gorsza od tej, która została z dzieckiem w domu?
Dawniej podział ról i domowych obowiązków był bardzo jasny. Nikt nie kwestionował tego, że matka zostanie z dzieckiem w domu, a tata będzie pracować. Tego typu poglądy odchodzą jednak w
Czytaj dalej
Mama Plemniki
Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?
Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Mama
Nieregularny okres po porodzie? To się zdarza częściej niż myślisz!
Powiedźmy sobie szczerze: która z was czeka na okres po porodzie? Założymy się, że większość kobiet chciałaby przedłużyć do granic możliwości czas, kiedy miesiączka po porodzie jeszcze się nie pojawia.
Czytaj dalej
Mama
“Cipka płonie!” – Czyli zdrowie intymne w pytaniach internautek
Kobiety, zwłaszcza młode, często wstydzą się mówić lekarzowi o swoich problemach intymnych, a odpowiedzi na swoje pytania szukają nie w gabinetach ginekologicznych, a za szczelną zasłoną internetowego nicku. "Cipka płonie"
Czytaj dalej
Mama
Twój znak zodiaku określa, jaką mamą jesteś! Który jest najlepszy?
Czy wiesz, spod jakiego znaku zodiaku pochodzą najlepsze mamy? Jakie cechy są przypisane każdej z nich? Przeczytaj nasze zestawienie, a dowiesz się, jaką matką jesteś. Rzecz jasna poniższy ranking należy potraktować
Czytaj dalej