Zupa szczawiowa z jajkiem, pyszny chłodnik litewski, sałatka z dodatkiem szczawiu – przepisów na wykorzystanie tej niepozornej rośliny jest wiele, a wszystkie dania z nią są równie pyszne, jednakże wiele osób radzi kobietom ciężarnym omijać je szerokim łukiem. Czy rzeczywiście kobiety w ciąży nie powinny jeść szczawiu? Dlaczego?
Szczaw to roślina z rodziny rdestowanych. Na całym świecie jest jej ponad 200 gatunków. Od stuleci stosowany jest w polskiej kuchni, najczęściej wykorzystywany jest szczaw zwyczajny. Tradycyjna zupa szczawiowa znana jest prawdopodobnie w każdej rodzinie i chętnie przyrządzana. Na bazie szczawiu powstają również wyśmienite chłodniki, idealne na upalne dni.
Szczaw w ciąży
Z pewnością nie raz jako przyszła mama usłyszysz, że powinnaś w czasie ciąży unikać spożywania szczawiu, niemniej jednak nikt z pewnością nie będzie Ci umiał podać wyjaśnienia dla niewskazania jedzenia szczawiu w ciąży. A jakie ono jest? Otóż szczaw zawiera w sobie znaczne ilości kwasu szczawianowego. Ma on taką właściwość, że wiąże przyjmowany z innymi pokarmami wapń. Jest on wtedy nieprzyswajalny dla organizmu, a ponadto powstaje wtedy szczawian wapnia, który osadza się w nerkach i tworzy kamienie nerkowe. Dlatego też szczawiu powinny w ciąży unikać kobiety, które borykają się z niedoborami wapnia.
Szczaw a karmienie piersią
Spożywanie szczawiu w okresie karmienia piersią również nie jest zakazane, o ile karmiąca mama i maluszek nie cierpią na niedobory wapnia. Szczaw nie należy także do silnych alergenów i uczulenie na tę roślinę zdarza się stosunkowo rzadko, małe jest więc prawdopodobieństwo, że wywoła u malucha reakcję alergiczną.
Właściwości szczawiu
Szczaw ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Udowodniono, że ma on właściwości przeciwgrzybicze. Wykazuje się także działaniem przeciwbakteryjnym w przypadku gronkowca złocistego i laseczki siennej. Okład ze szczawiu zwyczajnego zalecany jest w przypadku stłuczeń i obrzęków.
Szczaw kędzierzawy bardzo często jest składnikiem syropów na kaszel, świetnie sobie radzi w infekcjach górnych dróg oddechowych. Ponadto może być stosowany jako środek przeciwbiegunkowy, ponieważ działa ściągająco na błonę śluzową jelita grubego.
Przepisy ze szczawiem
Dla wielu osób smak zupy szczawiowej to smak dzieciństwa. Kojarzy się z domowym jedzeniem u babci lub u mamy, a pomimo bardzo zbliżonych przepisów, w każdym domu zupa ta smakuje inaczej.
Przepis na zupę szczawiową
Składniki:
- 2 litry bulionu warzywnego
- 2 pęczki świeżego szczawiu
- jajka
- 5 łyżek śmietany
- 1 łyżka masła
- 5 liści laurowych
- 2 ząbki czosnku
- 10 ziel angielskich
- sól, pieprz
Sposób przygotowania:
Bazą zupy jest bulion warzywny. Możesz przygotować go z samych warzyw, ale jeśli wolisz, możesz użyć także wywaru mięsnego.
Szczaw dokładnie umyj i osusz. Posiekaj drobno, a następnie skrój w kosteczkę czosnek. Na rozgrzaną patelnię włóż masło, podsmaż na nim czosnek i dodaj liście szczawiu. Podsmażaj około 5 minut, a następnie przełóż do gotującego się bulionu. Dopraw solą i pieprzem, dodaj ziele angielskie i liść laurowy. Zmniejsz płomień i pozwól zupie gotować się przez około kwadrans. W międzyczasie ugotuj na twardo jajka – po jednym dla każdej z osób, które będą jeść zupę.
Pod koniec gotowania przełóż śmietanę do kubeczka. Dodaj gorącej zupy i wymieszaj – zahartujesz w ten sposób śmietanę. Całość wlej do zupy i rozmieszaj. Zupę podawaj z jajkiem skrojonym w ćwiartki.
Przepis na sałatkę szczawiową
Składniki:
- 1 pęczek świeżego szczawiu
- 1 duży zielony ogórek
- 1 pomidor
- Kostka sera typu feta
- Oliwa z oliwek
Sposób przygotowania:
Warzywa umyj i osusz. Szczaw posiekaj drobno, a pomidora i ogórka skrój w kostkę. Przełóż do miski i dodaj pokruszoną kostkę sera typu feta. Polej całość odrobiną oliwy z oliwek i wymieszaj. Pyszna sałatka gotowa!