Co to jest azoospermia i czy całkowicie przekreśla posiadanie dzieci?

Azoospermia to stan chorobowy, którym dotkniętych jest około 1% mężczyzn. Może wydawać się, że to stosunkowo niewiele, jednak biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z tendencją wzrostową, jest to dość niepokojące zjawisko. Azoospermia to dysfunkcja, która objawia się brakiem plemników w nasieniu. Wiadomość o tym, że w spermie mężczyzny pragnącego zostać ojcem nie ma plemników, może być ogromnym ciosem zarówno dla niego, jak i partnerki. Nie można się tym jednak załamywać, trzeba stanąć oko w oko z wrogiem, poznać go i zrobić wszystko aby pokonać.

Azoospermia: przyczyny, dla których w nasieniu nie ma plemników

Jeżeli lekarz zleci badanie nasienia i wyniki będą wskazywały na brak plemników, konieczne jest powtórne badanie w celu potwierdzenia diagnozy. Aby wynik badania był wiarygodny, próbka nasienia musi być odpowiednio pobrana. Bardzo ważne jest, żeby zostało one oddane w całości. O azoospermii mówimy wtedy, kiedy dwa odrębne testy seminologiczne wykażą brak obecności plemników w ejakulacie. Przyczyny azoospermii mogą być różne, do najczęściej występujących zaliczamy:

  • problemy hormonalne takie jak:
    • wzmożona produkcja prolaktyny
    • wzmożona produkcja androgenów
    • wzmożona produkcja estrogenów
    • obniżony poziom gonadotropiny
    • obniżony poziom gonadoliberyny
  • problemy z kanalikami plemnikotwórczymi, spowodowane:
    • napromieniowaniem
    • zażywaniem niektórych leków
    • zapaleniem jąder
  • wady rozwojowe jąder, do których mogło dojść już na etapie życia płodowego,
  • genetyczne zaburzenia funkcjonowania jąder,
  • nowotwory jąder,
  • żylaki powrózka nasiennego,
  • niedrożność nasieniowodów,
  • zespół Sertoliniego

Diagnostyka i metody leczenia azoospermii

Leczenie azoospermii rozpoczyna się od dokładnego badania, wywiadu z pacjentem, oraz diagnostyki labolatoryjnej. Lekarz może zlecić badania poziomu hormonów, biopsje jąder, a także USG jąder. Badania te mają na celu wskazanie, czy powodem braku plemników są zaburzenia hormonalne, niedrożność w nasieniowodach, czy może występuje wada genetyczna lub jednostka chorobowa, która sprawia, że jądro w ogóle nie produkuje plemników lub ta produkcja z jakiegoś powodu została zatrzymana.

Dowiedz się: Jak przebiega kapacytacja plemników?

To azoospermia… Co dalej?

Najkorzystniejszy scenariusz jest wtedy, kiedy produkcja plemników została zaburzona z powodu braku równowagi hormonalnej . W takim przypadku, wystarczy wdrożyć odpowiednie leczenie endokrynologiczne, w celu wyregulowania poziomu hormonów. Skuteczna terapia hormonalna powinna poskutkować wznowieniem produkcji męskich gamet. Nie zawsze jednak jest to takie proste.
Jeżeli badania, a w szczególności biopsja jądra wykaże, że odbywa się w nich spermatogeneza, wówczas bardzo prawdopodobne jest, że za brak plemników w ejakulacie odpowiadają niedrożne nasieniowody. W takiej sytuacji najczęściej konieczne jest chirurgiczne udrażnianie nasieniowodów. Niestety nie ma 100% pewności, że będzie ono skuteczne i przyniesie pożądane rezultaty. Nasuwa się wówczas pytanie, azoospermia i co dalej? Czy jest szansa na dziecko?

Azoospermia a ciąża naturalna

Powodzenie w zapłodnieniu przy azoospermii nie jest niemożliwe, jednak może okazać się, że nie dojdzie do niego drogą naturalną. Mężczyźni cierpiący na azoospermię, u których udrażnianie nasieniowodów nie przyniosło pożądanych rezultatów, nie mają możliwości bezpośredniego zapłodnienia partnerki podczas penetracji oraz wytrysku. Dzieje się tak, ponieważ w ich nasieniu nie ma plemników, które mogłyby połączyć się z jajeczkiem. W takim przypadku, jedyną szansą jest skorzystanie z nowoczesnych metod: mikrochirurgicznego pobrania plemników bezpośrednio z jąder, a następnie wdrożenie postępowania in vitro.

Nowoczesna medycyna daje nadzieję parom, które walczą o dziecko, a ich największą przeszkodą jest właśnie azoospermia. Obecnie są dostępne dwie, najpopularniejsze metody pobierania męskich gamet.

Są to:

  • MESA -micro epidydymal spermaspiration – podczas tego zabiegu plemniki są pobierane bezpośrednio z najądrza Zabieg stosowany jest zwykle u mężczyzn u których produkcja plemników nie została zaburzona, a problem polega na niedrożności nasieniowodów.
  • TESE – z angielskiego: Testicular Sperm Aspiration – ten zabieg wykonuje się wtedy, gdy w jądrze nie ma widocznej obecności plemników, ale w tubulusach jądra, znajduje się dostateczna ilość niedojrzałych komórek płciowych. Lekarz podczas zabiegu pobiera tkankę, w której widoczna jest czynna spermatogeneza. Z pobranego materiału, w laboratorium pozyskiwany jest najlepiej rokujący plemnik, dający szansę na zapłodnienie komórki jajowej.

Aby pobrane komórki płciowe, mogły skutecznie doprowadzić do zapłodnienia, konieczne jest zastosowanie metody ICSI. Jest to bezpośrednia iniekcja wybranego plemnika, bezpośrednio do komórki jajowej. Ta metoda, daje największą szansę, na powstanie zdrowego zarodka.

Azoospermia to nie wyrok. Nowoczesne metody leczenia niepłodności oraz wspomagania rozrodu dają nadzieję na posiadanie potomstwa, mimo początkowych niepowodzeń. Tak jak w przypadku każdej choroby, również przy azoospermii ważna jest dokładna diagnostyka, a także szybkie wdrożenie optymalnego leczenia.

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo