Jak przygotować mak do makowca? Masa makowa – jak ją zrobić?

Makowiec to jeden z tych wypieków, który często uświetnia ważne uroczystości rodzinne. Najbardziej kojarzy się oczywiście z Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Samodzielne przygotowanie pysznego makowca to nie lada wyzwanie, ale również spora satysfakcja. Kluczem do uzyskania najlepszego smaku jest idealna masa makowa. Jak przygotować mak do makowca?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Przygotowanie masy makowej rozpoczynamy od przelania maku bieżącą wodą, a następnie zalanie go w garnku wrzącą wodą lub wrzącym mlekiem. Następnie gotujemy przez 30 minut.
  • Po ugotowaniu dokładnie odsączamy za pomocą sitka wyłożonego gazą. Nieodsączony odpowiednio mak będzie zbyt rzadki.
  • Odsączony mak mielimy dwu-, a nawet trzykrotnie za pomocą maszynki do mielenia.

Makowiec to jedno z ciast cieszących się największą popularnością w Polsce. Nie może go zabraknąć podczas ważnych uroczystości rodzinny. Szczególnie trudno wyobrazić sobie bez makowca wigilijny stół czy wielkanocne śniadanie. Najczęściej ze względu na nadmiar obowiązków decydujemy się na zakup gotowego wypieku, ale zdarza się, że jego smak czy konsystencja nie do końca nam pasują. Raz na jakiś czas warto więc pokusić się o przygotowanie makowca samemu. Satysfakcja ze własnego dzieła gwarantowana!

Masa do makowca

Sekretem udanego i smakowitego makowca jest oczywiście masa makowa. To często właśnie ona odstrasza wszystkich przed samodzielnym stworzeniem ciasta. Okazuje się jednak, że nie ma się czego bać. Przygotowanie domowej masy do makowca jest łatwiejsze, niż się wydaje. W dodatku profesjonaliści jednogłośnie twierdzą, że charakteryzuje się znacznie lepszym smakiem i sprawia, że mak zachowuje swoje drogocenne, prozdrowotne właściwości.

Główny składnik masy do makowca stanowi oczywiście mak, co naturalnie nie jest żadnym zaskoczeniem. Poza tym uzupełniamy ją także słodkimi dodatkami, czyli ulubionymi bakaliami, rodzynkami, czy migdałami. Dla dosłodzenia do mieszanki dodaje się również cukier lub miód.

Zobacz: Ile może stać sałatka jarzynowa? Jak przechować sałatkę jarzynową?

Masa makowa – przepis. Jak przygotować mak do makowca?

Przed rozpoczęciem pracy kompletujemy wszystkie niezbędne składniki. Należą do nich suchy mak (około pół kilograma czyli 500 gram) oraz woda albo mleko. Poza tym przyda się oczywiście również garnek oraz sito.

Przygotowanie masy makowej zaczynamy od opłukania maku pod bieżącą wodą. Następnie zalewamy go wrzącą wodą lub wrzącym mlekiem i gotujemy przez 30 minut na małym ogniu. W niektórych przepisach kolejność jest odwrotna – tzn. można również dodać maku do wrzątku. Po upływie czasu gotowania mak należy bardzo dokładnie odcedzić, wykorzystując do tego sito wyłożone gazą. Proces odsączania może potrwać dłuższą chwilę, ponieważ w innym wypadku masa może okazać się zbyt rzadka. Następnie mak mieli się dwu-, a czasem nawet trzykrotnie w maszynce do mielenia.

Masa do makowca – co przygotować? [cały przepis autorstwa Anny Starmach ze strony aniastarmach.pl]

  • 0,5 kg (czyli 500 gram) maku,
  • woda lub mleko,
  • garnek,
  • sito i gaza do odcedzania.

Masa makowa – sposób przygotowania:

  • Opłukanie maku pod bieżącą wodą, a następnie zalanie go w garnku wrzącą wodą lub wrzącym mlekiem.
  • Po zalaniu wrzątkiem gotujemy przez 30 minut na wolnym ogniu.
  • Po upływie tego czasu mak należy dokładnie odcedzić i odsączyć, aby nie był za rzadki. W tym celu warto użyć sita wyłożonego gazą.
  • Ostatnim krokiem jest dwukrotne zmielenie maku w maszynce do mielenia.

Tak przygotowaną masę uzupełniamy słodkimi dodatkami. Możemy w tym celu wykorzystać bakalie, migdały, rodzynki, figi, a dla dosłodzenia dodajemy także miód lub cukier. Na koniec wkładamy łyżkę masła, a całą masę mieszamy z ubitymi na sztywno białkami jajek (najlepiej dwoma).

Sprawdź: Jak przechowywać piernik z powidłami? Sprawdź, ile może leżeć piernik.

Jak przygotować mak mielony do makowca?

Masę makową może wykonać również przy użyciu już zmielonego maku. W tym celu warto jednak użyć nieco mniejszą jego ilość. Po dodaniu maku do wrzącego mleka lub wody i po gotowaniu tego maku nie trzeba już mielić. Pozostałe kroki dotyczące dodatku bakalii i miodu pozostają bez zmian.

Zobacz: Mrożenie karpia: Czy można mrozić karpia i na jak długo?

Makowiec z gotowej masy makowej

Okres przedświąteczny bywa naprawdę bardzo intensywny. Często może więc po prostu brakować czasu na samodzielne przygotowywanie wszystkich potraw i wypieków. W takich sytuacjach najlepiej wspomóc się gotowymi półproduktami, które ułatwią pracę i absolutnie nie umniejszają naszym umiejętnościom kulinarnym i organizacyjnym.

Jeśli chcemy zaoszczędzić czas, masę makową możemy kupić w większości supermarketów. Najczęściej jest ona sprzedawana w puszkach. Przed zakupem koniecznie sprawdzamy datę ważności, ponieważ szczelnie zamknięty mak nadaje się do spożycia przez rok. Warto też zwrócić uwagę na skład, często zawiera już dodatek w postaci bakalii i miodu.

Sprawdź: Jak długo gotować pierogi – Poznaj idealny czas gotowania pierogów!

Rodzice pytają, jak przygotować mak do makowca

Jak przygotować mak z puszki do makowca?

Do gotowej masy z puszki na makowca dodajemy 2 ubite na sztywno białka, bakalie i miód (jeśli mieszanka ich nie zawiera) oraz ewentualnie bułkę tartą dla zagęszczenia.

Źródła:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo od rodziców to jedna z najważniejszych tradycji w dniu ślubu dla osób, które są katolikami. Symbolizuje przekazanie przez rodziców tuż przed ślubem władzy rodzicielskiej mężowi kobiety i zgodę na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo