Objawy ciąży przed okresem

Jak rozpoznać ciążę?

Rozpoznanie ciąży na podstawie samych odczuwalnych objawów może przysporzyć kobietom wiele trudności. Nie są one bowiem charakterystyczne tylko dla okresu ciąży. Wprost przeciwnie, mogą się one pojawiać niezależnie od niej, na skutek różnych zmian hormonalnych, stresu oraz chorób. W literaturze często dzieli się te objawy na przypuszczalne, prawdopodobne i pewne. Tak naprawdę samo rozpoznanie ciąży opiera się na objawach pewnych np. uwidocznieniu przy pomocy USG pęcherzyka ciążowego. Występowanie objawów przypuszczalnych i prawdopodobnych nigdy nie daje 100% pewności co do tego zagadnienia.

Podział objawów ciążowych

Objawy ciążowe można podzielić na:

  • Przypuszczalne – nudności i wymioty pojawiające się rano, zmęczenie, omdlenia, zmniejszenie apetytu, bolesność piersi.
  • Prawdopodobne – brak miesiączki, powiększenie piersi, rozstępy ciążowe, pigmentacja linii pośrodkowej ciała i brodawek sutkowych itp.
  • Pewne (dające 100% pewności) – uwidocznienie pęcherzyka ciążowego w USG, wysłuchanie czynności serca płodu, stwierdzenie ruchów dziecka przy badaniu zewnętrznym przez personel medyczny (II trymestr – ok. 20 tygodnia ciąży i zazwyczaj możliwe tylko u szczupłych pacjentek).

Objawy ciąży jeszcze przed spodziewanym okresem

Bardzo ciężko jest rozpoznać ciążę przed spodziewaną miesiączką. Głównie dlatego, że pierwsze objawy ciąży mogą być podobne do tych pojawiających się na koniec cyklu miesiączkowego. Występowanie tych objawów jest kwestią bardzo indywidualną. Dodatkowo, jak już zostało wspomniane, ich występowanie nie daje 100% pewności co do ciąży. Pierwszym objawem, który nie występuje u wszystkich kobiet, może być tzw. plamienie implantacyjne. Pojawia się ono po około 7-10 dniach od zapłodnienia i zwiastuje zagnieżdżenie zarodka w macicy. Plamienie implantacyjne bywa często mylone z początkiem miesiączki, gdyż tak naprawdę długość cyklu miesiączkowego podlega zmianom i nie zawsze wiemy czy miesiączka wystąpi wcześniej czy później.

Sprawdź:  Przebarwienia skóry a objawy ciąży

W takim przypadku warto wykonać test ciążowy, ale dopiero po 14 dniach od domniemanego zapłodnienia. Wówczas wzrastające już stężenie Beta HCG może zostać wykryte przez test paskowy i podpowiedzieć czy faktycznie jesteś w ciąży. Wykonanie go wcześniej (np. 4-5 dni po domniemanym zapłodnieniu) wiąże się z błędnym wynikiem, gdyż jest to zbyt wczesny etap na zastosowanie testu ciążowego. Jeśli na tym etapie uważasz, że możesz być w ciąży zrezygnuj z używek i zaopatrz się w kwas foliowy, który zapobiega powstawaniu wadom cewy nerwowej u dziecka. Pozostałe objawy ciąży zazwyczaj pojawiają się po terminie spodziewanej miesiączki i zostały opisane poniżej.

Zobacz też: Pierwsze dni po zapłodnieniu – objawy ciąży

Objawy po terminie spodziewanej miesiączki

Po terminie spodziewanej miesiączki rozpoznanie ciąży staje się o wiele prostsze. Zarodek jest już zagnieżdżony w macicy, zaczyna również wydzielać większą ilość hormonów rozpoznawanych przez testy ciążowe. Jednakże pierwszym ważnym objawem jest brak miesiączki. Może również wystąpić niewielkie krwawienie przed jej terminem zwane plamieniem implantacyjnym. Brak miesiączki jest objawem, który zazwyczaj nasuwa myśl o ciąży.

Później mogą pojawić się dolegliwości charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży tj. nudności i wymioty (zazwyczaj rano, po wstaniu z łóżka), bolesność i tkliwość piersi, częste oddawanie moczu, zmęczenie i omdlenia, a także rozdrażnienie i zmiany nastroju. Są one wynikiem oddziaływania hormonów (estrogenów, progesteronu, gonadotropiny kosmówkowej) na poszczególne układy naszego organizmu.

Ponadto pojawia się jeszcze garść innych objawów takich, jak: powiększenie piersi, powiększanie obwodu brzucha (po 12 tygodniu ciąży), zwiększona pigmentacja linii pośrodkowej ciała oraz brodawek sutkowych. Na tym etapie warto się wybrać do lekarza, aby potwierdzić swoje domysły i wykonać pierwsze badanie ultrasonograficzne.

Stwierdzenie ciąży na etapie przedmiesiączkowym jest bardzo trudne. Warto zaczekać do wystąpienia objawów prawdopodobnych lub do upłynięcia 2 tygodni od współżycia, aby potwierdzić swoje domysły i zastosować test ciążowy. Kiedy otrzymasz pozytywny test ciążowy, wybierz się na wizytę do swojego ginekologa.

Sprawdź:  Objawy ciąży tydzień po tygodniu

Dodaj komentarz

Dzień Ojca Tata
3 oryginalne prezenty dla taty
Ojciec, tata, tatuś, tatulo. Niezależnie od tego, jak nazywamy swoich rodzicieli, wszyscy wiemy, że tylko dzięki nim wyrośliśmy na porządnych i wspaniałych ludzi. Cenne rady, którymi się z nami dzielili
Czytaj dalej
Newsy Przepisy Kulinarne
Mleko księżycowe ma właściwości, za które pokochają je rodzice! Stosowały je też nasze babki
Wygląda pięknie. I to na tyle, że stało się hitem Instagrama! Ale nie to jest najważniejsze: mleko księżycowe ma właściwości, za które trudno go nie kochać będąc rodzicem małego dziecka.
Czytaj dalej
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: Jak wygląda krwawienie implantacyjne i ile trwa?
Plamienie implantacyjne to najwcześniejszy objaw ciąży, który jest w stanie zaobserwować kobieta. Łatwo je przeoczyć i pomylić ze zwykłym okresem. Jak wygląda krwawienie implantacyjne i kiedy występuje? Ile trwa oraz
Czytaj dalej
Cykl miesiączkowy Testy ciążowe
Brak okresu a test negatywny
Brak okresu w spodziewanym terminie, u wszystkich kobiet w pierwszej kolejności wywołuje podejrzenie o ciąży. Sięgają po test ciążowy będąc przekonanymi, że zobaczą dwie kreseczki, tymczasem test wychodzi negatywnie. Co może
Czytaj dalej
Testy ciążowe
Kiedy zrobić test ciążowy? Wykaż się cierpliwością!
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, by jego wynik był wiarygodny? Dostępne w aptekach i drogeriach testy są skuteczne nawet w 99%, jeśli wykonamy je co najmniej w dniu spodziewanej miesiączki.
Czytaj dalej
Objawy ciąży
Pierwsze dni po zapłodnieniu. Jakie są pierwsze objawy ciąży zaraz po zapłodnieniu?
Niektóre kobiety przeczuwają, że są w ciąży nawet dzień albo 3 dni po zapłodnieniu. Objawy nie są wtedy jeszcze oczywiste i sprowadzają się do delikatnych symptomów, które bywają mylone z
Czytaj dalej