Czy opłaca się wymienić zbity wyświetlacz w telefonie dziecka?

Kiedy kupujemy nowoczesnego smartfona naszemu dziecku, musimy liczyć się z tym, że przypadkowy upadek urządzenia może wiązać się z drogimi kosztami naprawy. W niektórych przypadkach zdecydowanie rozsądniejszy jest zakup nowego modelu niż próba jego reperacji. Czy wymiana wyświetlacza jest opłacalna? Jakie warstwy ekrany możemy wyróżnić? Czy możliwe jest naprawienie sprzętu na własną rękę? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do lektury poniższego artykułu, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czy wymiana wyświetlacza jest opłacalna?

Część osób zastanawia się czy wymiana wyświetlacza w telefonie jest opłacalna. Abyśmy mogli odpowiedzieć sobie na to pytanie, warto chwile zastanowić się nad tym, jak długo planujemy korzystać z danego urządzenia. W sytuacji, kiedy w najbliższym czasie i tak planowaliśmy wymianę modelu na nowszy, wówczas uszkodzenie sprzętu może okazać się dobrym bodźcem do zmiany. Nieco inaczej wygląda to w przypadku, kiedy awarii uległ telefon kupiony kilka tygodni wcześniej. W przypadku takich incydentów powinniśmy zapoznać się z tym, jaka jest cena usługi serwisowej (razem z kosztem zakupu nowego wyświetlacza). Logiczne jest, że gdy cena naprawy przekracza wartość nowego smartfona, wówczas jest ona złym rozwiązaniem. Zupełnie odwrotnie wygląda to w przypadku, gdy reperowanie awarii będzie kosztować nas mniej niż nowy telefon. Pamiętajmy o tym, że jeśli urządzenie służyło nam stosunkowo wiele czasu, wówczas inwestowanie w niego może okazać się stratą pieniędzy.

Jakie warstwy ekrany możemy wyróżnić?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że współczesne wyświetlacze składają się z trzech różnych warstw. Pierwsza z nich to po prostu szybka, którą często wykonuje się ze wzmocnionego szkła. Jest ono odporne na zarysowania, jak i na niewielkie upadki. Pod spodem znajduje się digitizer – odpowiedzialny jest za możliwość sterowania dotykiem. Na samym spodzie umiejscowiony jest wyświetlacz LCD. To właśnie dzięki temu ostatniemu możemy oglądać na ekranie zdjęcia, filmy czy też przeglądać sieć. Jest to jednocześnie najdroższa część. Nie w każdym przypadku upadek wiąże się z koniecznością wydawania dużej ilości gotówki. Niekiedy dochodzi jedynie do pęknięcia szybki – takową możemy wymienić w serwisie za stosunkowo niską cenę. 

Czy możliwe jest naprawienie sprzętu na własną rękę?

Możliwe jest naprawienie telefonu na własną rękę, pod warunkiem, że doskonale znamy budowę telefonu, możemy pochwalić się jakimś doświadczeniem, jednocześnie posiadamy odpowiednie narzędzia. Nie bez znaczenia są zdolności manualne – niekiedy ekran musi być wpasowany co do milimetra, o czym warto pamiętać. Musimy jednak liczyć się z tym, że nieumiejętne wykonanie tej czynności może doprowadzić do jeszcze poważniejszych awarii. Dodatkowo samodzielna wymiana zbitego wyświetlacza z pewnością zajmie nam znacznie więcej czasu, niż gdybyśmy oddali telefon do profesjonalnego serwisu. Samodzielne naprawianie telefonu zalecane jest dla tych osób, które są już wprawione w tego typu pracach. Jeśli nie czujemy się pewnie, wówczas zostawmy to profesjonalistom. Tylko wtedy mamy pewność, że nasze urządzenie będzie w pełni sprawne. Niekiedy warto zapłacić nieco więcej za robociznę, aby uniknąć poważniejszych usterek.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo