Seks w ciąży [OCZAMI MAMY, TATY I LEKARZA]

O seksie w ciąży w internecie znajdziesz wszystko: pozycje seksualne, odpowiedź na pytanie kiedy można, a kiedy nie, porady lekarza… Ale jak to naprawdę jest z tym seksem? Zapytaliśmy troje zainteresowanych, czyli mamę, tatę oraz lekarza.

MAMA: z seksem w ciąży jest jak ze wszystkim…

Od euforii do płaczu i z powrotem – podobnie jest z seksem w ciąży. Buzujące hormony wpływają nie tylko na samopoczucie. Niektóre kobiety w ciągu tych 9 miesięcy czują się świetnie: piękne i atrakcyjne, jak nigdy dotąd. Gęste włosy, lśniąca cera i wcale nie tak dużo kilogramów na plusie, a jedynie lekko wystający brzuszek – czy można siebie nie lubić? Otóż można! Wie o tym druga część ciężarnych, która ma wrażenie, że właśnie krok po kroku upodabnia się do słonicy. I żadne zapewnienia partnera nie są w stanie tego zmienić… Szczególnie w trzecim trymestrze, gdy organizm zatrzymuje wodę, a pokaźnych rozmiarów brzuszek utrudnia zawiązanie sznurówek. Podejście do seksu w ciąży jest więc sprawą bardzo indywidualną.

Jak z tym seksem było u mnie?

W pierwszym trymestrze ciąży czułam się nieziemsko zmęczona. Jakby tego było mało, kilka razy w ciągu dnia wymiotowałam. Trudno było mi się zmusić do wstania z łóżka, a seks w ciąży wydawał mi się utopią. Na szczęście “kobieta zmienną jest”, a już kobieta w ciąży tym bardziej! Szczególnie, gdy zaczyna się drugi trymestr. Wraz z końcem wymiotów wróciła energia do życia i ochota na seks! I to już się nie zmieniło przez całą ciążę. W trzecim trymestrze, a nawet przed samym porodem.

Na pewno duże znaczenie ma to, jak w ciąży jesteśmy postrzegane przez partnera. Zachwyt w jego oczach sprawia, że na chwilę zapominamy o (bagatela!) 20 nadliczbowych kilogramach 😉 I jeśli kiedykolwiek czytałyście, że w czasie ciąży ciało staje się bardziej wrażliwe na dotyk, zmysły się wyostrzają, a większe ukrwienie narządów płciowych potęguje doznania, to moim zdaniem jest to w 100% prawda! Zanim jednak w ogóle pomyślałam o seksie w ciąży, jak wiele mam pobiegłam do lekarza i zasypałam go pytaniami…

LEKARZ: Najważniejsze pytania o seks w czasie ciąży

1. Seks w ciąży, a poronienie – jest się czego obawiać?

Ginekolodzy twierdzą, że nie. Przeprowadzone do tej pory badania nie wskazują, by unikanie stosunków we wczesnej ciąży zapobiegało poronieniom? W wyjątkowych sytuacjach lekarz może poinformować o konieczności unikania zbliżeń przez pewien czas.

2. Czy seks w ciąży jest bezpieczny dla dziecka?

Płód jest chroniony przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy – na pewno nic mu się nie stanie. Jedyne, co może poczuć to przyjemne kołysanie podczas skurczów macicy w czasie orgazmu.

3. Co na suchość pochwy, gdy jest się w ciąży?

Suchość pochwy dokucza wielu ciężarnym. Bez obaw można sięgnąć po żel nawilżający, ale już nie po inne środki chemiczne potęgujące doznania erotyczne.

4. Czy trzeba wybierać konkretne pozycje seksualne?

W pierwszym trymestrze cięży to nie ma wielkiego znaczenia. Pytanie nabiera wagi wraz z powiększającym się rozmiarem brzuszka. By go nie uciskać można kochać się m.in. w pozycji:

  • na jeźdźca, w której kobieta jest na górze;
  • na łyżeczkę, gdy partner leży z tyłu;
  • misjonarskiej z poduszką podłożoną pod pośladki i nogami opartymi o ramiona mężczyzny;
  • od tyłu podkładając poduszkę pod brzuszek i tylko wtedy, gdy ciężarnej nie przeszkadza, że to nie ona kontroluje głębokość penetracji.

5. Czy to prawda, że kochając się w trzecim trymestrze ciąży można przyspieszyć poród?

Ta obawa przyszłych mam wynika z faktu, że zawarte w spermie prostaglandyny mogą wpłynąć na ropoczęcie akcji porodowej zmiękczając szyjkę macicy. Ale nie wtedy, gdy nie zaszły jeszcze niezbędne zmiany hormonalne. Seks w trzecim trymestrze prawidłowo przebiegającej ciąży jest więc w pełni bezpieczny.

 

TATA: Filmowe cytaty

Nie pamiętam już w jakim filmie, ale miała miejsce rozmowa na temat seksu w czasie ciąży. Jeden tata opowiada drugiemu o blokadzie i o tym, że nie chce by dziecko po wyjściu na świat powiedziało

“Ojciec! Ty sam siebie puknij w czoło”.

Niby nic, ale ten cytat towarzyszył mi przed każdym seksem podczas ciąży. Czasem się z niego śmiałem, a czasem budował niepotrzebne napięcie. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że nie zrobię dziecku krzywdy, ale… wyobraźnia robiła swoje.

via GIPHY

Inny cytat, który towarzyszył mi w intymnych sytuacjach tego okresu to:

“Stary! To Twoja unikalna szansa na seks z inną kobietą za przyzwoleniem żony!”

I w tym cytacie także jest sporo prawdy. Ciało kobiety bardzo się zmienia podczas ciąży. Także miejsca intymne. Seks jest zupełnie inny. A ludzie z natury lubią rzeczy inne, nowe.

Podczas naszej ciąży seks miał też aspekt medyczny. Córce nie było do nas śpieszno. Urodziła się tydzień po terminie. Te ostatnie kilka dni to była najgorsza trauma. U znajomej, która także przenosiła ciążę wody płodowe zaczęły zielenieć i na ostatnią chwilę zrobiono jej cesarkę. Gdyby nie ona to życie dziecka mogło być zagrożone. Ta wizja nas przerażała. Długie spacery, masaże. Nic nie pomogło. Postanowiliśmy spróbować z seksem. Na drugi dzień na świat przyszedł nasz krzykacz, który przewalił nasze życie seksualne do góry nogami, ale to już temat na inną opowieść.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo