Twój niemowlak ma problem z wypróżnianiem? W czasie robienia kupki mocno się nadyma, pręży, a może nawet płacze? Niestety mogą to być objawy zaparcia. Mimo, że brzmi groźnie to wcale nie musi tak być. Dowiedz się jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę. Poznaj sprawdzone sposoby na zaparcia.

Czy była kupa?

Zostawiasz dziecko z mężem, babcią lub opiekunką? Z pewnością jednym z pierwszych pytań po Twoim powrocie jest “Czy była kupka?”. Regularne wypróżnienie się niemowląt jest bardzo ważne i świadczy o prawidłowym rozwoju. Nic więc dziwnego, że się o to pytasz. Niestety czasem odpowiedź może być przecząca, a zaparcie u malucha może trwać przez kilka dni.

Czy to zaparcie?

Sam fakt, że dziecko nie robi kupki przez kilka dni nie jest równoznaczne z zaparciem i nie powinno być powodem do niepokoju. Niemowlęta bardzo często nie wypróżniają się przez kilka dni. Nie ma tutaj różnicy czy są karmione piersią czy mlekiem modyfikowanym.

Problem zaczyna się gdy:

 • Robienie kupki sprawia dziecku ból.
 • Płacze, mocno się nadymana w czasie wypróżnienia.
 • Robi twardą, zbitą oraz suchą kupę.

Dodatkowe objawy wskazujące na zaparcie u niemowlaka to:

 • Brak apetytu
 • Twardy i nabrzmiały brzuszek
 • Rozdrażnienie

Przyczyny zaparć u niemowląt

Karmienie piersią

Dzieci karmione piersią są mniej narażone na zaparcia. Jeśli maluch żywi się tylko mlekiem mamy to bez problemu może nie robić kupki nawet przez tydzień. Jeżeli nie towarzyszą temu żadne inne objawy to nie ma powodu do niepokoju.

Jeżeli karmisz dziecko piersią, a mimo wszystko obserwujesz u niego objawy zaparcia to powinnaś przyjrzeć się swojej diecie. Wyeliminuj z niej produkty, których właściwości mogą wywoływać brak kupki.

Przykładowe produkty w diecie mamy, które mogą powodować zaparcie u noworodka:

 • ryż,
 • mleko,
 • zbyt duże ilości mięsa
 • gotowana marchewka,
 • białe pieczywo,
 • czekolada.

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Kupka co kilka dni występuje także u niemowląt karmionych modyfikowanym mlekiem. Nie jest to jednak częstotliwość tak niska jak przy pokarmie naturalnym. Kupa dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym ma najczęściej konsystencję plasteliny.

Najczęstszą przyczyną zaparć u dzieci karmionych w ten sposób jest nieprawidłowe przygotowywanie mieszanki.
Nie należy przygotowywać zbyt gęstego pokarmu. Częstym błędem jest wsypywanie zbyt dużej ilości proszku do zbyt małej ilości wody.

Jeżeli jesteś pewna, ze prawidłowo przygotowujesz mieszankę (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu), a Twoje dziecko nadal ma zaparcia to pomyśl o zmianie mieszanki. Zmień mleko i obserwuj jak reaguje na nie niemowlak.

W walce z zaparciami pomaga także przepajanie niemowląt wodą lub herbatkami.

Problemy ze zrobieniem kupki mają także bardzo często niemowlęta, które łączą już mleko z innymi pokarmami. Tutaj może pomóc tylko staranna obserwacja malucha oraz jego diety. Należy z niej wyeliminować (lub przynajmniej ograniczać) produkty, których właściwości mogą wywoływać zaparcia.

Podsumowując!
Niemowlę, które jest karmione mlekiem modyfikowanym może nie robić kupy ponieważ:

 • Mieszanka, którą dostaje jest zbyt gęsta.
 • Dostaje mieszankę, która mu nie odpowiada.
 • Jest nieodpowiednio nawodnione.
 • Otrzymuje inne pokarmy o właściwościach zaparciowych.

Ile dni niemowlę może nie robić kupy?
Karmione naturalnie nawet do tygodnia. Karmione mieszanką do kilku dni.
W obu przypadkach nie ma powodu do paniki jeśli niemowlę nie robi kupy przez 4 dni i nie występują u niego inne objawy.

Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?

Jeżeli jesteś matką karmiącą piersią to spróbuj zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Przyczyną zaparć u niemowląt karmionych piersią może być nadmiar mleka krowiego w diecie matki, przy czym u jednych dzieci skutkiem bywa zaparcie, zaś u innych biegunka. Na jakiś czas warto zastąpić je produktami roślinnymi i sprawdzić, czy maluch poczuje się lepiej. Winowajcą bywa też alergia pokarmowa u niemowlęcia – jest tym bardziej prawdopodobna, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem.

Jeżeli Twoje dziecko jest żywione mlekiem modyfikowanym to dodaj do jego diety wodę lub herbatki. W sklepach można kupić na przykład herbatkę koperkową, która jest zalecana dla dzieci po pierwszym tygodniu życia.
Ważne jest, żeby dzienna porcja wody/herbatki nie przekraczała pojedynczej porcji mleka, którą dziecko wypija w ciagu dnia. Na przykład: jeżeli niemowlę wypija 200 ml mleka jednorazowo w czasie dnia to nie powinie dostać więcej niż 200 ml wody/herbatki przez cały dzień. Wodę lub herbatkę w mniejszych ilościach (np. 20 ml) warto podać dziecku przed pokarmem.

Niektóre mleka modyfikowane zawierają w swoim składzie probiotyki, które regulują pracę jelit. Zwróć zatem uwagę na skład mieszanki, którą kupujesz dla dziecka i szukaj tych z probiotykami.

Jeżeli Twój bobas dostaje już inne produkty niż tylko mleko na zaparcia pomoże tarte jabłuszko, suszone śliwki, sok z gruszki, buraczki i brokuły.

WAŻNE gdy niemowlę nie robi kupki:

 1. Nie stosuj czopków glicerynowych jeśli nie jest to niezbędne. Czopki podobnie jak inne leki rozleniwiają nasz organizm.
 2. Zaparcia mogą być spowodowane alergiami pokarmowymi lub przedwczesnym rozszerzaniem diety. Obserwuj jak Twój niemowlak reaguje na nowe produkty w diecie i nie wprowadzaj ich hurtowo.
 3. Termometr nie służy do pomocy w wypróżnianiu. Nigdy nie używaj go do tego celu. Na forach internetowych można spotkać takie “magiczne” domowe sposoby. Okolice odbytu u niemowlaka są bardzo delikatne i możesz je w ten sposób uszkodzić.
 4. Przy zaparciach pamiętaj o pojeniu dziecka. Podawaj mu wodę, herbatki, soczki (niesłodzone). Płyny to najprostszy sposób na walkę z zaparciami
 5. Jeżeli zaparcia powracają zbyt często koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
 6. Lekarz w przypadku częstych zaparć powinien zlecić USG brzuszka, badanie poziomu hormonu tarczycy oraz witaminy D.

W 90% przypadków z zaparciami u niemowląt można wygrać domowymi sposobami! Najczęściej wystarczy zmiana diety (dziecka lub mamy).

Znasz inny sposób, który może pomóc dziecku zrobić kupkę? Koniecznie opisz go w komentarzu. Pomóż innym mamom w walce z zaparciami u niemowląt.