Niemowlę nie robi kupy – Jak pomóc dziecku zrobić kupkę?

Noworodek stęka, nie może zrobić kupy. Zastanawiasz się, co robić, gdy niemowlę nie robi kupy? Po jakim czasie należy się tym faktem niepokoić? Jeśli dziecko w czasie robienia kupki mocno się nadyma, pręży, a może nawet płacze, mogą to być objawy zaparcia. Mimo, że brzmi groźnie, to wcale nie musi tak być. Dowiedz się jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę. Poznaj sprawdzone sposoby na zaparcia.

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Szacuje się, że z powodu przewlekłych zaparć cierpi 8-10% dzieci.
  • Zaparcia są jednym z najczęstszych powodów konsultacji pediatrycznych (3-5%) oraz u gastrologów dziecięcych (10-25%)
  • Rodzic powinien się niepokoić wtedy, gdy niemowlę nie może zrobić kupki przez kilka dni, a oddawaniu stolca towarzyszy ból.
  • W przypadku zaparć u niemowląt nie ma znaczenia to, jak długo niemowlę może nie robić kupy, ale konsystencja stolca.
  • Na zaparcia wskazują twarde, zbite i suche stolce.
  • Chcąc pomóc dziecku zrobić kupkę, powinniśmy przyjrzeć się diecie matki dziecka oraz niemowlaka.

Niemowlę nie robi kupy…

Zostawiasz dziecko z mężem, babcią lub opiekunką? Z pewnością jednym z pierwszych pytań po Twoim powrocie jest “Czy była kupka?”. Regularne wypróżnienie się niemowląt jest bardzo ważne i świadczy o prawidłowym rozwoju. Nic więc dziwnego, że się o to pytasz. Niestety czasem odpowiedź może być przecząca, a zaparcie u malucha może trwać przez kilka dni. Czy brak kupy u noworodka lub niemowlaka to zawsze zaparcie? Otóż niekoniecznie! Schemat wypróżnień zmienia się wraz z wiekiem dziecka i zależy od wielu czynników.  W pierwszych dobach życia noworodek rzadko siusia, ale za to powinien oddawać minimum dwa stolce dziennie, dzięki czemu w okolicach trzeciej doby pozbywa się całej smółki. Pierwsze kupy są czarne, gęste i smoliste. Po kilku dniach ich konsystencja zmienia się na luźniejszą, a kolor na brązowy. Nieco starsze noworodki robią kupę czasem nawet po każdym karmieniu. Stolce są prawie półpłynne o żółtawym zabarwieniu.

Co jeśli kilkudniowy lub kilkutygodniowy noworodek robi kupę rzadziej niż 2 razy dziennie? Brak kupki u noworodka nie jest niczym niepokojącym, o ile dziecko prawidłowo przybiera na wadze i sprawia wrażenie zadowolonego. W innym przypadku może oznaczać, że dziecko maksymalnie wykorzystuje zjadany pokarm i należy wziąć pod uwagę konieczność częstszego karmienia. Rytm wypróżnień dziecka zmienia się i ustala na nowo w okolicy 6-8 tygodnia życia. Może się zdarzyć, że noworodek nie robi kupy nawet przez kilka dni. “Rekordziści” nie oddają stolca nawet przez 7-10 dni. Nawet, jeśli niemowlę nie robi kupki 10 dni nie należy się martwić, jeśli po długiej przerwie stolec jest luźny i papkowaty, a dziecko ma dobry humor, zaś podczas robienia kupy nie pręży się i nie płacze. O zaparciu u niemowląt może natomiast świadczyć suchy, zbity i twardy stolec.

Zobacz też: Dieta na zaparcia u dzieci, czyli co ugotować dziecku z zaparciami?

Ile niemowle może nie robić kupy?

Sam fakt, że dziecko nie robi kupki przez kilka dni nie jest równoznaczny z zaparciem i nie powinien być powodem do niepokoju. Niemowlęta bardzo często nie wypróżniają się przez kilka dni. Nie ma tutaj różnicy czy są karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Problem zaczyna się gdy:

  • Robienie kupki sprawia dziecku ból,
  • Niemowlę płacze, mocno się nadymana w czasie wypróżnienia,
  • Niemowlak robi twardą, zbitą oraz suchą kupę.

Dodatkowe objawy wskazujące na zaparcie u niemowlaka to:

  • Brak apetytu,
  • Twardy i nabrzmiały brzuszek,
  • Rozdrażnienie.

Zobacz też: Niedoczynność tarczycy u dzieci [objawy, dieta i leczenie choroby tarczycy u dzieci]

Dlaczego niemowlę nie robi kupy? Przyczyny zaparć

Karmienie piersią

Dzieci karmione piersią są mniej narażone na zaparcia. Jeśli niemowlę żywi się tylko mlekiem mamy, to może nie robić kupki nawet przez tydzień. Jeżeli nie towarzyszą temu żadne inne objawy, to nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli karmisz dziecko piersią, a mimo wszystko obserwujesz objawy zaparcia u niemowlaka, to powinnaś przyjrzeć się swojej diecie. Wyeliminuj z niej produkty wysoce przetworzone, które zawierają sztuczne dodatki, barwniki, konserwanty, zagęszczacze.

W rzadkich przypadkach może zdarzyć się tak, że przyczyną zaparcia u niemowlaka będzie alergia, np. na białko. Pomimo, że spożywane przez mamę mleko jest trawione podwójnie, niewielki procent białka i peptydów może nie ulec trawieniu do aminokwasów. Takie białka mogą przekroczyć barierę jelitową i dostać się do układu krążeniowego. Układ immunologiczny matki może ich nie wyeliminowane z powodu wytworzonej wcześniej tolerancji. Wówczas z krwią przedostają się do gruczołów mlecznych, a stamtąd do mleka.

Zobacz również: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Karmienie mlekiem modyfikowanym

Brak kupy u noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym również nie jest niczym nadzwyczajnym. Kupa dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym ma najczęściej konsystencję plasteliny. Najczęstszą przyczyną zaparć u dzieci karmionych w ten sposób jest nieprawidłowe przygotowywanie mieszanki. Nie należy przygotowywać zbyt gęstego pokarmu. Częstym błędem jest wsypywanie zbyt dużej ilości proszku do zbyt małej ilości wody. Jeżeli jesteś pewna, ze prawidłowo przygotowujesz mieszankę (zgodnie z zaleceniami na opakowaniu), a Twoje dziecko nadal ma zaparcia to pomyśl o zmianie mieszanki. Zmień mleko i obserwuj jak reaguje na nie niemowlak.

W walce z zaparciami pomaga także przepajanie niemowląt wodą lub herbatkami.

Podsumowując! Niemowlę, które jest karmione mlekiem modyfikowanym może nie robić kupy ponieważ:

  • Mieszanka, którą dostaje jest zbyt gęsta.
  • Dostaje mieszankę, która mu nie odpowiada.
  • Jest nieodpowiednio nawodnione.
  • Otrzymuje inne pokarmy o właściwościach zaparciowych.

Sprawdź: Dlaczego dziecko nie przybiera na wadze?

Rozszerzanie diety a brak kupy u niemowlaka

Problemy ze zrobieniem kupki mają także bardzo często niemowlęta, które łączą już mleko z innymi pokarmami. Tutaj może pomóc tylko staranna obserwacja malucha oraz jego diety. Należy z niej wyeliminować (lub przynajmniej ograniczać) produkty, których właściwości mogą wywoływać zaparcia.

Zobacz też: Rozszerzania diety niemowlaka: co pierwsze podać dziecku?

WAŻNE, gdy niemowlę nie robi kupki:

  1. Nie stosuj czopków glicerynowych jeśli nie jest to niezbędne. Czopki podobnie jak inne leki rozleniwiają nasz organizm.
  2. Zaparcia mogą być spowodowane alergiami pokarmowymi lub przedwczesnym rozszerzaniem diety. Obserwuj jak Twój niemowlak reaguje na nowe produkty w diecie i nie wprowadzaj ich hurtowo.
  3. Termometr nie służy do pomocy w wypróżnianiu. Nigdy nie używaj go do tego celu. Na forach internetowych można spotkać takie “magiczne” domowe sposoby. Okolice odbytu u niemowlaka są bardzo delikatne i możesz je w ten sposób uszkodzić.
  4. Przy zaparciach pamiętaj o pojeniu dziecka. Podawaj mu wodę, herbatki, soczki (niesłodzone). Płyny to najprostszy sposób na walkę z zaparciami
  5. Jeżeli zaparcia powracają zbyt często koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
  6. Lekarz w przypadku częstych zaparć powinien zlecić USG brzuszka, badanie poziomu hormonu tarczycy oraz witaminy D.

W 90% przypadków z zaparciami u niemowląt można wygrać domowymi sposobami! Najczęściej wystarczy zmiana diety (dziecka lub mamy).

Zobacz też: Flora bakteryjna niemowlaka: jak zadbać o jej zdrową równowagę?

Q&A: Niemowlę nie robi kupy – co robić?

Ile dni niemowlę może nie robić kupy?

Karmione naturalnie nawet do tygodnia. Karmione mieszanką do kilku dni. W obu przypadkach nie ma powodu do paniki, jeśli niemowlak nie robi kupy przez 4 dni i nie występują u niego inne objawy.

Noworodek pierdzi, ale nie robi kupy? Jak pomóc niemowlakowi zrobić kupkę?

Jeżeli jesteś matką karmiącą piersią to spróbuj zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przede wszystkim pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody. Przyczyną zaparć u niemowląt karmionych piersią może być nadmiar mleka krowiego w diecie matki, przy czym u jednych dzieci skutkiem bywa zaparcie, zaś u innych biegunka. Na jakiś czas warto zastąpić je produktami roślinnymi i sprawdzić, czy maluch poczuje się lepiej. Winowajcą bywa też alergia pokarmowa u niemowlęcia – jest tym bardziej prawdopodobna, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem.

Jeżeli Twoje dziecko jest żywione mlekiem modyfikowanym to dodaj do jego diety wodę lub herbatki. W sklepach można kupić na przykład herbatkę koperkową, która jest zalecana dla dzieci po pierwszym tygodniu życia. Ważne jest, żeby dzienna porcja wody/herbatki nie przekraczała pojedynczej porcji mleka, którą dziecko wypija w ciagu dnia. Na przykład: jeżeli niemowlę wypija 200 ml mleka jednorazowo w czasie dnia to nie powinie dostać więcej niż 200 ml wody/herbatki przez cały dzień. Wodę lub herbatkę w mniejszych ilościach (np. 20 ml) warto podać dziecku przed pokarmem. Niektóre mleka modyfikowane zawierają w swoim składzie probiotyki, które regulują pracę jelit. Zwróć zatem uwagę na skład mieszanki, którą kupujesz dla dziecka i szukaj tych z probiotykami.

Jeżeli Twój bobas dostaje już inne produkty niż tylko mleko, na zaparcia pomoże tarte jabłuszko, suszone śliwki, sok z gruszki, buraczki i brokuły.

Zobacz też: Biała kupka u dziecka

Czy stosować dietę wysokobłonnikową gdy niemowlę nie robi kupki?

W sytuacji, gdy niemowlę nie robi kupy, a ma już rozszerzaną dietę, lekarze zalecają włączenie do menu dziecka produktów zawierających błonnik. Błonnik to mieszanka substancji ścian komórkowych roślin, które nie są trawione ani wchłaniane w przewodzie pokarmowym człowieka. Dieta wysokobłonnikowa nasila fermentację oraz zwiększa ilość wody w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, dzięki czemu zwiększa się i reguluje liczba wypróżnień.

Jakie produkty są zalecane w diecie wysokobłonnikowej?

Jeśli podczas rozszerzania diety niemowlak nie może zrobić kupy, warto zadbać o to, by w jego menu znalazły się:

  • pieczywo razowe, żytnie, graham,
  • mąka żytnia, razowa,
  • kasze gruboziarniste i makarony z mąki razowej,
  • warzywa i owoce.

Gdy niemowlak nie może zrobić kupy należy też pamiętać o podawaniu dziecku większej ilości płynów: wody, kompotów, soków oraz herbatek.

Jakich produktów spożywczych unikać, gdy niemowlę nie może zrobić kupy?

Oprócz produktów, o które warto wzbogacić menu dziecka, które miewa problemy z wypróżnianiem, jest też szereg takich, których należy się wystrzegać. Należą do nich:

  • pszenne pieczywo,
  • mąka z wysokiego przemiału (pszenna, żytnia, kukurydziana),
  • drobne kasze,
  • tłuste mięsa i wędliny,
  • tłuste mleko (>2%), kefiry, jogurty i śmietany o wysokiej zawartości tłuszczu,
  • wysoko przetworzona i wysoko słodzona żywność,
  • słodycze i słodkie napoje.

Znasz inny sposób, który może pomóc dziecku zrobić kupkę? Koniecznie opisz go w komentarzu. Pomóż innym mamom w walce z zaparciami u niemowląt.

Zobacz też: Niemowlę wierci się przez sen i śpi niespokojnie

Źródła:
  • Medycyna Praktycznej–Pediatrii - numerze 4/2015
  • "Zaparcia u niemowląt" Magdalena Nehring - Gugulska
  • "Postępowanie w zaparciu czynnościowym stolca u dzieci i młodzieży" Mieczysława Czerwionka--Szaflarska, Bartosz Romańczuk; Katedra i Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dodaj komentarz

6 komentarzy: Niemowlę nie robi kupy – Jak pomóc dziecku zrobić kupkę?

  1. Jeżeli powyższe rady nie pomogły to zwróćcie państwo uwagę na brzuszek – jeżeli jest rozlany lub dziecko często wygina się spinając plecy (zauważalne zwłaszcza, gdy się denerwuje) to może mieć obniżone napięcie mięśniowe brzucha, przez co nie ma parcia na jelita i kupka… wysycgha.
    Obniżone napięcie noże mieć podłoże w…piętach – kiedy nie są w linii z piszczelem, to t.zw. końaka szpotawość, często spotykana u niemowląt w ostatnich latach.
    Od tego dzieci się garbią, nie mogą się skupić, brzydko xhodzą, garbią się, wspinają się na palce, mają posr=turę kaczki.
    Na położniczym nie douczyli się i to ignorują.

    • ale bzdury, dieta matki nie ma wpływu na zaparcia u dziecka!

      • Dokładnie, ludzie powielają bzdury o “diecie matki karmiącej” a sami się nie zastanowią. Jak niby te produkty zapychające mają wpływać na zaparcia u dziecka??? Albo produkty usprawniające perystaltykę jelit zapobiegać zaparciom??? Pokarm tworzy się z krwi a nie z żołądka matki czy jelit. Żywienie matki nie ma wpływu na gazy u dziecka, na jego wypróżnianie. I proszę nie mylić normalnej fizjologi z alergiami. Bo tutaj jeżeli występuje jakaś nietolerancja niefizjologiczna to owszem, wtedy możemy mówić o tym co mama zjadła.

    • Starszym troszkę dzieciom można bez problemu podawać czopki przeciwzaparciowe, albo chociażby kompot ze śliwek, herbatkę koperkową. Zawsze to pomaga. Niemniej jednak trzeba tez uważać po prostu na dietę dziecka. Profilaktyka przeciwzaparciowa a ogromne znaczenie. Zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć jak mówi stare przysłowie.

      • Moja córeczka karmiona piersią przez pewien czas robiła kupki średnio co 2 tygodnie, a rekord pobiła gdy doszła do 3 tygodni. Nie miała zaparć – taki organizm. Na szczęście wyczytałam gdzieś, że tak może być i się nie zamartwiałam. Kupki żółciutkie i papkowate, ale pielucha nie była w stanie ich pomieścić. Żółciutkie było wszystko wkoło 🙂

        • Witam moja 6 mc corcia ma problem zeby sie zaltwic wczesnies zalatwiala sie normalnie jest karmiona mlekiem na kolki i zaparcia niechce mi jest zadnych sloiczkow zaciska dziasla za kazdym razem malo przybiera na wadze robilysmy badania krwi i moczu i wszystkie sa oki niema alergi pokarmowej co moge zrobic zeby jej pomuc oprucz podawania jej plynow blagam pomozcie moze ktoraj mam tak miala albo spotkala sie z takim czyms

          • U mnie było podobnie. Też niechęć do słoiczków. Nie poddawałam się i karmiłam strzykawką bo dziecko akurat u nas ząbkowało. Teraz jest lepiej. Potrafi jeść łyżeczką, a zupki akurat je najchętniej. Woli je od owoców i nawet od mleka. Zabawa z takim karmieniem trwała około 1,5 miesiąca, ale jest już lepiej. Pozdrawiam i życzę smacznego.

            Rodzice

            Wszyscy jesteśmy dziećmi!

            Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

            Czytaj dalej →
            Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
            Logo