Sikanie po stosunku: Dlaczego powinnaś od razu po seksie udać się do toalety?

Sikanie po stosunku to obowiązkowa czynność, którą powinna wykonać każda kobieta. I chociaż na wyskakiwanie z łóżka zaraz po miłosnym uniesieniu nie zawsze mamy ochotę, to lekarze są zgodni co do faktu, że oddanie moczu po seksie bardzo pozytywnie wpływa na kobiece zdrowie. Odpowiadamy na pytanie, dlaczego sikanie po stosunku jest takie ważne. Wyjaśniamy także, że czynność ta nie działa antykoncepcyjnie (takie kontrowersyjne tezy pojawiały się nawet w wypowiedziach niektórych ginekologów)!

Sikanie po stosunku – dlaczego to takie ważne?

Po zbliżeniu i osiągnięciu wspólnego orgazmu kobiety najchętniej wtulają się w objęcia swoich partnerów i oddają urokom chwili. Z psychologicznego punktu widzenia to doskonałe rozwiązanie, ponieważ właśnie wówczas, z uwagi na oddziaływujące hormony, najsilniej się do siebie przywiązujemy emocjonalnie. Seks sprzyja zakochiwaniu się, a fakt ten jest powszechnie znany.

Lekarze ginekolodzy i położnicy podkreślają jednak, że dla zdrowia fizycznego najlepszym rozwiązaniem dla kobiet będzie zrobienie siku po seksie, a najlepiej zaraz po wytrysku wewnątrzpochwowym. Dodatkowo, po oddaniu moczu, warto by było umyć okolice intymne. “Siku” to jednak absolutne minimum, a jak się okazuje – mało z kobiet o tym wie.

Dlaczego właściwie sikanie po wytrysku jest takie ważne? Na skórze naszych dłoni, okolic intymnych i całym ciele znajduje się wiele zanieczyszczeń. W czasie stosunku przedostają się one w okolice cewki moczowej, a stamtąd do pęcherza, gdzie bardzo szybko się namnażają, co może powodować stan zapalny. Ten będzie owocował w: uporczywe uczucie pieczenia, swędzenia, stały nacisk na pęcherz moczowy i ból przy oddawaniu moczu.

Sikanie po seksie pozwala wypłukać bakterie patogenne, ponieważ te nie zdążyły jeszcze przylgnąć do komórek tworzących nabłonek cewki moczowej. Dzięki temu ryzyko rozwoju infekcji cewki moczowej i zapalenia pęcherza jest znacznie mniejsze.

Oddawanie moczu po seksie – zapobieganie infekcjom

Warto zaznaczyć, że bakteryjne zapalenie pęcherza moczowego w 75% przypadków rozwija się w następstwie zbliżeń seksualnych. Wskazuje to jednoznacznie na wysokie znaczenie higieny intymnej, której niebagatelnym elementem jest właśnie oddawanie moczu po stosunku. Udanie się do toalety po seksie może uchronić nas przed nawracającymi infekcjami intymnymi. Warto zatem o tym pamiętać.

Wydalanie nasienia z moczem – czy oddawanie moczu po stosunku działa antykoncepcyjnie?

Pozostając w tematyce zasadności oddawania moczu po stosunku, bardzo dużo kontrowersji budzi teza, jakoby czynność ta miała służyć działaniu antykoncepcyjnemu. Czy w moczu są plemniki, a sikanie po seksie zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę?

Ginekolodzy są zgodni: sikanie po seksie nie jest metodą antykoncepcyjną i zdecydowanie za taką nie można go uważać. Ujście cewki moczowej, a wiec miejsce, z którego wydobywa się mocz, znajduje się w przedsionku pochwy. Uniemożliwia to zupełnie wypłukiwanie jakiejkolwiek treści znajdującej się wewnątrz niej. Dodatkowo po stosunku i wytrysku wewnątrz pochwy, męskie nasienie deponowane jest tuż przy jej sklepieniu. Dzieje się tak, gdyż wówczas plemniki mają krótszą drogę do pokonania do szyjki macicy, gdzie dochodzi do zapłodnienia. Plemniki znajdują się więc bardzo wysoko i nie sposób ich wypłukać strumieniem oddawanego moczu.

Niemniej jednak najlepiej, aby panie starające się zajść w ciążę odczekiwały około pół godziny po stosunku i dopiero po tym czasie udawały się do toalety. Najlepiej, aby ten czas spędziły w pozycji leżącej.

Tuż po wytrysku plemniki są unieruchomione w spermie. Dopiero po upływie około 30 minut dochodzi do rozluźnienia nasienia i uwolnienia plemników, które mogą się swobodnie przemieścić w kierunku szyjki macicy. Kobieta oddając mocz siedzi w pozycji sprzyjającej swobodnemu wypływaniu nasienia, dodatkowo zaciska mimowolnie mięśnie pochwy, co jedynie przyspiesza ten proces. Zdarza się więc, że kobieta oddając mocz pozbywa się niemal całego nasienia z pochwy.

Rodzice pytają o sikanie po stosunku

Czy po stosunku można iść siku?

Oddawanie moczu po stosunku jest wskazane. W ten sposób wypłukiwane są bakterie, które znalazły się w okolicach cewki moczowej na skutek pieszczot. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ryzyko infekcji pęcherza o podłożu zapalnym.

Czy spermę można wysikać?

Ujście cewki moczowej znajduje się w przedsionku pochwy. Nasienie zdeponowane jest głęboko w niej. Z tego też powodu wypłukanie nasienia z okolic sklepienia pochwy nie jest możliwe. Może się jednak zdarzyć, że podczas oddawania moczu sperma samoistnie wypłynie z pochwy.

Dlaczego po stosunku trzeba zrobić siku?

Oddawanie moczu po stosunku znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia infekcji układu moczowego, a przede wszystkim zapalenia pęcherza.

Czy mocz zabija plemniki?

Odczyn pH moczu nie stwarza środowiska sprzyjającego przeżyciu plemników.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo