Zabawki dla 2-latka. Jaki prezent dla 2-latka sprawdzi się najlepiej?

Zakup zabawki dla 2-latka to czasem dla rodziców czy krewnych nie lada wyzwanie. Dobrze jest, gdy dzięki nim maluch się rozwija, uczy nowych umiejętności. Zabawki dla dwulatka muszą być również bezpieczne. Na rynku istnieje wiele rodzajów zabawek: edukacyjne, interaktywne, logiczne czy nawet uczące mówić. Jak nie zgubić się w gąszczu możliwości i wybrać najlepsze zabawki na prezent dla 2-latka?

Zabawki dla 2-latka

Na rynku można znaleźć zabawki dla 2latka, które sprawiają, że dziecko lepiej się rozwija ruchowo, czy też takie, które kształtują wyobraźnię malucha. Zabawki interaktywne dla 2latka uczą pierwszych słów, zwrotów, nazw zwierząt, a część z nich recytuje cyfry czy alfabet. Takie przedmioty stymulują rozwój słuchowo-językowy, który ma wpływ na naukę mowy. Dziecko uczy się prawidłowego wymawiania słów. Zabawki edukacyjne wspomagają rozwój intelektualny. Dzieci odkrywają nowy świat poprzez naukę, zaciekawienie czymś nowym. Kreatywne zabawki dla 2latka pozwalają małemu człowiekowi odkryć w sobie duszę konstruktora czy nawet artysty. Rozwijają fantazję i sprawiają, że w głowie dziecka rodzi się wiele pomysłów. Dlatego zastanawiając się nad tym, jaki prezent będzie odpowiedni dla dwulatka należałoby zastanowić się, w jaki sposób dziecko najchętniej spędza czas i które z jego umiejętności warto na tym etapie rozwijać..

Jednymi z bardziej popularnych, a wręcz ponadczasowych zabawek są klocki Lego, a dla dzieci, które nie skończyły 5 lat – Lego Duplo. Rodzice i opiekunowie mają możliwość dokupowania następnego kompletu do podstawowego zestawu. Wiele dzieci uwielbia również jeździki. W tym gronie warto wyróżnić Jeździk Muzyczna Parada Fisher Price, który rozwija sprawność fizyczną i równowagę, a także wprowadza dziecko w świat dźwięków.

Decydując się na jeździk możemy też wybrać coś zupełnie niestandardowego: ta zabawka ma odkręcane płozy i w okamgnieniu zmienia się w jeżdżący na kółkach motocykl [SPRAWDŹ CENĘ]
Wśród najczęściej wybieranych zabawek dla dwulatków wymienia się kredki, puzzle, farby, plastelinę, klocki do budowania, huśtawki, akcesoria do piasku, książeczki z naklejkami, domki dla lalek, a także zestawy, w których skład wchodzą zabawkowe sprzęty domowe oraz warsztatowe. Dzieci lubią naśladować dorosłych, więc bardzo chętnie bawią się takimi przedmiotami. Co jeszcze sprawdzi się, jako prezent dla 2-latka?

Prezent na 2 latka

Prezent na 2 latka to nie lada wyzwanie: dziecko już nie jest niemowlęciem, a jeszcze wciąż nie potrafi skupić swojej uwagi na zbyt długo. Myśląc o tym, co kupić na urodziny dla 2-latka trzeba mieć na uwadze to, że dziecko w tym wieku jest już dosyć samodzielne. Lubi dopasowywać kształty i rozwiązywać pierwsze, dostosowane do jego wieku zagadki. 2-latek posługuje się coraz to większą liczbą słów i wiele kwestii jest już w stanie zrozumieć. Uwielbia biegać i skakać.

Prezent na 2 latka dla dziewczynki

Wybierając prezent dla dwulatki na urodziny można pokusić się o zakup pierwszego wózka dla lalek. Oprócz klasycznych wózków z koszem wykonanym z tkaniny, mamy do wyboru pokaźną ofertę drewnianych wózków dla lalek bądź też wykonanych z wikliny.

Spacerówka czy głęboki wózek dla lalki ma szansę stać się nieodłącznym elementem Waszych spacerów na kilka kolejnych lat. Dlatego warto wybierać solidne modele. Świetnie sprawdzają się te drewniane, jak m.in. wózek marki Janod [SPRAWDŹ CENĘ]
Zastanawiając się, jaki prezent na 2 latka dla dziewczynki, warto rozważyć także takie propozycje:
 • drewnianą układankę Rodzina Misiów w kuchni marki Janod – rozwija ona zdolności manualne, koordynację ręka-oko, stymuluje logiczne myślenie. Zestaw składa się z 5 misiaków, jakie trzeba dopasować we właściwe miejsca,
 • zestaw z klockami Logo Duplo – taki prezent na 2 latka dla dziewczynki pomoże jej rozwijać kreatywność oraz wyobraźnię, będzie mogła tworzyć budowle oraz ustawiać figurki ludzi i zwierząt,
 • miś pozytywka z projektorem Chicco – kołysanka pomagająca zasypiać dziecku.
Zamiast typowego projektora możemy wybrać nocną lampkę ze zmieniającymi się światełkami i kojącymi melodiami. [SPRAWDŹ CENĘ]

Jaki prezent dla dwulatka?

A jaki prezent będzie odpowiedni dla dwulatka chłopca? Obecnie trudno mówić o istniejącym niegdyś typowym podziale na przedmioty przeznaczone dla dziewczynek i chłopców. Na pewno super zabawki dla 2-latka to m.in te, które trzeba ciągnąć na sznurku. Sprawdzą się w tym przypadku zestawy małego mechanika, mini warsztaty, różnego rodzaju pojazdy – dźwigi, wozy strażackie, ciężarówki.

Przykręcanie, wkręcanie i dokręcanie śrubek, a do pełni szczęścia dodatkowo zabawa magnesem. Nawet rodzice wciągną się w zabawę tym mini warsztatem [SPRAWDŹ CENĘ]
Na rynku są różne super zabawki dostosowane do potrzeb dwuletnich szkrabów, do których między innymi należy:

Na pewno każdy chłopiec będzie wniebowzięty, gdy dostanie którąś z tych fantastycznych zabawek. Może zarówno się bawić, jak i poznawać świat.

Zabawki edukacyjne dla 2-latka

Dzieci w wieku 2 lat bardzo szybko chłoną wiedzę, choć nauka  może odbywać się głównie poprzez zabawę. Dlatego fantastyczne są zabawki edukacyjne dla dwulatka, które wspomagają rozwój fizyczny, motoryczny i sensoryczny dziecka, a także działają pozytywnie na koordynację wzrokowo-słuchową. Bardzo popularne są zabawki dla dzieci Fisher Price, na przykład układanka ze zwierzątkami, która ćwiczy umiejętność rozwiązywania problemów oraz myślenia, rozwija małą motorykę. Figurki zwierząt trzeba umieścić we właściwych miejscach. Są również świetne zabawki dla dzieci chłopców z tej firmy, na przykład Mega Bloks First Builders Pociąg Edukacyjny (pociąg do zbudowania z dużych klocków), który rozwija umiejętności motoryczne, uczy kolorów, cyferek i kształtów.

Jakie jeszcze zabawki edukacyjne będą odpowiednie dla 2-latka? Na pewno warto postawić na łamigłówki, zgadywanki, puzzle i memory. Dziecko będzie z ich pomocą ćwiczyć zdolność logicznego myślenia, uczyć się koncentracji, umiejętności rozwiązywania problemów oraz cierpliwości. Idealna zabawka edukacyjna to również książka, o której nie można zapomnieć w trakcie wprowadzania różnych przedmiotów do nauki i zabawy.

Książka “Gdzie jest Wally?” na długo zajmie dzieci w różnym wieku. Dorosłych również 😉 [SPRAWDŹ CENĘ]
Zabawki edukacyjne dla 2latka są bardzo popularne. Ich wybór zależy przede wszystkim od rodziców, którzy znają swoje dziecko i wiedzą, z czego ich maluch będzie się najbardziej cieszył. Nie należy również zapominać o tym, że zabawy edukacyjne z dwulatkiem odgrywają bardzo dużą rolę w jego rozwoju, zwłaszcza jeśli rodzice biorą w nich czynny udział. Wówczas dochodzi do umocnienia więzi, dziecko ma poczucie bezpieczeństwa.

Zabawki interaktywne i kreatywne dla 2-latka

Zabawki interaktywne dla 2latka niektórym kojarzą się przede wszystkim z tym, że grają i świecą. Jak się jednak okazuje to dobry sposób na naukę połączoną z zabawą. Najważniejsze jest to, aby dobrać je do wieku dziecka. Najbardziej przyciągające uwagę są zabawki uczące mówić, do jakich należy na przykład Edukacyjna Stacja Szczeniaczka Pierwsze Słówka. Jest ona odpowiednia dla dzieci od 9. do 36. miesiąca życia. I rośnie wraz z dzieckiem! Uczy nowych słów, zapoznaje z dźwiękami.

Dzięki zabawkom interaktywnym dziecko przeżywa przygody, przenosi się do krainy dźwięków czy literek. Podczas takiej swobodnej zabawy jest w stanie bardzo dużo się nauczyć. Zaczyna nabywać umiejętność rozumienia przyczynowo-skutkowego. Wie, że po naciśnięciu przycisku coś się wydarzy, na przykład miś będzie się świecił lub wybrzmi z niego jakieś słowo.

Interesujące są również kreatywne zabawki dla 2latka, które wymagają od niego pomysłowości, inwencji twórczej. Nie przynoszą gotowych rozwiązań, więc maluch musi pomyśleć, rozwinąć swoją wyobraźnię. Tego rodzaju zabawki dla dwulatki to przede wszystkim farby do malowania dłońmi czy ciastolina. Mogą w znacznym stopniu rozwijać zdolności artystyczne.

Na samodzielną zabawę ciastoliną może być jeszcze ciut za wcześnie. Jednak z pomocą rodzica maluch potrafi wyczarować już prawdziwe cuda! [SPRAWDŹ CENĘ ZESTAWU]
Ciekawą propozycją może być też zabawka dla dzieci Pociąg Parowy Lego Duplo. Dzieci mogą go samodzielnie uruchomić, ćwiczyć koncentrację. Sprzyja rozwijaniu zdolności manualnych.

Klocki dla dwulatka

Zabawki dla dzieci od 2 lat powinny uczyć, ale przede wszystkim bawić. Każda nowa zabawka dla 2latka powinna też być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Można w fantastyczny sposób połączyć zabawę z nabywaniem wiedzy, co pozytywnie wpłynie na rozwój dziecka, jego zdolności w starszym wieku, a także umiejętność współpracy z innymi. Klocki to jedna z najbardziej pożądanych zabawek dla dwulatka. Wielu rodziców poleca Mega Bloks – duże, kolorowe klocki, które zarówno łatwo łączyć, jak i burzyć. Opakowanie wystarcza na stworzenie świetnej budowli.

Choć powstaje wiele najrówniejszych propozycji klocków, nadal wielu rodziców sięga po te najbardziej klasyczne, drewniane. [SPRAWDŹ CENĘ]
Wybór klocków jest dobrym pomysłem również wtedy, gdy nie wiemy co kupić dwulatce na urodziny. Fantastyczną propozycją mogą być klocki marki Wader zapakowany w plastikowy pojemnik. Dzięki klockom dziewczynka ćwiczy koncentrację, pobudza wyobraźnię przestrzenną oraz rozwija zdolność motoryczną dłoni. W oczy rzuca się również atrakcyjna kolorystyka zestawu.

osobami, jeśli zostanie nauczone dzielenia się zabawkami z innymi. W tym przypadku ważna jest również nauka wspólnej zabawy z rodzicami bądź innymi dziećmi, na co również należy zwrócić uwagę.

Super zabawki dla dzieci

Niejeden dorosły chętnie sam sięga po super zabawki dla dzieci. Taka fajna zabawka dla dwulatka sprawia, że dziecko od najmłodszych lat uczy się różnych zachowań i właściwego reagowania na niepowodzenia. Świetne są zabawki logiczne dla dzieci, na przykład układanka Słonik Antoni Poznaje Kolory firmy Trefl. Warto również wybrać zabawki rozwijające dla dwulatka, które zachęcają dziecko do poszerzania swoich umiejętności na różnych płaszczyznach – językowej, ruchowej, intrapersonalnej czy innych.

Można także sięgnąć po zabawki rozwijające zdolności manualne. W wielu sklepach dostępne są układanki z geometrycznymi elementami, które dziecko może układać od najmniejszego do największego. Dobrym pomysłem przy rozwijaniu tego rodzaju zdolności jest również zakup kredek świecowych, dzięki którym maluch może wzbudzić w sobie pasję do malowania czy gier edukacyjnych, które ćwiczą spostrzegawczość oraz koncentrację u dziecka. Należy do nich na przykład gra Pory Roku firmy Trefl. Przy zakupie takich gier warto zwrócić  uwagę na kilka aspektów:

 • proste zasady – zbyt trudne reguły sprawią, że dziecko będzie znużone i zniechęcone do dalszej zabawy,
 • dostosowanie poleceń i czasu gry – nie warto kupować zestawów gier dla starszych dzieci, ponieważ będą zbyt skomplikowane dla dwuletniego dziecka. Należy pamiętać, że dziecko w tym wieku zazwyczaj jest w stanie skupić się na czymś przez krótki czas,
 • czytelna grafika – elementy graficzne powinny być proste, bez nadmiaru szczegółów,
 • spore elementy gry z bezpiecznego materiału – dla bezpieczeństwa dziecka elementy wykorzystywane w trakcie zabawy nie mogą być niewielkie, ponieważ często zdarza się, że są wkładane do buzi. Ponadto częściej się gubią. Powinny też być wytrzymałe, aby nasz dwulatek ich nie zniszczył. Ważne jest też to, aby nie były wykonane z kruszącego się plastiku czy byle jakiego kartonu,
 • ciekawa tematyka – gra musi być pozbawiona przemocy, a tematyka interesująca, na przykład dotycząca zwierząt czy różnego rodzaju zjawisk na świecie,
 • różnorodność gier edukacyjnych – warto zadbać o to, aby w domu były różnego rodzaju gry dotyczące rozmaitych dziedzin.

Takie zabawki dla 2-latka powodują, że dziecko poszerza swoją wiedzę o świecie, uczy się respektowania zasad i radzenia sobie z emocjami, co sprawia że umie cieszyć się w przyszłości sukcesami i godzić się z przegraną.

Zdjęcie główne z freestocks.org od Pexels

Dodaj komentarz

2 komentarzy: Zabawki dla 2-latka. Jaki prezent dla 2-latka sprawdzi się najlepiej?

 1. Moje dziecko dostało ostatnio od wujka Puzzle w Lesie z alexandra taki mały prezent, ale tyle radości u mojego dwuletniego synka to jeszcze nie widziałam. Trzeba dopasować odpowiednie kółka z buźkami do pozostałych tablic. Jestem bardzo zadowolona 🙂

  • mamusie a co dla 6latka na urdzony?? czy na telefon nie jest za wszecznie? moze jakis prosty nieskomplikowany?

   • dla 6 latka? Pewnie zostane zlinczowana ale mój 6latek ma telefon, chodzi juz do szkoly i jak potrzebuje do mnie zadzwonic czy cos sie dzieje, to ja o tym wiem. Kup cos prostego, neiduzego takiego, zeby nie bylo szkoda jesli zgubi ale tez zeby sie nie wieszal i byl dosc prosty w obsludze. my mamy meizu m8 (w sensie moj szesciolatek) a ja mam samsunga 8 i powiem ze roznicy nie widze

  Zabawki

  IKEA ożywia dziecięce marzenia

  Zabawa to poważna sprawa! Dlatego IKEA po raz kolejny zaprosiła do współpracy małych projektantów. Na podstawie ich rysunków powstaną pluszaki, które już jesienią będzie można kupić w IKEA. materiały prasowe Właśnie...

  Czytaj dalej →
  Zabawki

  Klocki LEGO dla dziewczynek? Czemu nie!

  Klocki LEGO nie są zarezerwowane tylko dla chłopców – równie dobrze mogą być trafionym prezentem dla dziewczynek. Wśród dostępnych zestawów znajdziemy propozycje dla każdej grupy wiekowej; kupując jeden z nich,...

  Czytaj dalej →
  Muzyka na wesele

  15 pytań do DJa weselnego

  DJ na weselu to coraz bardziej popularna forma oprawy muzycznej na tego rodzaju przyjęciach. Coraz częściej można spotkać oferty w których DJ prowadzi imprezę na przykład z akordeonistą, gitarzystą lub...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

  Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

  Czytaj dalej →
  Rozrywka

  9 Księżniczek Disneya w roli mamy

  Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo
  Enable registration in settings - general