Waga i wzrost 3 latka – Ile waży i mierzy 3 letnie dziecko? [plus rozmiar buta]

Średni wzrost i waga 3 latka pomaga określić czy rzeczywiście zdrowo się ono rozwija, czy też może jego organizm zmaga się z jakimiś problemami. Prawidłowy wzrost i waga dla konkretnego wieku zostały określone przez specjalistów. Nie wszystkie dzieci mieszczą się w tych przedziałach z różnych względów – nie zawsze jest to od razu oznaka choroby. Jednakże mimo że każdy człowiek rozwija się w swoim indywidualnym tempie, dzięki normom wzrostu i wagi można z dużym prawdopodobieństwem określić czy wszystko jest w porządku. Jaki jest więc prawidłowy wzrost dzieci w wieku 3 lat i ile powinien ważyć taki mały człowiek?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Średni wzrost 3 letniego dziecka wynosi 96-97 centymetrów. Dziewczynka powinna mierzyć od 89 do 103 centymetrów, a chłopiec od 90 do 104 centymetrów.
  • Waga dziewczynki powinna wynosić od 11,6 do 16,8 kilogramów, a chłopca 12,2-17,2 kilogramów.

Wzrost 3 latka

Przeciętny wzrost trzylatka to 96-97 centymetrów, przy czym jest to tylko uśredniona wartość, ponieważ normy wzrostu dla dzieci w tym wieku są naprawdę szerokie. Warto uwzględnić różnice ze względu na płeć, jako że dziewczynki są odrobinę niższe niż chłopcy – oczywiście, nie zawsze, ale zazwyczaj. Idealny wzrost dla chłopca w wieku 3 lat mieści się w zakresie 90-104 centymetry, a dla dziewczynki 89-103 centymetry. Nie trzeba się obawiać jeśli dziecko jest mniejsze niż rówieśnicy – jak widać, zakres dopuszczalnego wzrostu dla dzieci w tym wieku jest bardzo szeroki, więc nie jest to zaraz powód do niepokoju.

Niewielkie odchylenie od tych norm również nie musi od razu oznaczać jakiegoś poważnego problemu – warto przypomnieć sobie jaka była wielkość malucha przy urodzeniu, ponieważ dzieci mniejsze wówczas są też nieco mniejsze niż rówieśnicy później. To w zasadzie normalne, ponieważ rozwój dziecka powinien być zrównoważony. Jeśli jednak odchylenie od norm jest znaczne, warto się zgłosić do lekarza. Trzeba się do niego zgłaszać z dzieckiem zawsze wówczas, gdy coś niepokoi rodzica. Lepiej by pediatra określił, że wszystko jest w porządku, niż żeby rodzice musieli się niepotrzebnie martwić. W razie jakichkolwiek nieprawidłowych wyników zostanie zaś wprowadzone szybko odpowiednie leczenie. 

Zobacz też: Dieta dziecka a jego wzrost: co powinno znaleźć się w jadłospisie dziecka?

Waga 3 latka – Ile waży 3 letnie dziecko?

Ile powinno ważyć 3 letnie dziecko? Idealna waga trzylatka waha się od 11,8 do 16,8 kilograma dla dziewczynek, a chłopcy powinni w tym wieku ważyć między 12,2 a 17,2 kilograma. Są to oczywiście orientacyjne dane, chociaż rzeczywiście dziecko w wieku 3 lat waży zwykle 14,3-14,7 kilograma. Zdarzają się różnego rodzaju odchylenia od tej normy, więc nie należy się tym niepokoić, jednak jeśli dziecko ma niedowagę lub nadwagę dla bezpieczeństwa trzeba się z tym zgłosić do lekarza. Przyczyn tak jednego, jak i drugiego można upatrywać w nieodpowiedniej diecie, chociaż trzeba pamiętać, że średni przyrost masy ciała dziecka wynosi 2 kilogramy na rok. Dziecko na samym początku swojego życia rozwija się najszybciej. Musi to być jednak rozwój zrównoważony. Jeśli więc masa urodzeniowa dziecka była niewielka, później także będzie ono nieco mniejsze niż rówieśnicy. Z czasem może nadrobić to w okresie dojrzewania, więc nie trzeba się tym szczególnie martwić. Niedowagę lub nadwagę należy jednak skonsultować z lekarzem pediatrą, który oceni stan zdrowia dziecka i sprawdzi czy rozwija się ono prawidłowo.

Sprawdź: Wzrost dziecka, czyli wszystko co powinnaś wiedzieć o rośnięciu Twojej pociechy

Dziewczynka – Wzrost i waga 3 latki

Dziecko w wieku 3 lat posiada już całkiem dobrze rozwinięty zasób słów. Potrafi się porozumiewać nawet przy pomocy tysiąca słów i choć ma jeszcze problemy z wymową niektórych głosek i poprawnym odmienianiem wyrazów, można się z nim dość dobrze porozumieć. W tym czasie dziecko staje się też bardzo towarzyskie. Nie jest już wstydliwe, a nawet lubi się popisywać przed innymi – uczy się prostych wierszyków, tańczy i śpiewa. Robi się niezależne – chce samo poznawać świat. Je już samodzielnie, chce samo się ubierać, myje samodzielnie rączki i ząbki. Rodzice powinni utwierdzać dziecko w przekonaniu, że wiele już potrafi i zachęcać by uczyło się jeszcze więcej. Oczywiście, ruchy dziecka są jeszcze niedokładne, ale nie nauczy się samodzielności, jeśli będzie za to karcone. Dziewczynka w wieku 3 lat waży średnio 11,8-16,8 kilograma, a jej wzrost to 89-103 centymetry.

Zobacz też: Kalkulator wzrostu dziecka: Jak obliczyć wzrost dziecka?

Chłopiec – Waga i wzrost 3 latka

Ile waży 3 latek? Chłopiec w wieku 3 lat waży średnio 12,2-17,2 kilograma, a jego średni wzrost to 90-104 centymetry. Średnia waga i wzrost 3 latka to zakresy uznawane za normę, więc niedowagę, nadwagę, zbyt niski lub zbyt wysoki wzrost należy zawsze skontrolować u specjalisty, jednak zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju, chyba że odchylenia od normy są spore. Wszystkie 3-latki są już spokojniejsze niż 2-latki, chociaż to nadal osoby żwawe, emocjonalne, reagujące w sposób ekspresyjny. Dzieci w tym wieku używają już słów “ja”, “mnie”, “mój” – cenią sobie niezależność i autonomię, którą powoli zyskują. Dziecko nadal słabo się orientuje w przestrzeni i w czasie, jednak potrafi już celowo zachować się dobrze lub źle dla zwrócenia na siebie uwagi innych. Lepiej więc wspierać jego pozytywne zachowania, nie dopuszczając do sytuacji by zwracał na siebie uwagę przez bycie niegrzecznym. 

Zobacz również: Siatki Centylowe: wzrost, waga i obwód główki dziecka

Rozmiar buta 3 latka

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie, a zatem różnice występują również jeśli chodzi o wielkość stopy dziecka. Przed wybraniem butów dla niego dla pewności warto zmierzyć stopę malucha od czubka dużego palca aż do końca pięty i dodać 1 centymetr. To miara, którą trzeba sprawdzać podeszwę potencjalnej pary butów, jeśli idzie się na zakupy bez dziecka. Zwykle długość stopy dziecka w tym wieku to 16,5-17 centymetrów. 

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Waga i wzrost rok po roku

Wzrost i waga 9 latka [plus rozmiar buta]

Dzieci rozwijają się co prawda w swoim tempie, jednak istnieją pewne odgórnie przyjęte normy, wskazujące czy ich rozwój jest poprawny, prawidłowy. Są takie umiejętności, które dziecko w danym wieku powinno...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general