Dwudziesty piąty tydzień ciąży to połowa szóstego miesiąca i końcówka drugiego trymestru.

Jak wygląda dziecko w 25 tygodniu ciąży?

W czasie rozpoczęcia dwudziestego piątego tygodnia ciąży, czyli 23 tygodnie po zapłodnieniu twoje dziecko mierzy około 23 centymetry z podwiniętymi nóżkami i waży 600-700 gramów.

Pod jego skórą zaczynają pojawiać się delikatne naczynka włosowate – ich ukrwienie nada skórze maleństwa różowawego koloru. Cały czas rozwijają się mięśnie, zwiększa się również ilość tkanki tłuszczowej. W tym momencie jego życia płodowego otwierają się dziurki w nosie – dziecko ćwiczy „oddychanie” płynem owodniowym przez nos.

Dziecko rozpoznaje głosy twój i twoich najbliższych – mów do niego jak najczęściej, żeby podtrzymać więź i zapewnić mu uczucie bezpieczeństwa. Jego ruchy staną się wyczuwalne już nie tylko dla mamy; przez przyłożenie dłoni do brzucha może poczuć je również twój partner.

Jak czuje się przyszła mama w dwudziestym piątym miesiącu ciąży?

Twój brzuch stale się powiększa – jeśli czujesz swędzenie skóry spowodowane nadmiernym jej rozciąganiem, stosuj maści i kremy nawilżające. Dobra pielęgnacja skóry w czasie ciąży może zapobiec powstawaniu niechcianych rozstępów. Nie zapominaj o aktywności fizycznej. Mimo pokaźnego już brzuszka powinnaś często spacerować – nie zapomnij, że poród naturalny to bardzo duży wysiłek fizyczny. W im lepszej będziesz w jego czasie kondycji, tym łatwiej go zniesiesz.

Możesz odczuwać delikatne skurcze, jak te w dalszych dniach okresu. To tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, czyli inaczej skurcze przepowiadające. Nie ma się czego obawiać, to tylko znak, że macica przygotowuje się do porodu. Jeśli jednak czujesz, że ból jest bardzo dokuczliwy i częsty, a dodatkowo występuje u ciebie uczucie twardego brzucha – koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który zleci badania. W tym okresie może już bowiem dojść do przedwczesnego porodu.

Jakie jeszcze są typowe dolegliwości w 25 tygodniu ciąży? Większość z nich wynika z ucisku macicy na narządy – częściej będziesz oddawać mocz, pojawią się trudności z oddychaniem, trawieniem, zgagi oraz puchnięcie nóg i palców. W nocy możesz czuć skurcze mięśni łydek i stóp.

W tym okresie mogą pojawić się również problemy z zaparciami, które są spowodowane wolniejszą pracą ściśniętych jelit. W czasie ciąży nie wolno wykonywać lewatyw, więc jeśli masz problem z częstym wypróżnianiem się, koniecznie zapytaj swojego lekarza o poradę – może on przepisać ci czopki lub wlewki, które lekko rozluźnią stolec.

Uporać się z tym problemem możesz również poprzez zmianę diety – staraj się włączać do niej składniki i potrawy, które przyspieszą pracę jelit, na przykład: suszone owoce, pełnoziarniste pieczywo, jogurty probiotyczne, soki warzywne czy wodę z cytryną. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu – zyskają na tym nie tylko twoje jelita, ale również skóra.

25 tydzień ciąży – badania

W okresie od 21. do 28. tygodnia ciąży powinnaś wykonać szereg badań sprawdzających, jak twój organizm radzi sobie z rozwojem dziecka. To przede wszystkim badanie stężenia glukozy we krwi, ogólne badanie moczu i kontrolne USG. Warto poprosić lekarza o zrobienie cytologii, badania na toksoplazmozę (jednak tylko w wypadku, gdy jej wynik w pierwszym trymestrze był ujemny) oraz badania przeciwciał anty-Rh, jeśli twoja krew posiada Rh-.