10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie przyniesie ci żadnych niemiłych niespodzianek!

10 tydzień ciąży w pigułce

W dziesiątym tygodniu kończy się tak zwany okres zarodkowy, a zaczyna okres płodowy, który trwa aż do rozwiązania. Zarodek przypomina miniaturowego człowieka, przy czym tułów pozostaje nieproporcjonalnie mały w stosunku do zbyt dużej główki. 10 tydzień to okres, w którym na zdjęciu USG można już rozpoznać każdą strukturę ciała. Układy oraz narządy są widoczne i muszą jedynie dojrzeć. Wielkość zarodka to około 2,5 cm, przy czym na końcu dziesiątego tygodnia może on mierzyć ponad 3 cm i osiągać rozmiary sporej śliwki.

10. tydzień ciąży to czas bardzo dynamicznego rozwoju dziecka, w związku z czym Twoje ciało będzie się zmieniało w szybkim tempie, znacznie szybszym niż dotychczas.

10. tydzień ciąży: który to miesiąc?

10. tydzień ciąży to nadal pierwszy trymestr ciąży, a dokładniej trzeci jej miesiąc. Około 10. tygodnia przypada 8 tygodni od zapłodnienia. Około, ponieważ wieku ciąży nie da się dokładnie określić. Jest to czas, w którym wszelkie ciążowe dolegliwości, nie dość, że nie będą słabnąć, to jeszcze przybiorą na sile. W ten sposób organizm przyszłej mamy przygotowuje się na dalszą rewolucję, jaką jest cała ciąża.

10. tydzień to również czas, w którym dobrze jest udać się do lekarza ginekologa, o ile nie zrobiłaś tego już wcześniej. Właśnie w tym momencie należy założyć kartę ciąży i zrobić podstawowe badania, takie jak badanie moczu, morfologia krwi oraz badania na obecność przeciwciał. Ważne jest również, żeby wykonać badanie oznaczenia grupy krwi, a zaświadczenie o niej umieścić w książeczce ciąży i zawsze nosić przy sobie. Od tej pory powinnaś być pod stałą kontrolą lekarza i jeśli ciąża będzie przebiegała prawidłowo, wizyty powinny odbywać się co około 3-4 tygodnie, a w późniejszym okresie ciąży nawet częściej. Odbycie pierwszej wizyty u lekarza najpóźniej w 10. tygodniu jest ważne również ze względu na przepisy prawne dotyczące otrzymania zasiłku po urodzeniu dziecka.

Jakie są objawy ciąży w dziesiątym tygodniu?

Jeśli ta ciąża to Twoja kolejna ciąża, brzuch powinien być już na tyle zaokrąglony, że Twój stan będzie łatwo rozpoznawalny nawet dla osób postronnych. Waga ciała powinna na razie wzrosnąć o około kilogram – dopiero w drugim i trzecim trymestrze nastąpi jej większy przyrost. Mimo to, już około 10. tygodnia możesz mieć problemy z założeniem bardzo obcisłych ubrań. Wprawdzie nie jest to jeszcze okres, w którym przyszła mama powinna wymienić wszystkie swoje ubranie na ciążowe, warto jednak decydować się na luźniejsze, bardziej wygodne kroje i fasony. Ważne jest, żeby ubrania były wykonane z naturalnych, przewiewnych materiałów. To również czas, w którym znacznie powiększają się piersi (nawet o dwa rozmiary!), dlatego też warto kupić nowy biustonosz, który będzie pasował do wymiarów przyszłej mamy. Jest to istotne nie tylko ze względu na wygląd, ale również zdrowie i komfort kobiety, a także ze względu na przyszły wygląd biustu po urodzeniu dziecka.

Dziesiąty tydzień oznacza zwykle kulminację wymiotów i porannych nudności. Takie dolegliwości powodują często zaburzania odżywiania, przez co waga matki nie tyle nie rośnie, co wręcz spada. Zamiast obsesyjnie myśleć “ile przytyję”, dbaj o dostarczanie wraz z pożywieniem ważnych makro- i mikroelementów. Wystrzegaj się odwodnienia! Pamiętaj też, że uciążliwe objawy powinny minąć już niedługo, bo w 12.-14. tygodniu ciąży. Poza tym w dalszym ciągu możesz czuć się zmęczona i bardziej senna niż przed ciążą. To całkowicie normalne – daj sobie czas na odpoczynek i relaks, dużo śpij.

Oprócz wymiotów i nudności wciąż będziesz odczuwać powiększone, tkliwe piersi; mogą ci także dokuczać zmiany nastroju, intensywny trądzik czy większe ilości śluzu wydzielanego z dróg rodnych. Oprócz tego dziesiąty tydzień przyniesie także zupełnie nowe objawy ciąży, w tym:

  • ból brzucha i zaburzenia trawienia związane z zaparciami i wzdęciami (staraj się spożywać pokarmy z wysoką zawartością błonnika),
  • okazjonalne zawroty głowy, zwłaszcza podczas zmiany pozycji (uważaj na nie szczególnie przy wstawaniu z łóżka; w kryzysowym momencie najlepiej połóż się na lewym boku),
  • zaburzenia widzenia wywołane przez zwiększoną ilość krwi obecnej w krwiobiegu (koniecznie kontroluj ciśnienie krwi, żeby odpowiednio szybko zareagować w przypadku nadciśnienia).

W 10. tygodniu ciąży możesz zauważyć na swoim ciele pierwsze rozstępy, które pojawiają się na początku zazwyczaj na udach i pośladkach. Jest to spowodowane burzą hormonów i zmianami jakie zachodzą teraz w Twoim ciele. W tym momencie ważne jest odpowiednie odżywianie i nawadnianie, tak aby nie przybierać na wadze zbyt gwałtownie. Istotna jest również pielęgnacja skóry, warto ją regularnie nawilżać i stosować specjalne preparaty na rozstępy.

10. tydzień ciąży: USG

Okres między 10. a 14. tygodniem ciąży to odpowiedni czas, żeby wykonać pierwsze badanie USG. Jest to zazwyczaj pierwszy moment, w którym przyszli rodzice mogą zobaczyć swoje dziecko, dlatego jest to wyjątkowa i niezwykła chwila. Oprócz pierwszego zdjęcia malucha, lekarz zmierzy płód i określi, który to miesiąc ciąży. Ta informacja będzie istotna przy dalszym przebiegu ciąży oraz ewentualnym planowaniu daty cesarskiego cięcia. Poza tym podczas takiego badania możliwe jest ocenienie grubości fałdu karkowego, a na podstawie tych informacji określa się ryzyko wystąpienia na przykład zespołu Downa.

10 tydzień, a poronienie

W dziesiątym tygodniu ryzyko poronienia jest jeszcze spore, ale to już ostatni taki moment. Szansa, że dojdzie do straty ciąży, sukcesywnie maleje w kolejnych tygodniach. Poza tym maleje ryzyko wystąpienia anomalii wrodzonych, ponieważ narządy dziecka są już w większości wykształcone. Jeśli zauważysz u siebie silny ból podbrzusza oraz obfite krwawienie z dróg rodnych (najczęściej intensywnie czerwoną krwią), natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że symptomy poronienia przypominają często objawy towarzyszące bolesnej i obfitej miesiączce. Płód jest już bardziej odporny na wszelkie czynniki zewnętrze, przez co mniej mu zagrażają infekcje dotykające mamę. Dziecko jest już również bardziej odporne na przyjmowane przez kobietę leki. Nie oznacza to jednak, że można leczyć się na własną rękę – w przypadku każdej choroby czy nawet przeziębienia, konieczna jest wizyta u lekarza, który zaleci leki bezpieczne dla mamy i malucha. Wbrew pozorom, nie jest dobrym pomysłem zażywanie ziół i leków homeopatycznych. Wprawdzie są one uważane za bezpieczne, nie do końca wiadomo jak działają na płód, dlatego też lepiej jest zdecydować się na tradycyjne, sprawdzone metody leczenia zalecane przez lekarza.

Wzrost wewnątrzmaciczny płodu

W dziesiątym tygodniu ciąży zwiększa się szybko zarówno wzrost, jak i waga płodu. Ta tendencja będzie wyraźna przez cały drugi trymestr. Wielkość pęcherzyka ciążowego powinna wzorcowo wynosić od 39 do 45 mm.

Jeśli chodzi o zmiany anatomiczne, twarzyczka zyskuje dziecięce proporcje; tworzy się narząd słuchowy ucha oraz zarasta podniebienie. Także płuca i trzustka są już wykształcone; szpik kostny powoli przyjmuje krwiotwórczą funkcję, a pęcherzyk żółciowy zajmuje się produkcją żółci. Dziesiąty tydzień to też zwykle początkowy okres połykania przez dziecko płynu owodniowego, co ma za zadanie stymulować jego układy: oddechowy i pokarmowy.

Łożysko i błony płodowe są już niemalże w pełni ukształtowane, więc zaczynają przejmować swoje odżywcze i ochronne funkcje. Stąd też wynika potencjał dziecka do szybszego wzrostu i przybierania na wadze. Ruchy dziecka wciąż nie są jednak wyczuwalne przez matkę.

10. tydzień ciąży: jak wygląda dziecko?

Dziesięciotygodniowy zarodek wygląda już jak prawdziwy mały człowiek. W tym okresie zanikają błony łączące palce, przez co paluszki są już wyraźnie wyodrębnione. Rozwijają się również ramiona oraz wyraźne stają się zgięcia łokci. Również stawy skokowe i kolana zmieniają swój kształt i stają się bardziej widoczne. Powieki dziecka są już w pełni rozwinięte i sklejone tak, że maluszek wygląda jakby cały czas spał.

W 10. tygodniu płód ma już wykształcone wszystkie narządy i układy, które występują u dorosłego człowieka, od tej pory będą one rosły i rozwijały się. Poza tym wykształcają się zewnętrzne części uszu, dzięki którym już niedługo maluch będzie słyszał wszystko co się wokół niego dzieje. Główka dziecka nadal dużo większa w porównaniu do głowy noworodka, jednak zmienia się jej kształt tak, że bardziej przypomina kształt ludzkiej głowy. Dodatkowo tułów staje się coraz dłuższy i bardziej się prostuje, a kości powoli zaczynają twardnieć, ponieważ zaczyna się proces wapnienia. Maluszek rośnie teraz naprawdę szybko – przez zaledwie tydzień podwoiła się jego długość ciemieniowo-siedzeniowa, przez co można już wyraźnie zauważyć różnice pojawiające się w ciele dziecka.

Oprócz zauważalnych zmian w wyglądzie dziecka, również jego narządy wewnętrzne rozwijają się i przyjmują nowe funkcje. Mózg stale się rozrasta, nerki produkują już większe niż dotychczas ilości moczu, a żołądek zaczyna wytwarzać soki trawienne. Tworzą się pierwsze mięśnie, przez co widoczne są już ruchy płodu. W przypadku chłopców, jądra produkują już testosteron, ale wciąż nie można rozpoznać płci dziecka.

10. tydzień ciąży: co jeść?

Bardzo możliwe, że w tym okresie odczuwasz ciągły głód. To normalne, ponieważ Twoje ciało się stale się zmienia. Niezwykle ważne jest jednak, żeby dostarczane produkty były dobrej jakości, najlepiej jak najmniej przetworzone i zawierały odpowiednią ilość składników odżywczych. Wsłuchaj się w siebie, ponieważ być może organizm daje Ci znaki, że czegoś mu brakuje. W związku z tym, jeśli masz na coś ochotę – nie odmawiaj sobie tego, oczywiście w granicach zdrowego rozsądku. Pamiętaj, żeby dostarczyć sobie i dziecku wystarczających ilości żelaza oraz wapnia. Nie unikaj nabiału oraz tłustych ryb bogatych w niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

28 tydzień ciąży

Uff, to już 28 tydzień! Połowa ciąży już za Wami, pozostały ostatnie miesiące, a data porodu przybliża się coraz bardziej. Zaczęłaś właśnie trzeci trymestr ciąży! To już ostatni przed rozwiązaniem....

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

2 tydzień ciąży

Zapewne większość z Was myśląc o drugim tygodniu ciąży ma na myśli czas od 7 do 14 dnia od chwili zapłodnienia. Tymczasem w literaturze fachowej 2 tydzień ciąży to właściwie dopiero...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży Ale już jesteście daleko, prawda? Poród zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat. Ty...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

40 tydzień ciąży

Koniec czterdziestego tygodnia ciąży to czas, w którym nadszedł wyznaczony termin porodu. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat, jednak jeżeli nie czujesz jeszcze, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży

Większość kobiet wyszukujących informacje na temat pierwszego tygodnia ciąży, ma na myśli pierwszych siedem dni następujących po zapłodnieniu jajeczka przez plemnik. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

26 tydzień ciąży

26. tydzień ciąży to już ten okres, w którym dziecko zaczyna szybciej rosnąć i dawać coraz wyraźniej znać o swojej obecności pod Twoim sercem. Zacznij kompletować wyprawkę i szukać szkoły...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

5 tydzień ciąży

5 tydzień ciąży to etap, w którym rzadko która kobieta zdaje sobie sprawę ze swojej ciąży, jednak jeśli stara się świadomie o dziecko, to powinna zaplanować wizytę u lekarza oraz...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

31 tydzień ciąży

W trzydziestym pierwszym tygodniu ciąży waga dziecka przekracza już półtora kilograma. Co ciekawe w tym okresie szybkość wzrostu naszego maleństwa jest znacznie mniejsza, natomiast waga płodu nadal systematycznie się zwiększa dążąc...

Czytaj dalej →
Dolegliwości niemowląt

Katar u dziecka

Zarówno gęsty, jak i wodnisty katar u dziecka może się wydawać dość banalną dolegliwością. Nie da się jednak ukryć, że potrafią być bardzo uciążliwe. Wspólnie ze specjalistą firmy Tactica Pharmaceuticals,...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja niemowląt

Raz, dwa, trzy… Maluch śpi!

8 marca startuje ogólnopolska akcja społeczna Johnson’s Bedtime. W tym roku marka wzięła na warsztat problem zasypiania niemowląt i małych dzieci. Do współpracy zaproszono fizjoterapeutę Pawła Zawitkowskiego, psycholożkę Martę Żysko-Pałubę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general