20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się coraz większy i silniejszy. W tym czasie mama zaczyna odczuwać ruchy swojego maleństwa. W piątym miesiącu ciąży jest też wykonywane jedno z najważniejszych badań, jakim jest USG połówkowe.

Rozwój dziecka w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży dziecko ma już w pełni wykształcone i funkcjonujące narządy. Wyostrzają mu się zmysły. Zaczyna słyszeć już nie tylko odgłosy z wnętrza ciała mamy, ale również dźwięki z zewnątrz. W tym czasie rozwija się także zmysł wzroku. Malec reaguje na silne bodźce zewnętrzne, takie jak hałas, ostre światło czy dotyk.

Jego oczka wychwytują już światło i chociaż są jeszcze stale zamknięte, potrafią rozpoznać, czy jest ciemno czy jasno na podstawie natężenia światła przebijającego przez skórę Twojego brzucha. Również uszy maleństwa pracują już pełną parą – są w pełni sprawne, słyszą odgłosy otaczającego Cię świata. Dużo mówcie do brzucha, czytajcie mu, puszczajcie muzykę – jeszcze nie rozumie Wasze maleństwo słów, lecz jego mózg magazynuje je, przetwarza i zapamiętuje. Powoduje to, że w mózgu dziecka tworzą się nowe połączenia nerwowe, które będą pracowały przez całe jego życie.

Wszystkie narządy rozwijające się w klatce piersiowej i w brzuszku również pracują ze wszystkich sił. Maluch ćwiczy układ oddechowy poprzez wciąganie i wypuszczanie płynu owodniowego. Pozwala to na przystosowanie mięśni do odruchów niezbędnych do poprawnego wciągania i wypuszczania powietrza, gdy dziecko nabierze pełnego oddechu po przyjściu na świat.

W 20. tygodniu życia płodowego dziecko zaczyna połykać większą ilość płynu owodniowego. Dzięki temu układ pokarmowy przyzwyczaja się do pełnionej w przyszłości funkcji. Maluch ćwiczy układ pokarmowy. Połykany płyn owodniowy przechodzi przez układ moczowy i układ trawienny. Jest stale wydalany, dzięki czemu organy uczą się swoich podstawowych funkcji. W ciągu dnia dziecko połyka nawet ponad litr wód płodowych! Nie martw się tym, że następnie otacza je to, co wydaliło. Wody płodowe poddawane są stałej wymianie i filtracji. Odpowiadają za to błony owodni. Dziecko zaczyna również w tym okresie odczuwać smaki. Zacznie intensywnie odczuwać te wyraziste – jeśli zjesz czosnek lub imbir, Twoje dziecko z pewnością to zauważy!

W piątym miesiącu ciąży zaczyna się zmieniać również układ szkieletowy dziecka. Chrząstki, które dotąd go tworzyły zaczynają powoli kostnieć. Ciało dziecka pokrywa się owłosieniem, podobnym do futerka, które w połączeniu z mazią płodową chroni delikatną skórę przed działaniem wód płodowych. Owłosienie zniknie pod koniec ciąży, chociaż może się zdarzyć, że jego resztki będą widoczne jeszcze po porodzie. Skóra dziecka staje się coraz grubsza i wykształcają się jej poszczególne warstwy. Pojawiają się też brwi i rzęsy.

Jak widzisz – w Twoim brzuchu jest już w pełni wykształcony człowieczek. Wszystko ma na swoim miejscu, od teraz będzie już tylko rosło i stawało się coraz silniejsze.

Ruchy dziecka w dwudziestym tygodniu ciąży

W 20. tygodniu ciąży większość mam zaczyna po raz pierwszy odczuwać ruchy swojego maleństwa. Warto jednak pamiętać, że każda ciąża jest inna i zdarza się, że mamy mniej doświadczone mogą poczuć pierwsze ruchy nawet w 2-23 tygodniu ciąży. W przypadku mam, które już wcześniej rodziły granica ta obniża się i często wyczuwają one swoje dziecko już w 18 tygodniu ciąży, a niektóre są w stanie wyczuć je nawet już w 16 tygodniu!

Jak czuć ruchy dziecka? Ile mam, tyle porównań. Wiele z nich mówi o delikatnym musowaniu, jak gdyby do ich brzucha wlać wodę mineralną gazowaną. Jeszcze inne porównują pierwsze ruchy dziecka do pływania malutkiej rybki. Chociaż odczucia są zupełnie inne, wspólna jest jedna rzecz: dla wszystkich mam poczucie, że w ich łonie rozwija się nowe życie, jest jednym z najpiękniejszych przeżyć w życiu, za którym tęsknią, gdy dziecko już przyjdzie na świat.

Mama w 20. tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży widać już wyraźnie zaokrąglony brzuszek. Większość osób rozpoznaje już ciążę u przyszłej mamy. Często wiąże się to np. z ustępowaniem miejsca na przystankach, w pociągach czy w autobusie. Ponadto po raz kolejny okazuje się, że odzież staje się zbyt mała i trzeba ją wymienić na większą, a najlepiej na taką przeznaczoną dla kobiet w ciąży.

Niewątpliwą zaletą tego okresu jest zmniejszenie dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Większość przyszłych mam nie odczuwa już nudności czy niechęci do jedzenia.

Piąty miesiąc ciąży to także czas, kiedy zmienia się skóra kobiety. Znacznie wzrasta ilość wydzielanej melatoniny, co przejawia się powstawaniem tzw. linea nigra, czyli wąskiej, ciemnej linia biegnącej w dolnej części brzucha. Zmienia się także wybarwienie sutków. Czasami na ciele kobiet, szczególnie na twarzy i dłoniach, pojawiają się ciemniejsze plamy, które znikają kilka tygodni po porodzie.

Częstą dolegliwością jest także swędzenie skóry brzucha. Wynika ono przede wszystkim z szybkiego jej rozciągania. Może to powodować pojawienie się nieestetycznych rozstępów. To częsty problem, z którym borykają się ciężarne. Jak można temu zaradzić? Kluczowe jest regularne nawilżanie skóry całego ciała. Mniej ważny jest kosmetyk, liczy się przede wszystkim masaż, który wykonujesz dłońmi podczas rozprowadzania go. Sprawia on, że skóra jest lepiej ukrwiona, przez co nie traci swojej elastyczności. Nie tylko zapobiega to powstawaniu rozstępów, ale także sprawia, że skóra szybciej dojdzie do siebie po porodzie.

Jeśli jednak swędzenie skóry jest bardzo uciążliwe i obejmuje duże jej połacie należy poinformować o tym lekarza prowadzącego, ponieważ może być ono objawem choroby. Przeważnie może chodzić o infekcję grzybiczą, o której złapanie nie jest trudno w ciąży, gdy kobieta boryka się z obniżoną odpornością.

20. tydzień ciąży: twardy brzuch

W 20. tygodniu ciąży może zaniepokoić Cię twardniejący brzuch. Objawy są różne: może stawać się twardy, może Ci się również wydawać, że lekko się pręży. To prawdopodobnie objaw tego, że pojawiły się już skurcze Braxtona-Hicksa. Są to tzw. skurcze przepowiadające. To skurcze macicy, które przygotowują ją do porodu. Macica zwyczajnie ćwiczy przed tym wielkim dniem.

Zazwyczaj skurcze Braxtona-Hicksa są nieregularne i słabo odczuwalne. Zdarza się jednak, że będą dla Ciebie bolesne.

Skurcze Braxtona-Hicksa powodują twardnienie brzucha. Zaczyna się to od góry – najpierw w miejscu pod piersiami, a następnie napięcie schodzi stopniowo w dół, w stronę spojenia łonowego. Macica uczy się, jak „wypchnąć” dziecko w stronę kanału rodnego. Nie powinno Cię to niepokoić – to zupełnie normalny objaw towarzyszący zdrowej ciąży. Początkowo skurcz trwa nie dłużej niż pół minuty, jednak wraz z rozwojem ciąży zaczyna się wydłużać. W jej końcówce trwa nawet kilkanaście minut i pojawiać się może kilka razy dziennie. Im bliżej porodu, tym częściej skurcze przepowiadające odczujesz. Gdy są dosyć intensywne, postaraj się na chwilę zwolnić. Usiądź lub połóż się i odpocznij. Możesz także wziąć ciepłą kąpiel lub przyjąć leki rozkurczowe, które są odpowiednie dla kobiet w ciąży. Oddychaj głęboko – dotlenione mięśnie rozluźniają się, dzięki czemu skurcz mija, a Ty się uspokoisz.

Cechą charakterystyczną skurczy Braxtona-Hicksa jest to, że nie przybierają one na sile. Jeżeli tak się dzieje, jest to powód do natychmiastowego kontaktu z lekarzem, ponieważ mógł zacząć się przedwczesny poród. Konsultacji lekarskiej wymaga również sytuacja, gdy skurczom towarzyszy silny ból odbierający dech, ból brzucha, podbrzusza, pleców, a także krocza. Obecność krwistej wydzieliny, czy wręcz krwawienia, to powód udania się na ostry dyżur. Może to być pierwszy sygnał, że szyjka macicy zaczęła się skracać i rozwierać. Poród na tym etapie ciąży nie ma szans skończyć się dobrze, dziecko jest zbyt małe, by samodzielnie przeżyć.

Nigdy nie głaszcz brzucha, gdy odczujesz, że twardnieje. Wywołuje to jedynie mocniejsze skurcze i może doprowadzić do przedwczesnego porodu.

Badania w 20 tygodniu ciąży

Najważniejszym badaniem odbywającym się w piątym miesiącu ciąży jest USG połówkowe. Najczęściej jest ono wyznaczane na 20 tydzień ciąży. Jest to najlepszy czas na wykonanie takiego badania, ponieważ wszystkie narządy dziecka są już rozwinięte i funkcjonują, a równocześnie szkielet dziecka dopiero zaczyna kostnieć, więc kości nie zaciemniają obrazu. Jeśli wcześniej nie udało się Wam podejrzeć płci dziecka, może się zdarzyć, że poznacie ją właśnie teraz.

Podczas badania, poza dokładnym zmierzeniem dziecka, lekarz sprawdza też budowę i funkcjonowanie wszystkich narządów maluszka. Sprawdza też bardzo dokładnie budowę serca, ponieważ wiele wad można zauważyć właśnie podczas tego badania. W przypadku wykrycia wad serca mogą zostać podjęte dalsze działania, takie jak skierowanie mamy na badania specjalistyczne w celu potwierdzenia odkrytej wady oraz ustalenia sposobu dalszego działania. Niekiedy wada nie wymaga ingerencji lekarza, innym razem przyszła mama jest kierowana na specjalistyczną porodówkę a w ciężkich przypadkach może być podjęta decyzja o operacji wewnątrzmacicznej. Warto pamiętać, że wcześnie zdiagnozowana wada może być wcześnie leczona, co pozwala większości maluchów odzyskać pełnię zdrowia.

Lekarz podczas tego badania ocenia głowę dziecka. Sprawdza, czy twarz jest zbudowana prawidłowo, czy nie ma żadnych deformacji, rozszczepów, a także czy profil dziecka wygląda, jak powinien. Następnie ocenie poddawana jest budowa szyi, głównie pod kątem ewentualnego obrzęku karku, który może świadczyć o wadach rozwojowych. Następnie ocenie poddawane są pozostałe części ciała malucha – rączki, nóżki, budowa kręgosłupa, a wreszcie i narządów rodnych.

USG połówkowe ma także za zadanie sprawdzenie, czy dziecko może mieć wady genetyczne. Lekarz mierzy długość kości nosowej, fałdu karkowego, długość kości udowych, szerokość miedniczek nerkowych, echogeniczność jelit i torbiele splotów naczyniówkowych. Ocena ta służy wykryciu możliwości wystąpienia wad chromosomalnych, do których należy m.in. zespół Downa.

 

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży Ale już jesteście daleko, prawda? Poród zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat. Ty...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

37 tydzień ciąży

37 tydzień ciąży to już prawie koniec. Jakie jest ułożenie oraz waga dziecka w 37 tygodniu ciąży? Jakie dolegliwości najczęściej dolegają przyszłej mamie oraz czy poród w trzydziestym siódmym tygodniu...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

16 tydzień ciąży

W szesnastym tygodniu ciąży Twoje maleństwo mierzy od 10 do 12 cm. Jego waga wynosi zaś ok. 100 gramów – tyle co średniej wielkości banan. By z kolei lepiej zobrazować...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

33 tydzień ciąży

W trzydziestym trzecim tygodniu ciąży waga płodu może już osiągnąć dwa kilogramy i wciąż się powiększa, aż do chwili porodu. W związku z tym, że nasz maluch rośnie, również waga...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

9 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 9 tygodniu ciąży? Jakie objawy i dolegliwości dotyczą w tym okresie większości przyszłych mam? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące dziewiątego tygodnia ciąży – dzięki naszemu poradnikowi nic...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

32 tydzień ciąży

W trzydziestym drugim tygodniu ciąży waga płodu to już nawet 1800 gram, a jego wzrost może osiągać 48 cm. Dla pań, które zastanawiają się który to miesiąc warto zaznaczyć, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

22 tydzień ciąży

Połowa ciąży już za Tobą. Poród coraz bliżej, a w Twoim ciele nadal zachodzi wiele zmian. Jakich? W 22 tygodniu ciąży Twój brzuszek jest już wyraźnie widoczny i nikt nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

27 tydzień ciąży

27. tydzień ciąży to okres, w którym kończy się tak zwany „miesiąc miodowy” ciąży i zaczyna ciężki, trzeci trymestr. To też początek siódmego miesiąca. W tym czasie Ty i dziecko...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

1 tydzień ciąży

Większość kobiet wyszukujących informacje na temat pierwszego tygodnia ciąży, ma na myśli pierwszych siedem dni następujących po zapłodnieniu jajeczka przez plemnik. Warto jednak wiedzieć, że pierwszy tydzień ciąży to tak naprawdę...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general