6 tydzień ciąży

Szósty tydzień ciąży to zwykle czas intensywnego rozwoju zarodka, ale i pierwszej wizyty u ginekologa. To podczas niej, w prawidłowo rozwijającej się ciąży u kobiety o regularnych cyklach widać już pęcherzyk ciążowy, a niekiedy również i sam zarodek.

6 tydzień ciąży: który to miesiąc?

6 tydzień ciąży to już drugi jej miesiąc! Nadal jest to pierwszy trymestr. Zazwyczaj właśnie w tym tygodniu kobieta orientuje się, że w jej łonie powstało nowe życie, które w ciągu najbliższych miesięcy będzie się rozwijać dzień po dniu.

Od chwili zapłodnienia minęło około 3-4 tygodnie. Dlaczego więc mówimy o ciąży sześciotygodniowej? Właśnie ze względu na słówko “około”, którego użyliśmy w poprzednim zdaniu. Nie jest możliwe, żeby dokładnie wyliczyć wiek ciąży, ponieważ nigdy nie jest wiadome w stu procentach, że do zapłodnienia doszło idealnie w danym dniu. Istnieje reguła Naegelego, której trzymają się lekarze i która jest przywoływana w fachowej literaturze do obliczania upływu ciąży. Wedle niej pierwszy tydzień ciąży należy liczyć od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, która miała miejsce przed zapłodnieniem. Dzięki temu z całkiem dużym prawdopodobieństwem udaje się wyliczyć datę przyjścia maluszka na świat.

Gdy dojdzie do zapłodnienia, zarodek zagnieżdża się po kilku dniach w ścianie macicy, która przez kilkanaście dni szykowała się na jego przyjęcie. Implementacja zarodka ma miejsce w czasie spodziewanej miesiączki. Ponieważ czasami powoduje ona niewielkie krwawienie, wiele przyszłych mam myśli, że to zapowiedź comiesięcznego okresu. Dopiero kilka dni później, gdy to delikatne plamienie nie przechodzi w obfitą miesiączkę, można się domyślić, że w ogóle w tym miesiącu się ona nie pojawi. Dla większości kobiet jest to właśnie sygnał świadczący o tym, że doszło do ciąży.

W 6 tygodniu ciąży można już wykonywać testy ciążowe, ponieważ są one już w stanie ją wykryć. Jest to możliwe dzięki hormonowi beta HCG, czyli hormon gonadotropiny kosmówkowej, który zaczyna być wydzielany niemal od pierwszych chwil po zapłodnieniu. Początkowo jego poziom wzrasta powoli i w pierwszych tygodniach ciąży wyniki nie są miarodajne, jednakże w szóstym tygodniu ciąży jest już on zdecydowanie większy i wykrywają go testy ciążowe, które można zakupić w każdej aptece i wykonać w domowych warunkach.

Dla stuprocentowej pewności, wynik testu domowego dobrze jest potwierdzić badaniem poziomu hormonu HCG we krwi. Badanie wygląda jak standardowa morfologia – pobierana jest krew, najczęściej z zagięcia ręki przy łokciu, a następnie w laboratorium odczytywany jest poziom hormonu. Test ten się nie myli – obecność dużego stężenia HCG we krwi oznacza ciążę!

Z uwagi na to, pomimo że jesteś już w 6 tygodniu ciąży i rozpoczęłaś jej drugi miesiąc, dziecko ma zaledwie trzy-cztery tygodnie. Jak wygląda i jakich jest rozmiarów?

Dziecko w 6 tygodniu ciąży

Pierwszym widocznym dowodem ciąży, który można zobaczyć podczas badania USG jest pęcherzyk ciążowy. Jest to maleńki woreczek, w którym będzie rozwijał się zarodek.

6 tydzień ciąży to etap, w którym pęcherzyk powinien przekraczać już 12 mm, a pod koniec tego tygodnia może sięgać nawet 17 mm. W takim przypadku powinno być widoczne już dziecko, które ma od 3 do 6 mm – pomiaru dokonuje się wzdłuż kręgosłupa. Dziecko na tym etapie nie potrafi go jeszcze zginać. Jest to pomiar wartości CRL.

Wielkość pęcherzyka w szóstym tygodniu ciąży wynosi od 12 do 17 mm.

Przy większym zarodku pojawia się również akcja serca, wcześniej niewidoczna – tętno ma zwykle ok. 100-140 uderzeń na minutę i jest szybsze od tętna matki. Na tym etapie zarodek ma jeszcze bardzo dużą w stosunku do ciała główkę oraz kręgosłup zakończony ogonem, który niebawem zaniknie, pozostawiając samą kość ogonową.

Nadal trwa intensywna organonegeza. Wytwarzają się początku układu pokarmowego oraz wydalniczego, a także doskonali się układ krążenia. Zarodek jest coraz silniej unerwiony, a z cewy nerwowej z czasem wykształci się mózg oraz rdzeń kręgowy. W miejsce przyszłych kości formuje się tkanka chrzęstna, powoli tworzą się również ręce i nogi z paluszkami – wciąż niewidocznymi, bo przyrośniętymi do ciała. Oczy i uszy mają pierwotną, nie do końca wykształconą formę. Na USG można zauważyć również pęcherzyk żółtkowy – wielkość pęcherzyka jest taka, że jest on zauważalny tuż obok zarodka.

Bicie serca dziecka w szóstym tygodniu ciąży może być słyszalne w czasie USG. Ten dźwięk jest niesamowity!

6 tydzień ciąży: objawy i dolegliwości u mamy

Szósty tydzień ciąży to etap, na którym kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać, że jest w ciąży. Nie rośnie jej jeszcze brzuch, bo macica powiększyła się nieznacznie i ma rozmiary porównywalne do niewielkiej moreli, ciąża nie jest zatem jeszcze widoczna. Jednakże dotychczasowe spodnie mogą być niewygodne z uwagi na progesteron, którego poziom zaczyna gwałtownie wzrastać od chwili zapłodnienia. Hormon ten ma kluczowe znaczenie dla rozwijającego się zarodka, ale również działa na organizm przyszłej mamy i wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Przede wszystkim powoduje on, że praca układu trawiennego spowalnia. Zarówno żołądek, jak i jelita pracują na zwolnionych obrotach. Z uwagi na to pojawiają się nieprzyjemne zaparcia, a także wzdęcia. Ponadto to właśnie progesteron jest głównym winowajcą, jeśli chodzi o męczące zgagi. Powoduje on bowiem, że mięśnie zwieracza przełyku są nadmiernie rozluźnione. Nie są przez to w stanie utrzymać soków trawiennych w żołądku, co sprawia, że cofają się one do przełyku. A ponieważ mają one kwaśny odczyn, w gardle i w klatce piersiowej czuć nieprzyjemne pieczenie i ból, które spowodowane są podrażnieniem przełyku przez kwasy żołądkowe.

W szóstym tygodniu kobieta częściej korzysta z ubikacji w celu oddania moczu, a także może zauważyć wrażliwość i lekkie powiększenie piersi; objawy te mogą zniknąć z końcem 1 trymestru i pojawić się pod dopiero koniec ciąży, podobnie jak zmęczenie i senność. Wszystkie te przemiany są naturalne i wynikają z burzy hormonalnej; organizm zwalnia, aby wspomóc intensywny rozwój zarodka. Pod podbrzusza i plamienie może występować nadal, ale wówczas kobieta powinna przebywać pod opieką lekarza. W tym okresie zaczynać mogą się również męczące mdłości i wymioty.

Podobnie jak w 5 tygodniu ciąży, u mamy mogą wystąpić plamienia. Przejdź do poprzedniego artykułu i przeczytaj co mogą oznaczać oraz jak im zapobiegać.

6 tydzień ciąży jest idealnym na pierwszą wizytę u ginekologa oraz na pierwsze USG. Zarodek powinien być już w tym czasie dobrze widoczny na zdjęciach.

Wizyta u ginekologa i książeczka ciążowa

Gdy zrobiłaś domowe testy ciążowe i wykazały one obecność ciąży, czas na wizytę u lekarza. Może się tak zdarzyć, że zamiast wykonywania badania USG, lekarz skieruje Cię na pobranie krwi w celu określenia poziomu hormonu beta HGG. Często jednak podczas wizyty u ginekologa w szóstym tygodniu ciąży lekarz potwierdza poprzez USG obecność zarodka w macicy; USG wykonywane jest sondą przezpochwową. Dodatkowo lekarz wykonuje badanie manualne, a także mierzy ciśnienie oraz wagę ciała. Jeśli ujawniła się akcja serca zarodka, ginekolog założy książeczkę ciążową i zleci pierwsze badania.

Od tej chwili jesteś mamą! W Twoim wnętrzu rozwija się maluszek, który za dziewięć miesięcy przyjdzie na świat. Jesteś za niego w pełni odpowiedzialna, dlatego dbaj o siebie i o swoje maleństwo.

Brak pęcherzyka na USG
W końcówce szóstego tygodnia pęcherzyk powinien być widoczny na USG. Jeśli go nie ma, istnieje podejrzenie ciąży ektopowej, tj. pozamacicznej. Może dawać ona takie objawy, jak silny ból podbrzusza, plamienie, krwawienie, a nawet zasłabnięcia. W takim przypadku niezbędna jest dalsza diagnostyka, m.in. kilkakrotne badanie poziomu betaHCG (przy ciąży ektopowej będzie się on wahać) oraz badanie USG. Ciąża pozamaciczna wymaga interwencji lekarskiej, często chirurgicznej. Niekiedy jednak ciąża pozamaciczna rozwija się równolegle z tą prawidłową w macicy. Ta sytuacja również wymaga podjęcia działania, ponieważ ciąża ektopowa zagraża życiu przyszłej mamy. Nie ma ona szans prawidłowo się rozwinąć, ponieważ jedynym miejscem, które jest w stanie utrzymać przyszłe życie jest macica, która nie tylko zaopatruje płód w niezbędne mu składniki odżywcze, ale również rozciąga się w miarę jego wzrostu.

6 tydzień ciąży: ile przytyję?

Kobiety dowiadujące się o tym, że są w ciąży zaczynają obawiać się, że pożegnają się ze zgrabną sylwetką i nadmiernie przytyją. W przypadku tak wczesnego stadium ciąży jeszcze Ci to nie grozi, ale musisz pamiętać o zachowaniu zasad zdrowego odżywiania i o codziennej porcji ruchu. Jedz regularnie, uważnie dobieraj produkty spożywcze. Pożegnaj się z przetworzonym jedzeniem, tłustym i ciężkostrawnym. Pamiętaj, że wszystko co zjesz trafi do organizmu Twojego maluszka, a nie chciałabyś chyba, żeby odżywiał się on śmieciowym jedzeniem? Jedz produkty bogate w  węglowodany złożone. Sięgaj po pełnowartościowe białko oraz nie unikaj tłuszczów – ale tych nienasyconych.

Pamiętaj także o ruchu. Wiele ciężarnych obawia się, że nadmierny wysiłek może zaszkodzić wczesnej ciąży. Jeśli mowa o nadmiernym wysiłku, czyli o forsowaniu się ponad siły – rzeczywiście, to jest niewskazane. Jednak ćwiczenia w granicach rozsądku są wskazane. Jeśli przed ciążą biegałaś, chodziłaś na siłownię, jeździłaś na rowerze, to nie rezygnuj z tego typu aktywności. Jeśli nigdy nie byłaś zbyt aktywna, w czasie ciąży możesz chodzić na spacery. Maszeruj podczas nich żwawym krokiem, tak by lekko podnieść swoje tętno. Spróbuj także jogi dla ciężarnych. Każdy ruch sprawi, że Twoje ciało zachowa formę i nie tylko nie przytyjesz, ale również ułatwisz sobie znacząco poród. Silne i mocne mięśnie, elastyczne i rozciągnięte stawy sprawią, że dziecko przyjdzie na świat szybciej, a przez to poród będzie dla Was bezpieczniejszy. Dodatkowo Ty po porodzie szybciej wrócisz do przedciążowej formy.

Zadbaj także już o swoją skórę. Regularne wcieranie w nią balsamów i olejków, a jednoczesne masowanie jej, zapobiegną powstawaniu rozstępów.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Kameralne przyjęcie weselne

Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo