18 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś już w naprawdę daleko! Twoje dziecko rośnie jak szalone, a Ty coraz bardziej zaczynasz się cieszyć urokami ciąży, ponieważ już za Tobą jej pierwsze, ciężkie tygodnie. Większość uporczywych objawów minęła, a Ty czujesz przypływ energii i czujesz, że mogłabyś przenosić góry!

18. tydzień ciąży: który to miesiąc?

Osiemnasty tydzień ciąży to początek piątego miesiąca – za Tobą już połowa II trymestru. Masz już wyraźnie zaokrąglony brzuszek, zaczynasz też odczuwać bóle pleców. W 18 tygodniu możesz już także poczuć pierwsze ruchy swojego dziecka.

Jak wygląda dziecko w 18 tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży to czas, kiedy waga dziecka wynosi około 150 gramów. Kiedy dziecko zwija się w kłębek, jego długość wynosi 12-14 cm, z kolei wyprostowane ciało mierzy nawet 25 cm. Twarz Twojego malucha zaczyna nabierać bardzo wyraźnych rysów, małżowiny uszne przesuwają się na boki głowy i zaczynają od niej odstawać, a oczy mają już nawet swój kolor, chociaż ujawni się on na kilka tygodni po porodzie. Maluszek ma już paluszki, zarówno u rąk, jak i u nóżek.

Jeśli spodziewasz się dziewczynki, w osiemnastym tygodniu ciąży następuje intensywny rozwój żeńskich narządów płciowych, a więc macicy i jajników. Z kolei u chłopców w tym czasie zaczyna rozwijać się prostata, czyli gruczoł krokowy. Ciało dziecka zaczyna pokrywać się mazią płodową, a więc substancją ochraniającą skórę – w czasie porodu znacznie ułatwia ona przejście dziecka przez kanał rodny na świat.

W tym okresie maluch intensywnie rośnie. Przybiera na wadze z dnia na dzień.

18. tydzień ciąży: wymiary dziecka

Podczas badania USG na wydruku z aparatu, którym posługuje się lekarz, znajduje się szereg pomiarów dziecka, które jednak laikowi dosyć trudno odczytać. Podpowiemy jakie średnie wymiary może mieć maluch w 18. tygodniu ciąży, a jednocześnie omówimy znaczenie biometrycznych opisów.

W 18. tygodniu ciąży maluch ma średnio 145 CRL. Oznacza to po prostu wielkość zarodka. Skrót pochodzi z angielskiego oznaczenia “crown to rump length”. W tłumaczeniu na polski jest to długość od ciemienia, czyli czubka głowy, do pośladków. W początkowym etapie ciąży nie da się jeszcze zmierzyć dokładnie długości nóg malucha, dlatego też póki co mierzy się dziecko w ten sposób. Dopiero za około 2-3 tygodnie będzie można podać długość całkowitą łącznie z nóżkami.

Wartość BPD w 18. tygodniu wynosi średnio 42. BPD to skrót od “biparietal diameter”, czyli od płata dwuciemieniowego. Jest to po prostu wymiar określający szerokość główki dziecka. Pozwala on na kontrolowanie i określenie, czy ta część ciała malucha rozwija się prawidłowo. Zbyt mały jej wymiar może świadczyć o wadach wrodzonych dziecka, a z kolei zbyt duży w stosunku do reszty ciała malucha może sygnalizować, że płód jest niedożywiony.

HC na tym etapie ciąży wynosi ok. 149. HC to “head circumference”, czyli po prostu obwód główki. Pomiaru dokonuje się w jej najszerszym miejscu. Na podstawie tego pomiaru można określić wiek ciąży, która zostanie wykryta stosunkowo późno.

W 18. tygodniu ciąży wartość dla OFD wynosi 54. To wymiar dla “occipitofrontal diameter”, czyli płata potyliczno-czołowego. Jak sama nazwa wskazuje długość ta określa odległość pomiędzy potylicą a czółkiem dziecka.

AC z kolei w 18. tygodniu ciąży to ok. 124. AC to nic innego jak obwód brzuszka. Skrót pochodzi od angielskiego “abdominal circumference”. Pomiaru dokonuje się na wysokości miejsca, w którym umiejscowione są wątroba i żołądek. To kolejny z pomiarów, który pomaga określić wiek późno zauważonej ciąży. Na podstawie tego parametru ocenia się również poprawność tempa rozwoju dziecka.

FL w 18. tygodniu wynosi 26. Jest to ostatni z pomiarów, które pokazywane są na wydruku z aparatu USG. Skrót pochodzi od pełnej angielskiej nazwy, czyli “femur length”. Jest to po prostu kość udowa, a wymiar ten oznacza jej długość. Na jej podstawie da się stwierdzić na przykład przypadki karłowatości u dzieci.

Rozwój dziecka podczas 18 tygodnia ciąży

18. tydzień ciąży to czas, kiedy poszczególne narządy i układy dziecka wciąż się rozwijają. Mowa tu m.in. o układzie pokarmowym – gotowe do podjęcia pracy są trzustka i wątroba (w osiemnastym tygodniu wątroba rozpoczyna już wydzielanie soku żółciowego). Rozwija się także mózg – pomiędzy jego częściami tworzy się sieć połączeń nerwowych. Musisz pamiętać, że w procesie uzwajania mózgu biorą udział nie tylko przekazane dziecku geny, ale i odczuwane przez Ciebie emocje, myśli oraz produkowane przez Twój organizm hormony. Ponadto badania wykazują, że wpływ na połączenia nerwowe w mózgu dziecka ma także czytanie mu, mówienie do brzucha, czy puszczanie mu muzyki. Dziecko nie rozumie żadnych słów, lecz jego mózg magazynuje i zapamiętuje dźwięki, a następnie je przetwarza. Sprawia to, że jego mózg się intensywnie rozwija, tworzą się w nim miliony połączeń nerwowych.

Serce dziecka jest już dobrze ukształtowane. Na tym etapie ciąży lekarz wykonujący badanie USG z wykorzystaniem ultrasonografu może w 18. tygodniu ciąży wykryć ewentualne wady wrodzone tego narządu. Daje to czas na podjęcie leczenia, które sprawi, że dziecko ma szanse przyjść na świat całkiem zdrowe.

Ciekawostką jest fakt, że dziecko w 18. tygodniu ma już własne linie papilarne na paluszkach rąk, co czyni je osobą jedyną w swoim rodzaju. Linie papilarne pojawiają się także na stopach oraz – tutaj pewnie Cię zaskoczymy – również język kształtuje swój niepowtarzalny wzór. Wiedzieliście, że każdy człowiek ma ten wzór unikalny?

W poprzednich tygodniach ciąży ciało dziecka pokryło się charakterystycznym meszkiem, czyli lanugo. Teraz pokrywa się ona również mazią, nalotem, który chroni skórę malucha przed długotrwałym wpływem płynu owodniowego. Pod skórą zbiera się coraz grubsza warstewka tłuszczu. Od kilkunastu dni trwa też proces, który przemienia kruchą i cienką jak pergamin skórę w taką, która przystosowana jest do życia poza łonem mamy. Traci ona swoją przeźroczystość i już wkrótce nie będzie pod nią widać żyłek i naczyń krwionośnych.

Ile przytyję w osiemnastym tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży może rozpoczynać bardziej kłopotliwy czas dla przyszłej mamy. Brzuch staje się wyraźnie zaokrąglony, Ty z pewnością zauważyłaś, że przybyło Ci kilka kilogramów, a jednocześnie apetyt zaczął płatać Ci figle. Dla osiemnastego tygodnia charakterystyczny jest wilczy apetyt, na który musisz uważać. W ciąży nie można jeść za dwoje, tylko dla dwojga – w tym okresie ciąży zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta jedynie o 300 kalorii, ale musisz pamiętać, że zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze może wzrastać nawet o 100%.

Wynika z tego, że chcąc dostarczyć swojemu dziecku wszelkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy, powinnaś unikać pustych kalorii w postaci słodyczy, ciast czy słodkich napojów. Dzięki rozsądnej diecie po ciąży nie będziesz musiała zmagać się z nadmiernymi kilogramami.

Pamiętaj, by sięgać po zdrowe produkty. Naucz się czytać etykiety – przyda Ci się to nie tylko w okresie ciąży, ale również w przyszłości. Wykorzystasz tę wiedzę w żywieniu całej swojej rodziny. To bardzo cenna umiejętność, która pomoże odsiać produkty pełne niepożądanych składników z Twojej listy zakupowej. Niestety obecnie ani cena, ani zaufany producent, ani nawet napisy z przodu opakowania zapewniające o doskonałej jakości produktu nie są jej gwarancją. Do wszystkiego dodawane są olbrzymie ilości cukru, konserwantów i wspomagaczy smaku. Nawet niewinne suszone owoce, których spożywanie jest tak bardzo dla Ciebie wskazane są pełne cukru i pustych kalorii. Bardzo dużo zdrowych na pierwszy rzut oka produktów spożywczych poddawanych jest obróbce, która sprawia, że tracą one wszystkie swoje pozytywne właściwości odżywcze. Zwłaszcza teraz powinnaś stanowczo ich unikać.

Pamiętaj, by z pełnowartościowych produktów komponować posiłki, które dostarczą Ci białka, tłuszczów i węglowodanów. Nie unikaj żadnej z tych grup, to nie czas na eksperymentowanie z dietami.

Ruchy dziecka w 18 tygodniu ciąży

Dziecko w tym czasie zaczyna stopniowo coraz bardziej wypełniać macicę, a co za tym idzie – ma coraz mniej miejsca. Do tej pory wykonywał energiczne fikołki, obracał się do góry nogami i szalał w Twoim łonie, ale Ty jeszcze tego nie czułaś. Ten jego trening pozwalał na intensywny rozwój mięśni, by przygotować je na czas po przyjściu malucha na świat.

Ponieważ dziecko zaczyna być coraz większe, jego ruchy zaczynają być dla Ciebie wyczuwalne. Nie tylko dlatego, że jego dotyk jest zdecydowanie mocniejszy, ale również przez to, że ma w worku owodniowym coraz mniej miejsca. Ze względu na to zaczyna na niego wywierać nacisk, który wyraźnie zaczynasz czuć.  Wraz z upływem czasu, coraz częściej będziesz odczuwać kopanie, boksowanie i wiercenie się malucha w Twoim brzuchu. Z pewnością nieraz odbierze Ci dech gwałtowne kopnięcie w przeponę czy w żebra. Maluch zapewne najbardziej aktywny będzie, gdy Ty akurat położysz się, by odpocząć. Spowodowane jest to tym, że bezruch go niepokoi. Gdy chodzisz, krzątasz się po domu, wykonujesz codzienne czynności, Twoje ciało jest naturalną kołyską dla dziecka i Twoje ruchy go kołyszą do snu. Najczęściej wtedy maluch po prostu drzemie. Budzi go Twój bezruch, a ciekawość dotycząca przyczyn zmiany sytuacji powoduje, że dziecko się uaktywnia. Może to nie jeden raz być przyczyną Twojej bezsenności. Nocne figle malucha z pewnością nie będą należały do rzadkości.

Dziecko potrafi już ssać kciuk i połykać, więc 18 tydzień ciąży wykorzystuje na naukę czkania i ziewania – w niedalekiej przyszłości to także będziesz mogła sama poczuć. Pod wpływem rozwoju układu nerwowego ruchy dziecka z dnia na dzień staną się coraz bardziej skoordynowane. Maluch może mieć częste czkawki, które z pewnością poczujesz i które wywołają na Twojej twarzy uśmiech.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo