4 tydzień ciąży

Najczęściej w przypadku regularnych cykli, to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza się w grubej, dobrze ukrwionej błonie śluzowej, w której będzie znajdować się przez ciążę.

Osadzenie to nazywa się implantacją, a z uwagi na liczną obecność naczyń krwionośnych, u niektórych kobiet może wystąpić plamienie implantacyjne. W rzeczywistości jest to kilka kropel krwi pomieszanych ze śluzem – nie jest to nic nieprawidłowego, ale nie występuje zawsze. Bardzo często plamienie to mylone jest z plamieniem poprzedzającym miesiączkę, zwłaszcza, że jeśli ma ono miejsce, to właśnie w czasie, gdy kobieta wyczekuje okresu. Po czym odróżnić te dwa rodzaje plamień? Krew towarzysząca implementacji ma ciemny kolor, niemal brązowy. Jest jej stosunkowo mało i nie są w niej obecne skrzepy ani strzępki błony śluzowej, jak w przypadku krwawienia miesiączkowego.

Jak wygląda dziecko w czwartym tygodniu ciąży?

W 4 tygodniu ciąży dziecko ma wielkość ok. 1,7 mm i na obrazie USG w niektórych przypadkach można je zobaczyć – zależy to od indywidualnego przypadku, ale także od czułości sprzętu. Zazwyczaj jednak maluszek jest jeszcze zbyt mały, by go dostrzec.

W rzeczywistości dziecko pod mikroskopem wygląda jak mały rogalik, który pod koniec czwartego tygodnia ciąży dzieli się na część głowową i ogonową zarodka. Z listków zarodkowych powstałych przez podziały komórek już od kilku dni tworzą się trzy grupy, odpowiedzialne potem za kształtowanie:

  • układu nerwowego, włosów i skóry;
  • układu pokarmowego, wątroby i trzustki;
  • układu kostno-stawowego, moczowego, płciowego, krwionośnego, a także mięśniowego.

Na tym etapie badanie USG zazwyczaj pokazuje okrągły pęcherzyk bądź jeszcze pustą jamę macicy, jednak ze znacznie pogrubionym endometrium, z którego można wywnioskować, że nie zaczęło się ono jeszcze złuszczać właśnie z powodu ciąży.

W trzecim tygodniu ciąży zarodek wyglądał jak owoc morwy. Obecnie przyjął już wygląd pęcherzyka, przez co właśnie nazywany jest już pęcherzykiem ciążowym. Jest to przestrzeń wypełniona płynem. Zawiera zarodek, pozazarodkową jamę ciała i jamę owodni.

Co zrobić, żeby zarodek się zagnieździł?

Około 5-7 dni! Tyle zajmuje podróż komórki jajowej do macicy. Zagnieżdżenie w niej trwa kolejnych 5 dni. Jeżeli embrion się zagnieździł w śluzówce to znak, że jesteś w ciąży. Pamiętaj jednak, że nie każde połączenie się plemnika z komórką jajową oznacza ciążę. Czasami zarodek nie da rady zagnieździć się w macicy. W takim wypadku powinniście powtórzyć starania w kolejnym cyklu.

Co sprzyja łatwiejszemu zagnieżdżeniu?

  • Brak skurczy, czyli krótko mówiąc brak stresu.
  • Unikanie wstrząsów – najlepiej odstaw na ten czas jazdę rowerem.
  • W przypadku problemów z zajściem w ciążę oraz zapłodnienia in vitro – DHEA, czyli naturalny hormon wspomagający zagnieżdżenie – zapytaj o niego lekarza.
  • Prawidłowa dieta

4 tydzień ciąży: Objawy, dolegliwości i samopoczucie mamy

Jeśli zastanawiasz się, który to miesiąc ciąży to podpowiadamy: jeszcze pierwszy. Czwarty tydzień ciąży, a raczej jego końcówka, to moment, w którym u kobiety oczekuje się owulacji, jeśli ma ona krótsze bądź regularne cykle po 28 dni. To właśnie brak miesiączki jest często pierwszym sygnałem ciąży, choć mylące bywa występujące niekiedy plamienie.

Na tym etapie można wykonać test ciążowy w moczu – najlepiej najwcześniej 10 dni po owulacji, a idealnie w dniu spodziewanej miesiączki. Poziom betaHCG może być jednak zbyt niski do wykrycia w moczu – w takim przypadku poziom gonadotropiny kosmówkowej warto zmierzyć w laboratorium poprzez oddanie próbki krwi.

W czwartym tygodniu test ciążowy może zawieść!

Aby dowiedzieć się, czy ciąża na tym etapie rozwija się prawidłowo, warto wykonywać powtórzenie badania po 48 godzinach – poziom betaHCG powinien wzrosnąć przynajmniej o 66%. Gonadotropina wytwarzana jest dopiero po implantacji, kiedy stymuluje ciało żółte do wytwarzania progesteronu, do nawet 16 tygodnia ciąży realizującego funkcję łożyska. Jeśli przy badaniu krwi sprawdzony zostanie poziom progesteronu i okaże się zbyt niski przy jednoczesnym pozytywnym wyniku betaHCG bądź gdy przy dodatnim teście ciążowym występują plamienia, lekarz może zalecić przyjmowanie syntetycznego progesteronu dla wspomagania utrzymania ciąży.

Bóle podbrzusza w czwartym tygodniu ciąży przypominają te miesiączkowe.

W 4 tygodniu ciąży może występować ból podbrzusza przypominający miesiączkowy oraz inne objawy typowe dla zespołu napięcia przedmiesiączkowego; wczesne objawy ciąży są często zbieżne z typowymi objawami miesiączki. Zwiększony poziom hormonów przy krótszym cyklu może jednak powodować np. metaliczny posmak w ustach, niechęć do niektórych pokarmów czy lekkie mdłości.

Burza hormonów w Twoim organizmie zaczyna już szaleć. Z dnia na dzień objawy ciąży zaczną się robić coraz bardziej widoczne.

Podsumowując: Czwarty tydzień ciąży jest jednym z najważniejszych. To właśnie w nim dochodzi do zagnieżdżenia zarodka w macicy. Od tego momentu jesteś w ciąży!

Dbaj o siebie w pierwszych tygodniach ciąży!

Jeśli świadomie starcie się o dziecko, równie świadomie do ciąży powinnaś się przygotowywać i dbać o siebie zwłaszcza w dniach po miesiączce, ponieważ to właśnie wtedy możesz już w swoim łonie nosić Wasze przyszłe dziecko. Co jest kluczowe w przypadku przyszłej mamy?

Przegląd stanu zdrowia

Przede wszystkim zanim podejmiecie starania o malucha lub najpóźniej już w ich trakcie, powinnaś odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i ginekologa. Ten pierwszy pokieruje Cię z pewnością na badania ogólne. Z morfologii krwi dowiesz się wiele o ogólnym stanie swojego zdrowia. Wykaże ona, czy w Twoim organizmie nie toczy się żaden stan zapalny, czy nie borykasz się z jakimiś niedoborami, w tym na przykład z niedokrwistością, która bardzo się pogłębia, gdy kobieta zachodzi w ciążę. Zrób również badania poziomu hormonów tarczycy, ponieważ to właśnie one bardzo często są przeszkodą w zajściu w ciążę. Szybko zdiagnozowany problem zapobiegnie ewentualnym rozczarowaniom, które będą towarzyszyć bezowocnym staraniom, a im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym szybciej będziecie mogli zostać rodzicami.

Zbadaj także poziom swojej glukozy. Cukrzyca bardzo często nie daje żadnych objawów, a chorowanie na nią przez mamę oczekującą maluszka jest bardzo niebezpieczne dla dziecka – z uwagi na groźne wahania poziomu cukru we krwi.

To, na co powinna zwrócić uwagę kobieta starająca się o dziecko to testy na wirusów różyczki, cytomegalii oraz toksoplazmozy. Jeśli chorowałaś już na nie to badania wykażą, że masz przeciwciała, które uchronią Cię przed ponownym zachorowaniem. Zarażenie się podczas ciąży może być niebezpieczne, ponieważ efektem może być nawet zakażenie płodu.

Ponadto, jeżeli cierpisz na jakieś schorzenia i dolegliwości, okres starań o dziecko to czas najwyższy na wyleczenie ich lub na wdrożenie kuracji poprawiającej stan Twojego zdrowia. Lekarz powinien dobrać leki, które nie zagrożą rozwojowi i bezpieczeństwu maluszka, gdy już zajdziesz w ciążę.

Druga kluczowa rzecz dla kobiety starającej się o pozostanie mamą to wizyta u ginekologa. W pierwszej kolejności należy zrobić przede wszystkim cytologię. To badanie nie tylko wyklucza nowotwory w obrębie układu rozrodczego, ale również pozwala na wykrycie stanów zapalnych i nadżerek. Należy je wyleczyć zanim zajdziesz w ciążę, ponieważ później będzie to znacznie utrudnione. Dodatkowo lekarz za pewne wykona również badanie USG transwaginalne. Oceni dzięki temu stan narządów rodnych oraz ich budowę. Badanie pozwala także wykryć zrosty, guzy i torbiele.

Badaniem ginekologicznym, które powinno być wykonane przed zajściem w ciążę jest także badanie czystości pochwy. Jest ono robione pod kątem wykrycia bakterii i grzybów, które wywołują infekcje.

Powinnaś także udać się na przegląd do dentysty. W czasie ciąży zęby są osłabione, a ewentualne ubytki szybko się powiększają i mogą zacząć boleć. Leczenie ich w czasie ciąży jest znacząco utrudnione. Nie można bowiem w tym okresie robić zdjęć rentgenowskich, gdyż promieniowanie szkodzi maluszkowi. Dodatkowo większość środków znieczulających jest dla ciężarnych kobiet zakazana, ponieważ zawierają składniki, które mogą mieć negatywny wpływ na dziecko.

Zdrowa dieta

Poprawne odżywianie się jest kluczowe w przypadku przyszłych mam, a także kobiet dopiero starających się o dziecko. Powiedzenie “jesteś tym, co jesz” zawiera 100% prawdy. Jakość spożywanych posiłków ma wpływ na ogólną kondycję organizmu, a co za tym idzie, także na pracę układu rozrodczego. Dieta powinna dostarczać zbilansowanej ilości dobrej jakości białka, węglowodanów i tłuszczu. Jedz dużą ilość warzyw, nie zapominaj również o owocach. Dostarczą Ci one życiodajnych witamin.  Staraj się jeść regularnie. Lepsze są mniejsze porcje, lecz spożywane częściej.

Ruch!

Za wczasu zadbaj o swoją kondycję. Podziękujesz sobie za to w trudnych tygodniach poprzedzających poród, a także w trakcie samego porodu. Im mocniejsze, bardziej rozciągnięte i wytrzymałe masz mięśnie, tym lepiej zniesiesz wszystkie ciążowe trudności. Ciąża to olbrzymie wyzwanie dla organizmu. Regularna aktywność fizyczna pomoże Ci nie tylko utrzymać dobrą formę, ale także pozwoli uniknąć nadprogramowych kilogramów, z którymi borykają się ciężarne. Jaka forma ruchu jest polecana ciężarnym? Tak naprawdę nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych ćwiczeń, o ile lekarz nie wskaże przeciwskazań do ich wykonywania. Możesz biegać, jeździć na rowerze, ćwiczyć aerobowo, nadal robić treningi na siłowni – wszystko jedynie w granicach rozsądku, ponieważ zbytnie forsowanie się, narzucanie sobie zbyt szybkiego tempa czy zwykłe przetrenowanie, nie są dobre dla maluszka w Twoim brzuchu. Unikaj jedynie sportów kontuzjogennych, ponieważ w razie poważniejszego urazu możesz mieć problem ze zniesieniem bólu – a nie wszystkie środki go niwelujące będziesz mogła przyjmować bez obaw o dziecko. Pokochaj spacery, rozważ także jogę dla ciężarnych.

Kalendarz ciąży: Tabela tygodni, miesięcy oraz trymetrów

TYDZIEŃ MIESIĄC TRYMESTR
1 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
2 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
3 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
4 tydzień ciąży 1 miesiąc 1 trymestr
5 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
6 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
7 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
8 tydzień ciąży 2 miesiąc 1 trymestr
9 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
10 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
11 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
12 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
13 tydzień ciąży 3 miesiąc 1 trymestr
14 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
15 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
16 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
17 tydzień ciąży 4 miesiąc 2 trymestr
18 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
19 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
20 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
21 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
22 tydzień ciąży 5 miesiąc 2 trymestr
23 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
24 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
25 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
26 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
27 tydzień ciąży 6 miesiąc 2 trymestr
28 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
29 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
30 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
31 tydzień ciąży 7 miesiąc 3 trymestr
32 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
33 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
34 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
35 tydzień ciąży 8 miesiąc 3 trymestr
36 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
37 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
38 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
39 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr
40 tydzień ciąży 9 miesiąc 3 trymestr

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo