Zatkany nos u dziecka

Zatkany nos u dziecka to bardzo częsta dolegliwość, która regularnie męczy większość maluchów. Zobacz, jakie są możliwe przyczyny zatkanego noska i jak skutecznie poradzić sobie z problemem.

Zatkany nos u dziecka: przyczyny

Katar u dziecka

Pierwszą, najbardziej popularną przyczyną jest katar i infekcje układu oddechowego. Podczas infekcji błona śluzowa noska jest podrażniona i dochodzi do przekrwienia, co przyczynia się do pojawienia się stanu zapalnego oraz zatkania drożności. Wydawać by się mogło, że to nic wielkiego, ale może sprawiać duże problemy, szczególnie małym dzieciom. Katar przeszkadza niemowlakom w oddychaniu, które nie potrafią jeszcze dobrze oddychać przez usta, ale dla starszych dzieci jest równie uciążliwy. Katar może powodować szereg powikłań, dlatego ważne jest, żeby go nie lekceważyć.

Alergia

Kolejna przyczyna zatkanego noska to alergia. W związku z nadwrażliwością na pewne substancje, najczęściej pyłki, sierść zwierząt, zarodniki grzybów albo pleśni oraz roztocza, dziecko może mieć obrzęknięty nosek oraz wodnisty katar. Zatkanemu nosowi i katarowi często towarzyszy uciążliwy kaszel. W przypadku podejrzenia alergii konieczna jest wizyta u alergologa, który zleci odpowiednie badania. Dziecięcy nosek może podrażniać również dym papierosowy, dlatego nigdy nie pal, gdy maluch jest w pobliżu, nawet w innym pokoju, ponieważ dym roznosi się po całym domu. Najlepiej w ogóle zrezygnuj z palenia i wprowadź zakaz palenia w domu.

Przerośnięty trzeci migdał

Częstą przyczyną zatkanego noska i problemów z górną częścią układu oddechowego jest przerośnięty trzeci migdał, w którym gromadzą się wszelkie drobnoustroje. Objawy, jakie często towarzyszą przerośniętemu migdałkowi to częste infekcje, a także chrapanie. Rozwiązaniem tego problemu jest usunięcie migdałka, ale zabieg przeprowadza się zazwyczaj dopiero, gdy dziecko ukończy trzy latka. Żeby nie dopuścić do przerośnięcia trzeciego migdałka, ważne jest doleczanie wszystkich infekcji oraz regularne udrażnianie noska.

Wiotkie chrząstki w nosie

Przyczyną zatkanego nosa, szczególnie u niemowląt, mogą być zbyt wiotkie chrząstki w dziecięcym nosie, przez co przy oddychaniu przysysają się one do przegrody nosowej. Ten problem zniknie z czasem, ale gdy Twój maluch ma wiotkie chrząstki w nosku, bardzo ważne jest nawilżanie powietrza w mieszkaniu oraz nawilżanie nosa, na przykład za pomocą preparatów zawierających sól morską. Kłopoty z zatkanym nosem powoduje również krzywa przegroda nosowa, która mogła zostać skrzywiona na skutek urazu.

Jakie są objawy zatkanego noska u dziecka?

Objawy zatkanego nosa potrafią być bardzo uciążliwe i doskwierać dziecku. Oprócz wydzieliny nagromadzonej w nosie, pojawiają się trudności z oddychaniem przez nos, duszności, bóle głowy, przyspieszenie oddechu, chrapanie, ogólne rozdrażnienie, a nawet brak apetytu i niechęć do spożywania posiłków. W nocy maluch może mieć problemy ze snem, przez co w ciągu dnia, może odczuwać ciągłe zmęczenie i senność.

Jak leczyć zatkany nosek?

Nie we wszystkich przypadkach konieczna jest wizyta u lekarza, warto znać jednak domowe sposoby na poradzenie sobie z problemem zatkanego nosa. W zależności od przyczyny i postaci zatkanego nosa, warto zastosować inną metodę.

Zatkany nos i uciążliwy katar: czyszczenie noska

Leczenie zatkanego noska dziecka warto rozpocząć od razu, gdy zauważy się objawy, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby. Przede wszystkim trzeba regularnie oczyszczać nos. Można to robić za pomocą aspiratora, który wsuwa się do noska. Aspirator jest dla malucha w pełni bezpieczny i pozwala na szybkie usunięcie wydzieliny.

Co jakiś czas warto oczyszczać nos preparatami z wodą morską albo solą fizjologiczną. Preparaty takie rozpuszczają wydzielinę, przez co może być ona łatwiej usunięta. Jeśli posiadasz wodę morską w sprayu, wystarczy, że włożysz do noska końcówkę aplikatora i rozpylisz preparat. Natomiast, jeżeli używasz wody w kropelkach, wkrop po dwie kropelki do każdej dziurki, a następnie osusz nosek za pomocą chusteczek higienicznych zwiniętych w małe ruloniki.

Podczas czyszczenia noska dziecko powinno stać albo siedzieć, tak żeby woda nie spłynęła do gardła, a dziecko nie zadławiło się. Zabieg musisz przeprowadzać bardzo delikatnie, żeby nie zniechęcić dziecka do kolejnego czyszczenia noska.

Zatkany nos bez kataru u niemowlaka: inhalacje

Jeśli wydzielina zalega w nosie, ale dziecko nie ma kataru, warto zrobić mu inhalacje. Możesz do tego celu wykorzystać specjalny inhalator albo zrobić inhalacje domowym sposobem. Najlepiej przygotuj napar z szałwii lub rumianku albo dodaj do gorącej wody olejek eteryczny. Następnie posadź malucha na krześle albo na swoich kolanach, a przed jego głową postaw garnek z parującą wodą. Nie stawiaj naczynia zbyt blisko, żeby dziecko się nie poparzyło.

Oprócz tego zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa maluch. Możesz kłaść na grzejniku mokre ręczniki albo pod kaloryferem umieścić naczynie z wodą. Najskuteczniejszy będzie jednak specjalny nawilżacz powietrza.

Oprócz utrzymywania wilgotności powietrza, regularnie wietrz pokój dziecka. Pilnuj też, żeby temperatura w pomieszczeniu nie była wyższa niż około 20 – 21 stopni.

Oklepywanie: sposób na pozbycie się wydzieliny

Na problemy z układem oddechowym, takie jak zatkany nosek czy kaszel, może pomóc oklepywanie. Dzięki temu szybciej pozbędziesz się wydzieliny z noska i przyniesiesz dziecku ulgę. Do oklepywania najlepiej układać dziecko w taki sposób, żeby główka znajdowała się nieco niżej niż reszta ciała, a następnie dłonią złożoną w łódeczkę, delikatnie oklepywać plecy od dołu do góry. Ważne jest, żeby nie poklepywać malucha po kręgosłupie, ale po bokach pleców. Dobrym sposobem na przyspieszenie pozbywania się wydzieliny jest kładzenie malucha na brzuszku. Pamiętaj jednak, że gdy dziecko jest w takiej pozycji, musisz je mieć stale na oku i nie dopuścić do tego, żeby malec zasnął na brzuszku.

Kiedy zabrać dziecko do lekarza?

Jeśli katar występuje u noworodka, nawet gdy nie towarzyszą mu inne objawy, w każdej sytuacji warto poradzić się lekarza pediatry. W przypadku niemowląt i starszych dzieci, wizyta u lekarza nie zawsze jest konieczna. Lepiej idź do lekarza, jeśli katar i zatkany nos utrzymują się przez kilka dni i objawy nie słabną pomimo leczenia. Poza tym konsultacja lekarska jest konieczna, jeśli dziecko ma gorączkę, często kaszle, cierpi na wymioty albo biegunkę, rzadziej oddaje mocz pomimo tego, że przyjmuje tyle płynów co zazwyczaj albo jest senne i stale zmęczone. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że infekcja się rozwija. Zatkanego noska nie można lekceważyć, ponieważ infekcje w okolicach nosa bardzo często przechodzą w zapalenie ucha, oskrzeli, a nawet płuc.

Sprawdź: Co pomaga na męczący kaszel u dziecka?

Dodaj komentarz

Noworodek, Rozrywka

Jak uspokoić płaczące dziecko?

Trafiłem dziś na film zatytułowany “A pediatrician shows you how to calm a crying baby”, czyli “Pediatra pokaże Ci jak uspokoić płaczące dziecko”. W jego opisie czytam, że pediatra, którego za...

Czytaj dalej →
Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo