Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady

Od 1 lipca w ZUS zmieniły się zasady wyliczania wysokości zasiłku chorobowego. To dobra wiadomość dla osób, które przebywają na zwolnieniu lekarskim i korzystają ze świadczenia. Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego wynosi aktualnie 3 106,44 zł.

Wyższy zasiłek chorobowy od 1 lipca

Wyższe świadczenie na czas choroby na pewno ucieszy wszystkie osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarski, zwłaszcza dłuższym. Podwyżka zasiłku ma związek z podniesieniem od 1 lipca 2023 płacy minimalnej. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego oblicza się bowiem na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłacanego pracownikowi przez ostatnie 12 miesięcy pomniejszone o 13,71%.

Warto jednak podkreślić, że jeśli dana osoba zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, to podstawa wymiaru zasiłku chorobowego nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia po pomniejszeniu o wspomniane 13,71%

Zobacz: ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie

Zasiłek chorobowy. Ile pieniędzy dostaje się na zwolnieniu?

Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2023 roku przedstawia się następująco:

  • od 1 stycznia do 30 czerwca wynosiła 3 011,52 zł,
  • od 1 lipca do 31 grudnia wynosi 3 106,44 zł.

Ostateczna kwota, jaką pracownik otrzyma w trakcie przebywania na zwolnieniu zależy od wysokości jego wynagrodzenia, a także od przyczyny niezdolności do pracy. Zasiłek wynosi bowiem:

  • 80% podstawy wymiaru za okres choroby, również za czas przebywania w szpitalu,
  • 100% podstawy wymiaru za okres choroby, również za czas przebywania w szpitalu jeśli niezdolność do pracy wystąpiła z powodu wypadku w drodze do pracy lub w pracy lub jeśli jest to zwolnienie w okresie ciąży.

Zasiłek można pobierać maksymalnie przez 182 w przypadku choroby czy wypadku. Nieco dłużej na wypłatę świadczenia mogą liczyć kobiety w ciąży lub chorzy na gruźlicę – aż 270 dni.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo