Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik

Dlaczego ogórki kiszone w słoikach są miękkie? Prawdopodobnie zabrakło w nich jednego dodatku, dzięki któremu zachowują chrupkość i są twarde. Zdradzamy najlepszy i najprostszy przepis na ogórki kiszone.

Miłośnicy ogórków już magazynują słoiki na zimę. Prym wiodą małosolne i kiszone. W przypadku tych drugich najczęściej pojawiającym się dylematem jest przepis, dzięki któremu będą na 100% twarde. Mamy zatem doskonałą wiadomość. Gdyż z poniższymi wskazówkami, ogórki wyjdą perfekcyjne.

Sprawdź: Czy można dolać wody do ogórków kiszonych? “Kipiące” słoiki da się uratować! Wystarczy jeden sposób

Dlaczego ogórki kiszone są miękkie? Nie zapomnij o tym dodatku

Wiele osób pomija podczas kiszenia ogórków dwa ważne elementy. Pierwszym z nich jest dodatek… liści. Najlepsze są liście porzeczki, dębu lub wiśni. To właśnie dzięki nim kiszone za każdym razem wyjdą twarde i chrupiące. Ponadto równie duży wpływ ma moczenie ogórków przed wrzuceniem ich do słoika. Wystarczy 20 minut w zimnej wodzie, a różnica będzie odczuwalna.

Sprawdź: Zanieś wodę po kiszonych ogórkach do ogrodu. Dla niektórych odpad, dla innych drogocenny płyn

Staropolski przepis na ogórki kiszone. Twarde wyjdą za każdym razem

Przygotowanie ogórków kiszonych nie jest ani trudne, ani czasochłonne. Robi się je błyskawicznie, a podstawowy przepis składa się z kilku składników:

  • 0,5 kg ogórków gruntowych,
  • 1 litr wody,
  • 1 łyżkę soli kamiennej,
  • kawałek korzenia chrzanu,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 2 gałązki kopru,
  • liście porzeczki, dębu lub wiśni.

Gdy umyjemy i wymoczymy ogórki, rozpoczynamy przygotowanie zalewy. W tym celu gotujemy wodę z dodatkiem soli i odstawiamy do wystygnięcia. Następnie do suchych, ale wcześniej wyparzonych słoików, wrzucamy po dwa ząbki czosnku, chrzan, koper i liście. Później wkładamy ogórki, ale bardzo ważne jest to, aby robić to jak najciaśniej. Dzięki temu wyjdą twarde. Kolejnym krokiem jest zalanie ogórków zalewą. Ma być ciepła, ale nie wrząca. Słoiki odwracamy do góry dnem i zostawiamy tak na kilka godzin. Na koniec zanosimy słoiki w chłodne i ciemne miejsce na przynajmniej 2 tygodnie.

Sprawdź: Małosolne i kiszone odchodzą w odstawkę. Zrób ogórki watykańskie! Sekret tkwi w 1 składniku

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo